Episodi
-
debata ekonomiczna w ramach projektu ZABIERZ MNIE DO CENTRUM
W debacie udział wzięli:
Magdalena Milert
dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ
dr Maciej Szlinder
Prowadząca: Kinga Kurysia
28.09.2024
Wydarzenie w ramach projektu ZABIERZ MNIE DO CENTRUM dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Dofinansowano ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.
-
Rezydencja dramaturgiczna Mariusza Gołosza trwająca ostatnie kilka miesięcy dobiegła końca! Były to poszukiwania artystyczne na styku filozofii i science fiction. We wrześniu odbyły się dwudniowe warsztaty kontekstowe, które poprowadził dla wałbrzyskich widzów Krzysztof Popiołek – w ich trakcie mogliśmy pofantazjować o teatrze przyszłości, ale też o sensie pracy i zmianach, jakie nas czekają. Przetestowaliśmy nowe technologie i sprawdziliśmy, jak zaawansowane technologicznie są teatry na świecie. Nie zabrakło też refleksyjnych dyskusji.W ostatni weekend października widzowie mieli możliwość uczestnictwa w prapremierze szkicu teatralnego, a więc pierwszym wystawieniu tekstu 12 PRAC MARII BYRD napisanego specjalnie dla Teatru. Po premierowym pokazie odbyła się rozmowa wokół tematu przyszłości pracy kobiet z pisarką i aktywistką Agnieszką Szpilą oraz filozofką dr Katarzyną Kasią.Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.
-
Episodi mancanti?
-
odcinek 3: premiera 9.12.2022
obsada: Irena Sierakowska, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz
-
odcinek 2: premiera 12.11.2022
obsada: Rafał Kosowski, Mikołaj Krzeszowiec, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz
Spotykamy się w temacie ulic wałbrzyskich – tych realnych i tych wymyślonych, które od dwóch sezonów na łamach wałbrzyskiej Wyborczej opisuje Seb Majewski. Jest to spotkanie zaplanowane, gdzieś pomiędzy mapą a miastem. Pomiędzy teatrem a radiem. Pomiędzy dużą sceną a kameralną. To zawieszenie nam będzie towarzyszyć cały czas. Seb Majewski w swoich felietonach dotyka bardzo delikatnej tkanki miasta – zapisanej na planach i w kartografii, ale także i może przede wszystkim wdrukowanej w pamięć, w historię i herstorię. Mapy są grafiką ludzkich myśli, wyobrażeń, pragnień i rezultatów. Na mapie można zobaczyć i żyły i tętnice. I mózg i kręgosłup. I zawiść. I smutek. I czas. Więc jaka jest ta mapa wrażeniowa Wałbrzycha? Czy przypadkiem nie mówi więcej o ludziach, mieszkańcach niż o wytyczonych ulicach? Majewski skupia się na detalach ludzkich, które w powiększeniu serwują obraz Polski – kraju różnych prędkości, nadziei i szans. „Poczet ulic wałbrzyskich” zaczyna się na Wałbrzychu, a kończy na obrazie dużej części mieszkańców naszego kraju. To opowieść w takiej samej mierze o chodnikach, co o spacerujących po nich przechodniach. Poetyckie i niebanalne ujęcie naszego miasta zderzone z radiową obecnością będzie wyjątkowym doświadczeniem. Autorem adaptacji i reżyserem wydarzenia jest Tomasz Jękot – pomysłodawca pierwszej edycji SZANIAWSKI. FM. Przepisuje on felietony na wartkie sceny, w których główny ciężar kładzie na kolejnym zawieszeniu – pomiędzy unikatowością Wałbrzycha, a jego pospolitym charakterem średniego miasta – jakich jest dużo pod naszą szerokością geograficzną.
-
Pierwszy odcinek POCZTU ULIC WAŁBRZYSKICH – wyjątkowego projektu, w którym nagrywamy nasze podcasty na żywo z widzami w studiu. Forma radiowa przenosi teatr w zupełnie nową przestrzeń wyobraźni, gdzie słowo i dźwięk zastępuje obraz. Spotkamy się w temacie ulic wałbrzyskich – tych realnych i tych wymyślonych, które od dwóch sezonów na łamach wałbrzyskiej Gazety Wyborczej opisuje Seb Majewski. Ciepłe, czułe, zabawne, a czasami abstrakcyjne spostrzeżenia składają się na obraz miasta, ludzi i kraju. SZANIAWSKI. FM to także wyjątkowe doświadczenie dla widzów – bliskie spotkanie z aktorami i formą tworzenia słuchowiska.
Serdecznie dziękujemy Widzom za udział w nagraniu! Zapraszamy po więcej już 12 i 13 listopada 2022.
