Episodi

  • W tym odcinku rozmawiamy z profesorem Andrzejem Nowakiem na temat polskiej historii, w szczególności Polski Jagiellońskiej i jej wpływu na Polskę dzisiejszą. Poruszamy również kwestie wolności i polskiej polityki.

    Obserwujemy również kampanię opozycyjnej partii, która wydaje się być nastawiona na przegraną. Donald Tusk przygotowuje się do wszczęcia wojny domowej po przegranych wyborach. Istnieje możliwość, że lider opozycji będzie podważał wyniki wyborów i będzie twierdził, że są sfałszowane, co może prowadzić do różnych incydentów.

    Polska jest postrzegana jako przeszkoda dla głównych mocarstw UE. Posłuszna grupa w Parlamencie Europejskim nie traktuje poważnie głosów mniejszości i ma jasną determinację, aby zniszczyć wszelką alternatywę w Europie. Obserwujemy również zmiany ideologiczne wśród eurokratów i Lewicy Europejskiej, szczególnie w kontekście ekologii, ale ta ideologia budzi sprzeciw w społecznościach europejskich.

    Poruszamy także kwestię Ukrainy i coraz większego wpływu Chin.

    (00:08) - Przywitanie i rozmowa przy okrągłym stole(02:19) - Polska wolność i trudności z jej zachowaniem(06:49) - Powrót do decydowania o sobie samych(09:03) - Kryzys Rzeczpospolitej po pokoju w Oliwie(12:00) - Konflikt między zapatrzeniem na zachód a światem rosyjskim(14:09) - Wybitny pisarz Maurycego Mochnackiego i rosyjski imperializm.(16:08) - Jak pan profesor znajduje czas na pisanie i odpoczynek?(18:07) - Ocena wyborów politycznych: PiS może wygrać zdecydowanie.(23:20) - Oczekiwane rozmaite zdarzenia uliczne po wyborach(26:01) - Nieliberalna większość parlamentarna w Parlamencie Europejskim(28:07) - Brak kontroli nad Parlamentem Europejskim i bezkarna władza(29:52) - Ekologizm jako najważniejsza agenda ideologii(34:50) - Unia Europejska a kolonializm w Europie Wschodniej(37:19) - Europa powinna przemyśleć swoje stosunki z Afryką(40:52) - Niemcy a Ukraina(45:01) - Możliwy scenariusz zakończenia wojny na Ukrainie ★ Support this podcast ★
  • Zagłębiamy się w korzenie polskiej polityki, które sięgają czasów PRL-u. Analizujemy podziały, które wyłoniły się w latach 50. i 60., kiedy to Polska była świadkiem narastania sił komunistycznych oraz oporu wobec nich.

    Piotr Naimski przybliża nam postać Jana Olszewskiego, jego wkład w walkę o niepodległość Polski oraz różnice między pojęciami niepodległości a suwerenności. Rozmawiamy też o wpływie mediów na kształtowanie opinii publicznej oraz nad tym, jakie wyzwania stoją przed Polską w 2023 roku, w kontekście zbliżających się wyborów.

    (00:08) - Podziały w polskiej polityce - skąd się wzięły?(00:35) - Podział w Polsce po 1945 roku: rosyjscy agenci vs milcząca większość(01:54) - Opór przeciwko okupacji sowieckiej(05:18) - Podział w opozycji demokratycznej(08:08) - Przejawy podziału podczas zjazdu Solidarności(12:01) - Kryzys w Związku Sowieckim i wpływy rosyjskie(15:14) - Silna rola Wikipedii i konflikt polityczno-społeczny(16:22) - Podział narodu jako słabość Polski(18:09) - Konflikt między polskimi interesami a wpływami z zagranicy(20:03) - Spór o roszczenia Lecha Wałęsy i rząd Olszewskiego(23:22) - Poczucie władzy i własności jako wróg społeczeństwa.(24:23) - Pytanie o dzisiejsze wybory i transformację po komunizmie.(24:39) - Trwałość pozostałości komunizmu w Polsce(28:19) - Wpływ służb specjalnych na gospodarkę w Polsce(30:10) - Czy rosyjskie służby specjalne nadal mają wpływ w Polsce?(32:09) - Podporządkowanie jako zadanie wykonywane miękkimi metodami.(33:34) - Przyszłe wybory będą miały dużą wagę.(33:42) - Polska i nasz naród polski - Ponad tysiąc lat historii(34:35) - Czwartek po wyborach - czas na refleksję(37:29) - Koniunktura wokół Polski jest coraz gorsza(39:32) - Pomysły szkodliwe dla polskich interesów ★ Support this podcast ★
  • Episodi mancanti?

