Episodi
-
Třikrát hurá - vláda schválila novelu zákona, který nás posune zase o krok blíž zálohovému systému na PET lahve a plechovky a do Prahy dorazil Petr Novotný z INCIENu = tahle epizoda LOOPY bude právě o zálohách. Máte stejnou radost, jako my?
-
Na co se můžete v listopadu těšit na webu spolecne-udrzitelne.cz a v LOOPĚ? Tématem bude mimo jiné recyklace - nejen PET lahví a plechovek, ale třeba i mobilů a skla.
Více si poslechněte v LOOPA shorts s Dášou Millerovou Práškovou anebo přečtěte na Společně udržitelně. -
Episodi mancanti?
-
Vítejte u další LOOPY. Dnešním hostem je Jenda Perla, CEO Změny k lepšímu. Hned v úvodu vtipkujeme o tom, kdy bude naše země dostatečně vyspělá. Tak se totiž jmenuje konference, kterou Změna k lepšímu pořádá 7.listopad v Praze, na Masarykově koleji v Dejvicích - přesně se tedy konference jsmenuj Vyspělé Česko 2024 a LOOPA a taky Společně udržitelně jsou mediálními partnery akce. V tomhle kratším dílu LOOPY vás proto chceme na konferenci pozvat - a při té příležitosti jsem se Jendy zeptal, v čem přesně vidí největší nedostatky tady v Česku. V čem zkrátka ještě nejsme tak vyspělí.
Připomenu, že LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Já se jmenuju Vojta Koval a přeju vám příjemný poslech! -
V Praze se uskutečnil Týden inovací, akce kde mediálním partnerem bylo i Společně udržitelně, rozcestník udržitelnosti, na kterém najdete nově i LOOPU. A já jsem využil toho, že na akci dorazil jako jeden z hostů i Vojtěch Vosecký. Kdo sledujete dění kolem Cirkulární ekonomiky, určitě to jméno znáte - cirkulární ekonom, který jak říká pomáhá firmám produkovat méně odpadu a více peněz. Na LinkedInu ho sleduje přes 130 tisíc lidí, pravidelně tam sdílí příklady dobré praxe a musím říct, že pro mě je to často zajímavá inspirace. A proto mě zajímalo, kde podle něj firmy dělají ve svém přístupu k udržitelnosti chybu a jak jim na cestě k větší udržitelnosti pomáhají právě inovace.
-
V LOOPA shorts vám budeme pravidelně přinášet krátký vhled do Tématu měsíce na webu Společně udržitelně, kde teď LOOPU taky pravidelně najdete.
V říjnu se koná Týden inovací, proto jsou inovace i tématem měsíce - s Dášou Milerovou Práškovou rozebereme, proč jsou inovace nutné pro rozvoj udržitelnosti i to, jak se na udržitelnost vlastně dívá zakladatel Týdne inovací Lukáš Sedláček. -
Minulý týden skončil další ročník materiálové výzvy Reborn design. Ta se zaměřuje na recyklaci, případně upcyklaci materiálů - účastníci, převážně z řad studentů designu nebo třeba architektury si vyberou jeden z materiálů, které dodali partneři daného ročníku, a pokusí se z něj vytvořit produkt. Nejde jen o kreativitu, úkolem je z recyklovaného materiálu vyrobit životaschopný produkt, který ideálně firmy, které se do výzvy zapojily, můžou opravdu využít. Byť třeba jen jako dárkové předměty pro své klienty. Letos tak soutěž podpořili Sazka, BAT nebo LIKO-S. A LOOPA byla mediálním partnerem Reborn designu pro podcasty.
I letos účastníci vymysleli spoustu zajímavých produktů - z papírových losů, plastových krabiček na nikotinové pytlíky nebo třeba vázacích pásek na palety. A my vám v dnešním díle postupně představíme pět vítězných projektů.
-
Vítejte u dalšího dílu LOOPY. Poměrně často tady v podcastu zmiňujeme, že abyste něco mohli optimalizovat - klidně třeba nakládání s odpady - potřebujete to mít změřené, potřebujete data. A tak i naši zemědělskou sérii zakončíme právě tím, jak pomocí dat optimalizovat právě zemědělskou výrobu. Tzv. precizní zemědělství je v Česku čím dál rozšířenější téma a ta zmiňovaná data můžete získávat různými způsoby - ze satelitů nebo třeba i nějakých půdních senzorů. Konkrétně společnost Varistar se zabývá tzv. variabilními aplikacemi - co přesně to znamená nám v Cirkulárním studiu vysvětlí Jan Semrád, jednatel Varistaru. A podíváme se i na jednu z farem, které jejich technologie využívají, abychom si ukázali nějaká konkrétní řešení - takže se můžete těšit i na autonomního zemědělského robota…
Připomenu, že podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky a v případě tohoto dílu i ve spolupráci s firmou Varistar. -
S Jiřím Bímem ze Solární asociace jsme minule mluvili obecně o výhodách instalace fotovoltaických panelů nad zemědělskou půdu, že to samozřejmě má ten benefit, že získáváme energii a zároveň plodiny a někde to může dokonce zlepšovat podmínky pro pěstování.
