Episodi
-
Aké budú pohreby budúcnosti? Ako rýchlo sa rozloží ľudské telo a môže kontaminovať pôdu či spodné vody? Ako veľmi je kremácia náročná na emisie? Je rozprášenie popola zosnulého v prírode ekologické a je to legálne? Čo je prírodné pohrebníctvo a kde nájdeme les či záhradu spomienok? Budú raz spoločné cintoríny ľudí a zvierat? Čo všetko sa dá robiť s popolom zosnulých?
V relácie Pravda o klíme odpovedá Monika Kossuth, spoluzakladateľka projektu Funebra.
-
Čo je racionálne stravovanie a ako vyzerá vyvážená strava? Ako ovplyvňuje náš organizmus klimatická zmena? Ako sa naučiť mať bezzvyškovú kuchyňu a jedlo nevyhadzovať? Aký dopad má vláknina na naše črevá? Je mäso strašiakom a je všetka rastlinná strava zdravá?
V relácii Pravda o klíme zaujímavo rozpráva Diana Kemp, odborníčka na stravovanie a nutričná špecialistka.
-
Episodi mancanti?
-
Ktoré oblasti Slovenska sú vzhľadom na zásoby pitnej vody na tom najlepšie a kde je s vodou problém? Koľko máme vodárenských nádrží a prečo sa ľudia bránia vzniku nových? Kde sa berie podzemná voda, ako sa dopĺňa a čo sú artézske studne? Je naša voda dostatočne čistá a stojí Slovnaft na správnom mieste? Aký veľký problém pre zásoby vody je, keď v zime už takmer nesneží?Prečo a ako si vodu chrániť a prečo si ju tak málo vážime?
Pozvanie do relácie Pravda o klíme prijal Dávid Krčmár, hydrogeológ z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
-
Ako sa dostal Martin Nikodým k včelám a koľko ich má? Čo škodí včelám viac - človek alebo príroda a zmeny v nej? Ako fungujú včelstvá v úľoch, ako je to s rojením a čo všetko dokáže včelia matka? Naozaj sú včely bystré a usilovné a ako sa správajú, keď im odoberáme med? Včely a meditácia - ako fungujú a v čom pomáhajú apidomčeky? Aká je budúcnosť včiel a naozaj hrozí ich vyhynutie?
V relácii Pravda o klíme hovorí o včelách a včelárení moderátor Martin Nikodým.
-
Ako ovplyvňuje cestovný ruch klimatické zmeny a naopak? Aké triky existujú na zníženie zníženie uhlíkovej stopy, aby sme stále mohli spoznávať svet? Prečo je niekedy drahší taxík na letisko ako letenka v rámci Európy? Koľko CO2 produkujú lietadlá a ako ekologické sú čučoriedky z Namíbie a šalvia z Peru? Prečo vie Čína rýchlo postaviť tisícky kilometrov železníc a my nie električku do Petržalky? Aká je uhlíková stopa priemernej dovolenky a koľko jedla sa vyhadzuje v all incusive rezortoch? Ostanú ešte lacné destinácie, keď je všade toľko turistov?
Zaujímavé odpovede ponúka v relácii Pravda o klíme cestovateľ a prekladateľ Jozef Zelizňák z CK Bubo.
-
Aké všetky informácie bude obsahovať digitálny pas? Nahradí aj návod na používanie? Ktoré technológie, okrem najjednoduchšieho QR kódu, bude digitálny pas využívať? Budú mať svoj digitálny kód aj potraviny, vrátane ovocia a zeleniny? Budú sa dať informácie v pase meniť, opravovať a falšovať? Aký bude mať digitálny pas ekologický prínos a poradí nám, ako výrobok správne recyklovať?
V relácii Pravda o klíme odpovedá Peter Molnár, manažér služieb udržateľnosti v spoločnosti EY.
-
Greenwashing je v podstate klamstvo. Ako to funguje? Zaujíma nás vôbec, ako spoločnosti vytvárajú svoje produkty? Je greenwashing aj to, keď automobilky falšujú údaje o emisiách? Vieme recyklovať skoro všetko - naozaj to robíme, alebo končia veci na skládkach? Čo je digitálny pas výrobku a ako ho budeme využívať?
