Episodi
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: V pátek by měl Energetický regulační úřad zveřejnit, jak se v příštím roce změní cena regulované složky u dodávek zemního plynu a elektřiny. Tu platí zákazníci podle toho, na území kterého distributora se nachází jejich odběrné místo, a tato částka je stejná, ať už jim samotnou komoditu prodává jakýkoliv dodavatel. Podrobnosti a očekávanou změnu cen v Ranním brífinku prozradí reportér Hospodářek Jan Brož, který se specializuje právě na energetiku.
-
Jak banka snižuje svoji uhlíkovou stopu a jakou roli v tom hrají vodovodní kohoutky nebo slepé kódy v počítačových programech? A co jsou opravdu zelené úvěry a proč mají banky každá svoji definici zeleného úvěru? Na tyto a další otázky odpovídá Jitka Haubová, členka představenstva a provozní ředitelka Komerční banky. Taxonomie a evropská pravidla pro udržitelnou ekonomiku podle ní čeká zpřesnění. Ale cesta zpět od „regulatorní udržitelnosti“ podle Haubové neexistuje. K tomu budou banky potřebovat přesná data svých klientů, i když banka ví, že pro mnoho z firem bude sběr takových dat problém. Ale zahraniční investoři a partneři zohledňování kritérií udržitelnosti využívají a tím nutí i české firmy, aby s nimi pracovaly.
-
Episodi mancanti?
-
Nová výstava Galerie hlavního města Prahy přibližuje, jaké umění vznikalo v Ostravě po roce 1989. Tamní scéna se rozdělila na dva tábory. V podcastu na tu dobu vzpomínají výtvarník René Rohan a kurátor Martin Netočný.
-
e možné si reálně na pražské burze koupit firemní dluhopisy? Podcast Money Penny tentokrát navštívil Tomáš Hochmeister, jenž přibližuje, jak vypadá svět investic na druhé straně - tedy u bank a obchodníků, kteří vyřizují příkazy svých klientů. Martin a David se ptají, co se děje nyní v bankách v rámci digitalizace, jak nastupují na trend investování nebo jak je ovlivňuje nástup nového typu investorů - lidí, kteří při nákupu akcií neřeší moc byznys daných firem.
-
Růst cen českých nemovitostí o pětinu ročně? S takovou šílenou představou přišel loni výsledek průzkumu německého ifo institutu. Nic takového sice snad nehrozí, nicméně na trhu je vidět, jak už se ceny odlepují od podlahy. A jejich růst v příštím roce by mohl být klidně dvouciferný. Martin a David spočítali, jak se vyvíjela dostupnost bydlení v Česku a speciálně v Praze a proč je čas na nákup bytu už nyní. Celou epizodu najdete na: https://herohero.co/moneypenny
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Německý kancléř Olaf Scholz v pondělí prohlásil, že v Evropské unii by neměly být ukládány pokuty automobilkám, které nedodržují limity emisí uhlíku. Automobilka Wolkswagen stále trvá na propouštění v Německu a hlasy, které volají po zmírnění nebo odkladu tzv. green dealu jsou stále silnější. Jaký se dá očekávat vývoj v dalších letech a jak svoji roli plní Česká republika, o tom jsme se v Ranním brífinku bavili s Kamilem Čermákem, generálním ředitelem ČEZ ESCO.
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Donald Trump slibuje, že po svém návratu do Bílého domu uvalí cla na veškerý dovoz, včetně toho ze zemí Evropské unie. Jak je to pravděpodobné a proč by unie měla tvrdě reagovat, pokud na cla skutečně dojde? O tom bude dnešní Ranní brífink HN.
-
Do Česka proudí ruský plyn skoro jako před válkou na Ukrajině. A to v době, kdy se vláda na billboardech chlubí, že Česko vrátila na Západ. Co s tím? Máme pro vás taky info ze zákulisních jednání o řešení pro evropské automobilky, na které se řítí miliardové pokuty za nesplněné emisní limity. Je u toho i jedna Češka. V ODS roste při pohledu na volební preference nervozita. Vyplatí se straně před volbami vyměnit lídra? K úspěchu to vede málokdy, ale pozitivní příklady existují.Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Chtěli jsme v roce 1989 spíš svobodu, nebo německý supermarket? Šéfredaktor Hospodářek Jaroslav Mašek rozebírá s komentátory Luďkem Vainertem a Petrem Honzejkem ekonomický vývoj v posledních třiceti pěti letech. Snaží se odpovědět na zásadní otázky, které trápí celou společnost. Kde udělalo Česko chybu, že svou životní úrovní stále nepatří mezi evropskou špičku? Byl to vůbec realistický cíl? A proč to vypadá, že se z Česka vypařila naděje na lepší příští? Diskuse proběhla 17.listopadu v nabité aule UMPRUM díky spolupráci se spolkem Díky že můžem.
