Episodi
-
Dwa filmy o poszukiwaniu miłości w słońcu zachodniego wybrzeża USA. Gawędzimy o przezabawnym i rozdzierającym serce „Kajillionaire”, który spaja szerokie zainteresowania artystyczne reżyserki i pisarki Mirandy July. Zagłębiając się w ekscentryczną duszę dwudziestokilkulatki podążamy drogą drobnych kradzieży zdobioną różową pianą. Kawałek dalej spotykamy Elaine, czyli seksowną "Czarownicę Miłości". Ta z kolei uczy jak przy pomocy odrobiny czarów w stylu vintage odnaleźć miłość namiętną i pełną uniesień.
„Kajillionaire”, reż. Miranda July, 2020
„Czarownica Miłości”, reż. Anna Biller, 2016 -
Dwa filmy z dużymi nadziejami Oscarowymi (to ponoć już niedługo). Riz Ahmed uderzający kawałkami drewna w garnki. Carey Mulligan uderzająca w czułe nuty co trzeciego z twoich kolegów na widowni. O tych filmach wszyscy rozmawiają już od jakiegoś czasu, będą co więcej rozmawiali jeszcze przez jakiś czas. Pytanie tylko czy warto. Do spodziewanego zgiełku na ich temat dołączamy nasze zblazowane opinie, tym razem prezentowane z poziomu tzw. home office.
Tak naprawdę to żartuję, oba nam się podobały. Zresztą posłuchajcie.
Obiecująca. Młoda. Kobieta. reż. Emerald Fennell, 2020
Sound of Metal, reż. Darius Marder, 2019 -
Episodi mancanti?
-
Kina znowu zamknięte, więc płyniemy na netfliksowe wody, a tam czarno-biały i elegancki, ale jednak nie hit "Malcolm & Marie" Sam'a Levinsona oraz surowy i prawdziwy "Outside In" Lynn Shelton.
Mija rok odkąd nagrywamy The Movie Trip. Tak się super złożyło, że Jakub Wojtaszczyk zapytał nas ostatnio jak to wszystko działa. Rozmowę "Im dłużej się gada, tym więcej się wie" przeczytacie na portalu Kultura u Podstaw https://kulturaupodstaw.pl/im-dluzej-sie-gada-tym-wiecej-sie-wie/
-
Jeszcze zanim zamknięto kina, postanowiliśmy przygotować się do kolejnego okresu wzmożonego korzystania z serwisów streamingowych. Koło fortuny wylosowało dla nas "Possessora" Brandona Cronenberga, o którym wszyscy mówią to samo, więc my staramy się jednak co innego, a także "Osierocony Brooklyn" Edwarda Nortona, który siłuje się na rękę z kinem noir. Czy efektem tych zmagań (Nortona, ale też naszych) jest podróż na różowym koniu, czy raczej wielki sen? Żeby się dowiedzieć, musicie posłuchać.
-
Filmy o millenialsach mogłyby chyba zostać osobnym gatunkiem. Niezliczona gama naszych bolączek zatopiona we włóczęgostwie po wielkich miastach, mumblecore'owym przegadaniu i ironii sprzyja dzisiejszym 30-latkom w oswajaniu postkapitalistycznej rzeczywistości. W tym odcinku rozmawiamy o dwóch udanych produkcjach mówiących głosem generacji Y: "Królu Staten Island" Judd'a Apatow’a (2020) i "Świętej Frances" Alex'a Thompson'a (2019).
-
David Fincher postanowił zmierzyć się z "Obywatelem Kanem" (reż. Orson Welles) i nakręcił "Manka". Toteż my postanowiliśmy zmierzyć się z "Mankiem" (reż. David Fincher ;) i nagraliśmy "Odcinek 22". Z mniejszym może budżetem i bez wsparcia Netflixa, za to z nowym segmentem teleturniejowym, obowiązkowym wycinkiem audio z współczesnej animacji dla dorosłych, problemami z zapamiętywaniem nazwisk oraz tak ważkimi problemami jak "czy kręcone współcześnie filmy czarno-białe nie są tylko popisem mającym na celu zaimponowanie płci przeciwnej". W przerwach od wszystkich tych rozrywek gadamy też trochę o "Manku" i "Obywatelu".
---
W odcinku wykorzystujemy fragment z "Bojacka Horseman's" (Raphael Bob-Waksberg, Netflix) oraz stockowe audio z ZapSplata.
-
Nadrabiamy zaległości, czyli filmy obejrzane jeszcze w zeszłym roku. Na początek szeroko omawiany "Proces siódemki z Chicago" (reż. Aaron Sorkin). Dawno nie było o serialach, więc miniseria z HBO "Des" (reż. Lewis Arnold, Luke Neal) oraz ostatni obejrzany w kinie film, czyli horror "Gniazdo zła" (reż. Roberto De Feo).
