Episodi
-
🍁 V dnešní epizodě se zaměříme na říjnové zahrady a přiblížíme vám téma, které je pro tento měsíc možná méně obvyklé – skalky.
🧑🏻🌾 Zkušení zahrádkáři vědí, že ideální čas pro založení nové skalky je na podzim, kdy ji necháme přes zimu odpočívat, a na jaře ji osázíme. Tuto praxi doporučujeme i začátečníkům.
🌱 Nejprve si ale povíme pár obecných tipů o říjnové zahradě, kde je hlavní pozornost zaměřena na podzimní výsadby.
-
🌶️ V dnešní epizodě se podíváme na zářijové zahrady se zaměřením na dozrávání plodové zeleniny a osvědčené triky, jak prodloužit její vegetační období.
🥒 Představíme si "okurkoviště".
🍅 Jaké nemoci napadají rajčata?
🧪 A co hnojení? Čím vlastně hnojit?
⛔️ Povíme si také o nebezpečných látkách v plodové zelenině, které se často vyskytují na konci sezóny, jako například v nezralých rajčatech.
-
Episodi mancanti?
-
☘️ Srpen, to jsou především jahody. Ano, slyšíte správně, jahody, tedy jahodníky. Jelikož právě v srpnu zakládáme jejich budoucí bohatou úrodu.
🍓Posklizňová <a href="https://www.ceskestavby.cz/jak-na/pestovani-jahod/">péče o jahodník</a> a vegetativní množení jahodníku jsou stejně důležité jako jarní hnojení, okopávání a bohatá zálivka.
-
🍀 Dnešní epizoda bude věnována červenci v zahradách. Vlastně pardon, celému roku s výjimkou zimy.
🦟🦗Řeč totiž bude o mšicích potažmo i jiných škůdcích a neduzích našich zahrad. A vlastně o nikdy nekončícím a někdy předem prohraném boji s nimi.
Tip: Vyrobte si domácí postřik pro boj proti mšicím.
-
☀️ Dnešní epizodu věnujeme <a href="https://www.ceskestavby.cz/rok-na-zahrade/cerven-na-zahrade-20528.html"><strong>červnu v zahradách</strong></a>.
🌾 A když červen, pak se dříve dělávala první senoseč, tedy sekání lučních porostů, vlastně prapůvodních obdob dnešních trávníků. Kdekdo dnes totiž stále ještě sní o trávníku anglickém, zatímco ekologové již dávno burcují a nabádají lid k návratu k porostům lučním.
🍀 Jenže ono to ani s tím anglickým trávníkem není až tak jednoduché, do typické, divočeji vyhlížející přírodní anglické zahrady, se totiž vůbec nehodí, leda na golfová a fotbalová hřiště.
💚 Proč se typický anglický trávník natolik liší od anglických zahrad? Může zato vynález žacího stroje, tedy vřetenové sekačky na trávu!
👨🏻💼 Samozřejmě v červnovém podcastu nezapomeneme ani na Karla Čapka, který měl se svým trávníkem také značné starosti a zřejmě si pořídil i pověstnou vřetenovou sekačku. Ostatně jeho vlastní zahrada se blížila kříženci mezi zahradou českou, japonskou a anglickou.
-
🌸 Pojďme si popovídat o květnu v zahradách. Tedy jedné z nejdůležitějších květnových činností, která obvykle propukne sotva se krajinou proženou ledoví muži – přesazování teplomilnějších rychlených rostlin do zahrady, ale i na naše balkóny, terasy, pergoly a venkovní okenní parapety.
ℹ️ Poradíme vám také, jak preventivně zakročit vůči houbovým chorobám, opět navážeme na Čapkovu knihu fejetonů Zahradníkův rok a lehce se dotkneme májových zvyků, které s přírodou souvisí.
-
🌷 Dnešní epizoda bude věnována dubnu v zahradách.
🧅 Duben, to je vrcholné období pro kvetoucí jarní cibuloviny. Ano, začíná to všechno již v únoru, totiž sněženkami, pokračuje v březnu, ale teprve v dubnu vykoukne z půdy nejvíce cibulnaté kvetoucí nádhery. A co víc, na jaře zapravujeme do půdy zásobní orgány těch cibulovin, které nám pokvetou od léta do podzimu.
📖 Přečtěte si článek Zahrada v dubnu: https://www.ceskestavby.cz/rok-na-zahrade/duben-na-zahrade-20526.html
-
🌱 Výsev rostlin, klíčení, rychlení, to jsou jarní témata našeho zahradnického podcastu.
🍄 Ale to není vše, řeč dojde i na jednu chytrou houbu...
📖 Raději čtete? Celý článek najdete tady: https://www.ceskestavby.cz/clanky/klicivost-semen-a-padani-klicnich-rostlin-dva-problemy-ktere-nas-nemusi-trapit-33124.html
-
☘️ Dnešní epizodu věnujeme březnu v zahradách. Konkrétně jedné prastaré vychytávce, díky které si vtipně a mistrně uspíšíme začátek zahradní sezóny, totiž pařeništi. V teplíčku nám tady naše rostlinky vyklíčí a přečkají chladnější období. A dokonce i prvních sklizní se dočkáme o poznání dříve, třeba raného salátu a ředkviček.
👍🏻 Samozřejmě také nezapomeneme na rozpustilou knihu zahrádkářských fejetonů Zahradníkův rok od Karla Čapka.
-
❄️ Dnešní epizoda bude věnována únoru na zahradě. Vlastně pardon, únoru v bytech. 🥶 Zimní zahradničení totiž vlastně neexistuje.
🌵Budeme se raději věnovat pokojovým rostlinám včetně kaktusů, období vegetačního klidu, odpočinku a zimní péči o naše domácí exotické skvosty.
Autor podcastu Petr Pojar, čte Akram Georgi.
-
🪴 Proč je nejlepší přesazovat pokojovky právě na konci zimy, když ještě odpočívají?
😴 Právě proto, že rostliny ještě hibernují a přesazování tak lépe snášejí.
🎧 Poslechněte si novou epizodu a zjistěte, jak na to!
📖 Raději čtete než posloucháte? Tady je článek: https://www.ceskestavby.cz/clanky/presazovani-pokojovych-rostlin-je-nejlepsi-na-konci-zimy-kdyz-jeste-odpocivaji-32955.html
-
🪴 Dnešní epizoda bude věnována bylinkám pěstovaným v interiérech: nejčastěji na vnitřních okenních parapetech.
❔Jak je pěstovat právě v zimě a proč to nesmíme s ničím přehánět?
-
Dnešní epizoda bude věnována listopadu v zahradách. Konkrétně se zaměříme na řez keřů s drobným ovocem, který je třeba provádět po odplození. Tedy obvykle od září do listopadu. Platí, že dokud nezačne mrznout, nemusíme se řezu bát. Co vyžadují maliníky, ostružiníky, angrešty, rybízy, ale i borůvky a brusnice právě na podzim, aby příští rok zase bohatě plodily?