Episodi
-
Ką suprastumėte apie kritinį, savarankišką mąstymą pakalbėje su 30 skirtingų sričių profesionalų? Kokias vienijančias įžvalgas ir išvadas galime daryti po šių susitikimų? Kiek profesionalų nuomonės papildo vienos kitą, kiek prieštarauja? Kokiomis praktinėmis įžvalgomis jie dalinasi apibrėždami kritinį mąstymą ir kokiais patarimais siūlo jį treniruoti? Perklausę šį epizodą geriau suvoksite ir galėsite apibrėžti, kas yra kritinis mąstymas, kokie elementai jam yra svarbūs, kaip jis (ne)pasireiškia mūsų kasdienybėje? Kodėl jis aktualus dabartiniam laikui? Kaip kritinis mąstymas siejasi su kūrybingumu ir kokia jo reikšmė demokratiniuose visuomeniniuose procesuose. Ir galbūt atsakysime net į klausimą- iš kur atsiranda išmintis?
Tinklalaidę veda teatro kūrėjas, dramaturgas, režisierius – Justas Tertelis.
Laidoje dalyvauja: Urtė Neniškytė (neuromokslininkė), Viktoras Daukšas (DebunkEU vadovas, dezinformacijos specialistas), Paulius Gritėnas (apžvalgininkas), Vytis Silius (filosofas), Unė Kaunaitė (švietimo ekspertė, EDU vadovė), Gintė Jasienė (psichologė, krizių centro darbuotoja), Paulius Godvadas (bendruomenių tyrinėtojas, sociologas), Milda Laužikaitė (asociacijos „Kūrybines jungtys“ vadovė, kūrybingumo epkspertė), Nerijus Buivydas (Demokratinės mokyklos vadovas), Arminas Varanauskas („Žinių ekonomikos forumo“ vadovas), Vaidas Jauniškis (teatro kritikas, publicistas), Rita Naujokaitytė (komunikacijos specialistė), Jakaterina Lavrinec (miesto tyrinėtoja), Elena Archipovaitė (urbanistė), Vaida Kurpienė (dietistė), Lukas Šidlauskas („Šventinis bankuchenas“). -
Pokalbis apie tai, kaip mąstyti ne tik „Savo galva“ bet ir širdimi. Apie tai, kas yra priklausomybės ir kaip jos veikia bei siauriną mūsų galimybę kritiškai mąstyti? Kokie požymiai ir kriterijai leidžia suvokti, kad jau turime stiprią priklausomybę kažkam? Kokias klaidingas nuostatas dažnai nešiojamės apie priklausomybes turinčius žmones? Ką svarbu žinoti žmonėms gyvenantiems kartu su stiprią priklausomybę turinčiais žmonėmis? Kokį vaidmenį bandant atsikratyti priklausomybių vaidina mūsų nuostatos ir įsitikinimai? Kodėl taip svarbu išmokti „LEISTI SAU BŪTI“ ir kas galvoje vykstant chaosui padeda surasti apčiuopiamą minčių struktūrą? Pokalbis su priklausomybių konsultante, rašytoja, žurnaliste, knygos „Širdies tatuiruotės“ autore - Gabija Vitkevičiūtė.
Ved. Justas Tertelis -
Episodi mancanti?
-
Pokalbis apie tai kaip mąstyti "Savo galva" pramonės inovacijų, robotų ir dirbtinio intelekto srityje. Kaip kritinį mąstymą apibrėžia inžinieriai ir kaip kuriamos inovacijos šiandieninėje mūsų pramonėje? Kaip dirbama inžinierių komandose norint atnešti inovacijas į atskiras pramonės gamybos linijas? Kaip veikia dirbtinis intelektas ir kaip jis yra taikomas šiandieninėje pramonėje? Kodėl į žmonių pakeitimą robotais pramonės srityje reiktų žiūrėti pozityviai? Kaip išsaugoti kūrybingų ir kartu dirbančių inžinierių komandas ir paskatinti juos dirbti inovatyviai, kaip du metu iš eilės (2020-2021) "Lietuvos metų gaminio" apdovanojimuose pelnomi aukso medaliai, pokalbis su VMG grupės inovacijų kūrėjų ,,VMG Technics" vadovu Mantu Lekniumi.