-
Co tak naprawdę sprawia, że film jest dobry? Poszukujemy odpowiedzi omawiając "CÓŻ ZA PIĘKNY DZIEŃ" Marielle Heller, który trafił ostatnio do biblioteki HBO oraz "ELEGIĘ DLA BIDOKÓW" Ron'a Howarda, czyli jedną z nowszych produkcji Netflixa.
🎙🎙🎙
Pan Rogers grany przez Tom'a Hanks'a był postacią, na której wychowały się pokolenia Amerykanów. Słynny artykuł z Esquire, który zainspirował Marielle Heller znajdziecie tu: https://www.esquire.com/entertainment/tv/a27134/can-you-say-hero-esq1198/ -
Po małej przerwie wracamy do regularnej publikacji odcinków i niezmiennie czekamy na otwarcie kin. Tym razem omawiamy jeden z hitów festiwalu NH "Berlin Alexanderplatz" (Burhan Qurbani, 2020), minimalistyczną "Przeprowadzkę" (Yoon Dan-bi, 2019) oraz "najbardziej stylowy film" ubiegłego roku czyli przypominamy "Deerskin" (Quentin Dupieux, 2019).
-
Zakończone właśnie edycje online 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival przyniosły sporo dobrego. Dlatego ten i kolejny odcinek poświęcimy wybranym filmom z obu festiwali. W tym odcinku "Patrick" (reż. Tim Mielants, 2019) oraz "Tesla" (Michael Almereyda, 2020).
-
Rozmawiamy o udanym debiucie Rose Glass, jakim jest horror pt. „Saint Maud”. Następnie o najnowszej komedii Sofi Coppoli „Na Lodzie”, gdzie Bill Murray jak zwykle kradnie każdą scenę. Z okazji nadchodzącego DKF w Kinie Pałacowym na koniec propozycja vintage, czyli przypominamy „Prostą Historię” w reż. David’a Lynch’a.
-
Rozmawiamy o trzech wybranych filmach z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA:
„Wieloryb z Lorino”, reż. Maciej Cuske (nagroda ZŁOTY ZAMEK w konkursie filmów długometrażowych)
"Efekt Halo", reż Patrycja Polkowska (nagroda ZŁOTY ZAMEK w konkursie filmów krótkometrażowych)
"Zepsuta Głowa", reż. Maciej Jankowski
-
Tym razem filmy, w których prym wiodą kobiety, czyli dwie kameralne produkcje ze świetną obsadą - "Gniazdo" w reżyserii Sean'a Durkin'a z Carrie Coon i Jude'm Law oraz "Niedosyt" Carlo Mirabelli-Daviesa z Haley Bennett. Zdjęcie ©IFC Films
-
Mamy dobrą wiadomość! Począwszy od tego odcinka stajemy się oficjalnym partnerem Kina Pałacowego przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Będziemy informować o nadchodzących premierach i wydarzeniach odbywających się w Pałacowym, a także realizować tam nagrania podcastu.
-
Odpowiadamy dlaczego "Nowi Mutanci" Josh'a Boone'a to film niezbyt udany. Szeroko dyskutujemy nad roztańczoną "Emą" Pabla Larraína i zanurzamy się w nieoczywisty świat "Może Pora z Tym Skończyć" Charlie'go Kaufmann'a.
Foto na okładce ©Netflix
-
W tym odcinku omawiamy filmy o szaleństwie technologii: Dead Slow Ahead w reżyserii Mauro Herce oraz pierwszy blockbuster po lockdownie, czyli Tenet Christopher'a Nolan'a. Na koniec rodzinna historia z Japonii: Nasza Młodsza Siostra w reż. Hirokazu Koreedy.
-
Odcinek nieco mroczny, a w nim ciężka choroba, kryminalne zakątki Chin i nieokiełznana siła pożądania, czyli "Babyteeth" Shannon Murphy, "Jezioro Dzikich Gęsi" Diao Yinana oraz "Liberté" Alberta Serry.
-
Stuknęło nam 10 odcinków!
Tym razem wzięliśmy na warsztat zjawiskowy thriller "Nocturama" Bertranda Bonello (2016), produkcję od Apple TV, czyli "Bankier" w reżyserii George’a Nolfi’ego (2020) oraz poruszający dramat "Lato 1993" Carli Simón (2019).
-
Gorące lato nieco wyrwało nas regularnej pracy nad podcastem, ale powoli wracamy. W tym odcinku o Przynęcie Mike'a Jenkin'a (2019), który można było oglądać podczas Filmowego Tournée Nowe Horyzonty, o eksperymentalnym X&Y Anny Odell (2019), a na koniec Pierwszy Człowiek Damien'a Chazelle'a (2018). Jak zawsze pozwalamy sobie na spoilery.
Foto na okładce ©Early Day Films -
Surrealistyczny Eastern (Piotr Adamski, 2020), chiński dramat Żegnaj, Mój Synu (Wang Xiaoshuai, 2019) do tego dwa seriale Crashing (Phoebe Waller-Bridge, 2020) oraz Crashing (Pete Holmes, 2017-2019) Foto na okładce ©Big Talk Productions
- Mostra di più