Episodi
-
Po zwycięskiej bitwie pod Krzepinem oddziały AK odskoczyły w lasy kwilińskie licząc, że uda się tam odpocząć. Niemcy odnaleźli partyzantów i rozpoczęła się kolejna całodzienna walka.
-
Episodi mancanti?
-
Oddziały niemieckiej ekspedycje zaatakowały partyzanckie zgrupowanie stacjonujące w Krzepinie. Po sześciogodzinnej walce napastnicy zostali rozbici. Do niewoli dostało się 99 Niemców.
-
Zakrzów w gminie Secemin to, jak to się mówi, ostatnia wieś pod lasem. 27 września 1944 r. miała tam miejsce bitwa oddziałów AK. Na miejscu nie znajdziemy jednak pomnika, bogaty w wiedzę Internet także nam niewiele powie. O zwycięskiej bitwie, o której po prostu wszyscy zapomnieli, opowiadamy w kolejnym odcinku słuchowiska.
-
Dookoła bitwy w Szewcach narosło kilka nieporozumień. Pewne jest że wygrały ją oddziały Armii Krajowej. Bitwa miała miejsce 18 września 1944 r i poległ w niej tylko jeden partyzant. Niestety pamięć ludzka jest zawodna. O tym jak przebiegały wydarzenia poprzedzające walkę oraz samą bitwę opowiadamy w kolejnym odcinku słuchowiska.
-
3 września 1944 r. Niemcy postanowili wsiąść odwet za klęskę jaką ponieśli w okolicy dzień wcześniej. Zajęli Radoszyce i rozpoczęli rzeź. Zamordowali około 20 mieszkańców zanim na miejsce dotarły oddziały AK. Jak przebiegały wydarzenia tego dnia?
-
W pierwszych dniach września 1944 r. okupanci nie zdawali sobie sprawy że w okolicach Radoszyc kwaterują silne oddziały AK. Niemcy wybrali się w ten teren aby zaplanować stanowiska dla oddziałów frontowych. Ich wyprawa rozpoczęła się serią mniejszych potyczek z partyzantami a zakończyła walką w Grodzisku koło Radoszyc.
-
Początek sierpnia 1944 roku to czas wielu walk i potyczek, które miały miejsce w okolicach Daleszyc. Największa z nich: obrona Daleszyc w dniu 7 sierpnia poszła trochę w zapomnienie.
-
W nocy z 3 na 4 sierpnia 1944 roku oddział wydzielony z drugiego pułku Legionów Armii Krajowej rozbił niemiecki batalion stacjonujący we wsi Ceber.
-
Oddział partyzancki Mariana Sołtysiaka "Barabasz" opanował Chmielnik. Z magazynów wywieziono całą masę wszelakiego dobra. Doszło jednak do walki z niemcami, którzy nadjechali od strony Buska-Zdroju. Także od Kielc pojawiły sie niemieckie samochody.
-
16 września 1943 r. niemieckie oddziały ekspedycyjne po raz kolejny postanowiły rozbić Zgrupowania Partyzanckie Jana Piwnika „Ponurego”. Gdy nie zastano partyzantów na Wykusie okupanci ruszyli śladem partyzanckiej kolumny. W którym miejscu zakończyła się ta historia?
-
W obliczu nadciągającego frontu Niemcy mieszkający we wsi Stojewsko w gminie Krasocin mieli się ewakuować do III Rzeszy. Zanim to nastąpiło zostali rozbrojeni przez oddział Mieczysława Tarchalskiego. Dzień później doszło do nieprzewidzianych zdarzeń, które w efekcie doprowadziły do śmierci okolicznych mieszkańców. Ilu? Nawet dziś mamy rozbieżne informacje na ten temat. Jak doszło do tragedii?
-
Aby zbrojnie oswobodzić swoją ziemię konspiratorzy z sandomierskiego chwycili za broń i utworzyli latem 1944 roku I batalion 2 pp Leg. AK. Zanim jednostka zakończyła mobilizację przyszło jej stoczyć walkę z okupantem.
-
Po bitwie pod Huciskiem Oddział Wydzielony Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" przeniósł się do wsi Szałas niedaleko od Samsonowa. Wszyscy liczyli, że udało się wymknąć z kleszczy niemieckiej obławy i wojsko odpocznie. Stało się inaczej. Jak przebiegały walki w Szałasie, pod Rogowym Słupem czy Adamowem dowiadujemy się z kolejnego odcinka słuchowiska : Obrazy wojennych zdarzeń
-
Druga połowa lipca 1944 roku była dla Niemców ciężka nie tylko na froncie wschodnim ale i na zapleczu. W powiecie włoszczowskim prawie każdego dnia siły okupacyjne były atakowane przez partyzantów. Nawet, kiedy Niemcy wysyłali wyśmienicie uzbrojone oddziały znikały one jak kamfora, tak jak grupa SS-manów wybita w walce pod Olesznem. Historię wspólnej walki oddziałów NSZ i AK z okupantem opisujemy w kolejnym odcinku słuchowiska: Obrazy wojennych zdarzeń
-
Pod koniec maja 1944 roku oddział partyzancki Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilk” został skierowany w okolice Snochowic i Łopuszna, a celem jego wyprawy było zorganizowanie zasadzki na jednego z niemieckich oprawców. Kto był celem akcji i czy zakończyła się ona sukcesem?
-
4 sierpnia 1943 roku grupa partyzantów otrzymała rozkaz zdobycia w Skarżysku większej kwoty gotówki. Już podczas wycofywania doszło do strzelaniny. Poległ Antoni Pałysiewicz. Jego ciało do lasu przynieśli bracia.
-
8 marca 1944 roku partyzanci z oddziału Mariana Sołtysiaka „Barabasza” zaatakowali posterunek żandarmerii w Bielinach. Niestety praktycznie od początku wszystko szło nie tak jak planowali.
- Mostra di più