Episodi
-
W finałowym odcinku trzeciego sezonu „Sektora M”, rozmawiamy o kontrowersyjnym i dzielącym społeczeństwo temacie, jakim jest make-up dla mężczyzn. Gośćmi odcinka są makijażysta Marcin Jędrzejewski aka Cincior oraz kontent kreator i influencer Patryk Zapała, znany w social mediach jako Colorowyy. Rozmawiamy o stereotypach, obalamy mity w temacie makijażu, poruszamy kwestię samooceny oraz reakcji i komentarzy w sieci pod polskimi i zagranicznymi wideo zatytułowanymi „make-up for men”. Wyjaśniamy, co tak naprawdę znaczy męski makijaż i kiedy mężczyźni go stosują. Zastanawiamy się czy istnieją odrębne trendy makijażowe dla facetów, dyskutujemy o kosmetykach kolorowych dla mężczyzn i przekonujemy o zasadności stosowania wielu z nich.
-
Gośćmi szóstego odcinka trzeciego sezonu „Sektora M” są dziennikarz mody i kurator Marcin Różyc oraz model i aktor Michael Zieliński, z którymi rozmawiamy o związkach mody ze sztuką. Rozpoczynamy od polskiego dziedzictwa Arkadiusa, by później porozmawiać o najbardziej wiralowym spektaklu ostatnich lat, czyli pokazie Johna Galliano dla marki Margielia wraz z zakulisowymi i produkcyjnymi ciekawostkami. Dyskutujemy o pięknie, formie i kunszcie, które konsekwentnie kultywuje dom mody Saint Laurent, a zgrabnie podtrzymuje je Anthony Vaccarello. Poruszamy temat nawiązań do historii sztuki u JW Andersona, by wreszcie dotrzeć do queeru u nowojorskiego designera Willy'ego Chavarrii. A dyskusję kończymy manifestem polityczno-religijnym w pracach popularnego berlińskiego duetu GmbH.
-
Episodi mancanti?
-
Gośćmi piątego odcinka trzeciego sezonu podcastu są fotograf Mateusz Stankiewicz i model Przemysław Szubert, z którymi rozmawiam o zmianach w męskim modelingu i fotografii na przestrzeni ostatnich 20 lat. Poruszamy wątki uwarunkowań społecznych i kulturowych, tematy związane z męskim plus size oraz o utrzymującej się od kilku lat fali popularności silver models. O polskim rynku w kontekście kampanii modowych i przyzwyczajeń konsumentów, a także o wielu powielanych od lat schematach. Na koniec dyskutujemy o poczuciu własnej wartości, ego i trudnym wątku odrzucenia oraz nieradzenia sobie z negatywnymi aspektami w pracy modela.
-
Gośćmi kolejnego odcinka „Sektora M” są projektant i krawiec Albert Borowiecki oraz twórca cyfrowy i podróżnik Sebastian Chłodnicki, z którymi debatuję na temat tego, czy w modzie klasycznej garnitur to rzecz święta oraz jakim transformacjom zostanie poddany i kiedy zniknie z męskiej szafy. Rozmawiamy o tym, kiedy mężczyzna komplementuje drugiego mężczyznę, o poczuciu własnej wartości, ale i strachu przed komentarzem o mało męskim wyglądzie. O kości niezgody w społeczeństwie, jaką wciąż pozostaje męska torba i o tym, co się dzieje w sieci, gdy facet nosi małą, uniseksową torebkę przewieszoną przez ramię. Poruszamy temat kobiecej aprobaty męskiej szafy, sensu przestrzegania dress code’u oraz lawirowania w świecie elegancji i streetwearu. Odpowiadamy także na pytania czym elegancja jest dla młodego pokolenia, dlaczego mężczyźni boją się kardiganów i jak będzie wyglądał współczesny James Bond.
-
Trzeci odcinek trzeciego sezonu „Sektora M” to wnikliwa dyskusja pomiędzy dziennikarzami mody Arkiem Zagatą i Michałem Zaczyńskim na temat zmian w męskiej modzie, jakie zaszły w ostatniej dekadzie. To podsumowanie różnic w podejściu do postrzegania mody przez społeczeństwo oraz rozmowa na temat mocno medialnego zjawiska pozycji dyrektorów kreatywnych poszczególnych marek. To także wyliczanie grzechów i absurdów w modzie, prześwietlenie pojęcia cichego luksusu i omówienie tezy, że akcesoria nie mają płci. I wreszcie to odpowiedź na pytanie: dlaczego wszyscy tak bardzo kochają JW Andersona i Jacquemusa?
