Episodi
-
Od zahájení jednání USA s Ruskem o Ukrajině uplynul více než měsíc, ale žádný průlom nepřišel. Výrazně stoupl jen počet civilních obětí. Přesto má smysl s Ruskem jednat, řekl v podcastu Novinek Zbytečná válka analytik Milan Mikulecký.
-
Válka na Ukrajině má devastující dopad na obyvatele a jejich psychiku. Týká se to nejen vojáků, kteří se musejí vyrovnávat se situací na frontě a ztrátami spolubojovníků, ale také civilistů. Hostem podcastu Zbytečná válka proto byl Erik Siegl, spoluautor studie mapující tuto oblast ve válkou drcené zemi.
-
Episodi mancanti?
-
Rusko zahájilo o víkendu velkou operaci v Kurské oblasti se zřetelným cílem vytlačit z ní Ukrajince. Už obkličují Sudžu. Podle analytika Milana Mikuleckého to nesouvisí s chystanými jednáními o míru. Rusko bralo okupaci svého území jako ponížení. Je to přitom jediná oblast, kde nyní Rusové postupují.
-
Spojené státy s okamžitou platností přerušily vojenskou pomoc Ukrajině. Jaké to může mít důsledky na bojišti a jestli takto nutí Ukrajinu ke kapitulaci, probírá v podcastu Zbytečná válka s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým redaktor Alex Švamberk.
-
Světová politika už dlouho nezažila tak turbulentní časy , což vyvrcholilo o víkendu. Po bezprecedentní páteční hádce mezi Volodymyrem Zelenským a americkým vedením v Bílém domě se v neděli v Londýně sešli představitelé především evropských zemí odhodlaných pomáhat Ukrajině. Hostem podcastu Zbytečná válka je proto vrchní ředitelka Sekce bezpečnostní a multilaterální MZV ČR Veronika Stromšíková.
-
Od velké ruské invaze na Ukrajinu uplynou 24. února tři roky. Hostem podcastu Zbytečná válka je proto ukrajinský velvyslanec v Praze Vasyl Zvaryč. Vzpomíná nejen na překvapení z útoku, který nečekal, a hektické první týdny. Říká, že Ukrajina nepřijme žádnou dohodu, na které by se nepodílela a věnuje se také osudu Ukrajinců nucených na okupovaných území přijmout ruské občanství, i tomu, co bude po válce.
-
Šokující záběry předávání unesené Arbíl Jehudové do rukou Mezinárodního výboru Červeného kříže bylo v rozporu s ustanoveními mezinárodního humanitárního a válečného práva. V podcastu Zbytečná válka to řekl prezident Českého Červeného kříže Marek Jukl. Zdůraznil, že špatný stav některých propuštěných byl způsobem tím, že únosci k rukojmím neopouštěli příslušníky Červeného kříže.
-
V přelomové situaci míří do Damašku po pádu režimu Bašára Asada Vítězslav Pivoňka, který povede tamní zastupitelský úřad jako chargé d´affaires. O tom, co bývalého velvyslance ČR v Rusku čeká v Sýrii, kde bude zastupovat nejen české zájmy, hovořil v podcastu Zbytečná válka. Je zde otázka syrských uprchlíků i Kurdů, kteří kontrolují část země. V rozhovoru natočeném v lednu se probírá i význam zastupiteských úřadů v zemích nenakloněných ČR.
-
Ruské jednotky na Ukrajině, za cenu velkých ztrát, stále pomalu, ale jistě postupují. Vítězství Kyjeva ve válce je nereálně, shodli se v podcastu Zbytečná válka redaktor Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Ani případné příměří konflikt neukončí, Ukrajina bude čekat na příležitost.
Dále se v tomto díle podcastu Zbytečná válka dozvíte, jak velkou roli hrají v současném konfliktu FPV drony a jak jejich nasazení přispívá k změně načasování ruských útoků. Závěr pak patřil proměně Blízkého východu, kde ustupuje do pozadí Írán a naopak posiluje Turecko.
-
Moldavsko je jedním z míst, na které svou pozornost soustřeďuje Rusko. Ukazuje to současná energetická krize v separatistickém Podněstří, ke které došlo několik měsíců před podzimními parlamentními volbami. Hostem podcastu Zbytečná válka je proto velvyslanec v Kišiněvu Jaromír Plíšek.
