Episodi
-
ROVERSKÝ KMEN >>> Přechod ze základní na střední školu nebo ze střední na vysoké znamená hodně změn, které se zaběhlým rytmem skautských schůzek a výprav mohou pěkně zamávat. Ani tak to ale nemusí znamenat konec skautování - příběhy šesti skautů a skautek z celé republiky, které pro prosincový Roverský Kmen sesbíral Surikata, dokazují, že možností ke skautování je celá řada. Stačí si vybrat. Článek načetl Martin Laštůvka.
-
SKAUTING >>> Slaňování, boulderování nebo oddílovka na horolezecké stěně - to jsou příklady atraktivního programu, který rádi do oddílové činnosti zařadíme. Jak ale vybrat vhodnou aktivitu pro světlušky nebo naopak rovery? Jak se na ni připravit a na co si dát pozor? Právě tomu se věnuje článek Barbory Hynštové pro prosincové číslo časopisu Skauting. Čte Kateřina Zavřelová.
-
Episodi mancanti?
-
SKAUTSKÝ SVĚT >>> Skautské hnutí u nás procházelo v minulém století nejen zákazy a opětovnými uvolněními, ale i s tím spjatým nelehkým rozhodováním, kam ještě ukročit, aby mohli kluci a holky skautovat co nejdéle. Jak se to dařilo a za jakou cenu sleduje ve svém článku pro prosincové číslo Skautkského světa Roman Šantora - Bobo. Čte Kateřina Zavřelová.
-
SKAUTSKÝ SVĚT >>> Dlouhodobý růst členské základny Junáka s sebou přináší různé výzvy - přeplněné klubovny, nedostatek vedoucích, pořadníky pro nováčky. Jak k dlouhodobě udržitelnému růstu přistupovat se zamýšlí čtyři činovníci a činovnice. Jejich přemýšlení zaznamenal pro časopis Skautský svět Pavel Konečný, načetl ho Jiří Macháček.
-
ROVERSKÝ KMEN >>> Svíčky, tichá hudba, tajemná atmosféra. Tak nějak si všichni představujeme rituály. Že jde ale o mnohem širší a složitější téma, nad kterým stojí za to přemýšlet do hloubky, popisují v prosincovém Roverském Kmeni Veronika Lněničková a Tomáš Klápa. Nechybí ani autentické zkušenosti s nepovedenými rituály a nápady, jak se k zavádění nových rituálů postavit u vás. Článek ze série Evoluce kmene pro vás načetl Ondra Krajtl.
-
SKAUTING >>> Schody do klubovny, příliš dlouhá trasa výletu nebo vysokopodlažní tramvaj či vlak. To všechno jsou překážky, se kterými se zdravotně postižení lidé setkávají nejen ve skautu. Běla Kaiserová - Bělka přináší zamyšlení nad tím, jak přemýšlet nad úpravou prostředí a jak k lidem se zdravotním postižením přistupovat, aby skautské zážitky byly i pro ně. Z prosincového čísla časopisu Skauting načetla Marie Vítů.
-
SKAUT >>> Jedna komplet propršená výprava sice vedoucí kmene naštvala, ale když uslyšeli o tom, jak déšť napáchal velké škody ve známé vesnici, pustili se do vymýšlení pomoci. A na tom, že se jim i tentokrát podařilo trefit správný nápad, měl zase zásluhu ohnivecký vak. Povídku Barbory Hynštové z prosincového čísla časopisu Skaut načetl Miroslav Metlický.
-
ROVERSKÝ KMEN >>> Věděli jste, že máme největší počet knihoven na počet obyvatel ve světě? A i díky takovému množství mohou dnes knihovny plnit mnohem víc funkcí, než jen půjčovat svázané výtisky. Pořádají tvůrčí dílny, filmové festivaly, připravují únikové hry. Jejich potenciál mapovala v článku pro prosincový Roverský Kmen Šárka Matoušková. Načetl ho Miroslav Metlický.
-
SKAUTING >>> Zalepit rozbité koleno, ošetřit popáleninu, rozpoznat zlomeninu - to všechno patří do výuky zdravovědy. Jak ale správně odhadnout, co trénovat s vlčaty a co nechat starším skautkám? Metodický článek Šárky Altmanové z prosincového čísla časopisu Skauting vám v tom bude užitečným pomocníkem. Vysvětlí, s čím začít a jak děti dobře připravit, ale nevyděsit. Načetla ho pro vás Klára Křížková.
-
SKAUTING >>> Skauting, nebo život? Cože, vždyť takhle to přece nestojí? Nebo ano? Pokud se při skautování dostanete do velkého vyčerpání nebo dokonce až k vyhoření, může být dilema přesně takové. Jak tomu v oddílech a střediscích předcházet navrhuje v konkrétní aktivitě Kristýna Bláhová. Napsala ji pro prosincový časopis Skauting, čte Marie Vítů.
