Episodi
-
W dzisiejszym Rockowym Kalendarium nie zabraknie naprawdę barwnych historii. Zaczniemy od młodzieńczych wyczynów Noela Gallaghera, w tym słynnego "mącznego ataku" na nauczycielkę. Opowiem Wam też, jak zespół Kiss wpadł na iście szatański pomysł dodania krwi do komiksu Marvela. Dowiecie się też, dlaczego fryzury Rolling Stonesów stały się obiektem narodowej krytyki, a potem wspomnę niezwykły koncert Johna Fogerty'ego w naszym kraju. Odkryjemy, skąd Tom Morello czerpał inspirację do swojego muzyczno-politycznego buntu i posłuchamy o początkach Johna Bonhama, perkusyjnego samouka o niezwykłej sile. A na deser - Krzysztof Skiba i jego pamiętny Dzień Dziecka na dachu kiosku, zakończony potyczką z oddziałem milicji.
-
Czym żył świat rocka w drugiej połowie maja? W tym odcinku opowiem m.in. o historii najsłynniejszej okładki Nirvany i pewnie jednej z najsłynniejszych okładek w historii muzyki rockowej. Poświętujemy też urodziny Grace Jones, Joe Cockera i Morrisseya. Opowiem także o historii pewnego słynnego auta z teledysku ZZ Top. Zapraszam!
-
Episodi mancanti?
-
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej grano wiele rockowych klasyków, ale chyba żaden kosmiczny cover nie zrobił tyle zamieszania, co utwór Davida Bowiego. W tym odcinku opowiadam też, jak Gene Simmons z Kiss naraził się wyznawcom islamu. Będzie też o gitarzyście Queen, który niechcący znalazł się na czarnej liście pewnego fanatyka. Wspominam także narodziny jednej z najsłynniejszych rockowo-rapowych kolaboracji - mowa oczywiście o kawałku Walk This Way. Opowiem też, jak "nieśmiertelny" Keith Richards omal nie zginął od... sterty własnych książek. Niestety nie zabrakło też smutnych rocznic: posłuchajcie, w jakich okolicznościach odeszli Chris Cornell i Marek Jackowski.
-
W tym odcinku pokręcimy się trochę po czasach PRL, kiedy rodziły się takie kapele jak Lady Pank czy (nieco później) Acid Drinkers. Dziwne to były czasy i dziwne obyczaje, o czym przekonał się choćby Czesław Niemen, który dwukrotnie próbował zdać egzamin na piosenkarza i dwukrotnie go oblewał. Dobrze, że w końcu sobie odpuścił... Opowiem też o schyłku The Doors i o historii powstania jednego z najsłynniejszych utworów The Rolling Stones. Zapraszam!
-
Alice Cooper zawsze lubił szokować, a jednym z jego sztandarowych popisów było wieszanie się na scenie. Niestety zapomniał, że o rekwizyty sceniczne warto dbać... W tym odcinku opowiem też o wielkim sukcesie The Offspring, w który absolutnie nie wierzył żaden z muzyków formacji. Będzie też o muzycznych fascynacjach gitarzysty Soundgarden i o tym, jak Paul McCartney (nie) odchodził z The Beatles. Przybliżę także najczarniejsze chwile w historii grupy Metallica, a konkretnie wielką kłótnię, która omal nie doprowadziła do rozpadu kapeli. Zapraszam!
-
W tym tygodniu będzie (a właściwie było... dawno temu) naprawdę gorąco. Posłuchajcie, jak Jimi Hendrix złożył ofiarę z ukochanej gitary podpalając ją po raz pierwszy na scenie. Zupełnie inną ofiarę, z fałszywego penisa, złożył z kolei Till Lindemann, co skończyło się aresztowaniem wokalisty Rammsteina. Będzie też o tym, jak z marszu powstał wielki hit "Wild Thing", a także o urodzinach Romualda Lipki, gitarzysty Budki Suflera, oraz Gary'ego Moore'a, trochę niedocenianego wirtuoza gitary. Niestety, nie zabraknie smutnych rocznic. Opowiemy m.in. o tragicznych odejściach Kurta Cobaina i Layne'a Staleya. Cofniemy się też do 1993 roku i debiutu kapeli Tool, której kontrowersyjny teledysk "Prison Sex" został zakazany przez MTV.
