Episodi

  • Možná jste v médiích zaznamenali zprávy o prastarých virech nalezených v permafrostu. Někdy popisovaných chytlavými frázemi jako "zombie virus oživený z ledu". A to prosím nepřeháním, dokonce i CNN v titulku použila termín zombie virus. A dnes bych chtěla mluvit o tom, odkud tyhle zprávy pochází, a co zatím vědci zjistili o virech nebo jejich fragmentech konzervovaných v permafrostu.

    O virech, které byly objeveny ve vzorcích permafrostu starých až 50 000 let.

    O virech, které někdy můžou být i po takové době stále ještě infekční.

    *

    Pokud se vám tato epizoda líbila můžete na Instagramu sledovat @podcastovirech nebo @karolina_science :).

    Podcast je dostupný také v angličtině, pod názvem “Virology Podcast by Karolina”.

    *

    Zdroje:

    R. Wu, 2022: RNA Viruses Linked to Eukaryotic Hosts in Thawed Permafrost • J. Alempic, 2023: An Update on Eukaryotic Viruses Revived from Ancient Permafrost • M. Legendre, 2014: Thirty-thousand-year-old distant relative of giant icosahedral DNA viruses with a pandoravirus morphology; 2015: In-depth study of Mollivirus sibericum, a new 30,000-y-old giant virus infecting Acanthamoeba • S. Rigou, 2022: Metagenomic survey of the microbiome of ancient Siberian permafrost and modern Kamchatkan cryosols • The Guardian, 2024: Arctic zombie viruses in Siberia could spark terrifying new pandemic, scientists warn (online, accessed 21/04/2024) • S. Malavin, 2020: Frozen Zoo: a collection of permafrost samples containing viable protists and their viruses • Z. Zhong, 2021: Glacier ice archives nearly 15,000-year-old microbes and phages • K. Hueffer, 2020: Factors Contributing to Anthrax Outbreaks in the Circumpolar North • V. Timofeev, 2019: Insights from Bacillus anthracis strains isolated from permafrost in the tundra zone of Russia • P. Biagini, 2012: Variola virus in a 300-year-old Siberian mummy

  • Asi vás nepřekvapí, když řeknu, že někdo lhal kvůli penězům. Ale dnes bych chtěla mluvit o lži, která doslova změnila svět ve kterém žijeme. Chci mluvit o doktorovi, který začal tvrdit, že očkování MMR vakcínou způsobuje autismus. Tento lékař publikoval studii popisující 12 dětí, u kterých se údajně autismus rozvinul po aplikaci MMR vakcíny. Nicméně později se ukázalo, že výsledky v této práci byly zfalšované, a že se tento lékař pravděpodobně snažil vytvořit důkazy pro připravovanou žalobu proti farmaceutickým společnostem. Chtěla bych tak mluvit jak o jeho práci, tak i o následných studiích, které se snažily zjistit, zda jestli jsou tyto obavy odůvodněné a kterým se ovšem nepodařilo najít, že by MMR vakcína s rozvojem autismu jakkoliv souvisela.

    *

    Pokud se vám tato epizoda líbila můžete na Instagramu sledovat @podcastovirech nebo @karolina_science :). Podcast je dostupný také v angličtině, pod názvem Virology podcast by Karolina :).

    *

    Zdroje:

    B. Deer, 2011: How the case against the MMR vaccine was fixed; 2020: The Doctor Who Fooled the World • F. DeStefano, 2019: The MMR Vaccine and Autism • S.E. Coffin, 2002: MMR and autism: moving from controversy toward consensus • N.S. Ashmani, 2022: Early Prediction and Evaluation of Risk of Autism Spectrum Disorders • F. Rafiee, 2022: Brain MRI in Autism Spectrum Disorder: Narrative Review and Recent Advances • M.L.B. Novilla, 2023: Why Parents Say No to Having Their Children Vaccinated against Measles • A. Jain, 2015: Autism occurrence by MMR vaccine status among US children with older siblings with and without autism • A. Hviid, 2019: Measles, Mumps, Rubella Vaccination and Autism: A Nationwide Cohort Study • WHO measles, mumps, rubella fact sheets (online, staženo 24/02/2024)

  • Episodi mancanti?

    Fai clic qui per aggiornare il feed.

  • Jak najít něco neviditelného? Dnes bych se chtěla vrátit k samotným počátkům virologie. Do časů, kdy si lidé teprve začali uvědomovat, že viry existují a mohou způsobovat nemoci. Což byl objev, který vyžadoval určitou dávku představivosti, protože viry nejen že byly neviditelné, ale ani tak docela nesplňovaly tehdejší představy o infekcích.

    A tak bych chtěla mluvit o vůbec prvním popsaném viru.

    *

    Pokud se vám tato epizoda líbila můžete na Instagramu sledovat @podcastovirech nebo @karolina_science :).

    *

    Zdroje:

    M. Zaitlin, 1998: The Discovery of the Causal Agent of the Tobacco Mosaic Disease

    KBG Scholthof, 2008: Tobacco Mosaic Virus: The Beginning of Plant Virology

    MH Van Regenmortel, 2008: Tobacco Mosaic Virus

    M. Karamanou, 2012: From miasmas to germs: a historical approach to theories of infectious disease transmission

    ANH Creager, 2022: Tobacco Mosaic Virus and the History of Molecular Biology

  • Viry většinou vidíme jako nepřátele, kteří ohrožují naše zdraví. Ale v této epizodě se podíváme do doby, kdy se vědci rozhodli změnit pravidla hry a jeden virus naopak využít.

    Konkrétně se podíváme na chvíle, kdy Austrálie bojovala s přemnoženými králíky, kteří poškozovali místní ekosystém a způsobovali vyhynutí původních druhů. Až se nakonec australské úřady rozhodly využít králičí myxoma virus a králíků se zbavit vyvoláním smrtící epidemie. Tak se podívejme, jak to dopadlo.

    *Pokud se vám tato epizoda líbila můžete na Instagramu sledovat @podcastovirech nebo @karolina_science :).

    *

    Zdroje:

    F. Fenner, 2010: Deliberate introduction of the European rabbit Oryctolagus cuniculus, into Australia

    P. J. Kerr, 2021: Viruses for landscape-scale therapy: biological control of rabbits in Australia

    B. Spiesschaert, 2011: The current status and future directions of myxoma virus, a master in immune evasion

    P. J. Kerr, 2012: Myxomatosis in Australia and Europe: A model for emerging infectious disease

    J. M. Alves, 2022: A single introduction of wild rabbits triggered the biological invasion of Australia