-
SKAUTSKÝ SVĚT >>> Libor Pospíšil se v textu pro prosincový časopis Skautský svět zamýšlí nad tím, jak naše společnost reaguje na emoce, jak s nimi nakládáme a co to znamená pro skautskou výchovu a vzdělávání. Jeho text pro vás načetl Ondra Krajtl.
-
ROVERSKÝ KMEN >>> Prosincové číslo časopisu Roverský Kmen se zaobírá hranicemi - tentokrát ale ne těmi fyzickými, ale hranicemi uvnitř nás, našimi postoji a zásadami. Kromě toho v něm ale najdete i články pro rozvoj kmene nebo inspiraci pro letní dobrodružství. Představení připravila redakce Roverského Kmene.
-
SKAUT >>> I když se mu ve skautu ne všechno líbilo, zůstal v něm od dětství až do dospělosti a často zmiňoval, jak mu dovednosti, získané v oddíle, byly užitečné. O kom je řeč? Přece o Chrobákovi – Václavu Havlovi. Poslechněte si jeho příběh z cyklu Příběhy hodné úžasu, který napsala a načetla Bára Lukačevič Trojak.
-
ROVERSKÝ KMEN >>> Zapojení se do týmu kurzu, pracovní skupiny či odboru Junáka, Skautského záchranného týmu nebo Skautského institutu - to je jenom zlomek možností, kam se na skautské stezce vydat dál. Podrobně je ve svém článku pro říjnový Roverský Kmen mapuje Kateřina Barotová - Junno, načetla ho Klára Křížová.
-
SKAUTING >>> Ani umístění bezvadné hry do lesa ještě neznamená, že jsme opravdu v přírodě a vnímáme ji. Podobnou zkušenost, navíc s oblíbenými papírky, popisuje v článku pro říjnový časopis Skauting Kateřina Večerková. Kromě zamyšlení ale nabízí i náměty k přemýšlení, jak z kulisy udělat plnohodnotnou součást našeho programu. Čte Karolína Janíková.
-
SKAUTSKÝ SVĚT >>> Netradiční zamyšlení nad seberozvojem přináší do říjnového čísla Skautského světa Jakub Tichý – Bidlo. Popisuje svoje osobní posuny skrze pěstování pokojovek i znovuobjevenou vášeň pro fotografování. Předsvatební přípravy, které v nedávné době absolvoval, jsou tak už jen pomyslnou třešničkou na dortu. Text načetl Miroslav Metlický.
-
ROVERSKÝ KMEN >>> Přespávání v tradičních stanech lavvu, výlety kajakem po jezeře, výpravy do norské přírody a samozřejmě mezinárodní kamarádi – taková byla Roverway 2024 očima Tomáše Klápy – Kyblíka. Pro říjnové číslo časopisu Roverský Kmen popisuje svoje zážitky z putování norskou přírodou, táboření i připravených aktivit. A prý už se těší na další akci. Článek načetl Ondra Krajtl.
-
SKAUTING >>> Skautská výchovná metoda nabízí spoustu možností pro reflexi a vylepšení našeho programu. Její největší síla ale spočívá v synergii – všechny prvky se navzájem podporují a zařazení jednoho bez vnímání ostatních nedává smysl. Těžko můžeme třeba posilovat vztah k přírodě, když sami svým příkladem přírodu ničíme. Metodický článek do říjnového Skautingu napsal Lukáš Matějek – Panda, čte ho Ondra Krajtl.
-
SKAUTSKÝ SVĚT >>> Ztracenou družinku na oddílovém puťáku, úraz při přípravě táboráku a podobné průšvihy zažil v oddíle skoro každý. Jak se z nich poučit a připravit na příště, aniž bychom přišli o dobrodružství, které ke skautování neodmyslitelně patří? Jaroslav Petřík - Australan ve svém textu v říjnovém časopise Skautský svět představuje možné přistupy k riskmanagementu a připomíná skautský web prusvihy.skaut.cz, který slouží ke sdílení průšvihů a nabízí možnost poučit se z chyb ostatních. Čte Kateřina Zavřelová.
-
ROVERSKÝ KMEN >>> Tak si založíme kmen, no ne? Co všechno vás čeká po tom, co padne takové rozhodnutí, popisuje ve svém článku Anna Vařeková – Barbie. Provede vás jednotlivými administrativními i plánovacími kroky, které k založení nového kmene patří a zároveň vám dodá povzbuzení do této zajímavé cesty. Článek z říjnového čísla časopisu Roverský Kmen čte Kateřina Zavřelová.
- Mostra di più