Episodi
-
"Mnoho lidí bude úplně spokojených, pokud budou na Vánoce sami. Třeba učitelé, vrcholní manažeři nebo ti, co pracují s lidmi, budou možná vyloženě šťastní," vysvětluje psycholog Dalibor Špok, že tlak na vánoční setkávání může být naprosto mylný. Podle něj se o svátcích často krmíme falešnou představou o tom, jak by měly vypadat, a nenasloucháme tolik sobě. "A někdo si jde spravit svědomí," říká.
-
"Úzkostní rodiče často vyhledávají každou příležitost se bičovat za to, co všechno dělají špatně," vysvětluje rodičovská mentorka a influencerka Kateřina Trávníček. Podle ní rodiče nemají být pro děti dostupné ve sto procentech času a je důležité dítě v přiměřené míře zklamávat.
-
Episodi mancanti?
-
“Točil se nějaký film a doneslo se mi, že producentka řekla: Ne, ale my ji tam nechceme kvůli tomu Kameňáku,” popisuje herečka Jana Paulová, jak jí role v komedii Zdeňka Trošky proměnila profesní život. Teď hraje hlavně divadlo a nedávno zazářila v televizní soutěži StarDance. Co všechno chce ještě vyzkoušet a proč cestuje po světě hlavně sama? A proč jí oslovila právě Indie?
-
“Tenhle rok byl poslední, kdy se ještě tak nějak můžeme vymlouvat, že je to pořád 'dobré’ a tu Ukrajinu podporovat jen tak ze setrvačnosti a lenivě,“ varuje historik a ukrajinista David Svoboda, podle kterého se schyluje k období, které se bude “na Wikipedii vyjímat”. Co se podle něj v příštím roce jasně ukáže a proč podle něj v Evropě hrozí konflikt nízké intenzity a občanské nepokoje?
-
“Je jich určitě málo a nemyslím, že s tím v dohledné době můžeme něco dělat,” říká ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení GŘ HZS Miroslav Lukeš, jak je to s úkryty pro Čechy v případě válečného konfliktu. Jak by měly vypadat ty improvizované a co by měli obyvatelé v případě propuknutí války dělat? Co je náš největší prohřešek, pokud jde o přípravu na krize nebo živelné katastrofy?
-
“Z pohledu energetiky se nacházíme ve velmi složitém oddobí. Když se vždycky bavíme o cenách energií a jejich výhledu, tak je si potřeba uvědomit, že investice do energetiky Evropa, včetně České republiky, zásadně zaspala,” varuje odborník na energetiku a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Co všechno může s cenami ještě zahýbat? A proč je česká vláda v pozoru kvůli poplatkům za plyn v Německu?
-
"Naděje tady je. Těch scénářů je spousta a je teďka na Syřanech, aby ten jejich byl takový, který už nepovede k dalšímu vraždění a k dalšímu rozkladu, ale který dokáže přitáhnout investice," říká diplomat Petr Hladík k převzetí vedení Sýrie rebely, kteří po téměř čtvrt století donutili vzdát se moci Bašára Asada. Vyhne se nový režim chuti po pomstě? A jakou sílu naberou islámští radikálové?
-
Ústavní soud zrušil novelu, která zpřísňovala pravidla pro vlastnictví médií politiky a přijímání dotací členy vlády a jejich firmami. Takzvaný lex Babiš II u soudu napadlo hnutí ANO a po vynesení rozsudku mají poslanci bývalé vládní strany důvod k oslavám. Podle ústavního právníka Jana Kysely ale situace "vítěz-poražený" není černobílá. Hodnotí, že poraženými jsou především čeští občané.
-
“Posledních třicet let jsme žili v iluzi, že je svět postavený na pravidlech v mezinárodních vztazích, na ekonomické globalizaci a že je to takzvaná win-win situace pro každého, kdo se toho účastní,” hodnotí analytik HN a autor knihy Probouzení Martin Ehl. Pravidla, kterými se Evropa svazuje, podle něj ostatní porušují. “Cesta je víc pragmatismu a méně ideologie,” radí evropským lídrům.
-
Několikaměsíční spor mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem Generálního štábu Armády ČR Karlem Řehkou nedávno oživil incident, kdy český voják na výcviku v Keni postřelil afrického kolegu. Šéfka resortu se totiž o situaci dozvěděla s několikadenním zpožděním. “Obvykle se ministryně od armády i ty nejmenší malichernosti dozvídá ihned,” říká redaktor Aktuálně.cz Ondřej Stratilík.
