Episodi
-
Saatejuht on Marek Strandberg ning sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Kui palju on maailmas viirusi? Mitu grammi või hoopis kilogrammi iga inimese kohta? Miks on viirused olemas ja kui pikka aega on need Maal juba olemas? Mis on viiruste tähendus? Kuidas viirused toimivad? COVID19 haigust põhjustav koroonaviirus – kas tõesti nahkhiirtelt? Miks on nahkhiir omapärane, salapärane, aga ka ohtlik elukas? Miks just nahkhiired on viiruste kasvulavaks? Kas koroonaviiruse vastu on võimalik luua ravimeid? Milline on arukas viis praeguse viirusepuhanguga toimetulekuks? Kas viirustest võib ka mingit kasu olla? Saatekülaline on Tartu Ülikooli viroloogiaprofessor Andres Merits, saatejuht Marek Strandberg ning sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Episodi mancanti?
-
Välimeditsiin ehk sõjameditsiin – mida see endast kujutab ja mille poolest see erineb nn tavameditsiinist? Välimedistsiini tehnilisest aga ka filosooflisest poolest räägib saatekülaline dr Tiit Meren – reservmajor ja Taastava Kirurgia Kliiniku veresoontekirurg. Saatejuht on Marek Strandberg, sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Naistehaigused. Sellised keerukamad. Mis on näiteks endometrioos? Mis põhjustab emakasisese koe "valgumise" mujale organismi ja kuidas sellega toime tulla? Kas selle vastu on ravi? Millised on probleemid, mis võivad kimbutada sünnitanud naisi? Kuidas nendega toime tulla? Kas rinnavähi puhul, mis on teadaolevalt geneetiline haigus, on otstarbekas kestvama elu nimel lasta rindu eemaldada? Kas seda tehakse ka Eestis? Saatekülaline on Lääne Tallinna keskhaigla günekoloogiaosakonna juhataja dr. Külli Idla. Saatejuht Marek Strandberg. Sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Saatejuht on Marek Stranderg, sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Koroonaviirus - kas tavaline gripp või tavaline midagi hoopis muud? Kas me teame täna selle viiruse täpset päritolu? Kuidas Hiinas võideldakse selle viiruse levikuga ja kas mujal maailmas võib vaja olla samu meetmeid? Milline on ennustus haigestumiste arvule? Ķust pärinevad evolotsoonilises mõttes viirused? Saatekülaline on molekulaarbiloog Madis Metsis. Olgu öeldud, et saatekülalise teeb köitvaks kõnelauses aspektis asjaolu, et Moskva Ülikooli üliõpilasena õpetati teda sõjaväeliselt välja just epideemiate ja biloogiliste ohtudega tegelema. Need olid ajad, kui kõik üliõpilased Nõukogude Liidus said sõjaväelise koolituse. Saatejuht on Marek Stranderg, sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Kui tuju on mõnel päeval halb, kas see on depressioon? Kui lähete teatrisse, kinno, kontserdile või ööklubisse ja tuju läheb paremaks, kas see tähendab, et need ettevõtmised on ravivate omadustega? Mis asi on psühhoteraapia? Kuidas õpib terapeut rääkima abivajaja oma keeles ja mõistab tema omailma, mille abil juhatada tee tervenemisele? Kust jookseb piir ravi ja ebaravi vahel, kui jutt on meeleolu ja aju seisunditest? Millal seda tervenemist üldse vaja on ja kuidas siis ära tunda, et tegu pole halva tujuga, vaid paigast läinud ajuseisundiga? Külas on kliiniline psühholoog ja Tartu Ülikooli õppejõud Kariina Laas. Saatejuht on Marek Strandberg, sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Kas ühiskond pole terve, kui selles on vägivalda? Milline on levinuim vägivallailming? Kas see on vägivald, kui üllatusmuna tahtvale lapsele öeldakse, et kui ta munahimu ei jäta, siis läheb vanem lihtsalt minema? Kui palju on ühiskonnas lõpuni selgeks rääkimata vägivallalugusid? Kuidas vägivalda vältida? Kuidas vägivalla tagajärgedega toime tulla? Miks ei luba vanemad oma lapsi vägivallateemalistele loengutele? Mis juhtus 10 aastase Sassiga Tartu liinibussis? Saatekülaline on kirjanik Sass Henno, kes on teada-tundtud oma üle-Eestiliste vägivallateemaliste loengutega koolides, kus ta avab vägivallamehanismide olemust. Saatejuht Marek Strandberg, sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Miks on vaja teada, kas turul olevad maasikad on Eesti omad või mitte? Erinevates Euroopa Liidu piirkondades on lubatud erinevad mürkained taimekasvatuses. Millisel moel saadakse jaole, et Poolas kasvatatud maasikas on Tallinnas turul, aga sildil on jätkuvalt “Eesti maasikad”. Kui palju on üldse maailmas taimekaitsevahendeid ja paljusid neist saab määrata Eestis? Milline on kõige parem viis, kuidas taimekaitsevahendite jääkidest me toidus võimalikult ulatuslikult lahti saada? Kas mahetoodang on mürgivaba? Kas kasvuhoonetes