Episodi
-
Režisér a producent Ridley Scott navazuje na svůj veleúspěšný snímek z roku 2000 a znovu vypráví příběh o intrikách ve starověkém Římě a soubojích v koloseu filmem Gladiátor II. Hlavního hrdinu, syna prvního gladiátora 16 let poté, hraje Paul Mescal. „Ridley Scott je fascinovaný muži, kteří musí bojovat, ačkoliv nechtějí. Mescal se svým charismatem se mu do konceptu docela dobře hodí,“ poukazuje kritik Pavel Sladký na opakování motivů a efektní podívané známé z prvního dílu.
-
Jsou zástupci bezpečnostních odborů spokojeni s navýšením platů, které jim dnes slíbil ministr Rakušan? Jakou linii vůči evropským spojencům Washingtonu bude prosazovat americký senátor Marco Rubio, kterého chce Donald Trump za ministra zahraničí? A proč v některých regionech stále chybí praktičtí lékaři a nedaří se je sehnat?
-
Episodi mancanti?
-
Rostlinná říše skýtá velké množství biologicky aktivních látek, které při správném dávkování léčí lidský organismus. Směsí adaptogenů lze například bránit hnisání plic při covidu. „Nemůžu říkat, že to takto pomáhá, protože nemáme lékařské studie. Ale mám zpětné ohlasy od konzumentů, že jim to opravdu pomohlo, třeba i se ztrátou čichu při post-covidových syndromech,“ říká uznávaný botanik Roman Pavela. Jak přichází na účinné kombinace bylin? A jak rostliny uchovávat?
-
Rusko-americká novinářka žijící v Praze Alsu Kurmaševová byla letos v srpnu mezi 26 lidmi, kteří se dostali na svobodu v rámci velké výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. Do posledních dnů o propuštění nevěděla. Ve vazbě v Kazani strávila devět měsíců a krátce před výměnou jí ruský soud vyměřil za šíření lží o ruské armádě trest 6,5 roku.
-
Odborníci na etiku upozorňují, že současný rozvoj umělé inteligence nebude možné dlouho udržet. Je rychlá a výkonná, ale pro mnoho úkolů má příliš velkou spotřebu energie. Je to podobné, jako kdybychom jezdili na nákup závodním autem. Velké technologické firmy jako Google, Microsoft nebo Amazon už dokonce investují do atomových elektráren. Dá se s tím něco dělat? A proč je lidský mozek ve srovnání s umělými neuronovými sítěmi stále mnohem efektivnější?
-
Cizinci žijící v Hurghádě připravují své děti na egyptský život. Jsou mezi nimi i mnozí Češi a Slováci. A jedna z hurghádských Češek jim to trochu usnadnila. Před dvěma lety si otevřela vlastní školku s cílem, aby byla oproti těm egyptským jiná a lepší. O zájem nemá nouzi, a nejen mezi rodiči z Česka a Slovenska.
-
Svlékla se, zadrželi ji, zmizela. A stala se symbolem odporu proti režimu, morální policii a potírání ženských práv. Kde teď je íránská studentka „Ahú“ Dáríjáí? Probíráme s Golnaz Esfandiari, šéfeditorkou Rádia Farda, které tvoří perskou redakci Rádia Svobodná Evropa. Ptá se Matěj Skalický.
-
Dožijeme se ještě skutečné důchodové reformy? Co přináší nejnovější změny, které vláda prosadila ve Sněmovně? Proč se na tak celospolečensky významných otázkách nedokáže politická reprezentace shodnout? Vladimír Kroc se ptal poradce prezidenta republiky, bývalého šéfa důchodové komise, ekonoma Vladimíra Bezděka.
-
Proč demokraté ztratili nízkopříjmové voliče? Ačkoli mzdy Američanům už rostou rychleji než inflace, loňským rokem skončily programy zavedené při pandemii covidu, které z chudoby vytáhly mj. 8 milionů dětí. „Programy byly možná moc ambiciózní, a když je necháte vyprchat v posledním roce, tak se reálně zhorší životní úroveň. Myslím si, že za toto byli potrestaní,“ spojuje sociolog Daniel Prokop výsledek voleb s omezením rozšířených slev na poplatníka či zdravotního pojištění.
-
Jak může Česko pomoci jiným zemím, které se rozhodnou využívat budoucnu jadernou energii? Jaké pravomoci bude mít Elon Musk, kterého Donald Trump nominoval jako šéfa plánovaného ministerstva pro efektivitu vlády? A jak důležitá bude v celoevropském systému protiraketové obrany nově otevřená americká základna v Polsku nedaleko ruské kaliningradské oblasti?
