Episodi
-
Jak investovat v roce 2025? Analytici Patrie Tomáš Vlk a Braňo Soták doporučují v tomto díle podcastu několik klíčových strategií. Vzhledem k očekávanému zavedení cel ze strany Trumpovy administrativy je důležité zaměřit se na sektory, které budou těžit z domácí produkce a fiskálních stimulů, jako jsou malé a střední firmy, tradiční průmysl, energetika a banky. Big Tech zůstává důležitý, ale nové investiční příležitosti je třeba hledat i mimo tento sektor. Analytici také upozorňují na rizika spojená s inflací a měnovou politikou, doporučují proto držet dluhopisy spíše na krátkém konci křivky. Pro regionální diverzifikaci lze uvažovat o expozici na Čínu a Argentinu, přičemž Evropa je podle analytiků v současné době méně atraktivní. Vzhledem k vysoké volatilitě trhů je důležité se zajistit proti extrémním rizikům, například pomocí opcí. Celkově je třeba být opatrný a flexibilní, přizpůsobovat portfolio aktuálním ekonomickým a politickým podmínkám. Chcete se dozvědět více? Stáhněte si celý záznam webináře v naší Škole investora (Investiční výhled Patria Finance pro rok 2025).
-
Rok 2025 začal velkým optimismem na trzích, který se ale rychle změnil v opatrnost. Klíčovými faktory zůstává odolnost americké ekonomiky a rostoucí obavy z přetrvávající inflace. To ovlivňuje výhled na politiku Fedu, který pravděpodobně nebude postupovat se snižováním úrokových sazeb tak, jak se čekalo ještě před měsícem. Trhy nyní očekávají jedno snížení do konce roku, a to pravděpodobně až v říjnu.
Mezi sektory nadále dominují akciovému trhu technologie a banky. Přesto opatrnost zůstává na místě, protože vývoj na trzích může ovlivnit řada politických a ekonomických faktorů.
Na pražské burze se pozornost soustředí na akcie Erste Bank a ČEZ. Erste Bank překvapila silným růstem, kdy její cena překročila hranici 1 500 Kč. Akcie ČEZ se přiblížily hodnotě 1 000 Kč. Jaký názor má makléř na tyto tituly? Kde vidí aktuální investiční příležitosti? -
Episodi mancanti?
-
Inflace se stává zdrojem rostoucí nervozity a nová data o cenách budou v centru zájmu investorů. Potenciálně nepříznivých zpráv ohledně vývoje cen přišlo s novým rokem už několik. Poslední byla důležitá data z amerického trhu práce, která překvapila vyššími hodnotami, než se čekalo. Postupné ochlazování trhu podle všeho ustalo a postup inflace na cíl tak mohou komplikovat poptávkové tlaky. Další zdroj nervozity pak přichází z nákladové strany.
-
Santa Rally skončila ještě před Vánoci po posledním zasedáním Fedu, při kterém jeho šéf Jerome Powell naznačil, že v letošním roce bude se snižováním sazeb opatrný. V novém roce se ale akciovému trhu opět začíná dařit a táhnou zejména technologické akcie. Nvidia letos přidala už 11 procent, a to i díky očekávanému představení novinek na veletrhu CES v Las Vegas. I přes růst objemu na trhu je ale znát opatrnost ze strany investorů. Ti vyčkávají na první kroky Donalda Trumpa po jeho nástupu do úřadu prezidenta USA 20. ledna.
-
V podstatě až tento týden se finanční trhy pořádně rozjíždějí do nového roku. Dobré je, že nepokračujeme směrem dolů v návaznosti na vánoční negativní vývoj, ale naopak sledujeme snahu kupců využít přechodně nižších cen. Nabídka nových událostí bude začátkem měsíce tradiční, tedy především data z amerického trhu práce.
-
Česká ekonomika stagnuje, což je způsobeno především jejím úzkým propojením s Německem, které samo čelí ekonomickým problémům. „Naše ekonomika je malá a otevřená, závislá na vnějším prostředí. Nevzkvétající Německo se na ní silně podepisuje,“ říká hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka. Domácí situaci navíc komplikují dopady ruské agrese na Ukrajině a potřeba řešení dlouhodobých reforem.
