Episodi
-
V této speciální epizodě podcastu "Rodičovská Posilovna" se Honza Vávra a Alena Vávrová, autoři knihy "Rodičovství jako cesta", setkávají s Václavem Mertinem, známým psychologem a autorem několika knih o rodičovství. Před publikem na křtu knihy se věnují tématům otevřenosti, významu volné hry a důležitosti vztahovosti ve výchově dětí. Diskutují o tom, jak děti rozvíjet v předškolním věku, jak podporovat dialog a spolupráci a jak udržet otevřenost i ve školním prostředí.
Knihu se záznamem celé akce lze koupit na www.rodicovskaposilovna.cz/
-
Episodi mancanti?
-
Záznam povídání dětské psycholožky Aleny Vávrové z akce Rodičovská posilovna živě, která se uskutečnila 28.1. 2024. Povídání je o tom, jak se formuje důvěra a citová vazba v raném věku dětí a proč je důležitý princip také v nastavení rodičů a v průběhu celého rodičovství.
Celý záznam na www.rodicovskaposilovna.cz, spolu s knihou Rodičovství jako cesta.
-
O tom, jak se Nadační fond dobrodružné výchovy v přírodě snaží podpořit, aby prevence rizik a snaha o bezpečí nezahubily v našem vzdělávání a výchově smysl pro odvahu a dobrodružství. Povídali jsme si o tom s Alešem Pokorným, který je jedním ze zakladatelů fondu. Přinesl různé argumenty, které podporují význam pobytu v přírodě pro vývoj dětí i dospělých a diskutovali jsme třeba i o tom, co můžeme dělat, abychom nebyli jako Česká republika na chvostu zemí v ochotě jejich občanů podstupovat podnikatelské riziko.
-
V závěřečném dílu naší mini-série o pozitivní komunikaci si řekneme, jak reagujeme v situacích, kdy se s námi druzí chtějí podělit o to, co jim udělalo radost. Seznámíme se s teorií aktivně-konstruktivních reakcí, které nejvíce posilují vztahy a vzešly z výzkumu pozitivní psycholožky Shely Gable. Ukážeme si prakticky, jak tyto reakce zní v každodenních situacích.
-
V druhé epizodě série o pozitivní komunikaci se budeme zabývat tím, jaký důležitý význam mají dva systémy našeho mozku, které Daniel Siegel pro srozumitelnost nazývá "pozitivní a negativní mozek" a nastíníme si, co znamená jejich integrovanost, tedy stav, kdy se mohou dobře doplňovat. Dotkneme se toho, jak k integrovanosti obou systémů u dětí může přispívat vztah a komunikace s rodiči. Povíme si pár konkrétních příkladů a technik, jak zkusit zvědomit některé v rodičovství obvyklé situace a zkusit je proměnit skrze uvědomování si pozitivních aspektů a silných stránek.
-
Nový formát podcastu Rodičovské posilovny. Honza Vávra vás v něm provede skrz sedm tipů na komunikaci podle pozitivní a humanistické psychologie.
Díl 1. se zaměřuje na to, proč se někdy musíme učit korigovat náš mozek, aby se nezaměřoval na negativní věci ve vztazích a dokázali jsme komunikovat pozitivně.
-
Do 50. dílu podcastu Rodičovská posilovny si Honza Vávra pozval psychoterapeuta Michala Vybírala. Michal je autor programu Agrese O.K.. Podílel se na založení Ligy otevřených mužů www.ilom.cz, působí v soukromé terapeutické praxi a jako supervizor.
Téma dnešního dílu je jasné. Řeč bude o zlosti vzteku agresi, ale hlavně o tom, jak se s nimi dá pracovat s dětmi. Povídání, jak k tomu Michala vedla dramatická výchova a jeho cestě od kroužků dramatické výchovy k programům jako je Agrese je O.K. Povídání je inspirativní v tom, jak lze dětskou chuť se prát, bojovat, ale i agresivní tendence tvořivě proměňovat a v dlouhodobém horizontu proměnit na schopnost obstát v konfliktech, být z dravě asertivní a naplňovat své potřeby.