-
Hospic pro těžce nemocné děti představuje třetí cestu mezi nemocniční péčí a starostlivostí doma. Tam někteří rodiče nechtějí zanechávat vzpomínky posledního rozloučení. „Učesat vlásky, pustit oblíbenou písničku, mít možnost se rozloučit i jako příbuzenstvo,“ nastiňuje potřeby umírajících i jejich rodin Radka Vernerová, která za sedm let v Brně vybudovala hospic Dům pro Julii. Kde sbírala inspiraci? A v čem se paliativní péče v hospicu liší od nemocničních zařízení?
-
V Praze žijící rusko-americká novinářka Svobodné Evropy Alsu Kurmaševová v seriálu Radiožurnálu popisuje, jak nemohla kvůli stresu za mřížemi jíst. I teď, tři měsíce po propuštění, se do jídla spíš nutí. Mezi nejhorší zážitky v ruské vazbě patřily zimní měsíce, kdy na cele střídavě nešlo topení a venku byly třicetistupňové mrazy. Z nepříjemných zážitků se matka dvou dospívajících dcer dostává pomalu.
-
Karel Čapek byl novinářem, dramatikem a autorem románů, ale může být považován i za zakladatele moderního českého cestopisu. V létě roku 1924 využil pozvání britského Pen Clubu a dva měsíce strávil na cestě po Spojeném království, odkud pravidelně posílal sloupky do Lidových novin. Na přelomu října a listopadu poprvé vyšel jejich ucelený soubor pod názvem Anglické listy. V Česku je Čapkova kniha dobře známá, ale vědí o ní také britští čtenáři?
-
Vyrazil do Číny, natočil pár videí, shrábnul peníze a vrátil se domů. Český influencer Jan „Honzi“ Michálek. K čemu Číně lidé na sítích jsou? A jak se mění způsoby, kterými totalitní stát šíří svou propagandu? Otázky pro Ivanu Karáskovou, vedoucí čínského týmu v Asociaci pro mezinárodní otázky. Ptá se Matěj Skalický.
-
V Bílém domě brzy nastane střídání stráží, co čekat od nového týmu Donalda Trumpa? Mladistvá dívka si odpyká dvouletý trest vězení za to, že na sociálních sítích schvalovala střelbu na Filozofické fakultě Univerzity a za přípravu vraždy spolužaček. Potvrdil to vrchní soud v Olomouci. Jaký tím vysílá signál společnosti? Hlava anglikánské církve a arcibiskup z Canterbury Justin Welby dnes oznámil svou rezignaci. Ovlivní to postavení celé církve?
-
Prezidentem České stomatologické komory byl znovu zvolen Roman Šmucler. Proč je pro pacienty v některých regionech těžké najít zubaře, za kterým by nemuseli daleko dojíždět a u kterého by za běžné zákroky nemuseli doplácet? „Problémem není Moravskoslezský kraj, jak se pořád křičí, ale problémem je Ústecký kraj, Karlovarský kraj, Pardubický kraj a Vysočina,” popisuje Šmucler ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
-
Proč se ČEZ zbavuje černouhelných elektráren v Polsku? Čeští žáci si v mezinárodním testování digitálních kompetencí vedli dobře, narůstá ale počet těch, kteří nemají informatické schopnosti vůbec žádné. Jaké jsou příčiny? Podle korunního prince Saúdské Arábie se Izrael musí vyvarovat útoku na Írán. Zlepšují se vztahy mezi tradičně znepřátelenými muslimskými mocnostmi? Jaká je aktuální humanitární situace v Libanonu?
-
Alžběta Ressnerová je genová inženýrka, která byla na stáži v prestižní laboratoři Berkeley v Kalifornii. Zde metodou CRISPR-Cas9, také zvanou genetické nůžky, zkoumá, jakým způsobem dopravit opravené buňky na správné místo v těle člověka. Ressnerová si myslí, že takto půjde uzdravit nevyléčitelně nemocné. „V ideálním případě by CRISPR pomáhal zachraňovat životy bez ohledu na sociální postavení,“ doufá vědkyně. Jak se staví k etické otázce upravování genů?
-
Pro rusko-americkou novinářku Svobodné Evropy, osmačtyřicetiletou Alsu Kurmaševovou, si přišli v Kazani ruští vyšetřovatelé loni v říjnu. Matka dvou dětí žijící dlouhodobě v Praze pak strávila v ruské vazbě devět otřesných měsíců. Ve druhém díle seriálu Radiožurnálu popisuje první dny za mřížemi. Na svobodu se dostala před třemi měsíci v rámci velké výměny vězňů.
- Mostra di più