Episodi
-
Wybory w Kosowie wygrało Samostanowienie, ale los władz nie jest przesądzony. W tym odcinku przedstawiamy historię i zawiłości kosowskiej polityki, analizujemy spór Serbia-Kosowo i zastanawiamy się, co może zrobić Donald Trump. O trudnych relacjach Prisztiny z resztą Europy (i nie tylko) mówi Marta Szpala, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspertka ds. Bałkanów Zachodnich.
-
Nasi eksperci ostatnie dni spędzili w Niemczech obserwując z bliska kampanię wyborczą. Jakie są ich spostrzeżenia? Czym niemieckie kampanie się wyróżniają? Jaka jest atmosfera wśród przedstawicieli rywalizujących partii? Na te i inne pytania odpowiadają Kamil Frymark i Michał Kędzierski.
Nowy Niemiecki Monitor Wyborczy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2025-02-13/kto-wybierze-bundestag
Film o wyborach na wschodzie Niemiec: https://www.youtube.com/watch?v=Uy8BIU4bVsw&t=2s
-
Episodi mancanti?
-
Viktor Orbán miał wiele nadziei w związku z dojściem do władzy Donalda Trumpa. W tym odcinku określamy sytuację w jakiej znajduje się węgierski rząd, sprawdzamy czy Trumpowi jest tak blisko do Orbána, jak Orbánowi do Trumpa i zastanawiamy się, na co premier Węgier może liczyć i na ile może sobie pozwolić. O nie do końca różowej rzeczywistości w Budapeszcie po zwycięstwie Republikanina mówi Andrzej Sadecki, kierownik zespołu środkowoeuropejskiego Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
W dzisiejszym odcinku podcastu Ośrodka Studiów Wschodnich, opowiemy o unieważnionych wyborach w Rumunii. Kim jest właściwie zwycięzca pierwszej tury Călin Georgescu? Czy Rosja miała wpływ na przebieg pierwszej tury wyborów? Czy radykalny kandydat może wygrać w nowo rozpisanych wyborach prezydenckich? Odpowiedzi na te pytania udzieli Kamil Całus- ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
Szwecja przyjęła nową strategię obronną. Jak Szwedzi podchodzą do Rosji? W jaki sposób planują swoją obronę? Jak widzą swoje zaangażowanie w NATO? Na te i inne pytania odpowiadają Piotr Szymański i Jacek Tarociński, eksperci OSW.
-
W Niemczech emocje polityczne nie słabną. Ostatnie dni upłynęły pod znakiem protestów przeciwko chadekom z CDU. Jaki ma to związek z AfD i polityką migracyjną? W podkaście omawiamy także hamulec długu. Czym jest? Czemu budzi takie kontrowersje? Na te i inne pytania odpowiadają Lidia Gibadło i Aleksandra Kozaczyńska, ekspertki OSW.
Najnowszy numer Niemieckiego Monitora Wyborczego: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2025-01-29/przywrocic-kontrole-polityka-migracyjna-w-centrum-kampanii
Tekst o hamulcu długu: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2025-01-28/hamulec-dlugu-niemcy-w-kryzysie-niepewnosci
-
Syria ostatnio przeżyła spore zmiany. Baszszar al-Asad stracił władzę. Zainteresowana była tym Turcja i dzisiaj to ten kraj jest jednym z najważniejszych podmiotów zainteresowanych odbudową Syrii. Dlaczego to dla Turcji tak ważne? Jaki wpływ ma na to sprawa kurdyjska? Na te i inne pytania odpowiadają Zuzanna Krzyżanowska i Adam Michalski.Poprzedni podcast o sytuacji Kurdów w Turcji: https://open.spotify.com/episode/2vdEyhun2eSQ2T2FFqpiBK?si=yRRoBn1gS_eQc7M-tJTdGQ
-
Przywódcy Rosji i Iranu podpisali nowy traktat między tymi państwami. Co łączy te kraje? Jak wyglądają relację Rosja-Iran? Czy można je nazwać sojuszem? Na te i inne pytania odpowiadali Krzysztof Strachota i Witold Rodkiewicz, eksperci OSW.Więcej w tekście „Nowy traktat rosyjsko-irański: zwarcie szeregów w obliczu prezydentury Trumpa”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2025-01-20/nowy-traktat-rosyjsko-iranski-zwarcie-szeregow-w-obliczu-prezydenturyNa temat sojuszu Rosja-Chiny może przeczytać w komentarzu: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2025-01-20/trzy-lata-wojny-na-ukrainie-udany-test-chinsko-rosyjskiego
-
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich spojrzymy na to jak Chiny patrzą na Donalda Trumpa i jego administracje. O tym czy Pekin widzi różnicę pomiędzy prezydenturą Bidena a prezydenturą Trumpa, o tym czy jest gotowy do wojny handlowej z USA, o możliwych scenariuszach działań Trumpa i odpowiedzi Chin. O tym wszystkim opowiedzą Jakub Jakóbowski, Maciej Kalwasiński i Michał Bogusz.