Hosťom v relácii Pravda o klíme je Peter Šimurka (Nezávislá Environmentálna Konzultačná Agentúra).
-
Čo vlastne mikroplasty sú a ako sa dostávajú do životného prostredia? Prečo ich je najviac v oceánoch a prečo ich ryby jedia? Ako sa dostanú mikroplasty až do embryí myší a nájdeme ich aj vo vode z vodovodu? Vieme vôbec, či sú mikroplasty zdraviu škodlivé a koľko z nich prenikne z čreva do organizmu? Ako zabrániť šíreniu mikroplastov, keď svet už nedokáže existovať bez plastov?
O téme hovoríme s profesorom Ivanom Chodákom zo Slovenskej akadémie vied.
-
Koľko nových druhov za posledné roky u nás identifikovali a z akých krajín? Ktorý z nových druhov hmyzu je najhorší pre biodiverzitu a človeka? V čom sú nebezpečné ázijské sršne a ako ich vedia zoológovia vystopovať? Prečo nové druhy migrujú do našej krajiny? A objavia sa aj predátori pre tieto druhy? Prečo lietajú osy do piva a malinoviek a ako spolužiť s mravcami? Dokážeme v nových druhoch nájsť aj nejaké pozitíva, alebo sa len máme báť nových jedov a chorôb? Môžu klimatické zmeny ešte viac urýchliť príchod ďalších druhov hmyzu do našich regiónov?
Odpovedá zoológ Adrián Purkart z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
-
Čo sú zelené investície a na čo si pri nich treba dať pozor? Dá sa na zelených investíciách aj dobre zarobiť a kde sa tvorí zisk? Aké riziká alebo výzvy môžu byť spojené so zelenými investíciami? Prečo je práve fotovoltaika taká výnosná? Ako sa k zeleným investíciám stavajú vlády európskych krajín a ako ich dotujú? Sú zelené investície kľúčové pre boj proti klimatickým zmenám?
Odpovedá Martin Krištoff, portfólio manažér zo spoločnosti HABERL Wealth Management.
-
Bol skôr ľan či bavlna? Prečo má látka z ľanu z toho istého poľa každý rok inú farbu? Čo všetko treba urobiť, aby sa z rastliny na poli stala košeľa? Prečo stačí jedna košeľa z ľanu na celý rok? Prečo bavlna kúri a páchne a ľan nie? Dá sa ľan farbiť a ako ľahko z neho vyperiete špinavé fľaky?Vieme byť ako krajina vo výrobe a spracovaní odevov z ľanu sebestačný?
O ľane, konope a žihľave a látkach z nich hovorí Ivan Štosel z nitrianskej spoločnosti Pohan.
-
Aký je rozdiel medzi vegánom a vegetariánom? Čo je na Slovensku populárnejšie? Ako sa dá dopracovať k vegánstvu - ide to aj zo dňa na deň? Ako začať? Čo sa deje s ľudským organizmom? Nie je nárazové vyhodenie mäsa zo stravy pre organizmus príliš veľký šok? Prečo sa ľudia vyhýbajú mäsu a živočíšnym výrobkom? Čo robí mäso v našich črevách? Ako sa stať zdravým vegánom, ak sú rastliny pestované pomocou herbicídov a dusičnanov? Ako je to s geneticky modifikovanými rastlinami? A majú rastliny dostatočnú výživovú hodnotu na správny vývoj organizmu?
O vegánstve hovorí influencerka Lucia Adamjáková
-
Ako vplýva obuvnícky priemysel na ekológiu a dajú sa topánky rýchlo recyklovať? Sú lepšie topánky z ropy, alebo topánky "z poľa"? Sú topánky pre naše nohy vôbec zdravé a nebolo kedysi zdravšie chodiť bosý? Prečo podpätok na lodičke vytvára na podlahu väčší tlak ako tankový pás? Ako dlho sa rozkladajú kožené topánky a prečo je dobré nosiť ich len každý druhý deň? Sú topánky drahé a naozaj nimi plytváme? Z čoho bude obuv budúcnosti?
V relácii Pravda o klíme odpovedá tvorca unikátneho konceptu biologicky rozložiteľnej obuvi Igor Vanko zo spoločnosti EPUR.