-
Pewnie wiecie, że Eddie Vedder niemal tak samo mocno, jak muzykę, kocha surfing. A wiecie, że mógł przez to zginąć? W tym odcinku opowiem też, jak prąd prawie zabił Keitha Richardsa z The Rolling Stones, jak grupa U2 zamknęła ulice LA by zagrać koncert na dachu sklepu i jak Ozzy Osbourne zafundował demolkę wpuszczając fanów na scenę. Na koniec wspomnę o urodzinach "nieznośnego narcyza" Perry'ego Farrella i o tym, dlaczego Pablo Pawlo nie chce być nazywany bardem. Zapraszam!
-
W tym tygodniu stukamy się kieliszkami z Billym Corganem, który jakiś czas temu zaskoczył fanów nową pasją - prowadzeniem herbaciarni. Powspominamy też wspomina trudne dzieciństwo Jerry'ego Cantrella i tragiczną śmierć Paula Kossoffa. To niestety nie koniec smutnych rocznic - przypomnę też historię niewyobrażalnej tragedii Erica Claptona; tragiczna śmierć synka na zawsze zmieniła słynnego gitarzystę i wokalistę - i kto wie, być może uratowała jego własne życie. Przypomnimy też sobie, jak Bruce Springsteen odnalazł się w trudnych latach 90. zdobywając Oscara za swój wielki hit. Na koniec opowiem historię teledysku Queen "I Want to Break Free", który wywołał ogromny (i niezrozumiały na Wyspach) szok w Stanach Zjednoczonych.
-
W tym odcinku wracamy do Black Sabbath i burzliwych zmian w składzie. Dlaczego Ian Gillan nie sprawdził się jako wokalista? Będzie też kilka słów o Ozzym Osbournie i jego słynnym domu oraz o tym, jak Kazik Staszewski uniknął emigracji. Świętujemy też urodziny pewnego wokalisty z Piły, który kocha Poznań choć miał zamieszkać we Wrocławiu. Cofniemy się też do początków Bon Jovi oraz do problemów Johna Lennona z... podróżą promem. Na koniec wspomnimy Andy'ego Frasera i jego trudną walkę z chorobą.
-
W tym odcinku zabieram Was w podróż do pierwszych dni grupy Foo Fighters i niemal dwie dekady wcześniej - do dnia narodzin płyt CD. Opowiem też o tym, jak John Lennon wyśmiewał chrześcijan (choć później temu zaprzeczał) i o tym, jak młody Johnny Cash przechwycił depeszę o śmierci Stalina (to prawdziwa historia!) Uczcimy też rocznicę śmierci najszybszego gitarzysty świata i powspominamy premierę słynnego albumu Beastie Boys. Zapraszam!
-
Co wydarzyło się w rockowym świecie na przełomie lutego i marca? W tym odcinku zapraszam Was m.in. na urodziny gitarzysty Oddziału Zamkniętego i na rocznicę premiery płyty, która zmieniła losy U2. Nie zabraknie też historii kryminalnych - posłuchajcie, jak pewien wokalista wpadł w ręce policji zlecając zabójstwo własnej żony.
-
Wiecie, że to Muhammad Ali jako jeden z pierwszych wywróżył wielki sukces The Beatles? Legendarny pięściarz stał się wielkim fanem Brytyjczyków, choć na ich wspólnych zdjęciach wygląda, jakby chciał ich pozabijać. W tym odcinku przysłuchujemy się też poradom zdrowotnym Bruce'a Dickinsona, który ostrzegał facetów przed przed seksem oralnym. Wspominamy odejście wokalistów Mad Season i Riverside oraz jeden z najważniejszych koncertów w karierze Hendrixa.
-
W dzisiejszym odcinku Kalendarium wybieramy się do Częstochowy, gdzie swój pierwszy koncert zagrała formacja T.Love - był to występ w słynnym IV LO, o którym chłopaki śpiewają w swoim wielkim hicie. Przyglądam się też metryce urodzin Moniki Brodki, próbując znaleźć zaginiony rok. Tajemnicza sprawa :) W tym tygodniu wspominamy też rocznicę śmierci Gary Moore'a, jednego z moim ulubionych muzyków, a na deser nieśmiało zaglądamy do sypialni Davida Bowiego. A działo się tam sporo!