    Fai clic qui per aggiornare il feed.

  • Radosław Koelner od 1971 roku mieszka we Wrocławiu. Jest miłośnikiem tego miasta i prowadzi firmę w dzielnicy Kowale, na terenie byłych zakładów chemicznych.

    Przedsiębiorca pokazuje teren byłej elektrowni węglowej nad kanałem Odry, gdzie buduje projekt "Dzikie w mieście". Jego firma generuje większość swoich przychodów ze sprzedaży za granicą i jest jedną z trzydziestu polskich firm działających na globalnym rynku. Produkuje różne elementy złączne, w tym śruby dla koncernów motoryzacyjnych. Dodatkowo, posiada fabryki w Wietnamie i Tajlandii. Przebudowany zakład we Wrocławiu jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Radosław Kolener inwestuje też w technologie bateryjne i druk 3D metali.

    Opowiada o polityce, w którą stara się nie angażować, choć widzi jej w pływ na jego działalność gospodarczą. Jego zdanie aktualna polityka kieruje się w kierunku katastrofy gospodarczej.

    Koelner mówi też o braku współpracy między przedsiębiorstwami prywatnymi, a organami odpowiedzialnymi za zakupy oraz świadomości ekonomicznej polityków. Decyzje polityczne często wynikają z układów, co wpływa negatywnie na branżę. Niemiecki i duński przemysł korzystają z lobbingu i decyzji politycznych, czego brakuje w Polsce. Jego zdaniem Polska powinna dbać o swój przemysł, który ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę.

    Poruszono także kwestie pomocy dla atakowanej Ukrainy oraz nadchodzących wyborów parlamentarnych.

    (00:08) - Wrocławianin od 1971 roku, miłośnik tego miasta(00:38) - Przeszłość zakładów Chemitex i kontaminacja terenu(02:53) - Badania fauny i flory wzdłuż kanału Odry(08:09) - Rozwój firmy od niewielkich obrotów do miliardów złotych sprzedaży(10:30) - Własne narzędzia i elektronarzędzia, plany dalszego rozwoju firmy(14:48) - Ryzyko kryzysu ekonomicznego i recesji w Stanach Zjednoczonych(16:56) - Biznesowe doświadczenia i trudne otoczenie w Wietnamie(18:54) - Przeniesienie produkcji do Wietnamu i rozwój technologii w Polsce(21:03) - Konkurencja z topowymi markami i eliminacja kompleksu niższości(23:23) - Brak oczekiwań wobec polityków, skupienie na swojej pracy i płaceniu podatków(26:21) - Szacunek dla polskiego systemu socjalnego i obawy o jego przyszłość(29:13) - Polityka zagląda do kieszeni, ale wartość dodana tworzy miejsca pracy(32:28) - Recesja dotknie Polski, szczególnie przemysł niemiecki i zachodnioeuropejski(35:13) - Polityczne układy a decyzje ekonomiczne w Polsce(37:12) - Wprowadzenie zasad współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a rządem(41:42) - Części produkowane na miejscu dzięki logistyce ★ Support this podcast ★
  • Rozmowa o sytuacji w Polsce oraz o różnicach kulturowych i społecznych między Europą Zachodnią a Polską. Jan Polkowski zauważa, że Europa zerwała z chrześcijaństwem i ich prześladuje. Mówi też o polskiej tradycji i różnicy w sposobie traktowania Kościoła w Polsce i w Irlandii oraz obawia się, że w Polsce również nastąpi laicyzacja podobna do tej z Wysp Brytyjskich.

