Episodi
-
Neděle 2. září 1945. V polovině cesty mezi vesnicí Kožlí a městečkem Zahrádka na Vysočině, na dně údolíčka, kterému místní říkají Kobylí důl, se čtyři měsíce po konci války chystá slavnostní odhalení pamětní desky třem protinacistickým odbojářům. Ti zde při přestřelce s gestapem a protektorátními četníky v lednu 1945 padli. Na takzvané první zahájské oslavy míří do Kobylího dolu tisíce lidí.
-
Z plánů nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou pro Čechy nejzajímavější dvě věci. Plán na ukončení války na Ukrajině a uvalení cel na dovoz zboží do Spojených států z Číny a Evropské unie. Tématu se věnuje bonusová epizoda podcastu Americký sen, vydaná krátce po prezidentských volbách v USA.
-
Episodi mancanti?
-
V jedné z rozhlasových scének lidového baviče Jardy Štercla před několika desítkami let zazněla hláška: To jsou rozumný zajíci, ti po sobě nechají i střílet. Šterclův vtip se ale odehrál i ve skutečnosti. Nešlo však o zajíce, ale o takzvanou pokrokovou mládež, která po sobě dobrovolně nechala střílet na našich hranicích. Zní to šíleně a šílené to je. A ještě šílenější je, že se naši pohraničníci tehdy stali největšími převaděči v historii.
-
“Obavy o demokracii v USA jsou na místě. Můžeme čekat, že se Trump bude mstít svým odpůrcům a těm, kteří se od něj odvrátili,” hodnotí výsledek amerických prezidentských voleb Martin Novák ze zahraniční redakce Aktuálně.cz. “Teď se ukáže, nakolik je vůči tomu americký systém rezistentní,” říká ve Spotlightu News.
-
Jedni tvrdí, že jsou liberální, ačkoli druzí by je označili za inkvizici. Jiní dělají všechno proto, aby se takové nálepce vyhnuli. „Liberál“ dnes funguje jako fackovací panák, říká filozof Matej Cíbik: „Používá se jako nadávka, jejímž smyslem je rétoricky vyřadit oponenta a ukázat ho jako hloupého nebo zlého.” Kdo je tedy liberál a jak si představuje společnost?
-
V soutěži Sestra roku 2024 zvítězila ve dvou kategoriích. Odborná porota jí udělila Čestné ocenění za celoživotní dílo a lidé ve veřejné anketě cenu Sestra mého srdce. Záchranářka Ilona Vintrová ve zdravotnictví pracuje čtyřicet let a v současnosti má čtyři povolání. "Potřebovala bych, aby měl den o hodně víc než čtyřiadvacet hodin," říká ve Spotlightu News.
-
Úterý 11. září 1951. Zbývá pět minut do desáté hodiny dopolední. Z hlavního nádraží v Praze vyjíždí expresní vlak do Chebu. Do cílového města dorazí v brzkém odpoledni. Na chebském nádraží odpojí rychlíku zadní vagony a na zbylou soupravu tří osobních vagonů a jednoho služebního vozu najede parní lokomotiva řady 365.0. Vzniká tím osobní vlak 3717 směřující do Aše.
-
Sedm procent žáků nedokončí střední školu a dalších 22 procent lituje špatně zvoleného oboru, zjistilo ministerstvo školství. Změnit by to mohlo kariérní poradenství na školách. Potíž je však v tom, že většinou o budoucím směřování dítěte rozhodují rodiče. "Ti rozumí maximálně svému odvětví, a ani tam nemusí být schopni odhadnout budoucí vývoj a potenciální uplatnitelnost," říká v podcastu Chytré Česko kariérová poradkyně Silvie Pýchová.
