Episodi
-
Psychológ Ivan Vyskočil: Vystrašený rodič je dnes najčastejší typ rodiča by Denník Postoj
-
Eva Baloghová je prekladateľka anglickej literatúry, ktorá sa špecializuje na autorov ako C. S. Lewis a G. K. Chesterton. Popri tom učí angličtinu a biológiu na Gymnáziu VBN v Prievidzi. Spolu s redaktorom Lukášom Krivošíkom sa rozprávajú o C. S. Lewisovi, jeho úvahových knihách i prózach a tiež o jeho hľadaní a nájdení Boha.
Postoj ponúka viaceré knihy C. S. Lewisa za výhodnú cenu vo svojom e-shope. Nájdete ich tu:
https://obchod.postoj.sk/autor/c-s-lewis -
Episodi mancanti?
-
Každý vie, že prvým človekom vo vesmíre bol sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin. Ako však na rané úspechy sovietskej kozmonautiky zareagovali Spojené štáty americké?
O tejto téme sa rozprávajú spolupracovník Postoja Michal Novota a redaktor Lukáš Krivošík. Druhým človekom vo vesmíre a prvým Američanom bol Alan Shepard. Zaujímavou osobnosťou amerického vesmírneho programu bol aj astronaut John Glenn.
Pred historickou časťou sa však diskutujúci dotknú aj aktuálnych udalostí vo výskume vesmíru. Sonda Venera nakoniec bezpečne dopadla do Indického oceánu; Európsky satelit Biomass má sledovať z obežnej dráhy lesy na Zemi; Donald Trump chce osekať rozpočet NASA - ktoré výskumné projekty to ovplyvní?; A pozrieme si nádherné zábery telesa W-3 ako prechádza zemskou atmosférou. -
Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru
V aktuálnom súhrne sa dozviete:
- prečo iracký kardinál Sako poprel, že by poskytol rozhovor o priebehu konkláve,
- aké falošné správy o novom pápežovi sa šírili posledné dni
- a do akej funkcie vymenoval pápež Lev XIV. prvú ženu. -
O akých témach sa hovorilo:
- nesie na vypuknutí vojny väčšiu vinu Západ alebo ruský imperializmus?
- prečo zlyhali doterajšie mierové rokovania?
- je šanca, že sa Donaldovi Trumpovi podarí vyrokovať aspoň prímerie?
- aká by mala byť slovenská politika voči Ukrajine? -
Grónsko je najväčší ostrov na svete, ktorý však kvôli svojmu podnebiu a polohe bol po väčšinu dejín skôr na okraji záujmu. No má aj zaujímavé kapitoly vo svojej histórii. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o dejinách Grónska od Vikingov po Donalda Trumpa, ktorý prejavil záujem ostrov kúpiť od Dánska.
Neobídu pritom ani obdobie druhej svetovej vojny, keď sa Grónsko stalo okrajovým bojiskom. Dôležité bolo z hľadiska predpovedania počasia nad Európou. Nový význam nadobudlo Grónsko počas Studenej vojny. -
Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o aktuálnych udalostiach okolo rusko-ukrajinskej vojny. Spomenutý článok o vyzbrojovaní maďarskej armády nájdete tu:
https://www.postoj.sk/175443/dva-incidenty-ktore-obratili-pozornost-na-madarsku-armadu -
Habemus Papam! Novým pápežom sa stal americký kardinál Robert Prevost, augustinián, ktorý si ako svoje pápežské meno zvolil meno Lev XIV. Jeho pontifikát sa už od prvých dní nesie v duchu, ktorý je pre dnešnú dobu sociálnych sietí veľmi netypický. O tom je nová epizóda Zoomu Michala Lukáča, relácie, ktorá sa venuje všetkému, čím žije súčasný internet.
-
Pri hádke sa uzavriete alebo vybuchnete? Vzťahová väzba z detstva môže mať vplyv na naše dospelé vzťahy. So psychologičkou Evou Vavrákovou o tom, aký má koncept vzťahovej väzby presah do našich dospelých životov a romantických vzťahov. Pri chodení alebo neskôr manželstvách sa často opakujú situácie, nad ktorými akoby strácame kontrolu. Najčastejšie sa to deje vo chvíľach, keď ide o pocit osamotenia vo vzťahu alebo o reálne či možné opustenie v širšom zmysle slova. Úzkostný typ skôr prahne po pozornosti, kým vyhýbavý typ sa utiahne alebo odchádza z konfliktu, ťahá ho to preč zo vzťahu. Čo to robí v našich vzťahoch a ako odhaliť, ktorý typ vzťahovej väzby máme?
-
Pribina je pravdepodobne po mene prvý známy Slovan z nášho územia. Stal sa súčasťou slovenského historického príbehu, ale jeho osudy nie sú úplne jasné a niektoré hlavné diely historického príbehu sú
viac ako otázne. -
0:15 – Ako vyzerala atmosféra pred Bazilikou sv. Petra vo štvrtok na poludnie
1:40 – Aké sú hypotézy, prečo sa natiahlo čakanie na prvý čierny dym v stredu večer
5:30 – Čo sa dialo pred prvým dymom čierneho sfarbenia
8:10 – Koho videli novinári ako najsilnejšieho karidnála v prvom hlasovaní -
Slovenský právnik a politológ Daniel Šmihula napísal knihu s názvom "Vojenská služba, politické práva a občianstvo" o tom ako od antiky do súčasnosti technológia a taktika ovplyvňovali veľkosť armád a to zase vplývalo na demokratizáciu (alebo oligarchizáciu) politického života.
V situácii, keď sa po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny v Európe diskutuje o nejakej forme opätovného zavedenia základnej vojenskej služby, je jeho kniha zaujímavým príspevkom do debaty.
Redaktor Lukáš Krivošík knihu recenzoval tu:
https://www.postoj.sk/173725/vojak-ako-obcan-v-uniforme-a-obcan-ako-vojak-v-zalohe -
Rozhovor s gréckokatolíckym kňazom Jaroslavom Lajčiakom, ktorý pracuje v Dikastériu pre východné cirkvi vo vatikáne. V rozhovore s Imrichom Gazdom odpovedal aj na tieto otázky: Ako a kde prežíval smrť pápeža Františka? Čo sú to východné katolícke cirkvi? Aká bola jeho životná cesta zo Zemplínu do Vatikánu?
Spomínané témy:
00:00 Úvod
00:38 Prežívanie smrti pápeža Františka
06:20 Čo sú to východné katolícke cirkvi
15:00 Ako funguje Rímska kúria počas sede vacante
18:16 Slovenská stopa vo Vatikáne - Mostra di più