    Następnie Jan Polkowski przechodzi do rozmowy na temat rewolucji, różnych przemian społecznych i cywilizacyjnych oraz manipulacji i kontroli społeczeństwa. Mówi o wpływie biznesu, mediów i polityki na kształtowanie ideologii i kontrolowanie ludzi. Podkreśla również, że społeczeństwa stają się biedniejsze, a perspektywy maleją, szczególnie w Hiszpanii, gdzie wysokie bezrobocie wśród młodych prowadzi do wystąpienia sytuacji rewolucyjnych.

    Poruszono także temat inwazji chińskich ślimaków w Polsce i ich negatywnego wpływu na polskie gatunki. Polkowski uważa, że polskie ślimaki są bardziej wartościowe i nie powinno się zostawiać ich niszczenia przez chińskie ślimaki.

    Jan Polkowski podkreśla trudną sytuację w Polsce, brak kontroli nad ważnymi polskimi przedsiębiorstwami i ingerencję ze strony Brukseli oraz długą tradycję okupacji. Zauważa także, że niektóre partie polityczne gardzą swoim narodem i polskością, co ma swoje korzenie w historii. Mówca zachęca również do lektury "Syzyfowych prac", aby lepiej zrozumieć polską sytuację.

    (00:08) - Codzienne życie w domu i lesie(00:49) - Pragnienie odosobnienia i ucieczka od problemów.(10:16) - Degradacja moralna i teologiczna Kościoła w czasach komunizmu(15:47) - Przypomnienie o wybitnych aktorach i kompozytorze(19:10) - Ocena efektów inicjatyw socjalnych w Europie(22:39) - Krytyka chciwości branży bankowej w Polsce(26:37) - Afryka, demografia i przyszłość Europy(30:21) - Wydobycie diamentów w biednych krajach przez Holendrów i Belgów(38:59) - Chrześcijaństwo a rewolucja(42:12) - Wolność słowa i kontrowersje wokół płci(47:28) - Rewolucja prowadzona przez rozproszone ośrodki opiniotwórcze(50:18) - Ubóstwo i bezrobocie w Europie Zachodniej(53:08) - Konsensus w sprawie zagrożeń dla planety(59:19) - Lewicowi na żołdzie u multimiliarderów(01:00:25) - Rewolucjonizm i nietolerancja w obliczu politycznej poprawności(01:03:35) - Guardian i kolektywna decyzja o zwolnieniu dyscyplinarnym(01:03:55) - Zdarzenie i wypowiedź Rowling na temat muzeum.(01:05:13) - Ukraina a propaganda antyukraińska(01:09:18) - Zełenski walczy o przetrwanie Ukrainy(01:12:55) - Tłumaczenie wierszy przez Ryszarda Kienickiego(01:16:11) - Polska scena polityczna i jej niewidoczne uwarunkowania(01:19:24) - Brak polskiego przemysłu motoryzacyjnego(01:22:37) - Sprzedaż polskich firm i zasobów telekomunikacyjnych(01:27:17) - Interes Polski w kontekście relacji rosyjsko-niemieckich(01:30:37) - Książka jako obowiązkowa lektura dla Polaków ★ Support this podcast ★
  • W listopadzie 2021 roku doszło do szturmu na przejście graniczne w Kuźnicy. Kilka tysięcy migrantów próbowało przedostać się do Polski, a służby białoruskie wspomagały ich w tym ataku.

    Na miejscu byli funkcjonariusze Straży Granicznej, Wojsko Polskie i policja, którzy odpierali ataki migrantów przez kilka godzin. Dzięki zdecydowanej postawie służb udało się odeprzeć ten atak i zapobiec wtargnięciu agresywnych mężczyzn do Polski.

    Mjr Horsztyński opowiada jak migranci niszczyli zasieki i zapory inżynieryjne zbudowane przez Wojsko Polskie. Mimo gróźb, żadna strona jednak nie oddała strzałów. Migranci byli zdesperowani i wściekli, że nie mogą dotrzeć do swojego "raju" w Niemczech i Francji.