Na celý rozhovor se můžete podívat i na videu na serveru Novinky.cz
-
Donald Trump válku na Ukrajině nevyřeší za den. Potrvá to měsíce, shodli se v podcastu Zbytečná válka analytik Milan Mikulecký a redaktor Alex Švamberk. Ukrajinský útok v Kurské oblasti označili za průzkum bojem. Oba se věnovali i dění na Baltu, plynové krizi v Podněstří a ruské potřebě mít přístav u Afriky.
Celý díl si můžete přehrát i na videu na serveru Novinky.cz
-
Ruský postup na Ukrajině je sice pomalý, ale pokračuje. Stále častěji se proto mluví o možném příměří zejména v souvislosti s nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který říkal, že válku ukončí do 24 hodin. Příměří ale vyžaduje garance. Analytik Milan Mikulecký ale v podcastu Zbytečná válka, kde mluvil s redaktorem Alexem Švamberkem, označil sliby garancí za pouhé kecy, které to mají Ukrajincům osladit.
Celý díl si můžete přehrát i na videu na serveru Novinky.cz
-
Na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného vystoupí ve Dvořákově síni pražského Rudolfina 5. listopadu ruský pianista Alexandr Melnikov. V sólovém recitálu uvede fantasie od sedmi skladatelů z osmnáctého až dvacátého století. Právě on byl hostem podcastu Zbytečná válka.
Celý díl si můžete přehrát také na videu na serveru Novinky.cz
-
Ruské síly na Ukrajině postupují, dobyly Vuhledar, pronikly do Torecku a blíží se k Pokrovsku. Průlom fronty sice zatím nikde nehrozí, ale analytik Milan Mikulecký v podcastu Zbytečná válka upozornil, že ústupem se žádná válka vyhrát nedá. Redaktoru Alexi Švamberkovi řekl, že podle něj chybí Ukrajině strategie a Západ ji začíná odepisovat.
-
Izrael si připomíná rok od bezprecedentního teroristického útoku palestinského hnutí Hamás, při kterém bylo zavražděno přes 1100 lidí a dalších 250 uneseno. Součástí české delegace je i náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák, který Novinkám z místa poskytl rozhovor.
-
Přesně před rokem se Izrael stal terčem teroristického útoku Hamásu z Pásma Gazy, který si vyžádal přes 1100 obětí. Stál na začátku aktuální války na Blízkém Východě. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor Alex Švamberk v podcastu Zbytečná válka probrali, proč Izrael nezabránil útoku. Analytik se domnívá, že útok pohřbil naděje na vznik samostatného palestinského státu.
-
Situace na Blízkém východě je napjatá. Izrael, který rok vede válku proti teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy, zahájil v pondělí v noci pozemní operaci na jihu Libanonu. Akci předcházela likvidace špiček libanonského šíitského teroristického hnutí Hizballáh včetně jeho vůdce Hassana Nasralláha. Írán v odvetě poslal v úterý večer na Izrael dvě stovky raket. O blízkovýchodním konfliktu a jeho možném vývoji ve studiu Novinek hovoří bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor Alex Švamberk.
Celý díl se můžete přehrát také na videu na serveru Novinky.cz
-
Libanonský Hizballáh přišel v pátek po náletu o svého vůdce Hassana Nasralláha, čímž vyvrcholila izraelská kampaň zaměřená proti špičkám tohoto teroristického hnutí. Samotnému útoku i tomu, co přijde po smrti Nasralláha, se věnovali v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Ten ocenil provedení akce, ale nevyloučil, že může následovat izraelská pozemní operace na území Libanonu. Upozornil, že Hizballáh je nejsilnější nestátní vojenská organizace na světě.
-
Libanonský Hizballáh utrpěl vážnou ránu, když výbuchy vysílaček a pagerů zabily asi 40 jeho příslušníků a zranily zřejmě tři tisícovky, řekl v podcastu Zbytečná válka analytik Milan Mikulecký. Zmínil nejen přímý, ale i psychologický dopad explozí. Přičítá je Izraeli, byť ten se k ničemu nepřihlásil.
Vychází také na Novinkách.
- Mostra di più