Folgen
-
Orbánéknak egy szava sincs rá, hogy a nemzeti szuverenitás eszméjét porig rombolva techóriás Elon Musk próbál beleszólni európai államok életébe és a közösségi média feletti hatalmát kihasználva, a szólásszabadságra hivatkozva a szólásszabadság legvéresszájúbb ellenfeleit, az oroszbarát szélsőjobboldalt próbálja Európa-szerte hatalomra juttatni. A Hol Élünk? Podcastben Gál Mária külpolitikai újságíró, Varga Dóra főszerkesztő helyettes, Angyal Gábor lapszerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető azt járta körbe, hogy milyen kihívást jelent a jövőnek a közösségi médiamogulok egyre gátlástalanabb politikai nyomulása, hogyan lett az indulat és gyűlölet fűtötte közösségi média a szélsőjobboldali populizmus szálláscsinálója. A műsorban szó esik Orbán indiai luxustúrájáról és Magyar Péter EP képviselőségéről.
-
Ha Orbánéknak sikerülne is Donald Trumptól lekönyörgni Rogán Antalt a szankciós listáról, azonban felmenteni nem fogják a NER fő emberét a korrupciós vádak alól Washingtonban - hangzott el a Hol Élünk eheti részében, ahol Horváth Gábor és Varga Dóra főszerkesztő helyettesek és Batka Zoltán beszélgettek a hét legfontosabb híréről. Azt nem tudni, hogy Rogán végül mivel húzta ki a gyufát az amerikaiknál, azonban szinte biztosra vehető, hogy nem mond igazat a Fidesz: nem Pressman, hanem az amerikai adminisztráció látta úgy, hogy a NER második embere valamivel nagyon komolyan sértette az USA érdekeit és persona non grata lett belőle.
-
Fehlende Folgen?
-
A kormánypropaganda a „csodák évét” várja 2025-től, a valóságban viszont Magyarország kapásból elbukott egymilliárd euró forrást, a forint bezuhant, a költségvetés kamatkiadásai pedig tovább nőttek. Immáron egy újabb extrapocsék feltételekkel felvett kínai hitel sem tudja felpörgetni a gazdaságot – hangozott el a Hol Élünk podcast eheti kupaktanácsában, ahol Bálint Orsolya, a Visszhang szerkesztője, Papp Zsolt gazdasági újságíró és Batka Zoltán műsorvezető próbálta megfejteni, hogy mi az ördög lehet a kormányzati sikerpropaganda mögött, tényleg lehet-e előrehozott választás, lehet-e kétharmad nélkül NER, és mi az üzenete annak, hogy a I. kerületi önkormányzat immáron a szép kilátásból próbál valami bevételhez jutni.
-
A talajt vesztő és rohamosan radikalizálódó kormányzati politika soha nem öntött elénk annyi bizarr, citromdíjas alakot, mint az idén; egy évtizednyi őrület sűrűsödött egyetlen évbe. Ha torkig van a Balog Zoltántól Orbán Balázson át Menczer Tamásig ívelő bolondériával, akkor rossz hírünk van: a kormánypárt láthatóan úgy akar nyerni, hogy 2025-ben még töményebben fogja adagolni a dilinyót. A Népszava Hol Élünk? podcastjének idei utolsó adásában Bálint Orsolya, a Visszhang melléklet szerkesztője, Horváth Gábor és Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, valamint Batka Zoltán műsorvezető arról is beszélt: idehaza ébredezik egy valódi társadalmi összefogás, minden adott egy politikai földcsuszamláshoz.