-
“Pokud bychom brali jen výkon, mohli bychom říct, že většina stran nedělá nic a válcuje je Andrej Babiš. Ale tak se úplně měřit nedá,” říká politická marketérka Anna Shavit. Podle ní i marketingový tým Petra Fialy je vcelku šikovný, ve volbách ale často rozhoduje “frustrace” v době, kdy se voliči rozhodují. Co od marketingu politických stran čekat ve volebním roce a kdo u voličů překvapivě boduje?
-
Bída a hrůza se fotí sama, tvrdí fotograf Stanislav Krupař, který sám zažil momenty, kdy se rozhodl fotoaparát nepoužít. "Viděl jsem tu šílenou scénu a nebyl jsem schopen. Připadal bych si hnusně," popisuje pohřeb vojáka, kdy jeho matka křičela a naříkala tak, že ji okolí nedokázalo utišit. Na ukrajinském Donbase tráví dlouhé měsíce války. "Je tam cítit rozčarování, únava a frustrace," říká.
-
Základní pravidlo pro politickou stranu, která chce vyhrávat volby, je vnímat měnící se nálady ve společnosti, myslí si ministr dopravy za ODS Martin Kupka. Klesající důvěra voličů ve vládní uskupení je podle něj výsledkem špatné komunikace a kompromisů. “Kompromis může udržet společnost pohromadě. Některým voličům jsme ale nedokázali doručit výsledek tak, jak si představovali,” říká Kupka.
-
Z reality show Zrádci se stal podle režiséra Markuse Kruga určitým způsobem fenomén. "Statisíce lidí to milujou, dělají tematické písničky, meméčka, fotomontáže, žijou tím, mají to jako celotáborové hry, téma maturáků, to je pro mě mnohem hodnotnější než se chlubit tím, že to viděly miliony lidí," říká.
-
“Na válku se připravujeme už 32 let. Z minulosti víme, že Rusko je agresivní země, a že Vladimir Putin chce obnovit sovětské impérium,” říká estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. Ve Spotlightu News kritizuje snahy o diplomatické řešení konfliktu za cenu územních ztrát Ukrajiny, apeluje na zvyšování obranných výdajů a popisuje estonské zkušenosti s ruskou hybridní válkou.
-
"Říkali mi, že jsem byla silná, ale to by přežil každý, protože nemáte na vybranou," říká novinářka Alsu Kurmaševová, která strávila devět měsíců v ruské vazební věznici a nakonec byla odsouzena k šesti a půl letům vězení za šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Ve vazbě bojovala s nemocemi i nekonečnými hodinami čekání. Jak moc se na ní věznění podepsalo a na co se nedá připravit?
-
“Je tam hodně těžkých věcí, které chcete splnit najednou. Hodně výdajových položek valorizovat, zároveň nezvyšovat dál daně, ale konsolidovat veřejné finance. K tomu sestavujete rozpočet na volební rok,” říká k plánu na státní rozpočet pro příští rok předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Kde udělalo při jeho sestavování ministerstvo financí chybu? A je něco, za co by Fialovu vládu pochválil?
-
"Jestli bych byla schopná toho samého? Stoprocentně. Nebojím se smrti, ale umírání," říká právnička a spisovatelka Hana Frištenská, která doprovodila svoji kamarádku k asistované sebevraždě v Německu. Trpěla rozedmou plic, která dramaticky ovlivňovala kvalitu jejího života. "Strašně se bála, že přestane dýchat," vysvětluje rozhodnutí přítelkyně Jany v rozhovoru se Světlanou Witowskou.
-
„Zkrátí se jarní období, zkrátí se podzimy a bude taková ne příliš sněhová a většinou teplejší zima a léto,“ varuje meteoroložka Alena Zárybnická před možnými dopady klimatické změny na roční období v mírných šířkách. I ta nadcházející zima podle ní bude nadprůměrně teplá a té „ladovské“ se asi jen tak nedočkáme. „Udělali jsme spoustu věcí špatně,“ kritizuje přístup k planetě.
-
"Někteří čeští influenceři jsou dnes velikostí srovnatelní s médii a mají obrovský vliv na společnost, protože mluví k velké mase lidí. Je naprosto správné, že konečně řešíme, jestli při tom dodržují nějaká pravidla," říká ve Spotlightu News Lukáš Fritscher. Na YouTube pod přezdívkou Lukefry vydává videa od roku 2015 a v současnosti má 294 tisíc odběratelů.
- Mostra di più