Přesto je výhled mírně optimistický. „To není důvod k úplné skepsi. Klíčem bude zvládnout strukturální problémy, jako důchodovou reformu či reformu školství,“ dodává.
Budoucí konkurenceschopnost vidí Kupka v inovacích a legislativních změnách, které by podpořily flexibilitu ekonomiky, vznik nových firem a investice. Důležité však podle něj je, aby i jednotlivci přijali potřebu větší odvahy a tvrdé práce.
Rostoucí zájem o technologie, včetně umělé inteligence, považuje za nadějný signál. „Umělá inteligence není všelék, ale může být efektivní, pokud ji správně využijeme,“ uzavírá Kupka. Budoucnost české ekonomiky spočívá v reformách, inovacích a ochotě se přizpůsobit novým výzvám. -
Německá ekonomika prochází obtížným obdobím a stále častěji se o ní hovoří jako o „nemocném muži Evropy“. Podle Dominika Rusinka, makroekonomického analytika ČSOB, brzdí hospodářský růst nejen cyklické potíže, ale také hlubší strukturální problémy. „Drahé energie a ztráta konkurenceschopnosti klíčových průmyslových odvětví jsou dlouhodobé výzvy, které Německo zatěžují. Po dvou letech záporného růstu očekáváme v roce 2025 pouze křehké oživení tempem 0,3 procenta,“ říká Rusinko.
Situaci navíc komplikuje nejistota spojená s předčasnými parlamentními volbami a vliv zamýšlených politik nové Trumpovy administrativy. Vzhledem k výrazné závislosti Německa na vývozu do USA je tato země obzvláště zranitelná vůči možnému zavedení vyšších celních tarifů. To by mohlo ještě více prohloubit stávající problémy.
Na druhé straně má Německo výhodu v podobě silného fiskálního prostoru. „Nová německá vláda může výrazně navýšit investice, což by podpořilo nejen oživení ekonomiky, ale také její dlouhodobé vyhlídky,“ dodává Rusinko.
Očekávané oživení tak bude nejen křehké, ale i podmíněné správnými politickými rozhodnutími na domácí i mezinárodní úrovni. Přestože problémy jsou závažné, Německo má stále možnosti, jak svůj status ekonomické velmoci upevnit. -
Výsledky listopadových prezidentských a kongresových voleb ve Spojených státech naznačují zásadní změny v hospodářské politice. Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu by mohl výrazně ovlivnit vývoj americké ekonomiky, přičemž některé dopady by mohly být patrné již brzy.
Podle Jana Čermáka, makroekonomického analytika ČSOB, je jedním z klíčových rizik možné zvýšení cel, o kterém Trump v minulosti hovořil. „Pokud Donald Trump dostojí svým vyhrůžkám ohledně zvýšení cel, dojde k dočasnému zvýšení inflace, což může komplikovat snahu Fed snížit inflaci ke dvouprocentnímu cíli,“ upozorňuje Čermák.
Další změny lze očekávat v oblasti rozpočtové politiky, ale spíše s delším časovým odstupem. Zásahy do daňového systému by měly být připraveny až pro fiskální rok 2026, nicméně určité škrty na výdajové straně rozpočtu by mohly přijít už dříve, což by mohlo mírně zpomalit hospodářský růst.
Velkou neznámou je pak Trumpův přístup k migraci. Administrativa Joea Bidena umožnila výrazné zrychlení migračních toků, což podle Čermáka pomáhalo držet růst mezd pod kontrolou a tím snižovat inflační tlaky. Zpomalení migrace, které Trump prosazuje, by mohlo mít opačný efekt a přispět k růstu inflace v dlouhodobějším horizontu.
Americká ekonomika tak stojí před obdobím nejistoty, které může přinést jak příležitosti, tak rizika, v závislosti na konkrétních krocích nové administrativy. -
„Obchodní války mohou v příštím roce brzdit investiční apetit exportně
orientovaného průmyslu. A to zvlášť v těch odvětvích, která kvůli rostoucí
globální konkurenci nebo vyšším cenám energií čelí již dnes vysoké nejistotě.