-
Nem sokkal karácsony előtt kezdett újra hatalmas felháborodást kelteni az elmúlt harminc év egyik legsúlyosabb bűnügye, a Till Tamás-gyilkosság ügye, miután kiderült, hogy a kisfiú gyilkosa a beismerő vallomás ellenére szabadon távozhatott a rendőrségről. Bár a férfit később elfogták és letartóztatták, a Népszava Hol Élünk? e heti, a YouTube-on is megtekinthető adásában nem lehetett megkerülni, hogy Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Angyal Gábor lapszerkesztő, Bálint Orsolya, a Visszhang melléklet szerkesztője azt latolgassa, felülírhatja-e a jogos igazságérzet a jogállami normákat. Előrebocsátjuk: érvényes választ mi sem tudunk adni, csak még több kérdést tudunk feltenni. A műsorban szó esik arról, hogy mennyire vegyük komolyan a közvélemény-kutatókat, kamu-e Lázár János forgatókönyve a Fidesz-vereségre és lesz-e választás előtti osztogatás. Ami biztos: akármi lesz Magyar Péter és a pártja sorsa, akciói nyomán a magyar társadalom kezdi felfedezni, hol él immár évtizedek óta.
-
Egy régóta előkészített államcsínyt kísérelt meg az elmúlt hetekben Oroszország Romániában és nincs még lefutva a küzdelem – hangzott el a Hol Élünk? közéleti podcast e heti adásában, amelyben Gál Mária külpolitikai szakújságíró, Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes és Batka Zoltán műsorvezető beszélgetett annak kapcsán, hogy az orosz titkosszolgálat a TikTokon keresztül próbálta elnöknek befuttatni a szélsőjobboldali, oroszbarát Călin Georgescut. A román elnökválasztás után nagy kérdés, mi lesz, ha 2026-ban Magyarországon ugyanígy megpróbálja a Kreml megbundázni a versenyt?
-
Orbán Viktor pártjának támogatottsága tovább csökken, a sarokba szoruló rendszer elkeseredettségében egyre gátlástalanabb eszközökhöz nyúl - állapította meg a Népszava Hol Élünk? podcastjének e heti kupaktanácsa. Frank Zsófia belpolitikai újságíró, Ábrahám Ambrus gazdasági újságíró, szerkesztő, Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes és Batka Zoltán műsorvezető nem túl vigasztaló üzenete: lassan vége a NER illiberális féldiktatúrája időszakának. Menczer Tamás Fidesz-szóvivő „Mi van Kicsi, hö” című magánszáma nemcsak a Nemzeti Bunkóizmus nyitánya, hanem azt is jelzi, Orbán Viktor pártja kész valódi, fizikai erőszakhoz nyúlni kritikusaival szemben.
-
Naponta kockáztatták az életüket, ruhájuk alá rejtve, a testükre kötözve, de a vilniusi zsidógettó kiválasztott rabjai, a „papírbrigád” végül átmentették a jövőnek az egykori vilniusi zsidóság kulturális-társadalmi életének a dokumentumait. A papírbrigádnak, majd egy, a sztálini múlt eltörléssel dacoló litván könyvtáros bátorságának és megannyi mesés véletlennek köszönhető, hogy fennmaradtak akkori fiatalok egy, a harmincas évek során kiírt pályázatokra beküldött önéletrajzai is, amelyben az akkori tinédzserek arról meséltek, hogy hogyan éltek és milyen világot képzeltek el maguknak. Az egykor félbetört hagyományt folytatva 2025. január 27-én, a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján a Népszava az Esterhazy Magyarország Alapítvánnyal közösen hirdet hasonló, „Élettörténet” pályázatot mai fiataloknak a Budapesti Goethe Intézet, az Erzsébetváros Zsidó Örökségért Alapítvány és Polgár András partneri együttműködésével. Szeretnénk, hogy írjanak az életükről és arról, hogy milyen világot álmodnak maguknak. A Népszava Hol Élünk? Podcast különkiadásában a pályázat ötletgazdája, Horváth Patrícia színházi rendező, Hompola Krisztina kulturális rovatvezető és Batka Zoltán műsorvezető beszélgettek z évtizedeken át egy vilniusi használaton kívüli templom raktárában rejtőzött iratokból kirajzolódó sorsokról, a papírbrigád kultúramentésről és arról, miért fontos ma is megérteni, hogy hogyan élnek, mit gondolnak a jelenről és a jövőről a mai kor fiataljai.