-
Aké bolo prvé sklo? Čo všetko točí Lukáš Latinák celý život? Čo ho fascinuje na skle a prečo ho považuje za magické? Viete, čo je Burano a Murano a ako vznikli benátske zrkadlá? Prečo Česi stransparentňujú svet? Prečo pukne pohár sám od seba? Čoho ambasádorom je známy slovenský herec a čo všetko vie o recyklácii skla? A čo všetko má so sklom Sahara?
Fascinovano fundovane o skle hovorí populárny slovenský herec Lukáš Latinák.
-
Dokedy budeme na zemi ešte využívať fosílne palivá? Prečo potrebujeme nové palivá, keď tie dnešné sú vysoko efektívne? Je ešte šanca pri súčasných spaľovacích motoroch zvýšiť efektivitu a znížiť emisie? Prečo platí téza, že ak chceme byť ekologickí, bude to trochu drahšie? Je LPG alebo CNG ekologické? Ktorá technológia pohonu má zápornú bilanciu CO2?
V relácii Pravda o klíme hovorí Tomáš Brestovič, prodekan pre inovácie a transfer technológií zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.
-
Aký smetný kôš vymyslela Barborina dcéra? Čo všetko v rodine Krajčírových zistili vďaka tomu, že ich dcéra nosí v škole uniformu? Ako Barbora vnímala oblečenie v časoch, keď začínala v televízii a ako teraz? Prečo rozdáva celé vrecia s oblečením a komu? Prečo si myslí, že mnohí dospelí sú vo vzťahu k prírode leniví a planétu zachránia naše deti?
V relácii Pravda o klíme sa tentoraz stretli dvaja moderátori. Hosťom Ľubomíra Straku bola Barbora Krajčírová.
-
Čo sú v mestách radiátory a čo klimatizácie? Čo dokáže lipa za rok, ak by vo svojej najväčšej kondícii stála na bratislavskom Hlavnom námestí? Aký je najväčší problém stromov v mestách a prečo je lepšie zachraňovať staré stromy ako vysádzať mladé a nové? Parkovisko alebo trávnik - ako nájsť kompromis medzi budovaním miest a zelene? Čo všetko dokážu v meste urobiť zelené strechy a čo sú dažďové záhrady?
V relácii Pravda o klíme odpovedá Zuzana Pšenáková z občianskeho združenia Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu.
-
Prečo sa jedlom plytvá všade a ako s tým súvisia estetické štandardy? Prečo reštaurácie vytvoria len jedno percento potravinového odpadu, maloobchod tri percentá a za 63% odpadu jedla sú zodpovedné domácnosti? Viete aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a minimálnou trvanlivosťou? Prečo sa viac riadime dátumom na obale ako skúsenosťou a vlastnými chuťovými pohárikmi? Ako vyzerá príbeh avokáda a v čom je nebezpečný? Ako dostať nespotrebované potraviny k chudobným, ktorí hladujú, keď sa za rok len vo výrobe vyhodí 200-tisíc ton potravín?
O potravinách a ich kolobehu hovorí v relácii Pravda o klíme koordinátorka potravinovej pomoci pre charitu Zuzana Madajová (Free Food).
-
Ako menia klimatické zmeny život Karin Haydu a k čomu vedie svoju dcéru? Kedy bola naposledy v second-hande a prečo má doma v skrini veľa nenosených vecí s visačkami? Kde končili veci po Karininej dcére Vanese? Čo zbieral otec Karin Haydu? Čo má spoločné Michael Jackson a Avatar? A čomu známa herečka nerozumie, keď sa vydá na túru do hôr?
Pozrite si ďalší diel relácie Pravda o klíme so slovenskou herečkou a moderátorkou Karin Haydu.
-
Čo si mladí školáci myslia o životnom prostredí? Ako sa k životnému prostrediu správajú Kelemenovci, aby boli príkladom ostatným? Čo všetko vie o separovaní odpadu jedenásťročný chlapec? Ak by ste súťažili vy, vedeli by ste, koľko meteostaníc je na Slovensku? Treba sa obávať o budúcnosť Zeme, ak budú všetci ako Lukáš Kelemen?
Najmladším hosťom v histórii relácie Pravda o klíme je Lukáš Kelemen z Evanjelickej spojenej školy v Martine.
- Mostra di più