Episodi
-
V Novi Gorici danes odpirajo festival Mesto knjige, ki letos deluje pod sloganom Spomin. Festival bo do 7. septembra na različnih prizoriščih po Novi Gorici postregel s številnimi kulturnimi dogodki. Začenja se tudi festival Vilenica, danes s prireditvama v Hrastniku in v Kopru. V Galeriji Equrna pa je na ogled razstava fotografskih del Nike Špan in Richarda Whitlocka z naslovom Zapri oči.
-
V Brežicah te dni poteka Festival evropskega filma. V štirih dneh bodo predvajali 10 filmov iz različnih držav in časovnih obdobij. Sinoči je bil predvajan hrvaški film Spominjam se samo srečnih dni, ki je tudi zadnji film pokojnega igralskega velikana Radka Poliča Raca.
V mariborskem razstavišču KiBela nocoj opirajo razstavo z naslovom Operacija Barbarossa glasbene skupine Laibach, ki deluje vsa desetletja svojega ustvarjanja tudi na področju vizualne umetnosti. V Novi Gorici pa se začenja tretja izvedba festivala Ustvarjalno mesto Gotropolis. Ta bo do nedelje na različna prizorišča v središču mesta prinesel gledališke predstave, različno interaktivno dogajanje, delavnico stripa in koncerte. -
Episodi mancanti?
-
V Mariboru drevi slovesno odpirajo 18. festival sodobnega plesa Platforma, ki bo na različnih prizoriščih v mestu ponudil 10 plesnih predstav in drugih dogodkov ustvarjalcev iz Argentine, Italije, Sirije, Češke, Slovaške in Slovenije. Na Prevaljah se bodo s koncertom poklonili skladatelju Lojzetu Lebiču, selimo se še v Salzburg, kjer je danes na vrsti 42. dan v sklopu 104. Salzburških slavnostnih iger. Kot vemo, je to eden najstarejših festivalov na svetu, takoj za Bayreuthom in Verono.
-
V Murski Soboti se začenja 19. mednarodni festival sodobnega plesa Front@, ki ga bodo pospremili z geslom ''Ne agresija, radovednost širi obzorja''. Med drugim bodo letos predstavili pri nas dokaj neznane korejske koreografije. S filmom Tima Burtona Beetlejuice Beetlejuice pa se uradno začenja 81. Beneški filmski festival. In nekaj bomo rekli še o premieri predstave Dolgega dneva potovanje v noč ameriškega dramatika Eugene-a O'Neila v Miniteatru. V njej nastopata Marko Mandić in priznana hrvaška igralka Alma Prica.
-
Na Veronikinem večeru bo zlatnik poezije prejel Boris A. Novak, na dogodku pa bodo podelili tudi Veronikino nagrado. Na festivalu Ljubljana pa bosta nocoj s simfoničnim orkestrom RTV Slovenija nastopila ukrajinska dirigentka Oksana Liniv in perujski tenorist Juan Diego Flórez.
-
V tokratnem Svetu kulture se podsajamo v kino in v japonsko gledališče kamišibaj. V Ljubljani se je končal 10. Festival kratkega filma, na katerem je med drugim slavil animirani film Zarje Menart, Tri tičice, končal pa se je tudi jubilejni, 30. Sarajevski filmski festival, na katerem je Srce Sarajeva za najboljši film prejel romunski film Tri kilometre do konca sveta režiserja Emanuela Parvua. Sinoči pa se je v Piranu zaključil 7. Mednarodni festival kamišibaja Beli delfin, na katerem se je v štirih dneh zvrstilo skoraj petdeset kamišibajskih predstav. Kamišibaj od danes pa vse do srede lahko spoznate v Ljubljani, na festivalu Pravljice pod drevesom. Med 6. in 8. septembrom pa tudi v italijanski Gorici.
-
Izpostavljamo Festival Tartini, ki se ta konec tedna začenja v Piranu, do 8. septembra se bo na njem zvrstilo sedem vrhunskih glasbenih dogodkov. Na Festivalu kratkega filma FeKK v Ljubljani v teh dneh prikazujejo retrospektivo kratkih filmov romunskega režiserja Raduja Judeja /ráduja žúdeja/. Ljubljano je ob tej priložnosti obiskal Judejev stalni sodelavec, filmski montažer Cătălin Cristuțiu /katalín krístucju/, ki je za naš radio več povedal o ustvarjalnem procesu njunega dela. S predstavo 'Loli, boli in svet, poln čudes' pa se danes v Kopru začenja 4. mednarodni otroški festival 'Pri svetilniku v avgustu'. Otrokom letos namenjajo pomembnejšo vlogo kot v preteklih letih, saj bodo festival tudi soustvarjali.
