Folgen
-
Gal jums nuobodu valgyti, tvarkytis, jaučiat savo plaukus ir gaudot visą įmanomą informaciją kambaryje, o galvoje nuolat vystomos bent kelios temos? Sveiki atvykę į pasaulį su ADHD – dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromu, arba kitaip – dopamino deficitu. Šioje laidoje neriame į ADHD realybę, ypač moterų. Nuo įtempto žandikaulio ir jausmo, kad turi viską padaryti tobulai arba išvis nepradėk, iki priklausomybės dėmesiui, rizikai, pavojingiems partneriams. Nuo kartotinių raminimosi veiksmų, pavyzdžiui, plaukų sukimo, nagų kramtymo, iki atviro nervo būsenos po ovuliacijos. ADHD konsultantė Rūta Viktorija, socialiniuose tinkluose žinoma kaip „ADHD persona“, dalinasi savo kelione ir kokie būdai jai padeda jau ketvirtus metus po diagnozės naviguoti neurotipinių lūkesčių pasaulyje. Beje, gal jums atrodo, kad „visiems dabar ADHD“? Pašnekovė pateikia galimą atsakymą.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Jei pamatytumėt, kad nepažįstamo žmogaus šalikas velkasi žeme, ar pasakytumėt jam? O jei tas žmogus – apsvaigęs?
Gabija Vitkevičiūtė – žurnalistė, priklausomybių konsultantė, verslininkė ir rašytoja, išleidusi knygą „Širdies tatuiruotės. Apie priklausomybę: mano istorija + sprendimai“, kurioje aprašo asmeninę patirtį ir mokslo duomenimis grįstą informaciją apie priklausomų žmonių ir jų artimųjų (kopriklausomų) realybę. Šiandien aiškinamės, ar kopriklausomybė yra liga, kokią įtaką tai daro žmogaus psichinei, fizinei ir emocinei sveikatai bei santykiams. Gabija dalinasi, kaip kopriklausomam žmogui sveikstant jo trūkumai tampa privalumais, pasidalina, kuriuos priklausomus žmones ji labiausiai gerbia ir atskleidžia, kam svajoja parašyti naują knygą. Na, ir pakalbėjom apie šaliką.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė
(Olgos Posaškovos nuotr.) -
Fehlende Folgen?
-
Ši laida ne tik tėvams ir globėjams, bet ir visiems kitiems suaugusiems vaikų draugams. „Paramos vaikams centro“ psichologė, „Tėvų linijos“ ir programos „Pozityvi tėvystė“ vadovė Jūratė Baltuškienė įsitikinusi, kad vaikas/paauglys auga tik ryšyje, ir pasidalina, kas kuria patikimą, saugų ir gerą santykį, ir kas jį griauna. Realybė rodo, kad vaikai ir paaugliai patenka į rizikingas situacijas. Ką galima jau dabar pakoreguoti savyje ir savo santykyje su vaiku/paaugliu, kad patekęs į bėdą jis mums pasisakytų? Atsakymai slypi ne tik suaugusiųjų gebėjime pasirūpinti savimi (pavyzdžiui, gerai išsimiegoti!), bet ir mažuose kasdieniuose žingsniuose, kurių galime imtis jau šiandien. Pirmas žingsnis – paklausyti šio pokalbio!
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Visi ženklai rodo, kad netradicinių intymumo išraiškų scena auga. Susituokusių žmonių pora Virginija Kemežytė-Šiaučiūnė ir Aidas Šiaučiūnas trečius metus organizuoja išskirtinius vakarėlius. Ten yra nuogo kūno, fetišų estetikos, techno ir house muzikos, kūniškos tematikos dirbtuvių, edukacijų ir erdvių intymumui. Lapkričio 22–23 d. įvyks pirmoji erotikos paroda Lietuvoje, o Virginija su Aidu organizuoja uždarymo vakarėlio programą. Tikisi sulaukti virš tūkstančio žmonių. Pirmajame jų vakarėlyje apsilankė trisdešimt. Kaip gimsta poreikis tyrinėti savo keistus norus? Koks fetišų ryšys su traumomis? Kokios kritikos sulaukia? Kas lankosi tokiuose vakarėliuose ir kodėl šie nėra tik apie seksą. (S)
Ved. Tautė Šumskė ir Elžbieta Latėnaitė -
Teko girdėti apie valgymo sutrikimus? Tvarkytis su bet kokiu psichikos sveikatos iššūkiu – kelionė, reikalinga jėgų ir kantrybės. Dovilė Tiriūtė instagrame turi daugiau nei 70 tūkst. sekėjų, su kuriomis dalijasi savo sveikimo kelionės kalneliais. Šiuo metu Dovilė etape, kai raško savo įdėtų pastangų vaisius – kuria džiuginantį verslą, išlaikė teises, įsigijo butą, pakeitė santykį su sportu. Susipažinkit su Dovile ir jos veiksmingu trapumo ir jėgos deriniu. Ir ką Dovilei reiškia rašymas?