A tentokrát jsme se s Jiřím vydali do Vídně, podívat se na experimentální projekt Wien Energie, tedy jedné z nejvýznamnějších rakouských energetických firem. Ta kousek za hlavním městem nainstalovala nejen klasické panely s jižní orientací, ale i vertikální panely. A tak jsme si se zástupci Wien Energie na místě popovídali.
-
Jak na komunikaci ESG témat? Jak pomůžou tzv. Green claims? A co se v této oblasti už aktivně děje?
V LOOPA shorts odpovídají spoluzakladatelka CIRA Advisory Ivana Hekerle a manažerka komunikace CIRAA Jana Bábiková. -
Zastavět zemědělskou půdu solarními panely rozhodně šetrné není, ale kombinace pěstování - anebo třeba chování dobytka - a instalace panelů na zvýšené konstrukci dává minimálně na papíře smysl. Začátkem května poslanci ve třetím čtení schválil novelu Zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která by měla zjednodušit cestu k agrovoltaickým projektům v Česku. A ještě před tím jsme si povídali s Jiřím Bímem ze Solární asociace, která se o rozvoj agrovoltaiky zasazuje.
-
Udržitelnost + solidarita = pomoc pro dětskou nemocnici v Záporoží
Na solární panely pro tuto nemocnici přispívejte na účet: 2802457861/2010
anebo na Darujme.cz: https://www.darujme.cz/darovat/1209553
Organizace NESEHNUTÍ společně ukrajinskou organizací Ekoklub organizuje sbírku na instalaci solárních panelů na střechu dětské nemocnice v Záporoží, která se každoročně stará o přibližně 100 000 pacientů. Vinou ruské invaze na Ukrajinu je ale její fungování v ohrožení, mimo jiné kvůli nejistým dodávkám elektřiny.
Více informací na https://nesehnuti.cz/slunce-pro-ukrajinu -
Tentokrát přijal pozvání do Cirkulárního studia Václav Kurel, zakladatel Carboneg. Pro lidi z cirkulární a zemědělské bubliny nebo komunity je to známé jméno, jeden z průkopníků tzv. regenerativního zemědělství. V dnešní LOOPĚ si tedy řekneme, proč je podle něj špatně, když podél cest vídáme rozoraná pole a v čem přesně tedy regenerativní zemědělství spočívá.
-
V LOOPĚ tentokrát načneme sérii, ve které se zaměříme na udržitelnost v zemědělství, resp. obecněji o péči o naši půdu a přírodu. A jako otevírací téma jsme si vybrali biodiverzitu. Naším prvním hostem v této sérii bude Klára Hálova z Mattoni 1873. Jasně - Mattoni není žádný zemědělský závod, ale biodiverzita je pro ně velmi důležitá, s ohledem na kvalitu jejich produktu, tedy minerálních vod.
Možná budete podobně jako já překvapení, jak dlouho dopředu musí takový výrobce minerálních vod uvažovat nad kvalitou půdy a prostředí, ze kterého minerální vody čerpá. A právě Mattoni je řekl bych hezkým příkladem toho, jak o své pozemky pečovat s ohledem na pestrost druhů i nad rámec zákonem stanovených povinností.
Připomenu, že podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. A v případě tohoto dílu i s Mattoni 1873. -
Co je nového v oblasti ESG, na co se mají firmy připravit a jak pomůže ESG manažer na míru?
Co chystáme v dalších dílech LOOPY a proč jsme si pro následující sérii vybrali zemědělství?
