Episodi
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą Magdalena Kuszewska, dziennikarka i autorka oraz dr Robert Kowalczyk, seksuolog i psychoterapeuta, autorzy książki „Trzeci element. Co zaburza nasze związki i jak sobie z tym radzić”.
A rozmawiamy o tym, co zaburza nasze związki.
Rozmawiamy także o specyfice bliskich relacji. O seksualności, intymności, więziach i samotności. O seksie i pornografii. O różnicach charakterologicznych, światopoglądowych i religijnych. O tym jak się lepiej rozumieć i przezwyciężać kryzysy.
Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą dr Paweł Boguszewski, neuronaukowiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN oraz prof. Jan Chwedeńczuk, fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW.
A rozmawiamy o najważniejszych trendach roku 2024 oraz tych, które nadchodzą.
Rozmawiamy także o wojnach w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. O potencjalnych scenariuszach politycznych i wojennych po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA. O głębszych powodach jego wygranej. O sztucznej inteligencji, jej rozwoju dotychczasowym i przyszłym. O komputerach o nieznanej dotąd mocy obliczeniowej. O Chinach, Rosji i Ameryce oraz ich wzajemnych relacjach. O pogłębiającej się tendencji do pogrążania się w iluzjach i nierzeczywistości.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
Episodi mancanti?
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jan P. Matuszyński, reżyser m.in. filmów „Ostatnia rodzina”, „Żeby nie było śladów” oraz „Minghun”, który niedawno wszedł na ekrany kin.
A rozmawiamy o śmierci, żałobie i kinie.
Rozmawiamy także o śmierci i żałobie w kulturze. O rytuale minghun i filmie „Minghun”. O roli rytuału, mitu i symboliki w doświadczeniu przemijania, straty i śmierci. O języku kina jako medium do opowiadania o sprawach fundamentalnych. O tym, czy o sprawach poważnych należy mówić wyłącznie w poważny sposób.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” polecam książki, którymi warto obdarować bliskich (siebie zresztą też).
Są to:
Czesław Miłosz „Zniewolony umysł”, Znak
Walter Burkert „Religia grecka”, przeł. Magdalena Kurkowska, Teologia Polityczna
„Swoją drogą. Bogdan de Barbaro w rozmowie z Justyną Dąbrowską”, Agora
Garrett M. Graff „UFO”, przeł Grzegorz Gajek, Sine Qua Non
Umberto Eco “Wahadło Foucaulta”, przeł. Adam Szymanowski, Noir Sur Blanc
Thierry Wolton „Historia komunizmu na świecie”, tom 1 „Kaci” (przeł. Michał Romanek) & tom 2 „Ofiary” (przeł. Jakub Jedliński), Wydawnictwo Literackie
Jakub Jarno „Światłoczułość”, Wydawnictwo Literackie
Noel Carroll „Filozofia horroru”, przeł. Mirosław Przylipiak, słowo obraz terytoria
John Gray „Nowe lewiatany”, przeł. Szymon Żuchowski, Kultura Liberalna
Owocnego obdarowywania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Zbigniew Łagosz, religioznawca, badacz polskiej tradycji ezoterycznej.
A rozmawiamy o tym, jak służby specjalne używały psychotroniki i ezoteryki.
Rozmawiamy także o programie MK Ultra. O radzieckich i amerykańskich próbach używania ezoteryki i magii w armii i służbach specjalnych. O eksperymentach z LSD oraz oddziaływaniem podprogowym. O jasnowidzach, psychotronikach i magach na usługach służb. O inwigilacji polskich środowisk ezoterycznych przez bezpiekę. O polskim odpowiedniku programu MK Ultra.
A także o wielu innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą Justyna Dąbrowska, psychoterapeutka i wywiadowczyni oraz prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta, autorzy książki „Swoją drogą…” (Agora).
A rozmawiamy o sztuce życia i sztuce rozmowy.
Rozmawiamy także o tym, jakie pożytki płyną z rozmawiania. O potrzebie zakorzenienia. O relacjach pomiędzy kulturą, polityką a psychoterapią. O polaryzacji i sposobach wychodzenia z niej. O potrzebie uważności i niuansu. O tym jaka we współczesnym świecie jest rola psychoterapii i psychoterapeutów. O tym dlaczego na niektóre tematy tak trudno dziś rozmawiać, a nawet – dlaczego rozmowa okazuje się niemożliwa. O relacjach miłosnych i innych.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Bogdan Balicki, literaturoznawca z Katedry Badań nad Nauką, Techniką i Społeczeństwem Wydziału Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.
A rozmawiamy o przyczynach wygranej Donalda Trumpa.