-
Pokalbis apie tai kaip mąstyti "Savo galva" ir įžvelgti naujas galimybes mūsų dabartinėje mokykloje. Kaip kritinis mąstymas atneša prasmę į šiandieninę švietimo sistemą? Kuo šiandieninei mokyklai yra svarbi vidinė ir išorinė komunikacija? Ko reikia, kad septynis metus pamokose ištylėjęs mokinys pakeltų ranką ir įsitrauktų į pamokas? Kokius vidinius barjerus mokytojai turi perlipti dirbdami su šiandieniniais mokiniais? Kaip mokinius mokant laisvės mokyti ir atsakomybės? Ar šiandieninis mokytojas dirba vienas ar komandoje? Kaip vienu metu gali vykti lietuvių, istorijos, fizikos ir kūno kultūros pamoka? Ar mokytojo profesija yra kūrybinė ir kaip pakviesti daugiau žmonių įsitraukti į mokyklos gyvenimą? Kodėl vaikai mokyklose pradeda kalbėti apie savo emocijas ir kokia auga naujoji mūsų šalies karta, pokalbis su Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazijos lietuvių k. ir literatūros mokytoja, 2021m. „Metų mokytojos“ apdovanojimą pelniusia Andželika Aleksandravičiūte.
Ved. Justas Tertelis -
Pokalbis apie tai, kas išvis yra medijos ir kaip mąstyti „Savo galva“ šiuolaikiniame audiovizualinių medijų perpildytame pasaulyje. Kaip suvokti kas yra medijų raštingumas? Kokių rūšių yra medijos? Ar medijos atsirado tik XXIa., ar jos egzistavo nuo priešistorinių laikų? Kaip veikia projektas „Dideli maži ekranai“? Kas geriausiai padeda suvokti skirtingų medijų įtaką mums? Kaip medijos gali manipuliuoti mūsų emocijomis ir kaip jos formuoja mūsų suvokimus? Kaip lietuviai atrodo pasauliniame medijų raštingumo kontekste, pokalbis su antropologe, medijų edukatore, VšĮ „Meno avilys“ projektų vadovė Gintė Žulyte.
Ved. Justas Tertelis -
Įtraukiantis pokalbis apie tai, kaip mąstyti „Savo galva“ ir nepasiduoti dezinformacijai. Kas yra kritinis mąstymas ir kokie trys žingsniai jums padėtų būti atsparesniems dezinformacijai. Kaip atpažinti botus ir netikras paskyras socialiniuose tinkluose? Kodėl dezinformacijos labiausiai pažeidžiamose grupėse yra ir žmonės turintys labai aukštą profesinį išsilavinimą? Ar gali būti, kad kritinis mąstymas visai nėra susijęs su žmogaus intelektu (IQ)? Apie ką yra žaidimas „Bad news game“, kur ir kaip galima jį žaisti? Kodėl aukštosiose mokyklose nemokoma kaip atsispirti dezinformacijai ir kokius kelius tenka nueiti, įtraukiant naujas edukacines programas? Kokios naujos technologijos, be įvairiausių algoritmų ir dirbtinio intelekto, ateina į saugumo užtikrinimą ir karą kibernetinėje erdvėje? Kaip Lietuva, šioje temoje, atrodo kitų šalių kontekste, pokalbis su fiziku, DebunkEU.org vadovu Viktoru Daukšu.
Ved. Justas Tertelis -
Pokalbis apie tai, kaip mąstyti „Savo galva" komunikacijos srityje. Kaip veikia kūrybiškai mąstančios oganizacijos? Kodėl komunikacija šiandien tapo aktuali kiekvienam? Kaip komunikacija keičia mus pačius? Kaip veikia ir kuo užsiima komunikacijos strategai? Kodėl šiuolaikinėms organizacijoms svarbu atliepti dabarties iššūkius, komunikuoti ir tapti vis atviresnėmis. Kaip kinta Lietuvos kultūros organizacijų veikimo principai ir tikslai? Kaip veikia programa „Atvirumo menas“ skirta kurti inovacijas mūsų šalies kultūros organizacijose, pokalbis su šios programos kuratore, bei ilgalaike skirtingų prekės ženklų ir organizacijų komunikacijos stratege Rita Naujokaityte.