-
Když se v 80. letech minulého století spouštěla jaderná elektrárna v Dukovanech, disponoval každý ze čtyř bloků instalovaným výkonem 440 megawatt. Postupně však energetici díky rozsáhlým modernizacím dokázali toto číslo zvýšit na více než 500 megawatt. Tři bloky už dokonce jednou na 512 megawatt. "Je to řada na sebe navazujících kroků. Navýšením výkonu v Dukovanech jsme dokázali nahradit výkon tři standardních uhelných bloků," říká podcastu HN člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika v ČEZ Bohdan Zronek.
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na jednu výbornou knižní analýzu toho, jak je na tom současné Česko a proč hraje pod své možnosti. Tento týden se začíná prodávat knížka, která zajímavě nasvěcuje pozici Česka v současném světě a klade i znepokojivou otázku, zda Evropu čeká velká. Kniha se jmenuje se Probouzení a jejím autorem je hlavní analytik HN Martin Ehl.
-
Tenhle díl Generačního konfliktu je o víře a náboženství. Jsou mladí Češi stejní neznabozi jako jejich rodiče? Co je pro spiritualitu generace Z typické? Jak moc ji odrazují sexuální skandály v církvích? I o tom si povídáme s mladým katolickým knězem Matějem Jirsou a teoložkou z evangelické teologické fakulty Tabitou Landovou. Ptáme se i proč lidé napříč generacemi opouštějí tradičních náboženské instituce a proč nakonec považují za "duchovno" i návštěvu kartářky. Nemůže ale být víra a spiritualita přeci jen něčím, co má potenciál generace propojovat?
-
Ranní brífink Jana Beránka: Války nějaká výročí moc nezajímají, tohle ale za připomenutí stálo. Ukrajina se v ruské válce úspěšně brání už přes 1000 dnů – kulaté číslo připadlo na začátek tohoto týdne. Ztráty na lidských životech a osudech jsou enormní, zřejmě v řádu desítek až stovek tisíc na obou stranách.
-
Pod alternativními investicemi si laik představí často známky, mince nebo víno. Když o nich mluví profesionál, má na mysli spíše investice do soukromých firem nebo třeba jejich dluhu. Jaké mají tyto pravé alternativy výhody? Umí často nabídnout lepší výnosy než akciové trhy. Kdo si chce sáhnout na dvouciferné výnosy, musí se ale připravit na dodržení řady pravidel. A o nich byla diskuse Hospodářských novin nazvaná Aktuální výzvy a příležitosti dlouhodobé správy majetku.
-
Je možné si reálně na pražské burze koupit firemní dluhopisy? Podcast Money Penny tentokrát navštívil Tomáš Hochmeister z Komerční banky, jenž přibližuje, jak vypadá svět investic na druhé straně - tedy u bank a obchodníků, kteří vyřizují příkazy svých klientů. Martin a David se ptají, co se děje nyní v bankách v rámci digitalizace, jak nastupují na trend investování nebo jak ovlivňuje strukturu a fungování finančních trhů nástup nového typu investorů - lidí, kteří rádi obchodují z pohodlí svého obýváku. Celý díl naleznete na https://herohero.co/moneypenny
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Je to dlouhodobý problém české ekonomiky: do veřejných rozpočtů odvádějí poměrově nejvíce ti s nejnižšími příjmy. To s sebou nese mizivou motivaci nechat se legálně zaměstnat a zároveň vysoký počet lidí pod hranicí chudoby. Žádná z porevolučních vlád ale ucelené řešení dosud nepřinesla. Změnit to teď chce tým ekonomů z výzkumné neziskovky PAQ Research, expertů Univerzity Karlovy z Centra veřejných financí a lidí z ekonomického výzkumného pracoviště CERGE-EI. Základní parametry návrhu v Ranním brífinku vysvětluje ekonom z PAQ Research Petr Vilím.
-
Je zaděláno na změny, které by prospěly nám i celé EU. Za jakých podmínek se můžou povést? Petr Fiala slíbil, že nám zajistí platy jako v Německu. Co by se muselo stát, aby to tak opravdu dopadlo? Vysvětlujeme taky, co znamená nový tým, který si tvoří Donald Trump, pro nás v EU i pro Ukrajinu. A proč je hlavním problémem Ukrajinců něco úplně jiného, než možnost používat americké rakety k úderům na ruské území? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Dnešním hostem je Luděk Vainert, který přišel okomentovat výrok Petra Fialy, že když mu dáme ještě čtyři roky, budeme mít platy jako v Německu, budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy a nebudeme montovnou. Ministerský předseda pak schytal takovou čočku, že by ho člověku bylo chvílemi snad až líto, kdyby nebyl politik.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Poslední čísla o vývoji české ekonomiky nepřinášejí nijak zvlášť optimistické čtení. Růst HDP se pohybuje jen lehce nad nulou, meziroční inflace se sice vrátila mezi dvě a tři procenta, stále ale nemůžeme s jistotou říct, že všechna rizika stran rychlého růstu cen pominula, a nijak úchvatné výsledky nehlásí ani pro Česko zásadní průmysl. Jestli se můžeme do příštího roku dívat s nadějí na lepší výsledky, také na to odpovídá nová Makroekonomická prognóza České bankovní asociace. V Ranním brífinku se na ni podíváme s ekonomickým analytikem České spořitelny Michalem Skořepou.
- Mostra di più