Rozmawiamy także o specyfice amerykańskiej polityki. O tym, dlaczego Demokraci przegrali. O języku racjonalności i moralności. O różnicach pomiędzy konserwatyzmem a liberalizmem. O kryzysie lewicy. O tym, jak sytuacja amerykańska ma się do europejskiej, a w szczególności polskiej. O nadchodzących polskich wyborach prezydenckich oraz ewentualnych analogiach polskiej i amerykańskiej sceny politycznej. O polaryzacji, teoriach spiskowych i nienawiści – po obu stronach politycznej barykady.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Arkadiusz Stempin, historyk i politolog związany z Uczelnią Korczaka w Warszawie i Uniwersytetem we Freiburgu.
A rozmawiamy o śmierci w historii i kulturze.
Rozmawiamy także o tym, jak historia patrzy na śmierć. O różnych sposobach i szkołach uprawiania historii. O tym, czym była „dobra śmieć” i co się z nią stało pod wpływem pierwszej i drugiej wojny światowej. O znaczeniu tych wydarzeń i ich skutkach dla życia jednostkowego i społecznego. O wycofywaniu się religii, laicyzacji i medykalizacji śmierci. O wypieraniu i zakłamywaniu śmierci. O tym, co ze śmiercią i naszym stosunkiem do niej mają wspólnego westerny, filmy sensacyjne i horrory.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości ks. dr Eligiusz Piotrowski, teolog, były wiceprezydent Europejskiego Stowarzyszenia Teologów Katolickich, autor m.in. (kontrowersyjnej) książki „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa” (2022).
A rozmawiamy o tym, czy Jezus zmartwychwstał (i co by to w ogóle miało znaczyć).
Rozmawiamy także o rozmaitych teologicznych koncepcjach zmartwychwstania. O krytykach tych koncepcji. O historycznych, antropologicznych, socjologicznych, filozoficznych, psychologicznych oraz teologicznych ujęciach religii oraz idei religijnych. O różnicach i podobieństwach pomiędzy nimi. O tym, czym jest chrześcijaństwo i jaka jest jego istota. O tym czy św. Paweł miał rację, że jeśli Jezus nie zmartwychwstał nauczanie chrześcijańskie jest „daremne”, a wiara „próżna”. O tym czy teologia wymaga gruntownej rewizji, a może nawet rewolucji. O kontrowersjach wokół książki „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa”, a także o przyczynach i konsekwencjach tych kontrowersji.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jarema Piekutowski, socjolog i publicysta, autor m.in. książki „Od czapeczek foliowych do seksualnej recesji”.
A rozmawiamy o kontrkulturze i buncie.
Rozmawiamy także o rewolcie lat 60. O pokoleniu „dzieci-kwiatów” oraz jego losach. O tym, co nam zostało z tamtych lat. O tym, czy kontrkultura to już tylko historia, czy też może wciąż jeszcze gdzieś istnieje, a jeśli tak to gdzie jej szukać. O tym jak rynek wchłania każdy gest buntu i zamienia go na towar. O muzyce, literaturze, duchowości jako o nośnikach kontrkultury. O tym czy chrześcijaństwo (katolicyzm i nie tylko) mogą być postrzegane jako siły kontrkulturowe we współczesnym świecie.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie podcastu „Skądinąd” goszczą Anna Cieplak, pisarka i działaczka społeczna oraz prof. Michał Krzykawski, filozof, dyrektor Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
A rozmawiamy o wpływie mediów społecznościowych na umysł i społeczeństwo.
Rozmawiamy także o kapitalizmie cyfrowym. O utracie zdolności do koncentrowania uwagi. O różnych odmianach uwagi. O wpływie kapitalizmu cyfrowego na życie indywidualne, polityczne i społeczne. O tym, w jaki sposób można chronić się przed destrukcyjnym oddziaływaniem platform cyfrowych. O prawnych i politycznych regulacjach tej sfery.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Piotr Kępiński, eseista, pisarz, poeta, autor m.in. książek „Szczury z Via Veneto”, „W cieniu Gran Sasso” oraz „Rzym. Miasto nad miastami”.
A rozmawiamy o Rzymie.
Rozmawiamy także o włoskiej historii i architekturze. O rzymskich zaułkach, zakątkach i restauracjach. O Rzymie, który znają turyści i takim, do którego turyści się nie zapuszczają. O kulturze i historii tego miasta. O miastach w ogóle – włoskich, polskich i nie tylko. O literackich sposobach opisu miast. O tym, co warto zobaczyć w Rzymie. O turystach i turystyce. O włoskiej perspektywie i międzynarodowej polityce.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
#194 Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2024 – odsłona 3 (i ostatnia)
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam książki, które warto wziąć ze sobą na wakacje albo przeczytać przy innej okazji.
Są to:
Rene Girard „Apokalipsa tu i teraz”, przeł. Cezary Zalewski, WAM
Stephen King „Im mroczniej, tym lepiej”, przeł. Janusz Ochab, Albatros
Don Winslow „Miasto w ogniu”, „Miasto marzeń”, „Miasto w gruzach”, przeł. Alina Patkowska, HarperCollins Polska
Piotr Kępiński „Rzym”, Wielka LiteraOwocnego czytania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam książki, które warto wziąć ze sobą na wakacje albo przeczytać przy innej okazji.