I tak však předpokládáme, že česká ekonomika zrychlí hospodářský růst
z letošních 1,0 procenta na 2,3 procenta díky pokračujícím útratám
domácností, pozitivnímu efektu nižších úrokových sazeb a rychlejšímu
přílivu peněz z evropských fondů,“ očekává Jan Bureš, hlavní ekonom
Patria Finance.
„Inflace sice zůstane i v roce 2025 pod kontrolou centrální banky a
v průměru se bude pohybovat okolo 2,5 procenta. Zvýšená však i nadále
zůstane inflace služeb, stejně jako střednědobá inflační očekávání. I proto
předpokládáme, že české úrokové sazby již výrazně nepoklesnou a centrální
banka se s nimi zastaví v blízkosti nové neutrální úrovně na 3,5 procenta,“
dodává Jan Bureš. -
Vstupujeme do posledního kompletního obchodního týdne letošního roku a oba kalendáře tomu odpovídají. Kurzotvorných událostí bude poskrovnu. Domácí investoři si v adventním kalendáři ve čtvrtek otevřou poslední letošní měnové zasedání ČNB, na kterém s největší pravděpodobností přijde pauza ve snižování sazeb. Koruna by tudíž měla udržet znovunabyté pozice.
-
Americký Fed zasedne 18. prosince a trh již kalkuluje se snížením sazeb o čtvrt procentního bodu. Kromě samotného rozhodnutí o výši sazeb bude klíčový také výhled na měnovou politiku v příštím roce. Nyní jsou v trhu neceněna tři standardní snížení sazeb, uvádí makléř Patria Finance Jaromír Strnad.
Mezitím na amerických trzích rostou technologické akcie, a to i díky dnešnímu růstu akcií Broadcom, polovodičové společnosti, která včera po uzavření trhu představila své výsledky. V těch se ukázala být čipovým černým koněm a konkurentem Nvidia, když oznámila boom poptávky po svých AI produktech.
Naopak další konkurent Nvidia, AMD, výrazně propadl až k ceně 130 dolarů, odkud se ale již několikrát odrazil směrem nahoru. Mohlo tak jít o dobrou příležitost pro vstup do pozice pro dlouhodobého investora, domnívá se makléř Jaromír Strnad.
Dalším tipem makléře je tradiční energetika Chevron, která by mohla těžit i z podpory Trumpovy politiky.
V Evropě Strnad sleduje také výrobce čipových strojů ASML, který si letos zapsal největší pokles za 25 let, což podle makléře představuje lákavou úroveň vzhledem k pouhému odložení investic Intelu do nové továrny na čipy.
Na pražské burze upozorňuje na investiční tip Patrie v podobě akcií Colt CZ, který je podle něj akcií typu “buy and hold” bez měnového rizika. -
Hlavní stránky novin plní politické a bezpečnostní zprávy. V Sýrii se po bleskové akci mění vláda, Francie hledá nového premiéra a cestu ke schválení rozpočtu, Trump znovu straší vystoupením z NATO, v Koreji je situace nadále rozvířená, poté co těsně neprošlo odvolání prezidenta. Co mají tyto zprávy společné – západní trhy na ně skoro nereagují.
-
Patria začíná pokrývat akcie COLT CZ a v této souvislosti na ně vydala cílovou cenu a doporučení. Jak se vyvíjely akcie po zveřejnění analýzy? Na ČEZ se začíná rýsovat zajímavý technický signál, který u tohoto titulu poměrně spolehlivě funguje, upozorňuje makléř Martin Uher. A v USA mezitím vyšly zprávy o nových investicích Amazonu. Stane se konkurentem Nvidie a vyplatí se na něj vsadit? I to rozebírá v aktuálním videu a podcastu Traders Talk makléř Martin Uher.
-
Týdenní výhled by Patria Podcasts
-
Traders Talk by Patria Podcasts
-
Týdenní výhled by Patria Podcasts
-
Traders Talk by Patria Podcasts
-
Týdenní výhled by Patria Podcasts
-
Týdenní výhled by Patria Podcasts
-
Týdenní výhled by Patria Podcasts
- Mostra di più