Tinklalaidę veda teatro kūrėjas, dramaturgas, režisierius, bei kūrybingumo ekspertas – Justas Tertelis -
Pokalbis apie tai, kaip mąstyti „Savo galva“ ir atrasti muziejus iš naujo. Kokie muziejai turėtų būti 21 amžiuje? Kokias klaidingas nuostatas apie muziejus dažniausiai vis dar nešiojamės savo galvose? Kodėl demokratija yra ypatingai svarbi bendrakūryboje? Kokias pamokas muziejai išmoko per pandemiją? Ko trūksta, kad kultūra labiau ir giliau integruotųsi į mūsų visų kasdienybę? Kaip muziejuje sustinka kultūra ir švietimas? Kam skirti „Vilniaus lapai“, ką duoda siuvinėjimas kryželiu ir 30 metų savanorystės Kaunas Jazz festivalyje, pokalbis su Nacionalinio muziejaus vadove, buvusia prezidentės D. Grybauskaitės patarėja švietimo ir kultūros klausimais Rūta Kačkute.
Ved. Justas Tertelis -
Pokalbis apie tai, kaip mąstyti „Savo galva" ir nepamiršti veikti prasmingai. Kaip kuriant ateities vizijas, jau šiandien veikti praktiškai ir kryptingai? Kodėl Suomijoje švietimo ekspertai sako, kad svarbu jau pradinukus mokyti medijų raštingumo ir kritinio mąstymo? Koks pirmas žodis ateina išgirdus sąvoka kritinis mąstymas? Kaip pokalbyje praktikuoti argumentavimą faktais ir žiniomis? Kodėl svarbu suvokti, kad žmonės nėra racionalios būtybės? Kaip mažais veiksmais ir žingsneliais keisti savo aplinkos kultūrines normas? Apie ką sako faktas, kad pagal PISA tyrimus lietuvos mokinių "teksto suvokimo" gebėjimai yra prasti, ir ar tik mokinių? Pokalbis su asociacijos "Žinių ekonomikos forumas" vadovu Arminu Varanausku.
Ved. Justas Tertelis -
Savo galva. Arvydas Grišinas: žmogiškumas, kritinis mąstymas ir politika
-
Pakalbis apie tai kaip mąstyti „Savo galva“ meno kurinių ir muziejų pasaulyje. Kokie yra šiuolaikiniai muziejai ir kam svarbu nusiteikti einant į juos? Koks yra kritinio mąstymo ir šiuolaikinio meno santykis? Ar galima muziejuje „nieko nesuprasti“ ir kaip žiūrėti meno kūrinius neturint jokios papildomos informacijos apie juos? Kokiais tyrimais paremta ir iš kur atsirado „Vizulinio mąstymo“ koncepciją? Kaip „Vizualinis mąstymas“ padeda „skaityti“ įvarius meno kūrinius ir kritiškai mąstyti? Kokie yra esminiai šio metodo žingsniai? Apie tai kaip „Vizualinio mąstymo“ principus galima perkelti ir į kitas sferas pokalbis su meno istorike ir muziejų edukatore Rima Povilionyte.
Ved. Justas Tertelis -
Pokalbis apie tai, kaip nuosekliai mokomasi demokratijos ir kaip tam padeda mąstymas „Savo galva“. Kada ir kaip mūsų vaikai turėtų išmokti gyventi demokratinėje santvarkoje? Kaip sukurti mokyką į kurią patys vaikai nori eiti? Kas dar be kritinio mąstymo svarbu kuriant demokratinius santykius bendruomenėse? Ar baldžius gali būti mokyklos direktoriumi? Kodėl švietimo lauke trūksta lyderystės ir iš kur ji galėtų ateiti? Apie tai kaip sekasi auginti "Demokratinę mokyklą" ir kokias pamokas mes visi galime iš šios mokyklos procesų išmokti pokalbis su švietimo entuziastu, Demokratinės mokyklos bendrakūrėju ir vadovu Nerijumi Buivydu.
