Episodi
-
Povídání o bioologii mořských želv, o efektivní ochraně při kladení vajec, o špatné praxi záchranných center v Indonésii nebo o navázání spolupráce s indonéskými komunitami, se zakladatelkou organizace Chráníme mořské želvy Hankou Svobodovou. Starší epizoda nahraná na jaře roku 2022 pro náš dřívější podcast rozvádí problematiku ochrany mořských želv v Indickém oceánu.
Zajímavé informace a novinky o projektu se dozvíš na stránkách Chráníme mořské želvy z.s. | Záchrana mořských želv (morskezelvy.cz). Projekt Chráníme mořské želvy společně s indonéskou ochranářskou organizací chrání ostrovy proti zlodějům želvích vajec. Projekt můžeš podpořit jednorázově nebo pravidelně.
-
Co v dnešní době nejvíce ohrožuje mořské želvy na Srí Lance? Zeptali jsme se Hanky Svobodové z organizace Chráníme mořské želvy, která se přávě před týdnem vrátila ze Srí Lanky.
Monitorovala zde záchranné stanice:
Pořád zde dochází k vyhrabáváním želvích vajec z písku. K pytlačení zde přispívají paradoxně privátní záchranná centra, která vejce vykupují, což je nezákonné. Čerstvě vylíhlé želvy poté drží v bazénech, místo, aby je ihned v noci vypustili do moře.Čeští turisté tvoří třetí nejpočetnější skupinu dovolenkářů na Srí Lance a právě turismus tu hraje velkou roli pro místní, proto osvěta i u nás má smysl.
❓Co může běžný turista na Srí Lance udělat, aby opravdu želvám pomohl? Nechodit do center, kde mají malé želvy v bazénech a vypouštějí je za poplatek přes den do moře, kdy malým želvám hrozí úžeh na horkém slunci.
❓Jak zjistí, že mají bazének? Hanka radí podívat se předem na internet na fotky z centra, která chcete navštívit. Pokud uvidíte bazénky s malými želivičkami, tak tam určitě nechoďte!
Jsou zde i světlé výjimky, potkala se zde i s Channa Suraweera, který pracuje pro státní orgán Department of wildlife conservation a pod jeho taktovkou vznikla na 8 místech příkladná záchranná centra, shodou okolností tento úředník studuje doktorát na České zemědělské univerzitě.
O biologii želv jsme si s Hankou povídali již dříve, druhý, starší podcast nahrajeme za týden, opět ve čtvrtek, na Spotify účet KlimaX
Více o podcastu na instagram.com/klimaxpodcast
-
Episodi mancanti?
-
“Upozorňovat na kauzy a nekalosti páchané na životním prostředí, sledovat jejich průběh a vracet se k nim, je mou povinností vůči veřejnosti.” Jedním z nástrojů je environmentální investigativní žurnalistika. O pořadu Nedej se, ekologickém aktivismu, blokádě na Šumavě, která pomohla ochránit přirozený vývoj lesa, s publicistou a režisérem Martinem Markem.
-
O čem bude KlimaX? Proč jsme se rozhodli nahrávat podcasty o ekologii a životním prostředí? Odpovědi najdete v nulté epizodě KlimaXu.
Více o nás na instagram.com/klimaxpodcast