Episodi
-
Ve 20. epizodě se ponoříme do fascinujícího světa Neurologie. Naším hostem je renomovaný lékař doc. Marek Baláž, který nám přiblíží komplexní svět neurologických onemocnění. Zaměříme se na Parkinsonovu chorobu, její symptomy a současné možnosti léčby. Budeme diskutovat o výzvách, kterým čelí pacienti s neurologickými poruchami, a jakým způsobem jim dnešní medicína dokáže pomoci. Dotkneme se i významu pohybu a jeho vlivu na naše neurologické zdraví. Když vydržíte až do konce, zjistíte, jak zlepšit kvalitu vašeho života a s přehledem se dožít stovky.
-
Všichni víme, že české zdravotnictví je schopno nás vykurýrovat fyzicky i psychicky. Jsou zde ale i lidé, kteří se starají o náš komfort. Ať už při vážném onemocnění, nebo na naší poslední cestě. Této podpůrné léčbě se říká paliativní péče a dříve se tento pojem spojoval pouze s onkologickým onemocněním v terminálním stádiu.Protože nejsme nejostřejší tužky v penálu a o tomto oboru jsme se chtěli dozvědět více, pozvali jsme si do studia jednu z významných osobností českého paliativního písečku - doktorku Jitku Polišenskou.Jestli se chcete dozvědět o tom, jakou podporu při léčbě můžete dostat vy, nebo vaši blízcí - to hlavní začíná po znělce!
-
Episodi mancanti?
-
Co vás první napadne, když se řekne "obvoďák"? Je to: "zajdu si k němu pro prášky, nebo jenom něco potvrdit, když budu mít cestu kolem". Tak dámy a pánové, opak je pravdou. S praktickým lékařem už můžete dnes vyřešit spoustu věcí. Udělá vám například EKG, laboratorní vyšetření, nebo i rentgen. Beáta Procházková působí ve své ordinaci jako praktik. Řešili jsme prevenci, očkování, vitamíny, sezónní onemocnění, ale také to kdy zajít k ní a kdy vyrazit rovnou ke specialistovi. Pokud vás některé z témat zaujalo, doporučujeme poslech celé 18. epizody.
-
Dokážete si představit život s jednou nohou? Náš další host ano. Dokonce to bravurně zvládá již skoro 15 let! Věrka byla ve 13-ti letech postavena před velmi těžké rozhodnutí, které ji změnilo život od základu. Je snadné zapomínat, jak důležité naše zdraví je když ho máme. Dokážeme pak sklouzávat k řešení větších blbostí! Poslechněte si proto zpověď člověka, který život s handicapem bere z nadhledem a dokonce si ho dokáže naplno užívat.
-
Víte o tom, že si můžete jednoduše pomocí chytrých hodinek natočit EKG a rovnou ho poslat doktorovi k vyhodnocení? Umožňuje to technologie, ve které má prvenství české telemedicínské centrum. Jeho zakladatelka a ředitelka, Veronika Bulková, byla s námi ve studiu. Že nevíte co je telemedicína? Tak nikam neodcházejte a všechno se dozvíte. A rovnou vám můžeme prozradit, že to není, když tele dělá medicínu. Bavili jsme se nejenom o diagnostice srdečním rytmu, ale i o tom, jak složité je prorazit s vlastním podnikáním v medicíně.
-
Cukr, káva, gambling, kouření, alkohol … Už vám to dochází? Dalším hostem byl adiktolog Dušan Randák. Tento díl je totiž o závislostech. O všem, co do sebe cpeme, protože si nemůžeme pomoct i o tom co za to stojí a co ne! Jo a jestli ste se snažili držet suchý únor a nedali to, tak si nás pusťte dvakrát …
-
14. díl se pojí s malou hádankou. K jakému lékaři chodíme 2x ročně i přesto, že jsme úplně zdraví? Ano, je to zubař! Dalším hostem byl zubní lékař Patrik Pauliška, se kterým jsme během rozhovoru probrali vše od ústní hygieny až po chirurgické zhotovení nového úsměvu. Překvapilo nás, že zubní kazy nejsou vůbec raritou už u malých dětí. Poslechněte si jak tomu všichni můžeme předcházet.
-
Téma 13. epizody je věnováno všem. Všichni jsme si totiž prošli porodem. Část ženské populace i jako rodičky. Jak to ale na porodních sálech dnes probíhá? Kdo má rozhodující slovo v tom, jak při porodu postupovat? Na co se mají budoucí maminky a jejich partneři připravit? Na to jsme se ptali našeho dalšího hosta, Lucie Dolákové - zkušené porodní asistentky, která se nebojí mluvit o všech aspektech své práce. Možná se ptáte proč, se zrovna dva chlapi ptají na porod? Odpověď je jednoduchá. Už více jak rok jsme oba pyšní otcové krásných dcer a měli jsme jejich cesty na svět z první ruky. Jejim i všem ostatním maminkám patří obrovský respekt a díky!
-
Tak a je to tady! Náš první silvestrovský díl. Opět se můžete těšit na "kvalitní" rozhovor, tentokrát na všemožná témata, navíc se dvěma osvědčenými hosty a kapkou alkoholu. Do studia k nám opět zavítala Míša Sternová (Strnadová) a Šimon Reich. Obzvláště Šimona jsme museli tento díl hodně krotit aby se nám pořád nevracel ke covidu, ale jinak to byl fajn večer s notnou dávkou nových informací. Přejeme příjemný poslech a všechno nejlepší do nového roku 2023!