Ved. Tautė Šumskė ir Elžbieta Latėnaitė -
Na, ir nuotykį patyrėm! Susitikome su jumis, miela „Žaidžiam žmogų“ bendruomene, gyvai, spalio 13 d., gražų rinkimų sekmadienį, po „Nepatogaus kino“ filmo „Tavo aidas“ seanso „Muzeotekoje“. Šitiek jėgų susijungė į vieną, ir visko centre – mūsų ir jūsų pokalbis su psichoterapeute dr. Rasa Bieliauskaite ir sanskritologu Vyčiu Vidūnu. Pakvietėm šiuos du šviesius plataus žvilgsnio žmones ir plepėjom: apie santykius, meilę, nepatogumą, gražiausius sanskrito žodžius ir kas kokiu virtuvės prietaisu norėtų būti. Smagiausia buvo, kad daug juokėmės, bet ir baigtinumo temą užkabinom. Išėjo labai žaidžiamžmogiškai, todėl gera, kad dabar įrašo gali paklausyti ir visos bei visi, kas tądien nebuvo gyvai. O kas buvo – vėl nusikelti į tas emocijas ir susitikti įraše.
Ved. Tautė Šumskė ir Elžbieta Latėnaitė -
Kristina Savickytė – garsi ir mylima aktorė, išsiskirianti ne tik vaidybos talentu, bet ir drąsa kalbant temomis, kurios svarbios ir jautrios daugeliui mūsų. Kalbame apie menopauzės atnešamus fizinius ir emocinius pokyčius, pakaitinę hormonų terapiją ir svarbiausius Kristinos vidurio amžiaus krizės klausimus.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Apie kai ką intymaus, jautraus ir asmeniško – ne tik apie santykį su dvasingumu, tikėjimu ir religija, bet ir tai, po kokių gyvenimo įvykių šie reiškiniai Neringos gyvenime įgijo naujas formas. Ir kaip perėjus šį slenkstį – norisi dainuoti.
Ved. Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Šioje laidoje klinikinė psichologė, psichoterapeutė Rūta Kavaliauskienė pristato dar vieną terapijos kryptį – „Internal Family Systems“ arba „Vidines šeimos sistemas“. Šios krypties atstovai mus mato sudarytus iš daugybės dalių: „ištremtųjų“, „vadybininkų“, „ugniagesių“, o visas jas kuruoja (ar bent turėtų) mūsų „savastis“. Esame kas esame dėl visų dalių visumos, ir visos jos svarbios. Kodėl kai kurios dalys „ištremtos“, kokia funkcija „vadybininkų“, ir ar „ugniagesiai“ visada tik gelbsti? Kaip išvis atpažinti, kada tai – dalis, o kada – savastis?
Paprastais pavyzdžiais Rūta papasakoja apie šį požiūrį ir kokius klausimus galime sau užduoti. Išgirskite, kuo Rūta siūlo pakeisti frazę „kas su manim negerai“. Aptariame ir tai, kodėl taip sunku kartais keistis ir kad visi „gyjame savo lėčiu“.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Daug kartų skambėjo žodis „malonumas“. Malonumas klausti, malonumas gauti kito žmogaus dėmesio, malonumas chaosą versti darna per tekstą. Kultūros žurnalistę, komunikacijos projektų vadovę Ievą Rekštytę-Matuliauskę kviečiau pasikalbėti apie tekstą, bet paaiškėjo, kad ji tekstą mato labiau kaip formą ryšiui megzti ir save veikiau vadintų kalbėjimosi žmogumi. Apie bendruomenės kūrimą, kolektyvinio skaitymo prasmę, žurnalistikos šaknis, lyderystę.
Ved. Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Jei iš jūsų pavogtų kuprinę, niekas greičiausiai nekaltintų jūsų, kad buvot per daug provokuojančiai apsirengę ar išgėrę per daug vyno. Pavogė, reiškia, vagis – kaltas, o jūs – nusikaltimo auka. Paprasta? Deja, visai kitokia realybė, kai kalbame apie seksualinius nusikaltimus: juos aptariant, sutinkama neproporcingai daug aukų kaltinimo ir viešoj erdvėj, ir žiniasklaidoj, ir net… karo zonoj.
Sociologė, seksologė Reda Jureliavičiūtė atskleidžia ypatingą priešnuodį, kaip galime išvengti aukų kaltinimo. Ir primena, kad smurtautojai neturi vienijančios charasteristikos, o jais gali būti net labai sėkmingi, gražūs, draugiški iš pažiūros vyrai (ar moterys).
