Episodi
-
Czego mogą się od siebie nauczyć? O tym z Agatą Kozak z Fundacji Kraina rozmawia Kasia Dydo.
-
To przestrzeń spotkań z historią osób i społeczności LGBTQ+, miejsce gromadzenia i udostępniania dokumentów, artefaktów i świadectw. O miejscu z Krzysztofem Kliszczyńskim ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa rozmawia Kasia Dydo.
-
Episodi mancanti?
-
Kim są młodzi twórcy, jakie tematy poruszają i skąd czerpią inspiracje? Czy komiks jest sztuką? O tym z Tomaszem Kołodziejczakiem rozmawia Kasia Dydo.
-
Nowa produkcja KAZstudio to historia bohaterów dobrze znanych najmłodszym widzom z seriali, książek, puzzli i gier. To również pełna uroku historia, która pozwoli dzieciom i dorosłym odkryć magię Świąt Bożego Narodzenia. Z Piotrem Ficnerem - reżyserem filmu oraz Joanną Jabłczyńską rozmawia Alicja Michalska.
-
Sztuka miejska: dlaczego jej potrzebujemy i czym się różni od graffiti? O tym z Tytusem Brzozowskim, architektem i malarzem związanym z Warszawą rozmawia Alicja Michalska.
-
Dla jednych jest głosem dzieciństwa. Dla innych lektorem, który nie pozwalał zasnąć w trakcie oglądania filmów. Choć skończył już 90 lat, jego głos wciąż jest dobrze znany. Do dziś można go usłyszeć w pociągach warszawskiego metra, gdzie zapowiada stacje I linii. O Ksawerym Jasieńskim w swojej książce „Ten głos. Ksawery Jasieński” opowiada Marta Kawalec.
-
Monika Borzym, którą znamy przede wszystkim jako muzyczkę i wokalistkę tym razem przyszła do studia z zaproszeniem na warsztat pisania dzienników. Gościni opowiada o tym, że dziennikowanie jest motodą, by lepiej poznać siebie i swoje uczucia. Podczas warsztatu można nauczyć się różnych form pisania dzienników, które mogą przybrać formę pamiętnika, narzędziem do praktyki uważności i wdzięczności, ale także wyrazem artystycznym.
-
Gościnią audycji Stacja Kultura była Magdalena Majcher, autorka książki "Deadline". Pomysł na te publikację powstał, gdy pisarka była na spotkaniu autorskim. Po jego zakończeniu spędziła samotna noc w domku w lesie. Ta dość mroczna aura wpłynęła na bezsenną noc i konspekt kryminału osadzonego w realiach branży wydawniczej.
-
W Stacji Kultura poznajemy nową, muzyczną stronę Pauliny Mikuły, którą od wielu lat znamy jako propagatorkę poprawnej polszczyzny. W rozmowie z Alicja Michalską mówi o swojej miłości do muzyki, powrocie do śpiewu, pierwszych koncertach i ulubionych piosenkach.
-
Marcin Meller opowiada Alicji Michalskiej o swojej najnowszej książce „Dzieci Lwa”. Sam autor mówi o powieści w następujący sposób ”To powieść sensacyjno-przygodowa o przyjaźni na śmierć i życie, miłości niespełnionej i wojnie domowej. Wszyscy czegoś żałujemy,za czymś tęsknimy, zastanawiamy się, co by było, gdyby…”. W wywiadzie w Stacji kultura rozwija tę myśl mówiąc, że książka jest w dużej mierze o miłości braterskiej.
-
Gościnią Stacji Kultura jest Paula Dudek, która opowiada o swojej wystawie „Powrót do domu”. „Bycie w drodze jest wymagające, ale jednocześnie inspirujące. To forma pochłaniającego mechanizmu, z którego artystce nie sposób zrezygnować. Dom to jej azyl. Tu doświadcza wyciszenia, celebrując ciszę, niespieszny rytm codzienności i powtarzalnych, prostych czynności.” - opis kuratorki Izy Rogali.
-
Gra w teatrze i kinie. Współpracował z wieloma reżyserami, m.in Krzysztofem Garbaczewskim, Agatą Dudą-Gracz czy Radosławem Rychcikiem. Popularność przyniosły mu role w kryminalnych filmach i serialach. Cezary Łukaszewicz jest gościem Kasi Dydo.
-
Japońskie komiksy, które czyta się od prawej do lewej, zazwyczaj czarno-białe są coraz bardziej popularne również w Polsce. Poświęca się im nawet kierunki studiów na uniwersytetach – również poza Krajem Kwitnącej Wiśni. Na czym polega fenomen mangi? Gościem Kasi Dydo jest Radosław Bolałek kurator wystawy „Manga. Droga wojownika".
-
Legenda złotej ery polskiego himalaizmu, kobieta, która łamała zasady i sięgnęła szczytów. Wanda Rutkiewicz jest kultową postacią, ale wiele faktów z jej życia nie jest szerzej znanych. Fundacja Wandalistki wraz z festiwalem Millennium Docs Against Gravity, Muzeum Historii Kobiet oraz Muzeum Sportu i Turystyki ogłosili październik Miesiącem Pamięci o Wandzie Rutkiewicz. 18 października, w kinach w całym kraju zagości wyjątkowy film dokumentalny „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” w reżyserii Elizy Kubarskiej.
-
Debiutowała jako niemowlę w serialu „Boża podszewka”, potem grała rolę Zuzy w serialu „M jak miłość”. Popularność przyniosła jej rola Natalii Sokół w serialu „Kontrola” w reżyserii Nataszy Parzymies opowiadający o relacji łączącej dwie główne bohaterki. Od połowy września można ją natomiast oglądać w roli Kasi w filmie „Bokser”. Z Adą Chlebicką rozmawia Kasia Dydo
-
Weronika Walasiewicz, aktorka która nagrywa parodie na Instagramie i Tik Toku. Wśród najpopularniejszych filmów są kreacje inspirowane Sanah, Telewizją Polską z lat 70', Kaliną Jędrusik, ale też paradokumentami. Rozmowa o współczesnych obszarach działań artystycznych wśród młodych aktorów, o tym czy popularna kreacja aktorska w mediach społecznościowych może być istotniejsza w karierze niż niszowy serial lub film?
-
„Przedświt to powieść podszyta niepewnością i lękiem, w której jawa miesza się ze snem, a prawda z fikcją. To głęboko poruszająca historia, która stawia pytania o stracone szanse i miejsce człowieka we współczesnym świecie. To portret naszych czasów przesycony emocjami, których często sami nie potrafimy nazwać."
-
"Wieczorne gody” to trzeci (i ostatni) tom serii zatytułowanej „Saga o ludziach ziemi” Anny Fryczkowskiej. O bohaterkach i bohaterach powieści z autorką rozmawia Kasia Dydo.
-
Od młodej dziewczyny, przez babcię, do dojrzałej kobiety – autorka w swoich opowiadaniach przygląda się życiu każdej z bohaterek. Każda z tych historii porusza takie tematy jak wolność, emancypacja, odwaga i pamięć. Z Martą Dzido rozmawia Kasia Dydo.
-
Gdynia Industry, wydarzenia towarzyszące i 12 filmów w Konkursie Głownym. O Gdynia Film Festival z Joanną Łapińską Dyrektorką Festiwalu rozmawia Kasia Dydo.
- Mostra di più