-
Ve druhém díle podcastu s Vlaďkou Bartákovou jsme si povídali o tom, proč nám někdy ujedou nervy, jak nezabít partnerský vztah, nebo proč stojí za to pojmenovat či aktualizovat nevyslovené dohody.
Zvukově upravená epizoda z doby Covidu v roce 2021. Je ale stále aktuáilní.
Podívejte na www.rodicovskaposilovna.cz
-
V tomto díle si Honza Vávra povídá se svojí manželkou Alenou Vávrovou, která je dětská psycholožka a psychoterapeutka. Epizoda je o okamžicích vítání a loučení, ale i o přibližování a vzdalování, ale i tématech vazby a separace. Alena je s Honzou také autorkou knihy Rodičovství jako cesta, která vyjde v lednu 2024. Téma vztahují k principům, které v knize pojmenovali.
A také Vás pozvou na akci Rodičovská posilovna - živě, která bude 28.1. 2024 od 16 hodin. Více info na www.rodicovskaposilovna.cz
-
V tomto díle si Honza Vávra povídá se svojí manželkou Alenou Vávrovou, která je dětská psycholožka a psychoterapeutka. Epizoda je o uklízení a rodinných vztazích. Dozvíte se, jak s tématem úklízení a sdílení společného prostoru doma pracovat, jak se v tom projevují přijetí, respekt, ale i frustrace. Alena je s Honzou také autorkou knihy Rodičovství jako cesta, která vyjde v lednu 2024. Téma vztahují k principům, které v knize pojmenovali.
A také Vás pozvou na akci Rodičovská posilovna - živě, která bude 28.1. 2024 od 16 hodin. Více info na www.rodicovskaposilovna.cz
-
Povídání s Kamilou Šimůnkovou Petrovskou o tom, jak nechtěla být macechou a proto vymyslela třetího rodiče. O tom, jak se žije v rodinách, kde jsou již děti z předchozích vztahů, o tom jak být spokojeným rodičem nevlastních, jak raději říká Kamila, bonusových dětí, ale i dětí biologických.
Nové aktualizované vydání knihy můžete podpořit na stránkách www.tretirodic.cz.
-
Do další epizody podcastu si Honza Vávra pozval psycholožku a psychoterapeutku Elišku Remešovou. V této epizodě se budou zabývat partnerskými vztahy a rodičovstvím. Konkrétně se zaměří na to, jak i v rodičovství pečovat o partnerský vztah, rozdíly mezi těmito dvěma aspekty života. Kromě toho se v epizodě dotknou tématu sexuálního života rodičů i toho, jaký vliv může mít na partnerský vztah. Také, co si Eliška Remešová myslí o tom, jak se dají překonávat odlišné názory na výchovu a rodičovství mezi partnery.
-
V novém díle podcastu Rodičovská posilovna Honza Vávra s psycholožkou Eliškou Kodyšovou diskutují o tom, jak podpořit partnerství rodičů.
Navazujeme tak volně v jakési minisérii na předchozí rozhovor a můžete dále přemýšlet, jak pečovat o partnerský vztah i v průběhu rodičovství.
V rozhovoru se dozvíte, jak program PREP, který je nyní dostupný díky Aperiu i u nás, pomáhá partnerům udržet spokojený vztah. Zabývali jsme se zejména tím, jaké jsou základní pilíře funkčního vztahu.Pokud Vás zajímá více o kurzech PREP, podívejte se na:https://www.aperio.cz/kurzy/kurz-pro-pary
-
Pozvání do 89. dílu podcastu přijala zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Během našeho rozebereme, jak Klára chápe lidská práva a jejich ochranu, jak je to z dodržováním práv dětí a rodičů, například co si myslí o situaci a možnostech rodičů, kteří chtějí zůstat s dětmi v nemocnici. Také jsme se bavili o tom, co dětem způsobují fyzické tresty a co by se dalo udělat pro to, aby přestaly být ve společnosti vnímány jako součást výchovy.
V rozšířené verzi na Forendors (Pickey) probereme třeba i to, jestli se Klára Laurenčíková cítí více jako odborník, nebo politik, a jak by si představovala ideální podporu od státu směrem k rodinám.https://www.forendors.cz/p/83bfc23671ba7d40aa542f2464961ab9
- Mostra di più