-
Wiecie, dlaczego The Beatles zdecydowali się zagrać na dachu londyńskiej kamienicy? Panowie nie wiedzieli jeszcze wtedy, że będzie to ich ostatni występ... W tym odcinku kalendarium przypominam też m.in. historię powstania największego hitu Boba Geldofa, "I don't Like Mondays" i powód, dla którego Mike Patton postanowił grać w zespole rockowym. Posłuchajcie, co jeszcze działo się w świecie rocka na przełomie stycznia i lutego.
-
Wiecie, kiedy powstały pierwsze pliki MP3? Założę się, że dawniej, niż myślicie :) W tym odcinku dowiecie się, kto wymyślił popularny format i jak długo twórcy musieli czekać na jego wdrożenie. Poznacie też historię tajemniczego koncertu Led Zeppelin w dniu inauguracji prezydenta USA i groźnego incydentu z udziałem samolotu Bon Jovi. Opowiem też o ostatnim - i bodaj najsłynniejszym - zdjęciu Johna Lennona oraz o polskim akcencie z początku kariery Joy Division. Zapraszam do słuchania!
-
W świątecznym tygodniu obchodzimy kilka ważnych urodzin. W tych dniach na świat przyszli m.in. Anja Orthodox, Lars Ulrich i Dexter Holland z The Offspring (btw, wiedzieliście, że ma tytuł doktora?). Niestety nie brakuje też mniej wesołych rocznic, bo właśnie w ostatnich dniach grudnia z ziemskiego padołu odeszli George Michael i Lenny Kilmister. W tym odcinku opowiem też o początkach Dire Straits i konflikcie braci Knopfler, a także o kłopotach muzyków Judas Priest oskarżanych o spowodowanie śmierci dwójki nastolatków.
-
Wiecie, że Liam Gallagher poznał własną córkę, kiedy ta skończyła 21 lat? W dodatku na koncercie... Metalliki. Poza ojcowskimi przygodami muzyka Oasis z tego odcinka dowiecie się też m.in., jak Nick Mason z Pink Floyd ratował ukochany sklep muzyczny, a także, jak dziewczyna muzyka ZZ Top postrzeliła go... ściągając mu buty (to wersja oficjalna). A na deser opowieść o tym, jak Elvis Presley pogodził dwie wielkie pasje - miłość do munduru i używek - wypraszając od prezydenta prawdziwą odznakę agenta DEA:)
-
W tym odcinku wspominam m.in. muzyka, bez którego nie byłoby Maanamu, a także zdradzam, co ma wspólnego Evanescence z ogłoszeniem w Polsce stanu wojennego. Opowiadam też o początkach grupy Europe i o ostatnich chwilach wokalistki Roxette. Ze Szwecji przeniesiemy się też do Belgii i Luxemburga, gdzie korzenie ma Brian Molko z Placebo. A na koniec przypomnę jak powstał wielki hit Kazika o Andrzeju Gołocie.
-
Początek grudnia to m.in. smutna rocznica śmieci Johna Lennona. W tym odcinku Kalendarium opowiadam o ostatnich sekundach jego życia. W tym czasie obchodzimy też rocznicę śmierci Franka Zappy, muzyka wyjątkowego i chyba niedocenianego - w każdym razie za życia. Przybliżę też historię Smoke On The Water - kawałka z jednym z najsłynniejszych riffów wszech czasów. Wiedzieliście, że opowiada o prawdziwym pożarze? Posłuchajcie, jakie jeszcze rocznice obchodzimy w pierwszych dniach grudnia w świecie rocka.
-
Co działo się w świecie rocka w ostatnich dniach listopada? W tym okresie świętujemy m.in. urodziny Steve'a Rothery - gitarzysty Marillion oraz Jimiego Hendrixa - zdaniem wielu najlepszego gitarzysty świata. Opowiadam też o ekscesach wywoływanych przez wokalistę brytyjskiej grupy Chumbawamba (aresztowano go np. we Florencji za paradowanie w sukience - dziś nie wywołałby tym żadnego skandalu, prawda? :)) Wspominam także poważny kryzys w składzie Pink Floyd. Kryzys, który Roger Waters zdołał na pewien czas zażegnać - tworząc jeden z najważniejszych albumów w historii rocka, The Wall. Niestety w tych dniach obchodzimy też smutną rocznicę śmierci George'a Harrisona z The Beatles. Zapraszam do słuchania!
- Mostra di più