Episodi
-
Telo a mozog má celkom efektívne mechanizmy ako s nami komunikovať. „Bolesť“ je jednoznačná - keď cítime bolesť, nepohodu, utrpenie, nepríjemné pocity - dostávame informáciu, aby sme dané konanie zastavili a pokiaľ je to možné, tak by sme ho už neopakovali.
Naopak informácia cez „potešenie“ - príjemné pocity, príjemné vnímanie nám hovorí, že toto by sme mali opakovať a pokiaľ je to možné, tak opakovať to čo najviac.
Je dôležité mať dostatočne vysokú a najmä zdravú základnú úroveň dopamínu. Vďaka nej máme pozitívny pocit zo života a motiváciu žiť a tešiť sa z toho, čo zažívame. A zároveň zdravá úroveň dopamínu je predpokladom toho, že sme schopní zažívať nárasty - výstrely dopamínu cez správne a vhodné štartovacie udalosti a podnety. A to je tiež predpokladom našej schopnosti tešiť sa zo života a byť tvorivý a mať chuť dosahovať nové a nové veci.
viac info nájdete na webe - http://www.vision2action.sk/
alebo ma kontaktujte na [email protected]
-
Dopamín je často krát prezentovaný ako „hormón šťastia“. Čo je na to hovorí neuroveda a prax moderného života?
Dopamín by sa dal skôr prirovnať k „hormónu života“. Od dopamínu v skratke závisí to, ako sa v živote cítime, ako vnímame spokojnosť so svojím životom, aké máme nálady - či už sme hore alebo dole, čo sme schopní v živote dosiahnuť, či pracujeme na svojich cieľoch, naše vnímanie toho, ako nás baví a uspokojuje práca a pod.
Všetko čo robíme, zažívame alebo zjeme a vypijeme má určitý vplyv na úrovne nášho dopamínu. Aj mierne fluktuácie hladín dopamínu majú vplyv na náš život. Väčšina z týchto podnetov nemá za následok obrovské výkyvy dopamínu.
Poznáte tie pocity, keď nastane zrýchlený tep srdca, zrýchlené dýchanie a ďalšie prejavy s tým spojené. Toto vo svojom základe nie sú vôbec príjemné pocity.
Naopak, pri strachu, úzkosti alebo počas nebezpečnej situácie, nám adrenalín dáva jasný signál, aby sme z danej situácie čo najrýchlejšie odišli. Keby sme adrenalín „cítili“ pozitívne alebo keby nám vytváral potešenie a my by sme tak chceli v nebezpečnej situácii zostať čo najdlhšie.
Lenže pokiaľ našu aktivitu a dostatok energie v našich systémoch tela a mozgu podmieňujeme vyprodukovaním práve negatívne vnímaného adrenalínu, tak evolúcia potrebovala prísť s riešením. Inak by nám akákoľvek naša aktivita prinášala také pocity ako pri strachu alebo úzkosti.
viac info nájdete na webe - http://www.vision2action.sk/
alebo ma kontaktujte na [email protected]
-
Episodi mancanti?
-
Naša motivácia a schopnosť zažívať potešenie je výrazne obmedzovaná. Kedy a ako? Dopamín má významný vplyv.
Každý má preferencie a zaručené zdroje dopamínu, ale každému z nás sa stane to isté - rovnaká dávka „potešenia“ už neplní svoj účel a musíme ju zvyšovať. Naša citlivosť na dopamín zvyšuje svoj prah citlivosti.
Dopamín je dôvodom prečo túžime po veciach - je príčinou nášho cravingu - čo je túžba po potešení, po veciach, po aktivite, ale craving sa veľmi ľahko stáva toxickým, keď prekročí zdravé a prirodzené hranice.
viac info nájdete na webe - http://www.vision2action.sk/
alebo ma kontaktujte na [email protected]
-
Prečo je dopamín dôležitý a mal by byť v centre našej pozornosti?
Lepšie rozumenie tomu, prečo je dopamín tak kľúčový pre našu schopnosť konať a dosahovať výsledky a zároveň je zodpovedný za naše pocity radosti, šťastia a spokojnosti a motivácie.
Výskumy neurovedy v našej praxi.
Naše potešenie, radosť, spokojnosť majú niečo spoločné a zároveň naša schopnosť ich vnímať a vyvolávať alebo dosahovať súvisí práve s dopamínom - je nejaká chémia za naším pocitom šťastia?
Lepšie rozumieme tomu, prečo je dopamín tak kľúčový pre našu schopnosť konať a dosahovať výsledky a zároveň je zodpovedný za naše pocity radosti, šťastia a spokojnosti a motivácie a preto ak chceme tieto dve kľúčové oblasti lepšie spoznať a tým spoznať aj svoje správanie, potrebujeme spoznať ako funguje dopamín v kontexte nášho života či už súkromného alebo pracovného, a z pohľadu manažérskeho alebo čisto firemného fungovania.
viac info nájdete na webe - http://www.vision2action.sk/
alebo ma kontaktujte na [email protected]