Są to:
Knut Hamsun „Włóczęgi”, przeł. Czesław Kędzierski, vis-a-vis etiuda
Zbigniew Mikołejko, Dorota Kowalska „Jak błądzić skutecznie”, Iskry/Agora
Robert Whitaker „Zmącony obraz”, przeł. Jan Dzierzgowski, Czarne
Konstandinos Kawafis „Wiersze wszystkie”, przeł. Ireneusz Kania, Austeria
Owocnego czytania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” ponownie gości dr hab. Rafał T. Prinke, historyk, znawca historii ezoteryzmu, autor m.in. książek „Tarot. Dzieje niezwykłej talii kart” oraz „Zwodniczy ogród błędów. Piśmiennictwo alchemiczne do końca XVIII wieku”.
A rozmawiamy o związkach alchemii ze sztuką i kulturą.
Rozmawiamy także o alchemicznej ikonografii. O inspiracjach alchemicznych w sztuce dawnej i współczesnej. O literackich dziełach, w których pojawia się symbolika alchemiczna. O tym ile jest alchemii i kabały w tarocie. O dziejach tarota – niezwykłej talii kart. O tym, jaki obraz świata wyłania się z ezoteryki.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam książki, które warto wziąć ze sobą na wakacje albo przeczytać je przy innej okazji.
Są to:
Remigiusz Mróz „Paderborn”, Wydawnictwo Czwarta Strona
Carl Gustav Jung „Odpowiedź Hiobowi” (nowe wydanie z przedmową Olgi Tokarczuk), przeł. Robert Reszke, Wydawnictwo Literackie
Caitlin R. Kiernan „Domy na dnie morza”, przeł. Anna Reszta, Wydawnictwo MAG
Leonard Mlodinov „Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los”, przeł. Paweł Strzelecki, Zysk i S-ka
Owocnego słuchania i czytania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr hab. Rafał Prinke, historyk, znawca historii ezoteryzmu, autor m.in. książki „Zwodniczy ogród błędów. Piśmiennictwo alchemiczne do końca XVIII wieku”.
A rozmawiamy o alchemii.
Rozmawiamy także o historii „wiedzy tajemnej”. O początkach alchemii i jej historii. O alchemii wschodniej i zachodniej. O związkach alchemii z ezoteryką. O tym, czy alchemia jest poprzedniczką chemii. O C. G. Jungu i jego interpretacji alchemii jako dyscypliny zajmującej się rozwojem psychicznym i duchowym. O tym czy da się przemienić metal w złoto. I o tym, dlaczego pomimo niepowodzeń w tym zakresie, alchemicy wytrwale praktykowali swoją sztukę.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Anton Marczyński, filozof związany z Fundacją Na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, szef Polskiego Radia dla Ukrainy, autor książki „Ciało/Mistyka. Wstęp do ontologii cielesności”.
A rozmawiamy o wojnie – w filozofii, historii, teraźniejszości.
Rozmawiamy także o zmarłym w kwietniu prof. Zbigniewie Mikołejce. O Ukrainie i Polsce. O filozofii na Krymie i w Warszawie. O historii ukraińskiej i polskiej filozofii. O filozoficznych ujęciach wojny. O tym, jak teoria spotyka się albo rozmija z życiem. O „realistach” i „pacyfistach”.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Anna Dziewit-Meller, pisarka, redaktorka naczelna Grupy Wydawniczej „Foksal”, autorka m.in. opublikowanej właśnie powieści „Juno” (Wydawnictwo Literackie).
A rozmawiamy o śmiechu, literaturze i przemijaniu.
Rozmawiamy także o doświadczeniu upływającego czasu. O starości i starzeniu się. O tym, czy kultura przygotowuje nas na starość i śmierć. O powieści „Juno”, w której śmiech staje się sposobem oswajania – i opowiadania – o kryzysach, przemijaniu i umieraniu. O kryzysie wieku średniego – czy istnieje? O najintensywniejszych dziecięcych i młodzieńczych przeżyciach czytelniczych. O czytaniu i literaturze. O specyfice polskiego rynku książki i o tym, jak się zmieniał w ostatnich dekadach.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. dr hab. n. med. Krzysztof Wróbel, kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Medicover w Warszawie.
A rozmawiamy o chirurgii, medycynie i współczesnej kulturze.
Rozmawiamy także o tym, czym jest serce. O kardiochirurgii i operacjach na bijącym oraz niebijącym sercu. O pracy kardiochirurga i perspektywie, z jakiej patrzy na ludzki organizm (także swój). O panującym we współczesnej kulturze stosunku do śmierci i chorób. O medycynie i filozofii medycyny. O tym, jaka jest dzisiaj pozycja lekarza i jak ludzie widzą tę społeczną rolę, powołanie, zawód. O tym, co to znaczy, że „operacja się udała” – i dzięki komu „operacja się udaje”.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
- Mostra di più