Episodi
-
Diskuse s biskupem Zdenkem Wasserbauerem a členem Národního synodálního týmu Josefem Mikuláškem.
-
Episodi mancanti?
-
Když revoluce Fidela Castra koncem roku 1959 ovládla Kubu, vypadalo to, že vztahy se Spojenými státy a ostrovem se nezhorší. Brzy ale začal nový režim znárodňovat americké podniky a USA začaly připravovat protiakci. K té došlo za vlády Johna F. Kennedyho. Vylodění kubánských emigrantů v Zátoce sviní byl ale debakl a Castro jen posílil. Režim, který vytvořil, vládne Kubě dodnes. Vylodění v roce 1961 je druhým dílem minisérie pořadu Téma Plus s podtitulem Vojenské intervence.
-
Jak prožívali klíčové listopadové události roku 1989 komunisté, pohraničníci, policisté z pohotovostního pluku? Říkají, že se nemohou „jen tak“ přesmýknout, přehodit. Podle nich prohrálo cosi, co pomáhali budovat a v čem žili. Jak se tedy na pětatřicet let staré události dívají dnes? Ničeho nelitují a morálku neřeší. Každý má podle nich právo na názor, a oni mají prostě svůj, říkají.
-
1969 nabízí hudební publicista Pavel Klusák - zvolil jiný přístup než v případě oceňovaného titulu Gott - Československý příběh? V recenzní části se mimo jiné podíváme na ambiciózní knihu Codex 1962, v níž islandský spisovatel Sjón využívá i českých prvků. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
-
O uplynulém víkendu se uskutečnila tradiční potravinová sbírka a hlásí již několikátý rok po sobě rekordy. To samozřejmě bezprostředně nezbývá než ocenit, protože vysoký zůstává i počet lidí, kteří jsou na podobnou formu pomoci odkázaní.
-
Ze Slovenska poslední dobou nepřichází mnoho pozitivních zpráv. Vláda Roberta Fica stupňuje tlak na své oponenty a kritiky, zároveň oslabuje výkonnost tamní ekonomiky, a v zemi proto roste zadlužení. A zatímco nad tím prvním by úspěšní a povětšinou pragmatičtí podnikatelé ještě dokázali mávnout rukou, to druhé je trápí čím dál víc. Prospěch z toho má Česko.
-
Tento týden bývalá německá kancléřka Angela Merkelová představila své 700stránkové paměti. Jestli se na některé její svědectví čekalo více než na jiné, pak to jsou její kontakty s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.
-
První české skiareály zahájily lyžařskou sezónu, na Sněžce foukal orkán, v alpských vesničkách a městech začali strašit tradiční Krampusové, ti čeští se sešli na výstavišti v pražských Letňanech, a v Severní Americe oslavili Den díkůvzdání rovněž tradičním pojídáním krocanů. V historické budově Národního divadla hořelo, oheň způsobil škody za miliony, ale program první scény zůstal nenarušen.
-
Ve Spojených státech zjistíme, co obnáší příprava na Den díkůvzdání. - Na Ukrajině, na záporožské frontě, potkáme dva bratry a dozvíme se, že proti ruským okupantům často bojují celé ukrajinské rodiny. - V Německu, ve vesnici nedaleko Stuttgartu navštívíme rodinné vinařství - a v Paříži uslyšíme, jak česká fotografie zaujala na letošním ročníku veletrhu Paris Photo. Moderuje Helena Berková.
-
Nastupující prezident Spojených států Donald Trump ohlásil změny v migrační politice, které zahrnují i rozsáhlé deportace. Největší pozornost se přirozeně upíná na jižní hranici s Mexikem. Americko-mexická hranice ale není jediným místem, kde se změny migrační politiky projeví. Podle amerického zpravodajského serveru Vox by mohly mít významný dopad i na americko-kanadskou hranici.
-
Autorka kulturního magazínu Michaela Vetešková o tom bude mluvit s ředitelem orchestru Davidem Marečkem. Nabídne i reportáž o nové brněnské výstavě streetartového umělce TIMA.
-
O vládním hausnumerismu, aneb nápadný nepůvab devadesáti tří procent; Angela Merkelová vzpomíná. Také na Ukrajinu; Slovenští úspěšní se přesouvají do Prahy; O neplatičích a nocleženkách
-
Při jízdě autem se do životníiho prostředí dostávají škodlivé chemikálie z pneumatik. Nová studie dokládá, že toxická přísada do nich zvaná 6PPD, která posiluje odolnost pryže proti ozónu, se dá rozložit. Vyčištěný materiál by se dal podle vědců znovu použít třeba do eletroniky nebo dokonce kosmetiky.
-
Česká filharmonie vystoupí pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova se třemi koncerty v legendární newyorské Carnegie Hall. Je rozdíl, pokud diriguje Byčkov, nebo dřív Jiří Bělohlávek? „Na notoricky známých skladbách, jako je Má vlast nebo Mahlerova Symfonie č. 5 cis moll, se právě práce dirigenta pozná nejvíc. I proto, že je hrají všechny velké orchestry na světě,“ vysvětluje generální ředitel filharmonie David Mareček.
-
Setkat se osobně s prezidentem republiky, předsedou vlády, předsedou parlamentu, nebo dokonce generálním tajemníkem komunistické strany, ocitnout se v blízkosti lidí, kteří byli ve své době téměř bez výjimky předmětem oslav a zbožňování státních médií – to musela být pro každého zvláštní zkušenost. V archivu Českého rozhlasu se nachází množství více či méně humorných scének ze setkání nejvyšších představitelů strany a státu se zástupci občanů.
- Mostra di più