    Piotr Horsztyński wspomina w rozmowie także swoje oficerskie korzenie rodzinne.

    (00:08) - Szturm na przejście graniczne w Kuźnicy(02:00) - Odpieranie ataku i niszczenie zasieków(06:00) - Bać się, ale nie być tchórzem(08:10) - Wspólne odprawy z Białorusinami i zmieniająca się sytuacja polityczna(12:15) - Polskie korzenie na pograniczu białoruskim(13:44) - Rozdzielenie rodzin i trudności na Grodzieńszczyźnie(15:49) - Silne więzi z Wilnem i polską historią(18:55) - Dziadek jako uczestnik wojny 20 roku(20:02) - Dziadek otrzymuje odznaczenie i awans na podporucznika(21:31) - Opowieść o rotmistrzu kawalerii i jego żonie(23:39) - Organizowanie i ukrywanie dokumentów Solidarności przez rodzinę ★ Support this podcast ★
  • Paweł Kukiz opowiada o swoim zaangażowaniu politycznym jako numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości w Opolu.

    Mówi też o sytuacji sądownictwa w Polsce i o negatywnych skutkach systemu partyjnego. Opisuje również swoją karierę polityczną i współpracę z Jarosławem Kaczyńskim, wyrażając nadzieję, że będzie ona kontynuowana.
    W dalszej części rozmowy poruszono tematy związane z polityką i historią Polski. Paweł Kukiz krytykuje partię Platformę Obywatelską oraz media, twierdząc, że w Polsce nie ma wolnych i rzetelnych mediów.

    Kukiz mówi również o polsko-ukraińskich relacjach oraz kwestiach takie jak przewóz zboża i nielegalna praca Ukraińców w Polsce. Porusza też temat ekshumacji poległych w trakcie Rzezi wołyńskiej.

    (00:08) - Szanse na dostanie się do Parlamentu(06:54) - Kosmopolityczna opcja a zagrożenie dla Polski(10:43) - Postulaty zmieniające ustrój Polski(14:33) - Pozew przeciwko Zębaczyńskiemu odrzucony przez Sąd Opolski(15:38) - Odniesienie do siedziby fundacji i uwaga dotycząca uzasadnienia wyroku.(22:02) - Wsparcie dla Ukrainy i eskalacja konfliktu(25:54) - Paweł Kukiz - ryzykant i poseł niezależny(29:09) - Kaczyński chce zmian ograniczających dyktat władzy.(31:58) - Korzystanie z brudnych instrumentów w polityce.(35:09) - Pierwsze wrażenie Jarosława Kaczyńskiego na polityka(41:25) - Wpływ wizerunku na twoje życie publiczne(42:27) - Partyjność mediów w Polsce(45:23) - Mentalność komunistyczna wśród dziennikarzy TVN(49:57) - Sprzeczność między wolnością a niewolą w systemie politycznym(55:40) - Przyszłość polsko-ukraińska zależy od postępowania obu stron(01:00:59) - Pasja ojca do rozmów o Kresach(01:03:56) - Duże szanse na powstanie Muzeum Kresów w Brzegu(01:05:34) - Cel po wyborach: skupienie na edukacji ★ Support this podcast ★
  • W rozmowach z aktywistami widać, że wszyscy doskonale wiedzą o tym, że migranci nie planują zostać w Polsce – mówi rolnik i przedsiębiorca.

    Rozmowa z rolnikiem z Krynek, który od dwóch lat obserwuje to, co dzieje się przy granicy. Mówi, że mimo że nie widzi granicy bezpośrednio z okna, ponieważ między nim a granicą znajduje się las, często przebywa w pobliżu granicy ze względu na swoje zawodowe obowiązki i pola przy ochranianej barierze. Pierwsze anomalie zaczęły się pojawiać w 2020 roku, gdy grupy ludzi przychodziły na martwe punkty graniczne, aby sprawdzić, jak szybko zareagują władze.