kasvatatud toit on puhtam kui põllult tulnu? Kas me teame, mis saab siis, kui sööme sisse erinevaid taimemürke samal ajal? Külas on Merike Toom Põllumajandusuuringute keskusest. Saatejuht on Marek Strandberg ning sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Kas teadsite, et alkoholi kuritarvitamine ja alkoholisõltuvus ei olegi sama nähtus? Kas autoroolis on vaid alkoholisõltlased või leiavad sinna tee hoopis muud tegelased? Kas roolijoodiklus on teadlik või haiguslik tegevus? Kuidas sellel vahet teha ja kuidas sellega toime tulla? Kas pehmeteks kutsutud mõnuained asendavad alkoholi või segunevad sellega tarbimises? Kuidas alkoholisõtluvusega ühiskonnas toime tulla, kui sellega on üldse võimalik toime tulla? Mõtle tervelt saate külalisteks on Anneli Sammel Tervise Arengu Instituudist ja Katrin Kerr Viljandi haiglast. Saatejuht Marek Strandberg, sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Miks on vaja Tallinnasse suurt haiglat? Mis saaks siis ülejäänud haiglatest? Kas suures ja uues Tallinna haiglas hakatakse õpetama ka üliõpilasi? Mis muutub tulevases meditsiinikorralduses? Miks ei pruugi tulla Eestisse ulatuslikku erakindlustust? Kuidas vaatab eraettevõtja selle peale, kui riik asub investeerima suurtesse haiglatesse? Saatekülaline Argis Koppel, sotsiaalministeeriumi terviseüsteemi arenduse osakonna juhtaja. Saatejuhtu Marek Streandberg, sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Metsloomad tulevad linnadesse ja koos nendega ka nende haigused. Millised metsloomade haigused ohustavad meie koduseid lemmikuid või nagu kombeks nüüdisajal öelda: “tundlikke olendeid”? Millised on inimeste ja loomade ühised haigused? Kas muutused kliimas võivad meile tuua ka uusi ja seni lõunapoolseid haigusi? Saatekülaline on Loomade Kiirabikliiniku loomaarst Aljona Gogoleva. Saatejuht Marek Strandberg.
-
Meditsiin on 150 aasta vältel läbi teinud suure hulga muutusi. Kuidas need muutused on mõjutavad ja mõjutavad patsientide hoiakuid? Kuidas arstide arusaamu? Mida nimetatakse ülediagnoosimiseks? Kuidas saab olla nii, et mida rohkem inimene teab oma tervise kohta seda rahulolevam ta on aga seda tõbisem ka? Just seda näitavad viimase aja teadusuuringud! Millised olulised muutused ootavad Eesti patsiente ees juba järgmisel aastal? Kuskohast inimestel on võimalik vaadata, kui palju on nende ravile kulutusi tehtud? Ja kuidas näeb tervishoiukorraldus välja Balis, kus on inimestel ei olegi mingit riiklikku tervisekindlustust? Neis ja muudest asjadestki räägime perearst dr. Karmen Jolleriga. Saatejuht Marek Strandberg ja sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Armastuses olla kõik lubatud. Nii näib olevat ka mittearmastusega. Näiteks juhul, kui armastus vanemate vahel on otsa saanud. Mis saab, kui vanemad on lahus ja ei suuda omavahel laste asjus kokku leppida? Milles kokku leppida? Kasvõi selles, kelle juures ja millal nende laps või lapsed ja kui palju viibivad? Mis saab siis, kui lapsest saab vahend, kelle kaudu üks vanem teist mõjutama asub? Millal ja miks minnakse kohtusse laste asjus? Kas keegi sellest võidab? Mis saab laste psüühikast sellistes vaidlustes? Sellest ja paljust muustki räägivad lastepsühhiaater Piret Visnapuu-Bernadt, vandeadvokaat Katrin Orav ja jurist Reimo Mets. Saatejuht on Marek Strandberg, sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Milline on hea ravimudel? Mida täna haigekassa ei mõõda ega hinda, aga mida oleks vaja lisada hindamismudelisse? Kuidas toimib e-konsultatsioon ja seda näidete varal? Kui palju on täna perearstil abi geenivaramu teenustest ja lahendusest? Kas apteegid on pelgalt ravimipoed või võiks apteekrid olla siiski arstide ja patsientidega samal poolel – aidata üheskoos hädadest lahti saada? Saatekülaline on Rapla perearst dr. Andres Lasn, saatejuht Marek Strandberg ja toimetaja Katrin Idla.
-
Teemaks võimalik uus patsiendi ja tulemusekeskne tervishoiukorraldus. Kuidas mõõta ravi tulemust? Kuidas head ja tõhusat esmast ravi mitte untsu keerata? Kas personaalmeditsiin tähendab ainult genoomi teadmist ja arvestamist? Saatekülaline on Roche Eesti tegevjuht Kadri Mägi-Lehtsi, saatejuht Marek Strandberg ja sisutoimetaja Katrin Idla.
-
Saatekülaline on kopsu- ja unearst dr Erve Sõõru. Jututeemaks Erve Sõõru äsja kaitstud doktorviväitekiri, mis käsitleb teadustöötajate unerežiime. Saates on juttu ka unehäiretest ning nende korrigeerimisest. Arutame selle üle, milline võiks olla meie oludes parim ajavöönd ja miks.
- Mostra di più