SZANIAWSKI. FM
poczet ulic wałbrzyskich - odcinek 1
tekst na podstawie felietonów Seba Majewskiego
reżyseria: Tomasz Jękot
muzyka: POLPO MOTEL
udźwiękowienie i montaż: Bartosz Dworniczek
obsada: Irena Sierakowska, Rafał Kosowski, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
-
Wrzucamy pierwszą piosenkę musicalu DAISY - pierwszego wałbrzyskiego musicalu! Premiera 10 czerwca 2022! Dowiedz się więcej na www.teatr.walbrzych.pl
Tekst: Konrad Imiela
Muzyka: Grzegorz Rdzak
Obsada: Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk, Agnieszka Kwietniewska, Małgorzata Walenda, Irena Wójcik, Kinga Zygmunt, Mateusz Flis, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Wojciech Marek Kozak, Radosław Lis, Piotr Mokrzycki, Krzysztof Piechniczek -
Jedna z najmłodszych aktorek w naszym zespole – Karolina Bruchnicka – opowie o swoim powrocie do rodzinnego Wałbrzycha. Mianowana niedawno ambasadorką miasta aktorka skupi się na kierunkach rozwoju i przyszłości swojej małej ojczyzny. Karolina opowie, jak przeżyła pandemię, jakie produkcje filmowe i teatralne była zmuszona odłożyć na bliżej nieznaną przyszłość i wreszcie, co fascynującego wydarzyło się w jej życiu w tym czasie.
Podcast wzbogaci kącik lektury prasy teatralnej oraz rozmowa z bardzo szczególnym gościem – Prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem.
-
Kompozytor Karol Nepelski – laureat Grand Prix 1. Festiwalu Muzyki w Teatrze REZONANS – tworzy dla Was bardzo wyjątkowy podcast w całości poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego.
Nepelski wplata swoje własne kompozycje pomiędzy wspomnienia i anegdoty dotyczące mistrza. Mamy szansę posłuchać wyjątkowej muzyki, która z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym. Opowieść Karola o jego relacji mistrz-uczeń, pozwoli nam poznać Krzysztofa Pendereckiego z zupełnie niespodziewanej strony.
-
Ostatnim w tej serii podcastem będzie spotkanie z grupą warsztatową najdłużej pracującą przy Szaniawskim – TRZECI TEATR.
Pandemia zaskoczyła wychowanków Grzegorza Stawiaka równo na kilka dni przed premierą PTAKA Jerzego Szaniawskiego – na zwieńczenie obchodów 50-lecia śmierci naszego patrona. Młodzież postanowiła powrócić do tego materiału i przygotowała specjalne słuchowisko PTAK, wzbogacone o muzykę zespołu POLPO MOTEL stanowi świetny przykład pracy TRZECIEGO TEATRU.
Słuchacze poznają też historię założenia grupy z ust jej założyciela Grzegorza Stawiaka, a zaproszeni goście, teraz już profesjonalni aktorzy – Karolina Bruchnicka i Paweł Kuźma – opowiedzą o swoich pierwszych doświadczeniach aktorskich zdobytych w grupie.
Podcast przygotowali: Martyna Chowaniak, Nikola Mierzejewska, Maria Nukui, Barbara Tarnówka-Bałabuch, Jolanta Woźniak i Grzegorz Stawiak
Podcast
-
Wyjątkowa gratka dla wszystkich fanów muzyki z naszego Teatru!
Aktor Filip Perkowski i teatralna pedagożka Nikola Olszak przytaczają utwory skomponowane do naszych spektakli – zarówno tych starszych (z okolic lat 70-tych), jak i nowszych (ostatnia dekada). Opowiadają też o trudach archiwizowania muzyki i docierania do starych utworów. Historie o archiwum Szaniawskiego przytoczą występujący gościnnie Robert Gondek, Andrzej Rzyman i Katarzyna Migdałowska.
Szansa, żeby posłuchać twórczości Tadeusza Woźniaka, Janusza Komana, czy piosenek ze spektaklu A, NIE Z ZIELONEGO WZGÓRZA i DOM AKTORA.
-
Kolejne spotkanie z MŁODYM TEATREM przybliży nam historie poświęcone obecności scenicznej amatorów. Uczestnicy grup teatralnych, w pełnych wzruszenia opowieściach, przedstawią widzom swoje doświadczenia jako statystów. Porozmawiamy z gościem specjalnym – Pawłem Sakowiczem – choreografem spektaklu SCHUBERT KOMPOZYCJA ROMANTYCZNA…
Osobną część podcastu nasi Widzowie poświęcą rozmowie o OBSERWATORIUM. OTWARTYM UNIWERSYTECIE TEATRALNYM, w którym brali udział jako słuchacze.
Podcast przygotowały: Janina Chochłakiewicz, Anna Dolczewska, Sandra Legumińska, Agnieszka Małecka i Elżbieta Sejda.
-
Najmłodsza para aktorów opowie o doświadczeniach pandemii, które znamy wszyscy: byciu fat i fit (albo shit), ćwiczeniach i lenistwie w czasie pandemii, a także o jedzeniu mrożonej pizzy (przyjemność czy konieczność?). Zabiorą nas również w podróż do Starożytnego Egiptu, którą umożliwiły im gry komputerowe, zastanowią się dlaczego dziewczyny nie grają i czy komputery nas szpiegują. Usłyszymy też kilka rodzinnych, pandemicznych historii (jak np. o kocie z koronawirusem!) i dostaniemy lekcję ćwiczenia jogi na krześle.
