Episodi
-
Dyrektorka katowickiego festiwalu JazzArt, kierownik programowy w instytucji Katowice Miasto Ogrodów, członek rady dyrektorów Europe Jazz Network (jedyny polski przedstawiciel).
Martyna van Nieuwland - dawniej Markowska – kobiety tak mają, że w pewnym momencie życia zmieniają nazwisko.
Kierownik programowym Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, gdzie odpowiada za program Katowice JazzArt Festival oraz festiwalu Gardens of Sounds. Jest także redaktorem Jazz Forum. Oprócz pisania publikacji poświęconych interdyscyplinarnym formom sztuki, specjalizuje się w byciu kuratorem projektów interdyscyplinarnych i społecznych w ramach programu Katowice - Miasto Kreatywnej Muzyki UNESCO, takich jak polski aspekt Czeskich Rozdrożów Muzycznych w Ostrawie. Była członkiem zespołu organizującego WOMEX 2017 w Katowicach, jest obecnym członkiem zarządu Europe Jazz Network.
-
Gniewomir Tomczyk – perkusista jazzowy, hybrydowy, pedagog. Przygodę z muzyką zaczął od klasyki, jazzem i improwizacją zainteresował się właściwie przez przypadek. Ale ten przypadek zaważył na wszystkim. Jak sam dzisiaj twierdzi, nie lubi gdy ktoś mu „pisze nuty”. Jest twórcą niestroniącym od eksperymentu, preparuje zestaw perkusyjny, używa elektroniki. Jego debiutancka płyta pod tytułem Event Horizon zdradziła także inne zainteresowania Gniewomira, sięgające daleko poza ziemskie sfery.
-
Episodi mancanti?
-
Malarz, poeta i przy okazji … ksiądz. Jego prace pojawiły się podczas festiwalu JAZZtrzębie. Poza malarstwem wielki fan muzyki, z jazzem na czele.
-
Polska królowa gitary basowej, gwiazda światowej sceny jazzowo funkowej, mająca na koncie kilka płyt. A to wszystko zaledwie w wieku 23 lat.
-
Po uczestniczeniu w nagraniach i współtworzeniu blisko 90 płyt, Bernard Maseli zdecydował się wydać … pierwszą autorską płytę. W roku stulecia wibrafonu.
-
Jedna z najzdolniejszych graficzek młodego pokolenia, autorka plakatów cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą, fotograf, a także … zapalona tancerka zafascynowana stylami breakdance i hip-hop.
-
Po wydaniu szóstej płyty w karierze, która sporo zamieszała na rynku i po festiwalu JAZZtrzębie, którego Przemek jest pomysłodawcą.
Dwupłytowy album winylowy Fig Tree znalazł się na liście bestsellerów w Polsce w pierwszym tygodniu od premiery, wyprzedzając płyty takich wykonawców jak Kayah, Dawid Podsiadło, Pink Floyd czy AC/DC. A dodatkowo jesteśmy po (chociaż ze względu na pandemię i przesunięcia wciąż w trakcie) realizacji festiwalu JAZZtrzębie 2021.
-
Świętujący półwiecze Irek Głyk jest kolejnym gościem rozmowy Jest Jazz 2021.
Irek Głyk – doskonale znany wibrafonista, perkusista, kompozytor. Jako muzyk sesyjny współpracował praktycznie z całą czołówką polskiego jazzu, ale także rocka. Tworzy także swój kwartet, duet z Bernardem Maselim (dwa wibrafony – ewenement na polskim rynku muzycznym), ale chyba przede wszystkim projekt rodzinny, czyli Głyk P.I.K. Trio. Ten projekt wciąż w pewnej mierze żyje i ewoluuje, ale to już nieco inna historia (która, tak na marginesie także pojawi się w cyklu Jest Jazz). W roku 2021, Irek Głyk obchodzi jubileusz 50lecia.
-
Jesteśmy w Studiu / Galerii Tecken w Radzionkowie, gdzie powstaje np. wystawa realizowana w ramach festiwalu Jazz w Ruinach.