    Obecny kryzys migracyjny na granicy zaczął się nasilać w czerwcu 2021 roku, gdy zaczęto obserwować duże grupy migrantów przekraczających granicę. Ci migranci często przechodzili granicę bez znajomości topografii terenu. Uważa, że takiego rodzaju bariera była konieczna i długo oczekiwana, ponieważ granica zawsze była istotna i szanowana przez ludzi mieszkających w pobliżu.

    (00:08) - Obserwacja granicy i pierwsze anomalie(02:16) - Początek kryzysu granicznego(03:20) - Zmiana strategii migrantów w związku z azylem(05:08) - Inna pomoc dla migrantów, agresja się narodziła(07:02) - Pierwsza agresja wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej i Wojska Polskiego(08:23) - Spotkania z aktywistami i kwestie spójne w rozmowach prywatnych(09:46) - Opinie o filmie Zielona Granica a rzeczywistość granicy(11:18) - Nadal jest napór imigrantów na południowej granicy Polski(12:14) - Rola zapory w przekierowaniu ruchu migracyjnego(13:34) - Aktywiści i atrakcyjność turystyczna Białowieży ★ Support this podcast ★
  • W rozmowie z Krzysztofem Skowrońskim, Józef Ruszar omawia swoją przeszłość polityczną. Wybory, reformy, Lecha Wałęsę i krytykę rządów PO i Donalda Tuska.

    Józef Ruszar opowiada o swojej przeszłości jako ważny polityk w polskim parlamencie i rzecznik dyscypliny w akcji wyborczej Solidarność. Mówi o roli w Solidarności i wspomina też o Lechu Kaczyńskim, Platformie Obywatelskiej i Prawie i Sprawiedliwości.
    Porusza kwestie akt w archiwach IPN, które potwierdzają tajną współpracę wielu członków Solidarności, w tym także Lecha Wałęsy.

    Działacz porusza też kwestie braku wiedzy nowego pokolenia, która wynika z zaniedbań poprzednich rządów i konieczności edukacji historycznej, by uniknąć podziałów.

    (00:08) - Powołanie Instytutu Literatury dla wsparcia literatów(02:34) - Literatura w służbie polityki - negatywne skutki(06:25) - Literatura a batalia kulturowa w Polsce(08:01) - Problemy edukacyjne na Uniwersytecie Jagiellońskim(10:28) - Odrzucenie tradycji w polskiej literaturze i humanistyce(14:21) - Odrzucenie tradycji kultury europejskiej(16:03) - Zmiana mentalności studentów i niedouczenie na uczelniach(22:55) - Wpływ reformy Komisji Edukacji Narodowej na literaturę(24:07) - Współczesny system edukacji, a poprzednie pokolenia literackie(26:13) - Zmiana wizji człowieka i jej wpływ na degradację(27:48) - Presja i terror środowiskowy wśród młodych literatów ★ Support this podcast ★
  • W najnowszym odcinku Krzysztof Skowroński rozmawia z prezesem firmy FAKRO - Ryszardem Florkiem na temat bieżących wyzwań, z jakimi zmagają się polskie przedsiębiorstwa na arenie międzynarodowej.

    Mimo obietnic poprawy sytuacji ze strony rządu, wiele firm nadal doświadcza trudności, zwłaszcza w kontekście braku równych szans, ochrony konkurencji oraz nadmiernej biurokracji. Nasz rozmówca dzieli się swoimi obserwacjami na temat łamania prawa przez firmy zagraniczne i wyjaśnia, jak te praktyki wpływają na mniejsze firmy. Przedstawiono również funkcjonowanie instytucji antymonopolowych w Polsce i Austrii, a także opóźnienia w rozpatrywaniu skarg przez Komisję Europejską. Ryszard Florek zwraca też uwagę na konsekwencje wojny na Ukrainie dla polskiej gospodarki i podkreśla potrzebę większego zaangażowania polityków w sprawy gospodarcze kraju.

