Episodi
-
Kvůli rakovině hrtanu nestihl Giacomo Puccini dokončit svou operu Turandot. Poslední dvě scény dopsal podle jeho náčrtků až po jeho smrti skladatel Franco Alfano. Premiéru uvedl Arturo Toscanini v dubnu roku 1926, avšak provedl pouze tu část, kterou zkomponoval Puccini. Po doznění posledních tónů se otočil k publiku a pravil: „Zde Mistr odložil své pero“. V roce 2001 se opera dočkala nového dokončení, jehož autorem je skladatel Luciano Berio. Od smrti jednoho z nejvýznamnějších operních skladatelů Giacoma Pucciniho je to letos rovných sto let.
-
Episodi mancanti?
-
Brazilský violoncellista, kytarista, klavírista, dirigent a hudební skladatel Heitor Villa-Lobos patří nejen ke klasikům kytarové hudební literatury, ale je nejvýznamnějším brazilským hudebním skladatelem 20. století, jehož tvorba byla velmi ovlivněna brazilskou lidovou hudbou. Zemřel 17. listopadu 1959.
-
César Franck se narodil 10. prosince 1822 ve valonském Lutychu. Jeho matka byla Němka, otec Nicolas Franck se považoval za Rakušana a z důlního kontrolora se stal bankovním úředníkem. Budoucí skladatel měl mladšího bratra Josepha Jeana a oba chlapci měli hudební nadání, a proto je oba otec vedl k hudební kariéře. Oba vystudovali konzervatoř v Lutychu – César klavír a Joseph housle. Svou první koncertní cestu podnikl César už ve svých jedenácti letech. Své nejslavnější dílo složil až ve svých 66 letech, rok před svou smrtí. Zemřel 8. listopadu 1890.
-
Lékař a lékárník, Červená Karkulka. Těmito singspiely oslnil své současníky skladatel Karl Ditters von Dittersdorf. Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského klasicistního houslistu a skladatele, který ovšem polovinu života prožil ve Slezsku a jehož jméno je Karl Ditters von Dittersdorf. Narodil se 2. listopadu 1739 v rodině zámožného dvorního divadelního krejčího.
-
Fryderyk Chopin se narodil 22. února nebo 1. března 1910 v Żelazowej Woli, vsi v Polsku zhruba 60 km od Varšavy. Jeho otec byl francouzský emigrant, matka pocházela ze zchudlého polského šlechtického rodu. Celá rodina byla velmi muzikální. Otec hrál na housle a flétnu, matka na klavír a klavír také vyučovala. Díky rodičům se tak Fryderyk brzy seznámil s hudbou v mnoha jejích formách. Malý Fryderyk se pokoušel hrát už od šesti let, první klavírní lekce mu dávala jeho starší sestra Ludwika. Svá první klavírní vystoupení absolvoval už v pouhých sedmi letech a tehdejší salónní společnost jej označovala za nového mladého Mozarta.
-
Srdce skladatele Françoise Adriena Boieldieu je uloženo v pomníku skladatele v Rouenu. Tělo je pochováno v Paříži na hřbitově Père Lachaise. Další Hudba podle kalendáře připomene kulaté výročí francouzského, převážně operního skladatele Françoise Adriena Boieldieu. Zemřel před 190 lety, 8. října 1834.
-
Další Hudba podle kalendáře je věnována německé klavíristce, hudební skladatelce a pedagožce Claře Schumann, ženě, která stále zůstává ve stínu svého manžela, Roberta Schumanna, a to přesto, že ve své době byla skvělou klavírní virtuózkou a i její vlastní skladatelský odkaz stojí za stálé připomínání.
-
Na pozadí veselého karnevalu v renesančních Benátkách se odehrává spletitý příběh milostného trojúhelníku, Giocondy, Laury a Enz, plný intrik, spleti neprolomitelné moci úřadů, tajné policie, špiónů a státní akvizice. Zábava ve strachu, smích skrze slzy. To je opera La Gioconda italského operního skladatele Amilcare Ponchielliho. Narodil se před rovnými 190 lety.
-
Plný milostných afér a společenských skandálů byl osobní život francouzského impresionisty Claude Debussyho. K jeho nejznámějším dílům patří Preludium k Faunově odpoledni, či Svit luny a Dívka s vlasy jako len. Patřil mezi nejvýznamnější představitele impresionismu. Své umělecké názory sdílel s malíři a básníky, kteří se ve svých dílech snažili zachytit neopakovatelné okamžiky, prchavé vjemy a dojmy, nálady či barevné odstíny.
-
V roce 1892 uspěl se svou operou Komedianti italský hudební skladatel Ruggiero Leoncavallo. Kus měl okamžitý úspěch, stal se trvalou součástí světového operního repertoáru a nahrávka árie Vesti la giubba v podání Enrica Carusa se stala první gramofonovou deskou na světě, která přesáhla milion prodaných výlisků.
-
Jako nejmladší z osmi dětí generálního ředitele Škodových závodů doktora inženýra Františka Hanuše se narodil český hudební skladatel 20. století, ale též nakladatel a organizátor Jan Hanuš. Jeho dílo čítá více než sto dvacet číslovaných opusů rozličných hudebních forem a žánrů od úprav lidových písní přes skladby komorní až po symfonie a celovečerní scénická díla – opery a balety. Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele 20. století, ale také nakladatele a organizátora, Jana Hanuše. Zemřel 30. července 2004 – tedy před rovnými 20 lety.
-
K výrazným postavám obrození anglické hudby konce 19. století patřil syn německého obchodníka a naturalizovaný Brit, hudební skladatel Frederick Delius. Frederick Delius se narodil 29. ledna 1862 a byl synem německého obchodníka, který se stal naturalizovaným britským občanem v roce 1860. Po studiích na gymnáziu a vysoké škole chtěl jeho otec, aby se Frederick Delius zapojil do rodinného podnikání, ale Delia od dětství přitahovala hudba, které se začal naplno věnovat v roce 1886, kdy odešel do Lipska.
-
Rok české hudby na Classic Praha neopomine ani českého skladatele Vítězslava Nováka. Narodil se 5. prosince 1870 a zemřel před rovnými 75 lety – 18. července 1949. Vítězslav Novák se narodil v Kamenici nad Lipou a byl pokřtěn jakoViktor Augustin Rudolf Novák. Pocházel z hudebně založené rodiny, jeho maminka Marie, rozená Pollenská, hrávala na klavír, otec Jakub Novák byl lékař a zpíval v pěveckém sboru. Dětství Novák prožíval v Počátkách, kde se učil hrát na klavír a housle a už během studií na gymnáziu v Jindřichově Hradci začal veřejně vystupovat jako klavírista. Díky učiteli klavíru Vilému Pojmanovi začal už tehdy skládat první drobné skladby.
- Mostra di più