Tinklalaidę veda teatro kūrėjas, dramaturgas, režisierius ir aktorius – Justas Tertelis.
Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą. -
Poklabis apie tai, kaip išlikti šalto proto ir nepamiršti mąstyti „Savo galva" kritinėse situacijose. Ką galime išmokti iš tarptautinių ekspertų, dirbančių karštuose pasaulio taškuose? Koks yra urbanisto vaidmuo padedant spręsti sunkias, po katastrofų susidariusias krizines situacijas? Kaip išsiugdyti gebėjimą problemoje pamatyti ne tik iššūkius, bet ir galimybes? Kaip pasirūpinti savimi po sunkių stresinių situacijų? Kodėl minčių higienai ir gyvenimo prasmės pajutimui yra svarbi savanorystė ir kaip sukasi gyvenimas, kai bet kada per artimiausias 72 val. gali būti iškviesta į bet kurį karštą pasaulio tašką? Pokalbis su „Globalios Lietuvos" apdovanojimo laureate, miestų planavimo specialiste, dirbančia krizių nuniokotose teritorijose bei situacijose - Elena Archipovaite.
Ved. Justas Tertelis -
Pokalbis apie humorą, kūrybą ir mąstymą „Savo galva”. Kiek humoras ir kritinis mąstymas yra susiję? Kodėl pabėgėlių stovyklose kartu su ginkluotais kareiviais kartais vaikšto ir profesionalūs klounai? Kaip klounai sprendžia sunkias socialines, psichologines problemas? Kodėl klounai važiuoja į senelių namus? Kaip humoras ir juokas keičia mūsų mąstymą ir aplinką? Kaip gebėjimas juokauti yra lavinamas ir nuo ko pradėti norint tai daryti, pokalbis su aktoriumi, režisieriumi, LMTA lektoriumi, organizacijos „Raudonos nosys. Gydytojai klounai” ugdomuoju vadovu, šiuolaikinės Intelektualios Klounados Teatro įkūrėju, klounu Žilvinu Beniušiumi.
Ved. Justas Tertelis -
Kas yra savarankiškas, kritinis mąstymas ir kokias įžvalgas galima pasidaryti dirbant valstybės tarnyboje? Kodėl mokykloje yra reikalingų perskaityti knygų sąrašas, bet nėra reikalingų peržiūrėti filmų sąrašo? Kaip gimsta idėja parašyti knygą ir kas yra įtraukusis mokymas? Kiek rašymas ir kūryba siejasi su kritiniu mąstymu? Kokie meno kūriniai ir knygos kviečia mąstyti kritiškai? Kodėl sunku suprasti, kad valstybės tarnyboje taip pat dirba žmonės? Kodėl švietimo srityje reiktų atsisakyti žodžio „reforma”? Kas turėtų spręsti mūsų problemas ir kokie yra įdomūs užsienio šalių švietimo inovacijų pavyzdžiai? Pokalbis su rašytoja, švietimo eksperte, buvusia ministro pirmininko patarėja švietimo, mokslo, kultūros ir sporto klausimams Une Kaunaite.
Tinklalaidę veda teatro kūrėjas, dramaturgas, režisierius ir aktorius – Justas Tertelis -
Pokalbis apie tai, kaip mąstyti „Savo galva” žvelgiant į žiniasklaidos pasaulį. Kaip susiformuojama nuomonė ir rašomi profesionalūs komenetarai žiniasklaidoje? Apie tai, kiek mes reikalaujame objektyvumo iš žiniasklaidos ir kiek patys esame jai objektyvūs? Kodėl svarbu kaip spauda žiūri į savo auditoriją ir ko iš jos tikisi? Kritinė pozicija, kritiškumas, abejojimas, skeptiškumas ar net cinizmas – ar visa tai yra tapatūs dalykai, priskiriami kritinio mąstymo teritorijai? Kodėl viešojoje erdvėje trūksta gebėjimo ir noro formuluoti gerus, pamatinius klausimus? Pokalbis apie tai, kaip pažiūrėti atvirai į save ir užduoti sau aktualų klausimą, su apžvalgininku, filosofu, VU rektoriaus patarėju ir 2020m. tolerancijos žmogaus premijos laureatu Pauliumi Gritėnu.