    (00:08) - Oczekiwania wobec dobrej zmiany i Mateusza Morawieckiego(01:22) - Brak zmian dla firm w Polsce(02:34) - Problemy z ochroną konkurencji dla polskich firm(08:04) - Walka z nadużywaniem antymonopolowym w Polsce(09:29) - Polski UOKiK i Komisja Europejska w sprawie naruszenia prawa(13:13) - Kapitał, korzyści skali, łamanie prawa przez dominantów(15:12) - Brak zgody na projekt Siedem Dolin i władza RDOŚ(16:20) - Oszczędzanie klimatu a obciążenie kosztu produktu(17:24) - Nowa era, kaganiec na wolność gospodarczą(18:38) - Budowanie kapitału społecznego dla rozwoju Polski(19:49) - Poprawa w kwestiach fiskalnych, ale inne problemy nadal istnieją(21:02) - Brak oczekiwań i wymagań wobec polityków(21:28) - Poprawa w niektórych obszarach, pogorszenie w innych(22:37) - Gazociąg północny i nieprzestrzeganie prawa w UE(23:44) - Brak wsparcia dla polskiego filmu na rynku globalnym ★ Support this podcast ★
  • Poglądy i opinie Jana Łopuszańskiego na temat aktualnej sytuacji politycznej w Polsce i Europie. Łopuszański zauważa, że polityczne środowiska, które są przy władzy w Polsce od lat, są zależne od Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
    Rozmowa o prywatyzacji i przekazaniu Polski w ręce Unii Europejskiej oraz o kryzysie, który widzi w Polsce, Europie i na świecie, w tym bliskości wojny tuż za granicami Polski i próbie wprowadzenia zachodniej ideologii komunistycznej.

    (00:09) - Rządy Solidarności i Unii Wolności na początku polityki(00:33) - Prywatyzacja a zaniżenie wartości(02:25) - Prywatyzacja a obrona polskiego majątku(04:43) - Tworzenie alternatywy w ramach Ligi Polskich Rodzin(06:46) - Sprzeciw wobec poddania Polski Unii Europejskiej(08:44) - Standard komunistyczny a kontrola finansowa(10:46) - Manipulacja systemem sterowania społecznego(13:16) - Konflikt na Ukrainie i wsparcie Stanów Zjednoczonych(15:15) - Polityka NATO a bezpieczeństwo Polski(17:36) - Cel Ameryki: rozłam Rosja-Chiny dla przyszłego konfliktu światowego(18:11) - Przykład z sąsiadem Grzesiem(19:04) - Konflikty w Czeczenii, Gruzji i na Krymie(20:56) - Wątpliwości co do systemów politycznych(26:49) - Pomoc dla Ukrainy a uniknięcie konfliktu w Polsce(27:54) - Wpływ wielkich koncernów na współpracę z Chinami(30:20) - Neomarksizm i ewolucja systemu postkomunistycznego(32:15) - Gabriel Janowski i manipulacje wizerunkiem(34:15) - Typ leninoskiej partii w Polsce(37:31) - Brak akceptacji dla odmiennych merytorycznych pomysłów(38:34) - Propaganda wojenna Ukrainy(40:26) - Sytuacja z zbożem ukraińskim a rząd polski(40:35) - Rząd przypomniał sobie o polskich rolnikach ★ Support this podcast ★
  • Wywiad z Sylwestrem Latkowskim ujawnia nie tylko kulisy afery podsłuchowej, lecz także wyjaśnia, dlaczego wolne media w Polsce są coraz rzadszym przypadkiem.
    Dowiedz się o wpływach PR-owców i lobbystów w Polsce, problemie reformy sądownictwa i sprawie afery Getback.
    Zapraszamy do słuchania!