-
Je tady podzim, všude tma jak v pytli a každý druhý z nás je v depresi. Náladu nezlepšuje ani každodenní zpravodajství, které nás straší inflací a tím, že by se naším dalších prezidentem mohl stát Slovák z Průhonic.
V následujících minutách se ale budeme ladit na pozitivní vlnu, přesněji na pozitivní myšlení. Naším hostem je psychoterapeut a kouč Ivan Skalík. Od devadesátých let tahá z propasti vyhořelé manažery, znepřátelené páry, a po covidu čím dál tím častěji i děti.
-
Tak jsme zpátky po letní pauze! A máme tady dalšího super hosta! Narazili jsme na něj čirou náhodou na instagramu, kde se věnuje stejně jako my osudům lidí a našemu zdravotnictví. Akorát, že on už je trochu na jiném levelu. Jako doktor zachraňuje lidi v záchrance, vrtulníku a na urgentním přijmu. Tak jdem na to, než nám uteče na další noční.
-
Tak to vidíte, konečně jsme se zbavili Covidu a najednou je tu Vláďa Putinů. Dnes už je to více než 70 dní co Rusko zaútočilo na Ukrajinu. To co se děje kousek od našich východních hranic známe pouze z televize, ale pro lidi jako je náš další host je to otočení reality o 180 stupňů. Poslechněte si příběh ukrajinského lékaře žijícího v Čechách, který má většinu rodiny uprostřed válkou zmítané oblasti.
-
Možná se někdy ptáte čemu můžete věřit. V přívalu informací, ve kterém žijeme se dá už jen těžko orientovat. jednou z cest, jak se nenechat opít rohlíkem, je na věci nahlížet komplexně. Tak to také udělal náš další host. Šimon je lékař, vidí také do kuchyně farmaceutických společností a zároveň se orientuje nepřebernou změtí informací o COVIDU.
-
Jak už možná víte, naše zdravotnictví zažívá dost nepříjemnou personální krizi. Jako jeden z hlavních důvodů se často zmiňuje odcházení doktorů do zahraničí.
Dnes jsme k nám pozvali jednoho z nich - Filipa Svobodu, abychom se ho zeptali co jeho a jeho generaci doktorů motivuje k odchodu z českého zdravotnictví. Kde vidí největší problémy, jak by se daly řešit a jestli se chystá vrátit.
Bavili jsme se taky o tom, jak to chodí v Německu a co z jejich systému by se dalo aplikovat u nás.
-
Je tady Nový rok a my pro Vás máme speciální díl!
Poslední dva roky byly lehce řečeno na h*vno. Nezapomínejte ale, že vždy může být i hůř a je důležité vážit si toho co máme. Někdy k tomu stačí jen zlomek vteřiny a můžeme přijít o všechno.
Takovou situací si prošel i náš dnešní host. René není zdravotník, ale v nemocnici strávil spoustu času. I přesto ale dokázal neuvěřitelné věci a to co ho vždy hnalo kupředu, byla motivace překonávat sama sebe.
-
Další díl MindCastu bude o spánku. Pozor, ale ne o tom u Vás doma v posteli, ale v nemocnici na operačním stole. Díky anestezii můžou lékaři bezbolestně na pacientovi provádět všemožné zákroky.
Navštívil nás zkušený anesteziolog a intenzivista Doc. Jan Bruthans z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V Následujících minutách se dozvíte proč před operací nemůžete jíst. Jak anestezie působí na lidské tělo, že je to vlastně řízená otrava a proč se nevyplácí lhát lékaři, který Vás před operací uspává.
Při takto náročném povolání je pochopitelně nutná i dávka relaxace. Pan docent má dost unikátní způsoby jak si od pracovního vytížení odpočinout.
-
Co se vám vybaví pod pojmem sexuologie? Jasně, na základní škole se všichni na sexuální výchovu těšili, ale k sexuologovi už se tak nehrneme. Mluvit o svých intimních sexuálních problémech není snadné. Ať už se jedná o poruchu erekce, předčasnou ejakulaci či čím dál tím častější problémy s početím u mladých párů. Ve třetím díle našeho podcastu jsme se ptali za Vás.
-
Nanotechnologie, nanočástice, nanodesign. Moderně znějící slova, za kterými si mnozí z nás neumí nic představit. Rozměr nano reprezentuje něco tak malého, co není lidským okem vidět. Takže by se dalo říct, že to nic skoro je… Opak je ale pravdou. Ve chvíli, kdy jsou lidé schopni s tímto rozměrem pracovat, otevírají se jim široké možnosti.
Jedním z nich je Marek Kindermann, mladý vědec z akademie věd ČR. V průběhu našeho povídání se dozvíte např. jak z dynamitu udělat diamanty, jak si doma vyrobit zlato, kde všude může nanotechnologie ve zdravotnictví pomoct a jakou plochu má lžička nanoprášku. A budete se divit!
-
Jako prvního hosta do nového podcastu jsme si pozvali záchranářku Míšu. Bavili jsme se o tom, jak to chodí v životě záchranáře, jaká jsou skutečně nejlepší řešení když se někomu něco stane a zazněly samozřejmě i zkušenosti z terénu. Některým z nich jsme ani nemohli uvěřit....