Nusikaltimai vyksta nuolat, net jei apie juos nežinom. Švietimas(is), kalbėjimasis, aplinkos stebėjimas ir proaktyvumas išlieka didžiausia mūsų galia.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Psichologija populiari ir populiarėja. Psichoterapija taip pat. Naudų daug, bet gal yra ir šešėlinė pusė? Su psichologu, psichoterapijos praktiku, psichologinės tinklalaidės bendraautoriu Gediminu Tumėnu apie tai – išsamiai, su asmeniniais pavyzdžiais. Apie išaugusį psichologo profesijos statusą, psichologijos terminų pervartojimą, poppsichologiją, profesijos komercializavimą, romantizavimą. Ir kaip psichoterapija paveikia santykius su įvairiausiais žmonėmis – lankančiais psichoterapiją ar apie ją negirdėjusiais – bei ryšį su savim, pasauliu ir dar daug visko. Žaidimų yra!
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Tiek perlų viename epizode gauni ne kaskart. Pavyzdžiui: „Kai pavargstu, negaliu sustoti dirbti.“ Pašnekovė Giedrė Vaitiekūnaitė-Urbanovič daug metų kaupė patirtį žmogiškųjų išteklių srityje įvairiose įmonėse, o dabar vadovauja savo įkurtai agentūrai, skirtai personalo specialistams, ir išleido knygą „Personalo vadovo kelias. Su lengvumu“. Giedrė domisi žmonėmis, bet pirmiausia – savimi. Sako, tai esmė. Kas iš tikro motyvuoja dirbti, kodėl savirealizacija tokia reikšminga, kokiems žmonėms netinka dirbti didelėse organizacijose ir kaip dramos trikampio teorija skleidžiasi darbovietėse bei asmeniniame gyvenime? Kokią vietą žmogaus gyvenime turėtų užimti darbas?
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Ar daug vartojate kultūros? Šio epizodo pašnekovas taip ir turi įvairių aštrių minčių apie šį lauką. Dovydas Kiauleikis šiuo metu yra žurnalo „Literatūra ir menas“ vyriausiosios redaktorės pavaduotojas, „Vasaros knygyno“ Nidoje sumanytojas, leidyklos „Kitos knygos“ komunikacijos žmogus, taip pat dirba festivalio „Paviljono knygų savaitgalis“ komandoje. Ir tai toli gražu ne visi Dovydo kontaktai su kultūra. Ar ji reikalinga visiems, kuo kultūra ypatinga, šiek tiek apie banalybes ir jų baimę ir apie Dovydo asmeninius virsmus.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Žmogui, norinčiam lankyti individualią psichoterapiją, krypčių ir specialistų įvairovė gali kaip reikiant apsukti galvą. Psichologijos mokslų daktarė, egzistencinės krypties psichoterapeutė Marija Vaštakė padeda ją atsukti, atskleisdama, kas yra psichoterapija ir kuo skiriasi psichologai, psichoterapeutai ir psichiatrai. Ji taip pat atskleidžia, kas nėra psichoterapija, įspėja dėl gyvenimo guru, emocijų paleidėjų ir būrėjų. Išgirskit ne tik apie 4 pagrindines psichoterapijos kryptis ir jų išskirtinius bruožus, bet ir kas jas visas jungia, kaip psichoterapija veikia iš esmės ir kas sukelia psichoterapinius pokyčius. Psichoterapinio ryšio sukūrimui ir santykio su terapeutu įvairiems etapams ir net krizėms bei psichoterapijos pabaigai aptarti irgi skiriame pokalbyje daug dėmesio. Galiausiai Marija patvirtina, kad psichoterapija tikrai būna nelengva ir skausminga, ir padrąsina išdrįsti susipažinti su „savo tarakonais“. Ir kaip jūs manot, ar psichoterapeutai lanko psichoterapiją?
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė
(A. Budrienės nuotr.) -
Lietuvių folklore buvusi patarlė: „reikia kaip cukraus“. Taip sakyta apie kažką reikalinga. Šiais laikais dažniau girdime, kad cukrus – tikras blogiukas. Kodėl cukraus norisi, o gal jo net reikia? Gydytoja ir endobiogenikos specialistė Yuliya Asovskaja tyrinėja žmogų visuminiu požiūriu, ypač daug dėmesio skiria hormonams. Pokalbyje išgirsite, kaip cukraus apykaitą reguliuoja hormonai ir nervų sistema ir kodėl mityba nėra pirmučiausias dalykas reguliuojant cukraus lygį. Ar cukrus kelia priklausomybę? Kodėl dirbant protinį darbą norisi saldaus? Nuo ko pradėti norint keisti santykį su saldumu? O kur dar puikioji Julios Child citata!