-
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich, porozmawiamy o katastrofie ekologicznej na Morzu Czarnym. O spóźnionej reakcji Rosji, o skutkach dla ekonomii i środowiska, o reakcji propagandy opowiedzą Filip Rudnik i Miłosz Bartosiewicz- eksperci OSW.
-
Wybory w Niemczech już za około miesiąc. W tym odcinku podsumowujemy aktualne trendy w niemieckiej polityce. Jak wyglądają sondaże? Skąd bierze się wzrost poparcia dla AfD? Kogo Niemcy najchętniej widzieliby na fotelu kanclerza? Na te i inne pytania odpowiadają Lidia Gibadło i Michał Kędzierski.
Niemiecki Monitor Wyborczy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2025-01-15/afd-idzie-po-wladze-najchetniej-od-zaraz-najpozniej-w-2029
Film o wyborach we wschodnich Niemczech: https://www.youtube.com/watch?v=Uy8BIU4bVsw
-
Donald Trump został zaprzysiężony. W tym odcinku ogólnie scharakteryzujemy jego politykę zagraniczną. Opowiemy także o tym co wiemy po pierwszym dniu jego urzędowania. Jak będzie wyglądała polityka zagraniczna USA? Czy będzie izolacjonistyczna? Jakie idee przyświecają Trumpowi? Na te i inne pytania odpowiada Andrzej Kohut, ekspert OSW.Tekst Andrzeja Kohuta: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2025-01-20/swiat-wedlug-trumpa-wizja-polityki-zagranicznej-nowej-administracji
-
Milorad Dodik groził, że Republika Serbska ogłosi niepodległość i wyjdzie z Bośni i Hercegowiny, jeżeli Trump zostanie prezydentem. Co więc wybór Donalda Trumpa oznacza dla tego regionu świata? Czy będzie to stanowiło okazję na powrót do idei „Wielkiej Serbii”? Kto w nowej sytuacji będzie silniejszy? Czy grozi nam destabilizacja na Bałkanach? Na te i inne pytania odpowiadają Paulina Wankiewicz i Marta Szpala.
-
Nagłówki światowych mediów ponownie obiegły informacje, że Donald Trump może być zainteresowany przyłączeniem Grenlandii do USA. Dlaczego Grenlandia interesuje amerykańskiego prezydenta? Czy rzeczywiście Grenlandia może stać się częścią USA? W tym podcaście omawiamy kontekst obecnych wydarzeń. Jaka jest historia Grenlandii? Jaki jest status Grenlandii? Jakie są jej relacje z rządem w Kopenhadze? Na te i inne pytania odpowiadają Piotr Szymański i Andrzej Kohut.
Poprzednie teksty o Grenlandii:
„Przeciąganie Grenlandii. Dania, USA i Chiny na lodowej wyspie”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-03-02/przeciaganie-grenlandii-dania-usa-i-chiny-na-lodowej-wyspie
„Polarny kwartet NATO”: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/Raport-OSW_Polarny-kwartet-NATO_net_1.pdf
-
Wczoraj świat obiegły informacje o tym, że wkrótce wydarzy się zawieszenie broni Izrael-Hamas. W tym odcinku podsumowujemy aktualny stan wydarzeń na Bliskim Wschodzie. A opowiadają o tym Marek Matusiak i Andrzej Kohut.
Zapisy na newsletter Kompas OSW: www.osw.waw.pl/newsletterFilm o „Ukraina. Stan państwa”: https://youtu.be/qhb_grME8zk -
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy o sytuacji w Naddniestrzu. 1 stycznia Gazprom przerwał dostawy gazu, ponieważ Ukraina nie przedłużyła kontraktu na tranzyt. W Naddniestrzu od tygodnia nie ma gazu, ma to wpływ nie tylko na sytuacje 300 tysięcznej separatystycznej republiki, ale również na prawobrzeżną Mołdawię. W podcaście występuje Kamil Całus- ekspert OSW. …
-
Rosyjski gaz nie będzie już płynął przez Ukrainę do Europy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji? Czy zbliża nas to do końca rosyjskiego gazu w Europie? Jak decyzja Ukrainy może wpłynąć na ceny surowca? Na te i inne pytania odpowiada Agata Łoskot-Strachota, ekspertka OSW.
Zapisy na newsletter OSW: www.osw.waw.pl/newsletter
-
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy o sytuacji Kurdów w Turcji. W odcinku występuje Krzysztof Strachota i Zuzanna Krzyżanowska.
Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo:Kurdowie. Historia, podstawowe informacje, konflikt kurdyjsko-turecki, Kurdystanhttps://www.youtube.com/watch?v=fOLhEfs0uCE
-
W tym odcinku opowiemy o tym, co może wydarzyć się w 2025 roku. Czy wojna na Ukrainie zakończy się właśnie w przyszłym roku? Czy 2025 będzie upływał pod znakiem nieprzewidywalności? Czego możemy się spodziewać po USA, którymi będzie rządził Donald Trump? Co nas czeka w relacjach USA-Chiny i USA-Rosja? Jakie kluczowe procesy będziemy obserwować? Czy będzie to rok przełomu? Na te i inne pytania odpowiadają Wojciech Konończuk, Justyna Gotkowska i Jakub Jakóbowski.
- Mostra di più