-
Gośćmi drugiego odcinka „Sektora M” są projektanci mody męskiej i założyciele własnych marek – Mateusz Jarmuła i Jan Kardas, z którymi rozmawiam o tym, dlaczego pomimo polskich realiów i trudności wybrali projektowanie mody męskiej oraz jak dotrzeć do młodego pokolenia odbiorców. Dlaczego nagość i seks sprzedają się w sieci, czym jest „moda krytyczna”, czy moda dzisiaj ma płeć i jak tworzyć tą zaangażowaną, mądrą i z autorskim przekazem. Dokonujemy także rzeczowej charakterystyki stylu marek Kardasjan i Jarmula, a projektanci zdradzają swoje rozwojowe plany na najbliższy rok.
-
Gośćmi premierowego odcinka trzeciego sezonu pidcastu „Sektor M” są eksperci i naukowcy: socjolog prof. Tomasz Sobierajski oraz psycholog i seksuolog kliniczny dr Robert Kowalczyk. Rozmawiamy o nastawieniu Polaków do męskiej mody, o kulturowych przyzwyczajeniach, kodach męskości i ubraniowych komunikatach. Poruszamy kwestię uprzedzeń społeczeństwa do inności i barier wynikających z wychowania czy miejsca zamieszkania. A także dyskutujemy o płynności męskiej szafy i o roli kobiet w postrzeganiu oraz akceptacji współczesnego modelu mężczyzny. Debatujemy o kardiganach z przymrużeniem oka, o stereotypach i męskich emblematach w stroju i wreszcie o przewrotności w uznawaniu tego, co męskie, a co niemęskie w szafie i w życiu.
-
Z dziennikarzem Mateuszem Hładkim rozmawiam o obawach przed noszeniem wyróżniających się ubrań (również w kontekście strachu przed „co ludzie powiedzą?!”), o komentowaniu stroju innych ludzi w internecie, a także o zasadach ubioru prezenterów i dziennikarzy telewizji informacyjnej i śniadaniowej. Poruszamy kwestię praktycznego podejścia mężczyzn do mody, wskazujemy najlepiej ubranych Polaków oraz wspominamy temat strojnej biżuterii i zacierania się podziału na to, co w ubiorze damskie i męskie. Omawiamy również charakterystykę prywatnej szafy Mateusza, temat posiadania nienoszonych butów, szacunku do ubrań i obowiązkowym zaglądaniu w wewnętrzne metki podczas zakupów.
-
Z modelem Dominikiem Sadochem rozmawiam o odwadze wyrażania siebie, noszeniu ubrań na własnych zasadach (niezależnie od kraju czy miejsca zamieszkania), o tym, jak podchodzić do kwestii płynności płci w modzie i jak reagować na oceniające spojrzenia przechodniów. Dyskutujemy, czym tak naprawdę jest moda i jak ją rozumieć, a także o ubraniach z drugiej ręki, prywatnych uniformach w szafie i najlepszym jakościowo butiku vintage w Paryżu. Poruszamy temat poszukiwania balansu poza modelingiem i nowych priorytetach w życiu, o rozwoju zawodowej drogi w interior designie oraz o ciągłym podróżowaniu między dwoma kontynentami, umiejętnym pakowaniu się i charakterystyce nowojorskiej ulicy.
-
Z aktorem Tomaszem Włosokiem rozmawiam o randze kostiumu oraz o procesie adaptacji stroju podczas przygotowywania się do nowej roli. O zapożyczeniu elementów kostiumowych z planu zdjęciowego, czapkach, kaszkietach, wyjątkowym smokingu z Festiwalu Filmowego w Wenecji i elegancji na własnych warunkach. A także o harmonii w związku oraz partnerskim, zamiłowaniu do stylu retro i secondhandów. O rodzicielskim podejściu do spraw dotyczących stroju oraz o wyrażaniu siebie na przekór oceniającemu nas otoczeniu. O płynności płci w modzie w zgodzie z samym sobą, a także o społecznym problemie postrzegania czegoś jako „niemęskie” i pułapkach stereotypowych zachowań.
-
Z Wojtkiem Mazolewskim rozmawiam o powstawaniu okładki albumu „Yugen 2 – Jestem” techniką kolodionu, ewolucji scenicznego wizerunku od punka, przez rock and roll po eklektyzm i zamiłowaniu do rzeczy vintage, trudno dostępnym modelu jeansów Levi’s 646, ulubionych japońskich projektantach i pomysłach na własny design inspirowany slavic spirit.