V trochu netradičním díle LOOPY odpovídají Samuel Štric a Dáša Milerová Prášková z CIRA Advisory. -
O Reborn designu jsme o několik epizod LOOPY zpět mluvili s jeho zakladatelem Eliasem Karrou. Dnešní podcast ale bude spíš taková trochu delší reportáž z workshopu v Libčicích. Letošní účastníci Reborn Designu se měli vůbec poprvé možnost podívat na materiály, se kterými budou moct pracovat. Kromě zmiňovaných losů od Sazky to jsou letos krabičky na nikotinové pytlíčky, takové puky z polypropylenu, ty dodalo British American Tobacco a pak taky střečové fólie, vázací pásky a další obalové materiály z výroby firmy LIKO-S. No a protože LOOPA je letos mediálním partnerem Reborn Designu pro podcasty, nechtěl jsem si nechat tenhle workshop ujít.
Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. -
Patří domácí násilí na pracoviště?
Do cirkulárního studia za mnou tentokrát dorazila Branislava Marvánová Vargová z organizace Rosa, která pomáhá obětem domácího násilí. Naším tématem bude, jak vytvořit bezpečné pracovní prostředí pro zaměstnance - v tomto případě tedy konkrétně pro oběti domácího násilí, ale můžete si tam dosadit kteroukoliv skupinu lidí, o které jsme mluvili v předchozích dílech minisérie vzniklé ve spolupráci se společností Vodafone.
Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou společností v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. A v případě této minisérie i se společností Vodafone Česká republika. -
V tomto díle LOOPY navážeme na společnou sérii s Vodafone ČR, ve které rozbebíráme diverzitu a inkluzi na pracovišti, coby důležitou součást ESG témat. A dneska navážeme povídáním o flexibilitě pracovních úvazků. Do Cirkulárního studia za mnou dorazila Zdenka Studená, zakladatelka FLEXJOBS.CZ. Chápu, že na první pohled úplně nevidíte spojitost s udržitelností - ano, cirkulární ekonomiku dneska rozebírat nebudeme. Ale vydržte to s námi - po flexibilitě totiž přijde další téma, pomoc obětem domácího násilí. A já věřím, že až si poslechnete všechny čtyři díly této minisérie, začne vám to do sebe zapadat, podobně jako mně, když jsme ji natáčeli. Určitý pocit bezpečí na pracovišti - a teď nemluvím o ochranných pomůckách - je totiž ohromně důležitý pro zdraví firmy a i o tom je celé ESG a udržitelnost podnikání. A navíc tato témata mají obrovský společenský přesah.
Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky a v případě této minisérie i ve spolupráci s Vodafone Česká republika. -
Zvířecí rakev z mycelia nebo přenosný stoleček nebo festivalový stoleček na kelímky z recyklátu.
To jsou jední z vítězů loňského ročníků materiálové výzvy Reborn design, ve které studenti a designéři nebo designérská studia hledají možné využití pro recyklovaný materiál. Už za pár týdnu startuje nový ročník této výzvy a LOOPA tentokrát bude u toho jako partner podcasty. A tak jsme se se zakladatelem Reborn Designu Eliasem Karrou sešli v mém Cirkulárním studiu, abychom si vysvětlili mimo jiné to, co přesně to znovuzrození v názvu výzvy znamená.
Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky
-
Vítejte u prvního dílu LOOPY v roce 2024! Už tradičně se v prvním díle podíváme na to, co nás v novém roce - a vesměs i nové sérii LOOPY - čeká. A už tradičně za mnou do Cirkulárního studia dorazila Laura Mitroliosová, spoluzakladatelka CIRA Advisory.
-
Co byste si přáli k Ježíšku? Pražský inovační institut a Federace reuse center například to, aby ve městech bylo méně nevyužívaných domů. A pokud už nějaké jsou, aby v nich mohla vznikat například právě reuse centra nebo třeba huby pro inovativní startupy - třeba zaměřující se na cirkulární řešení. Zní to možná utopisticky, ale jde to. Pražský inovační institut s Federací reuse center v listopadu uspořádali konferenci Cirkulární města, která se zaměřila právě na to, jak oživovat nevyužité prostory ve městech, byť třeba někdy jen dočasně. Cílem bylo propojit jednotlivé aktéry - zástupce měst, ale i soukromý sektor a samozřejmě ty, kteří můžou v takovém prostoru rozběhnout nějaký udržitelný projekt.
Na YT kanálu Pražského inovačního institut si můžete pustit záznam celé konference, kde zazněly i velmi zajímavé příklady z Nizozemska nebo Norska. Já jsem akci moderoval a pak jsem vyzpovídal Zuzanu Drhovou za Pražský inovační institut a Zuzanu Kuberovou za Federaci reuse center - a to si můžete poslechnout v dnešní LOOPĚ.
Podcast LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Příjemný poslech! - Mostra di più