Tinklalaidę veda teatro kūrėjas, dramaturgas, režisierius ir aktorius – Justas Tertelis -
Pokalbis apie tai, kaip mąstyti „savo galva” ir naujomis akimis pamatyti savo miestą. Ar jūsų miestas skatina jus mąstyti kritiškai? Kokias mąstymo klaidas mes dažniausiai darome mąstydami apie savo gyvenamą aplinką? Kas dar be mūsų gyvena mieste? Kokius privalumus turime Lietuvos miestuose palyginus su užsienio miestais? Kodėl mieste jaučiamės vieniši? Kaip keičiasi miestas pandemijos metu? Kokie pavyzdžiai ir istorijos iliustruoja, kaip kultūra ir miestiečių iniciatyvos gali keisti ar įtakoti miesto vystymąsi? Apie tai, kaip kurti negriaunant, kodėl miestui svarbūs ežiukai ir kaip LEDiniai žibintai vos neišnaikinio jonvabalių populiacijos viename Suomijos mieste pokalbis su miesto tyrėja, bendruomeninių iniciatyvų kuratore, miesto žaidimų ir tyrimų laboratorijos Laimikis.lt įkūrėja dr. Jekaterina Lavrinec.
Tinklalaidę veda teatro kūrėjas, dramaturgas, režisierius ir aktorius – Justas Tertelis. -
Pokalbis kurį vertą perklausyti kelis kartus apie tai kaip susigaudyti ir mąstyti "Savo galva" maisto, mitybos principų, dietų ir sveikatos informacinėse džiunglėse. Į kokius mąstymo spąstus dažniausiai patenkame mąstydami apie mitybą? Kaip kritiškiau skaityti informaciją, staipsnius apie mitybą? Kokiais tyrinėjimo ir faktų tikrinimo principais naudojasi profesionalūs dietistai? Kaip perfekcionizmas įtakoja mūsų mitybos įpročius? Nuo ko pradėti, norint keisti savo mitybos įpročius? Koks ryšys tarp mitybos ir emocijų? Kiek mūsų mitybą įtakoja pasąmonė? Ką reikėtų daryti perskaičius eilinį straipsnį ar išgirdus žinia apie kažkokį naują "stebuklingą" mitybos būdą ar produktą ir apie tai ką verta suvalgyti, kad jaustumėtės geriau pokalbis su dietiste Vaida Kurpienė.
Tinklalaidę veda teatro kūrėjas, dramaturgas, režisierius ir aktorius – Justas Tertelis -
Įtraukiantis pokalbis apie kritinį mąstymą ir bendruomenes. Kas išvis yra bendruomenė? Kodėl priklausymas skirtingom bendruomenėm yra kritiškai svarbus savarankiškam mąstymui? Kaip bet kurioje bendruomenėje užčiuopti „skaudžiausius taškus”? Kaip mes investuojame į bendruomeniškumą ir norą susikalbėti? Kas tai yra „bendrabūvis”? Kodėl svarbus yra klausinėjimas ir gero klausimo kėlimas? Kodėl augdami mes nustojame kelti svarbius klausimus? Ar bendruomeniškumą keičia internetas, kokias naujas bendruomenes, naujus įsitraukimo lygius diktuoja socialinių tinklų era ir ko mes visi dar turėsime išmokti? Pokalbis su sociologu, VšĮ „Kitokie projektai“ partneriu ir konsultantu, darbo su bendruomenėmis ir darbuotojų atsparumu ekspertu bei bendruomenių entuziastu Pauliumi Godvadu. Ved. Justas Tertelis
- Mostra di più