-
Začenja se 27. mednarodni festival sodobnih uprizoritvenih umetnosti Mladi levi, gledališki festival, ki ga vsako leto organizira Bunker, zavod za organizacijo in izvedbo kulturnih prireditev. Iz gozda Koseškega boršta se seli na Tabor in v Staro mestno elektrarno.
V Ljubljani in v Kranju pa odpirajo 4. kranjski Foto Fest. S festivalom že tretje leto sodeluje ljubljanska Galerija Fotografija, ki je v svojih prostorih na Trubarjevi v Ljubljani odprla razstavo iransko-kanadske fotografinje Kiane Hayeri z naslovom Obljube, vpisane v led, puščen na soncu. Prikazuje vsakdanje življenje žensk v Afganistanu med letoma 2018 in 2021, ko so se umaknile Zahodne vojaške enote. -
Jutri se tudi uradno začnejo Dnevi poezije in vina, ki se jim bomo posvetili s sporočilom Jacka Dehnela, poljskega pisatelja, pesnika, prevajalca in slikarja, avtorja letošnjega Odprtega pisma Evropi. V njem razmišlja o človeku, delu in strojih ter o umetni inteligenci. V Novi Gorici pa že ogrevajo vzdušje za prestolnico kulture 2025. Zanjo plesni ansambel M&N dance company napoveduje enega večjih kulturnih dogodkov, te dni pa že gosti plesalke in plesalce z vsega sveta, saj za naslednji teden pripravljajo celovečerno predstavo na gradu Kromberk.
-
Na 30. Sarajevskem filmskem festivalu so postregli s tremi slovenskimi premierami: družinsko kriminalno dramo Tartinijev ključ režiserja Vincija Vogua Anžlovarja, dokumentarcem Zadnji kavboj scenarista in režiserja Tadeja Čatra in kratkim študentskim filmom Mentor Tinkare Klipšteter. Na več lokacijah po Ljubljani pa se odvija jubilejna, 10. izdaja Festivala kratkega filma FeKK. Zanj je značilno da se ne osredotoča le na prikazovanje, temveč kratki film poskuša tudi soustvarjati. In za konec še o Gala baletnem večeru na odru Gallusove dvorane Cankarjevega doma v sklopu 72. Ljubljana Festivala. Zasijale bodo baletne zvezde, ki jih je za to priložnost zbrala ruska primabalerina ukrajinskih korenin Svetlana Zaharova.
-
Danes se v Svetu kulture podajamo na pesniško potovanje od Kamnika do Ptuja. Na Ptuju potekajo dnevi poezije in vina, ki že 28 let združujejo pesniško besedo in vina. Letošnji častni gostje so danska pesnica Pia Tafdrup, belorusko-ameriška pesnica Valžina Mort ter poljski pesnik Jacek Dehnel, ki je letošnji avtor Odprtega pisma Evropi. Predstavili bomo tudi knjigo Maistrovih trideset. V Maistrovem letu, ki ga je vlada razglasila ob 150-letnici rojstva ter 90-letnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra, je v sozaložništvu Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik in založbe Buča izšla knjiga Maistrovih pesmi.
-
Lutkovna umetnost se razvija in čedalje več je obiskovalecv, ki so se otresli predsodka, da je samo za otroke, pravijo ustvarjalci Poletnega lutkovnega pristana. Mednarodni festival z najdaljšo tradicijo pri nas se bo jutri v organizaciji tamkajšnjega gledališča začel v Mariboru in do septembra gostil najboljše domače in tuje produkcije. Predstavljamo tudi razstavo Jožeta Marinča v Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki in poročamo s koncerta Mešanega komornega zbora Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana na 23. Mednarodnem glasbenem festivalu mladih v Postojni.