Audycja, która wprawia w dobry nastrój!
-
Jedna z naszych najbardziej umuzykalnionych aktorek przedstawi TOP 3 swoich ulubionych utworów. Joanna zaprosiła do pocastu swoją mamę – Elżbietą Łaganowską, dyrektorkę Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, z którą przeprowadza ciepłą i pół-prywatną rozmowę o zarządzaniu instytucją. Aktorka opowiada też o zespole swojego brata i prezentuje jego kawałek.
Joasia podzieli się też swoją fascynacją muzyką i postacią Whitney Houston i porozmawia o tym z Dorotą Kowalkowską.
Zdradzimy tutaj, że Dorota Kowalkowska już niedługo będzie miała swój debiut reżyserski – razem z Joanną Łaganowską przygotują monodram dotyczący ich idolki, Whitney Houston! Premiera w marcu 2021!
-
Uczestnicy grup warsztatowych Cienie Teatru i Niedorośli 30+ oraz zaangażowani Widzowie stworzyli swój pierwszy w życiu podcast. Przygotowując się do tego, przeprowadzili rozmowę z Grzegorzem Chojnowskim, redaktorem naczelnym Radio Wrocław Kultura. Rozmowa ta opowiada o prowadzeniu audycji online, zdradza tajniki pracy radiowca i krytyka teatralnego.
Autorki podcastu opowiadają o swoich ulubionych spektaklach i dyskutują z profesjonalnymi recenzjami. Audycja ta, jest świetną okazją do przypomnienia sobie IWONY, KSIĘŻNICZKI BURGUNDA; INSTYTUTU GOETHEGO; ŻEGLARZA i gościnnych CHŁOPÓW.
Podcast przygotowały: Julia Baran, Zosia Brzozowiec, Anna Dolczewska, Magdalena Małowska i Elżbieta Sejda.
-
Nasza aktorka znana jest ze swojego zamiłowania do gór. Irena Wójcik zabierze nas w swojej audycji na pieszą wycieczkę popularnym szlakiem z Zamku Książ do ruin Starego Książa. Gościnnie w podcaście występują Nikola Olszak, Tomasz Jękot i Seb Majewski. Całą trasę wycieczki udało się nagrać zaraz po rozluźnieniu pandemicznego zakazu wchodzenia do lasów i parków – była przez to tym bardziej ekscytująca dla naszych artystów.
Irena w dalszej części podcastu pomoże nam porządnie spakować plecak w góry i wybrać trasę naszej następnej wyprawy.
-
Pierwszy podcast z tej serii przygotowali dla Was kompozytorka Weronika Krówka (znana z ról i muzyki w spektaklach GDYBY PINA NIE PALIŁA…; INSTYTUT GOETHEGO) oraz jeden z Waszych ulubionych aktorów Rafał Kosowski.
Artyści spotkali się pewnego dnia w czasach pandemii w piwnicy Domu Aktora i… nagrali serię koncertów muzykując, korzystając z przedmiotów codziennego użytku oraz tworząc instrumenty z niebanalnych sprzętów (jak deska klozetowa) zwanych dalej ABSTRAFONAMI.
Pełna nieoczekiwanych rozwiązań muzycznych audycja w komediowy sposób odpowiada na pytanie jak słuchać i jak tworzyć muzykę w domu?
Szansa dla wszystkich fanów, aby posłuchać śpiewu Rafała Kosowskiego z akompaniamentem gitary oraz wyjątkowego koncertu na pianinie Weroniki Krówki!
-
Para młodych aktorów przygotowała dla Was radiowy musical. Kinga i Wojtek w komediowy sposób przybliżą swoją perspektywę lockdownu, opowiedzą o obronie prac magisterskich online, dietach i śpiewaniu pod prysznicem. Wykonają kilka polskich ponadczasowych hitów.
Pełna energii audycja pary, której pandemia przeszkodziła w planach artystycznych, umożliwiła jednak spędzenie czasu razem, w świeżo odebranym mieszkaniu.
-
W naszej pierwszej radiowej propozycji teatralna rodzina Świątków opowie o trudnościach życia rodzinnego w czasach pandemii. Synowie Antek i Franek (lat 5 i 6) naszej aktorki i reżysera przytoczą swoje ulubione lektury, którymi zaczytywali się ostatnio. Posłuchamy rodzinnej interpretacji LOKOMOTYWY Juliana Tuwima.
Dowiemy się także, jak wyglądały codziennie zmagania artystów pozbawionych pracy przez pandemię. Świątkowie zdradzą sposoby, jak przeżyć w domowym przedszkolu. Zapraszamy na bardzo familijne spojrzenie na czas lockdownu.
-
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
-
Już niedługo premiera pierwszego podcastu! Słyszymy się 21 sierpnia! :)