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Prieš šią laidą jaudinosi ne tik vedėja Elžbieta Latėnaitė, bet ir viešnia teisininkė Iveta Jarašiūnaitė. Tačiau jei kalbėti apie prievartavimo narkotikus ir seksualinį smurtą – nelengva užduotis, galima tik įsivaizduoti, ką reiškia šiuos nusikaltimus patirti. Laidoje – esminė informacija apie tai, kaip atpažinti, kad žmogus apsvaigintas, kaip svarbu niekada nepalikti draugės vienos ir kodėl reikia išmokyti paauglius nebijoti kreiptis pagalbos į patikimą suaugusį. Iveta įvardina žingsnis po žingsnio, ką daryti, jei kyla įtarimas, kad moteris ar kitas asmuo buvo apsvaigintas ir/ar išprievartautas, kokių tyrimų prašyti klinikoje ir ką tiksliai sakyti pareigūnams. Sužinosite, ar teisiškai skiriasi seksualinis smurtas prieš savanoriškai apsvaigusį ir prieš apsvaigintą asmenį, bei kiek mėnesių po incidento narkotines medžiagas organizme leidžia aptikti laboratorinis plauko tyrimas. Iveta edukuoja, kodėl itin svarbu pareigūnams pranešti net ir apie mažas nusikaltimo detales, įtartinas vietas ar asmenis. Ir taip pat sužinosite, kaip padėsit itin apsvaigusiai nepažįstamai moteriai, pastebėtai su įtartinu asmeniu, jei tiesiog prieisit ir pasiūlysit juos kartu įamžinti savo telefonu. (S)
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė. -
Charizma – tai buvimas savimi, sako epizodo pašnekovė, bene 20 metų dirbanti viešojo kalbėjimo srityje, nors karjeros pradžioje jo net nemėgo. Būtent todėl to mokėsi kaip amato ir kitus moko, kad gerai kalbėti – ne magija, bet technikos ir pastangos. Sukaupusi patirties NATO, taip pat rašydama kalbas Prezidentei Daliai Grybauskaitei, tuomečiam užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui, Neringa Bliūdžiūtė sako, kad raktas – paprastumas ir aiškumas. Tik kaip tai pasiekti? Pokalbis buvo praktinis su pakilumo intarpais, per kuriuos epizodo vedėja iš esmės pajuto, kokia yra viešojo kalbėjimo prasmė. Pasidalinkit, jei pajusite ir jūs.
Ved. Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė -
Visai netrukus, liepos 26 – 28 dienomis vyksiantis feministinis queer festivalis „Sapfo“ jau daugiau nei 10 metų telkia LGBTQ+ bendruomenę ir palaikytojus. Dovilė Butnoriūtė – 13 organizuojančių moterų komandos, kurioje nėra hierarchijos, dalis. Kalbamės apie unikalų organizavimo principą. Apie festivalio ištakas, kai mylinčiai lesbiečių porai kilo idėja prasmingai susijungti su savo bendruomene. Apie dabartį, kai „Sapfo“ festivalis – įsitvirtinęs ir vienintelis toks kultūrinis reiškinys visose Baltijos valstybėse, sutraukiantis dalyvių ir svečių iš viso pasaulio. Ir vis dar – tik bendruomenės aukomis išlaikomas, vengiantis oficialių rėmėjų, visiškai nemokamas, be bilietų, pasisakantis už lygybę, įtrauktį ir saugumą visoms (-iems), atstovaujantis kairuoliškas politines pažiūras. Kalbamės ir apie artėjančio festivalio temą, nuotaikas ir laukiančias intriguojančias veiklas.
Kadangi Dovilė ne tik dirba su kinu, bet ir yra jo fanė, pasidalina ir apie jį bei parekomenduoja queer kino mūsų klausytojų bendruomenei.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė. -
Asmenybės ir visuomenės atsparumas buvo pokalbio su saugumo eksperte, tekstų autore, tarpdisciplininių praktikų atstove Egle Murauskaite atspirtis. Tačiau pokalbis pasisuka apie savivoką ir sąmoningumą viduje, santykyje su kitais ir kūryboje. Kalbamės apie kitokumo sampratą, privilegijos, gailesčio, apropriacijos pavyzdžius. Apie dar gyvos ir jau perdirbtos traumos vaizdavimą mene ir to poveikį patiriantiems. Grįžtam prie klasikinių dilemų kūryboje, pavyzdžiui, ar galime atskirti autorių ir kūrinį bei kas turi (ir neturi) teisę kalbėti apie mažumas. Pirmą kartą „Žaidžiam žmogų“ skamba eilės, Eglės Murauskaitės kurtos ir skaitomos. Pokalbis turtingas ir įkvepiantis. Įsijunkit.
Laidos vedėjos Elžbieta Latėnaitė ir Tautė Šumskė - Mehr anzeigen