-
Kaj je v teh dneh še na ogled v vodilnih razstaviščih v Italiji in kaj se obeta jeseni? Pripravili smo pregled programa umetnostnih galerij v Benetkah, Firencah, Milanu in Rimu.
V Črni na Koroškem pa v okviru 20. festivala slovenskega jazza odpirajo interaktivno razstavo Mojmir Sepe: Mojzes iz Jazzbine. -
V oddaji boste izvedeli več o festivalu Poletje na platnu in med platnicami, ki bo v šestih avgustovskih večerih povezal film in poezijo. Festival, ki ga s skupnimi močmi pripravljata Slovenska kinoteka in Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature bo drevi odprla projekcija armenskega filma Barva granata v režiji sovjetskega režiserja armenskih korenin Sergeja Paradžanova. Za vas smo prelistali tudi najnovejše knjižne izdaje založbe Mladinska knjiga.
-
V oddaji predstavljamo knjigo Pesmi zraka enega najpomembnejših pesnikov 20. stoletja Marka Stranda, ki je prejemnik številnih priznanj za poezijo, med drugim tudi pulitzerja. Izšla je v zbirki Nova lirika Mladinske knjige. Vabimo vas tudi na festival Jazzinty v Novo mesto, ki letos poteka pod sloganom, da je življenje ples ter na novo razstavo, ki je na ogled v galeriji Društva likovnih umetnikov Maribor.
-
Te dni se na različnih koncih Slovenije začenjata kar dva festivala – festival stare glasbe Seviqc, ki bo prvič potekal v Celju in festival stare glasbe Radovljica, v Ljubljani pa se drevi s filmom Slike iz življenja udarnika pričenjajo filmski večeri Letnega kina Slovenske kinoteke.
-
Čeprav je pozornost številnih te dni usmerjena predvsem v šport in Olimpijske igre v Parizu, pa se šport lahko povezuje tudi s kulturo. Tako danes tam poteka dan slovenske kulture, ki se je začel s premierno projekcijo filma o prvem dobitniku zlate olimpijske medalje iz Slovenije, telovadcu Leonu Štuklju režiserja Boštjana Grubarja. Predstavljamo tudi razstavo Nazaj v mesto in naprej k naravi Polonce Lovšin, ki neposredno naslavlja aktualno ekološko krizo ter rezultate Arsovega natečaja za najboljšo kratko zgodbo lastovka.
-
Posipanje s plastiko je tematska rdeča nit letošnjega jubilejnega, 10. festivala Reciklart. Že vseh deset let ustvarjalce festivala žene želja po ustvarjanju, recikliranju in iskanju alternativ potrošništvu. Predstavljamo pa tudi mednarodno srečanje Dvorski likovni dnevi, ki ta teden poteka na domačiji Rezelj na Dvoru pri Žužemberku.
-
V Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma je v sodelovanju z SNG Opero in balet Ljubljana še vedno na voljo razstava Nižinski: Posvečen v ples, ki je nastala v poklon pomembnemu baletniku Vaclavu Nižinskemu. Razstava se je odprla v okviru drugega mednarodnega plesnega festivala Baletne noči. V slovenščini pa lahko prvič beremo japonsko-nemško avtorico Yoko Tawada. Še pred poletjem je namreč pri Literarno-umetniškem društvu izšla njena zbirka esejev Eksofonija ali poti iz materinščine, ki jo je iz japonščine prevedel Domen Kavčič.V Plakatni galeriji Figovec v Ljubljani pa je razstavljen plakat, ki je nastal ob 60-letnici tretjega programa Radia Slovenija Ars. Več lahko izveste v oddaji Svet kulture, vabljeni k poslušanju!
-
Lanskoletni nagrajenec Groharjeve štiipendije Martin Ramoveš se v Galeriji Ivana Groharja v Škofji Loki predstavlja s stripovskimi deli. Njegove najnovejše stvaritve so nastale po zgodbah pesnika Janeza Ramoveša, razstava pa nosi naslov Mačkova glava. V multimedijskem centru Kibla v Mariboru pa si je mogoče ogledati fotoanimacijo Dioptia Kibla multimedijskega oziroma, kot se imenuje sam, polimedijskega umetnika Marka Košnika. V oddaji pa objavljamo tudi pesniškezbirke, ki so letos nominirane za Veronikino nagrado. Vabljeni k poslušanju!
- Mostra di più