-
Z aktorem Maciejem Musiałem rozmawiam o jego stylistycznych eksperymentach, polskich markach oraz granicach w modzie. Czym jest „garniturowy safe space”? Od kogo dostał ulubioną koszulę? Dlaczego inspirują go Pedro Pascal i Timothée Chalamet?
-
Z Piotrem Czaykowskim, współwłaścicielem agencji modelingowej Chili Models, influencerem i eksmodelem, rozmawiam o podejściu mężczyzn do ubioru i o elegancji wśród Polaków. O dostosowywaniu stroju do okazji i społecznych tematach tabu w modzie męskiej. O obserwacjach dotyczących zacierania się różnic wśród młodego pokolenia pomiędzy tym, co męskie i damskie, oraz o magii bezinteresownego prawienia komplementów. A także o tym, czy wieloletnie doświadczenie modelingowe miało wpływ na jego postrzeganie mody oraz czym jest minimalizm w jego prywatnej szafie.
-
Z Pawłem Zmitrowiczem, influencerem, twórcą kreatywnym i właścicielem agencji The Lupo Concept, rozmawiam o różnicach pokoleniowych w podejściu do mody męskiej. Czym jest dla nowej generacji luksus? Czy zetki budują kapsułową gaderobę? Jak poprzez ubiór łamać stereotypy w postrzeganiu męskości?
-
Z aktorem Janem Wieteską z serialu „Sexify” i filmu „Kobieta z...” rozmawiam o młodej generacji i międzypokoleniowej potrzebie zrozumienia. A także o czerpaniu stylowych inspiracji z ekranu, o męskości i o spodniach z szerokimi nogawkami.
-
Marcin Brylski rozmawia z Organkiem o przełamywaniu barier i utartych schematów w świecie rocka oraz o przesuwaniu granic akceptacji wobec różnorodności, o nowej, zaskakującej odsłonie stylu gypsy oraz o projekcie MTV Unplugged i muzyce Manouche. Co to znaczy „męski” wizerunek na rockowej scenie?
-
Gościem czwartego odcinka podcastu „Z polską metką” jest dziennikarz, dyrektor kreatywny i stylista Marcin Brylski, specjalista od mody męskiej. Przed słuchaczami krok po kroku odkrywa historię mody męskiej w Polsce od lat 40. aż do współczesności. Opowiada, jak zmieniała się struktura branży się i jak ewoluował styl polskich mężczyzn w ostatnich dekadach. Czym dziś Polacy motywują swoje wybory odzieżowe? Jak kupują? Jak ich styl różni się pokoleniowo? Jakie marki i fasony polscy mężczyźni wybierają najchętniej? Rozmawiamy o estetyce, jakości, szczególnym upodobaniu do nowych technologii i klasyki. Partnerem audycji jest Zalando - jedna z wiodących europejskich destynacji e-commerce dla mody i lifestyle’u.
-
Z Mariuszem Przybylskim rozmawiam o konsekwencji, rewolucyjnych spódnicospodniach oraz wpływie piłkarzy na modę. Czy szycie dla mężczyzn jest trudniejsze? Jak dziś ubierają się Polacy? Dlaczego tylu gwiazdorów wybiera jego projekty? Mariusz Przybylski zdradza swoje sekrety.
-
Z Żabsonem rozmawiamy o ogromnej sile wizerunku scenicznego i artystycznego. O walce z utartymi schematami w branży i przecieraniu ubraniowych szlaków dla młodego pokolenia sceny raperskiej. O Pharrellu Williamsie, raperze Future, amerykańskim streetwearze, niszowych markach i polskich projektantach. O zmienności swojego stylu, japońskim minimalizmie i ogromnym zwracaniu uwagi na design. O charakterystyce polskiego rapu i kontrastach z rynkiem amerykańskim. A także o zamiłowaniu do Atlanty, niszowego rapu, wspólnej pasji w związku oraz o posiadaniu miana szczęśliwego łowcy wyprzedażowych okazji.
-
Z Piotrem Stramowskim rozmawiam modowych eksperymentach i poszukiwaniu siebie w modzie. O autentyczności w ubiorze i symbolicznej, cekinowej kamizelce. O zwracaniu uwagi na detale, męskiej elegancji, ulubionej dekadzie i zaskakującym garniturze z lat 60-tych. O procesie twórczym kostiumu do roli oraz jego istotnej wadze w produkcji filmowej czy teatralnej, a także o prywatnej ekscytacji marką Gucci i talentem Alessandro Michele. O skomplikowanym, acz poetyckim pojęciu osobistego „określenia w swym nieokreśleniu” oraz o zadeklarowanej chęci posiadania wolności ubioru i nie dzielenia go na kategorie damskie czy męskie.
- Mostra di più