    (00:00) - - Wstęp i kontekst afery podsłuchowej(03:10) - - Manipulacja informacjami: kryzys w Polsce(06:15) - - Sądownictwo pod presją: Jak reformy spotkają się z polaryzacją w sądach(12:40) - - PR-owcy stają się dziennikarzami?(15:40) - - Media i ich oddziaływanie polityczne(18:35) - - Dylematy finansowe w dziennikarstwie(21:37) - - Dlaczego opublikowano decyzje z afery podsłuchowej?(24:34) - - Czy CBA rzetelnie wykonuje swoją pracę?(28:52) - - Inwigilacja dziennikarzy: Nowa norma?(33:37) - - Niekompetencja w języku polskim i jej konsekwencje(36:21) - - Nierówność i absurdalne kary w polskim systemie(37:14) - - PR i lobbing: niewidzialna ręka w Polsce(39:44) - - Media społecznościowe jako narzędzie manipulacji(45:11) - - Za kulisami filmu o papieżu: Walka o prawdę(49:24) - - Ignorowanie kwestii finansów w mediach(54:19) - - Gdy PR-owiec staje się politykem(57:23) - - Polityka pamięci: Dlaczego afera podsłuchowa wróciła?(58:22) - - Wizerunek vs. Rzeczywistość: Strach przed więzieniem(01:02:26) - - Niewyjaśniona afera podsłuchowa i jej wpływ na wybory(01:06:15) - - Przyszłość dziennikarstwa: Czy jest miejsce dla innych? ★ Support this podcast ★
  • Odwiedziłem Bronisława Wildsteina w wiejskim domu. To był pierwszy przystanek na naszej drodze. Tylko 70 km na wschód od Warszawy i zupełnie inny świat. Rozmawialiśmy w gabinecie wypełnionym książkami, w którym Bronek pisze swoje nowe dzieła. Teraz pracuje nad dramatami, ale my rozmawialiśmy o polityce i kulturze, o rozpadzie chrześcijańskiej Europy i Polsce przed wyborami.

    (00:01) - Początek(00:19) - Wartość suwerenności i obrona niepodległości Polski(03:01) - Homogenizacja polityczna w Unii Europejskiej(06:23) - Europa zjeżdża w dół gospodarczo(09:02) - Kariera w Unii Europejskiej dla wyplutych z polityki krajowej(15:54) - Europa federalna czy centralistyczna?(22:38) - Wielki biznes i media jako siły polityczno-społeczne(29:03) - Wolność indywidualna a wolność wspólnotowa(31:33) - Demokracja zamienia się w zarządzanie(34:10) - Kryzys systemu demokratycznego i jego deficyt(37:23) - Zagrożenia: Rosja, konflikt światowy i agresja Chin(41:13) - Zagrożenie wewnętrzne Zachodu przez liberalno-lewicową ideologię(44:54) - Naukowcy badający katastrofę smoleńską dochodzą do wniosku o zamachu(47:58) - Spór o tekst o dekomunizacji w Tygodniku Powszechnym(48:50) - Kompleksy i zmiana perspektywy emigranta(53:16) - Miasto a sztuczny świat(56:59) - Nowe książki i plany pisarskie ★ Support this podcast ★
  • Ponad 5 tys. przejechanych kilometrów, dziesiątki przeprowadzonych wywiadów. Prezentujemy kluczowe fragmenty dwumiesięcznej podróży Krzysztofa Skowrońskiego po Polsce.

    (00:17) - Przepiękny widok z góry(04:33) - Rozmowa o wrażeniach z wizyty w willi Szwadron(07:01) - Udział w beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej(11:03) - Zamieszkanie u rodziców Mikołaja Murkocińskiego(17:03) - Wawel - fascynująca wystawa o Jagiellonach i historii Polski(20:07) - Łukasz Jankowski wprowadza do studia nowy dżingiel(22:11) - Spotkanie w domu Marcina i Litki w Skowronowie(25:24) - Media w Polsce podzielone zależnie od partii politycznych(28:31) - Mentalność dziennikarzy TVN związana z komunizmem(31:57) - Rozmowa z Janem Tomaszewskim - kandydatem do Senatu(34:26) - Spotkanie z Hubertem Beckrechtem - oprowadzaczem po polityce łódzkiej(36:31) - Margines społeczny w Polsce(43:27) - Pragnienie jedności i normalności w kraju(46:03) - Podzielone zdanie na temat rządzącej partii i jej programu(48:31) - Konflikt wokół Stoczni Szczecińskiej i jej dywersyfikacji(51:05) - Zrezygnowano z klauzul walutowych i pomoc publiczna ★ Support this podcast ★