Jesteśmy w galerii Tecken w Radzionkowie. Tutaj powstaje oprawa wizualna festiwalu Jazz w Ruinach, tutaj także powstają koncepcja wystawy w ramach festiwalu. Studio i galerię prowadzi:
Tomasz Kipka – kurator wystawy w ramach Jazzu w Ruinach. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W ramach działalności dydaktycznej realizuje przedmioty: Projektowanie graficzne, Struktury wizualne, Psychofizjologia widzenia oraz Przygotowanie projektu do druku. Zajmuje się projektowaniem graficznym i grafiką. Działa szczególnie na polu identyfikacji wizualnej, znaków graficznych, plakatu i grafiki edytorskiej.W działalności studia i galerii wspiera go Emanuela Sutyła - Grafik projektant, stypendystka Rektora, absolwentka Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach ze specjalizacją grafika reklamowa oraz grafika warsztatowa. Wnuczka pszczelarza, zakochana w pszczołach i innych owadach. Czerpie inspirację z ich świata i stara się dostrzegać nawet najdrobniejsze piękno. Zapewne też dlatego ma ksywę „Owadziara”.
-
I oto ojciec i syn, w dwóch osobach. Pierwszy to już legenda polskiego jazzu (i nie tylko), drugi zaczyna się objawiać jako muzyk z własną wizją.
Arek Skolik
Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. Lista muzyków, z którymi współpracował jest imponująca: Lee Konitz, Janusz Muniak, Tomasz Gwinciński, Leszek Możdżer, Maciek Sikała, Tomasz Szukalski, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Krzysztof Popek, Jerzy Milian, John Zorn, Steve Logan, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Tymon Tymański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jacek Niedziela, Wojciech Niedziela, Shakin Dudi, Jarosław Śmietana, Nigel Kennedy, Wojciech Karolak, Piotr Cieślikowsk, Stanisław Soyka. Od lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma Jazz Forum w kategorii perkusista jazzowy. I jest członkiem Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club od wielu, wielu lat, co czyni zaszczyt SJC.
Kacper Skolik
Zbieżność nazwisk nie przypadkowa. Syn Arka Skolika. Skończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Gliwicach im. Ludomira Różyckiego. Dodatkowo rozwijał swoje umiejętności pod czujnym okiem ojca. Brał udział w wielu wydarzeniach artystycznych, także zagranicznych. Był akompaniatorem na corocznym festiwalu sztuk artystycznych "Fama" w 2016 roku. Jeden z dziesięciu perkusistów biorących udział w projekcie J. A. P. Kaczmarka "Emigra - Symfonia bez końca". Finalista konkursu "Jazz Drummers Competition 2018". Od pewnego czasu związany z duńską sceną jazzową, gdzie także dodatkowo się kształci.
-
Tym razem w ramach cyklu Jest Jazz zapraszamy na rozmową z Anetą i Maciejem Kanikami, fotografami, których można spotkać na Bielskiej Zadymce Jazzowej, OFF Festiwalu, Rawa Blues Festiwalu, Colours of Ostrawa i wielu innych wydarzeniach kulturalnych.
Anna Kanik
Prócz fotografii kocha czytać książki, słuchać dobrej muzyki (szczególnie na żywo), naturę i ciszę (kiedy trzeba), owoce (arbuzy mogłaby jeść na okrągło), ciepło i sen. Na co dzień stara się myśleć pozytywnie, mieć szklankę do połowy pełną i cieszyć się najmniejszymi nawet szczęściami dnia codziennego. Dlatego fotografią zatrzymuje czas.
Maciej Kanik
Urodzony w Bielsku-Białej ambitny buntownik uparcie dążący do realizacji postawionych celów. Na co dzień manager, fotoreporter i prezes Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni”. Współpracuje z portalem nowiny.pl, gdzie można znaleźć jego fotoreportaże. Wielokrotnie wyróżnianie w konkursach fotograficznych prace Macieja prezentowane były na wystawach indywidualnych i grupowych, nie tylko o tematyce muzycznej. Publikowane były między innymi na łamach czasopisma Jazz Forum, książkach, albumach i na okładkach płyt muzycznych.
-
Tym razem dołącza do nas Wojciech Myrczek, wspaniały wokalista, czerpiący z tradycji swingowej, laureat niezliczonej ilości konkursów, w tym m.in.: Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii. Grywał i grywa na największych europejskich scenach. Jest zapraszany przez największe gwiazdy europejskiego jazzu. Ostatnio współpracował z dużymi orkiestrami, w tym z NOSPRem. Wykłada na Akademii Teatralnej w Krakowie. Piotr Schmidt zostaje z nami, więc w trakcie kilka tematów zrodzi się dość naturalnie.
-
Witamy serdecznie na pierwszym wywiadzie z cyklu, który rozpoczniemy na kanale Śląskiego Jazz Clubu. Dziś rozmawiamy z Piotrem Schmidtem - pierwszą trąbką rzeczpospolitej w kategorii jazzu, kompozytorem, wydawcą. Będziecie mieli okazję poznać go od nieco innej strony.