-
Čtvrtá část Spotlightu Public: Dokonalé město "V Praze mi chybí odvaha stavět a dotahovat velké věci," říká ředitel Raiffeisen stavební spořitelny Pavel Čejka na debatě Spotlight Public. Podle šéfa IPR Praha je ale větším problémem, že takovým počinům brání systém. "Jakmile se kopne do země, tak jsme vyhráli," komentuje Ondřej Boháč. Kdo může nejvíce ovlivnit to, jak česká města vypadají, a co lidem nejvíce brání, aby se do nich stěhovali? Partnery Spotlight Public: Dokonalé město byli Raiffeisen stavební spořitelna, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Centrum Architektury a Městského Plánování (CAMP).
-
Středa 19. února 1969. V Nelahozevsi na Mělnicku již třetí den stojí porouchaný vojenský náklaďák sovětské armády. Patří k jednotce okupantů dislokované ve středočeských Milovicích. U vozidla táboří, tedy spíše živoří, osm vojáků v ušmudlaných pracovních uniformách. Nemají dost vody ani potravin, je jim zima. Nekompetentní velitelé absenci svých podřízených netečně ignorují.
-
Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský o sobě v podcastu Evropa v souvislostech prohlásil, že je netypický lidovec. Právě proto je podle svých slov tolik úspěšný v politice a s více než 60 tisíci preferenčními hlasy podruhé obhájil mandát v europarlamentu. Z nového vedení strany má ale radost a věří, že voliči se jim opět vrátí. "O voliči jsme nepřišli, jen jsme je naštvali," vysvětluje.
-
Záluží u Mostu, 19. července 1974. Pár minut po osmé hodině večer se ve zdejší chemičce ozývá nejsilnější výbuch v naší historii. Na místě zahyne 16 pracovníků továrny, jeden kolemjdoucí zemře o tři dny později v nemocnici a osmnáctou obětí se stane technik při likvidaci trosek. K dramatickému ději dochází i v jedné z okolojedoucích tramvají.
-
“Mám pocit, že jsem se stal hromosvodem frustrace kolegů. Dostávám od nich tisíce e-mailů, ve kterých si stěžují na každodenní problémy na svých útvarech,” říká ve Spotlightu News místopředseda odborové organizace bezpečnostních složek Martin Červenka. Na webové stránce nazvané Konec PČR otevřeně kritizuje dlouhodobý nedostatek policistů, platové podmínky, administrativní zátěž i vedení policie.
-
Sociolog Niklas Luhmann tvrdil, že „to, co víme o společnosti, tedy o světě, v němž žijeme, se dozvídáme prostřednictvím masmédií“. Platí to pro poznání společnosti i přírody. Média tedy vytvářejí sociální konstrukty, „transcendentální iluze“, a svět je „horizont“, k němuž nějak všichni míříme. Jde o to, jak konstruovat iluzivní obrazy, aby umožňovala lepší poznání i společnou existenci.
-
CELÉ DÍLY POUZE NA: www.herohero.cz/podivnezlociny Poslední okamžiky zpěvačky Věry Urieové se začínají odvíjet cestou tramvají č. 17 do pražského Braníku, kde půvabná žena vystupuje na konečné stanici a rychlou chůzi míří temnými a opuštěnými místy k domovu. Tady někde, v ospalé čtvrti na jihu Prahy, v noci z pátku na sobotu 26. října 1974 sboristka opery Národního divadla záhadně zmizí.
-
Třetí část Spotlightu Public: Dokonalé město "Skoro všechno, co mám v Praze rád, udělal někdo už před hodně dlouhou dobou. To znamená, my tady hodně žijeme z podstaty a z toho, že jsme na fantastickém místě," kritizuje architekt Adam Gebrian v debatě Spotlight Public. Problém je podle něj ve stavebních zákonech, ale i v tom, jak málo lidí ve městě opravdu žije. Jde to změnit? A kdo se o rozvoj Prahy podle něj nejvíce zasloužil? Partnery Spotlight Public: Dokonalé město byli Raiffeisen stavební spořitelna, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Centrum Architektury a Městského Plánování (CAMP).
- Mostra di più