-
Míg az amerikai filmgyártás ontja magából a sport-tematikájú mozgóképes munkákat, Európából alig lehet összevakarni párat. Nem az van, hogy az USA-ban sportolnak, mi meg itt művészkedünk, de úgy tűnik, a tengerentúlon társadalmi szinten is fontosabb a sportteljesítmény. A Világok Harca 10. és egyben befejező adásában a sportfilmekről beszélget Csákvári Géza és Rosznáky Emma. Az olyan alapművektől, mint a Rocky, eljutunk másfajta kultfilmekig, hiszen bár nem a kisportolt testalkatokról szól A nagy Lebowski, az egész ostoba maffiahistória nem történik meg, ha a három barát nem bowlingozik rendszeresen. Nem csupán a világrekordról szólhat a játék, van, akinek a heti egy-két szabadidős foglalkozás is az életét változtatja meg. A Népszava filmes podcastjének aktuális adásából kiderül, miért atipikus hollywoodi sztár Hilary Swank, hogyan lehet izgalmasan megjeleníteni a golfot és milyen lett az új magyar mozi, a Futni mentem.
(00:00) Intro
(04:34) 1. Rocky (1976) – Sylvester Stallone boksz-sagája alap
(11:04) kapcsolódó filmek:
Dühöngő bika (Raging bull, 1980) – avagy Martin Scorsese nem az érzelmi intelligenciájáról híres
A pankrátor (The Wrestler, 2008) – széteséstörténet Darren Aronofsky-módra
Vaskarom (The Iron Claw, 2023) – ahol Zac Efron végre elmagyarázza, mi is az a pankráció
(17:44) 2. Carter edző (Coach Carter, 2005) – erős kézben a csapatszellem
(22:51) kapcsolódó filmek:
Millió dolláros bébi (Million Dollar Baby, 2004) – Hilary Swank, az atipikus hollywoodi csillag
Hustle (2022) – Adam Sandler beérte magát
(28:32) Challengers – a játék, amit Zendaya végre nem egyedül játszik
(34:39) kapcsolódó filmek:
Rollerball (1975) – sport a jövőből
Tűzszekerek (Chariots of Fire, 1981) – amit mindenki ismer, de senki sem emlékszik rá
(39:00) 4. A golfbajnok / Ütős játék (The greatest game ever played, 2005) – Emma szerint alulértékelt film, Géza meg nem látta
(43:37) kapcsolódó filmek:
Senna (2011) – dokumentumfilm a brazil nagydíjról
Ford vs Ferrari (2019) – A sport mint üzlet
(49:38) 5. Szabadúszók (Le grand bain, 2018) – sport és sztereotípiák
(54:40) kapcsolódó filmek:
A nagy Lebowski (The great Lebowski, 1998) – a játék, mely összeköt
A leggyorsabb Indian (The World's Fastest Indian, 2005) – öreg járgány és öreg ember is be tud gyorsulni
Futni mentem (2024) – sport és nőiesség
-
Miközben a közvéleménykutatók drámai Tisza-előretörést mérnek, a pártállam Fidesz Benny Hillt idéző kommunikációs bakiparádét produkál. A korábban beígért szakmai politizálás helyett előbb nadrágban matatós felvételt és ügynökgyanús volt barátnőt vetett be Magyar Péter ellen, majd az állami gondoskodásban élő gyerekeknek almát osztogató köztársasági elnököt, a nemzet pedellusává lefokozott Pintér Sándort, a Tisza-országjárás során pedig vérszomjas nyugdíjaskommandót állított csatasorba. Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Angyal Gábor lapszerkesztő, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető a Népszava Hol élünk? podcastjének eheti adásában arról is beszélt: nem szabad elfelejteni, hogy a kutatók által mért Tisza-fölény egy pillanatkép, a Fidesznek irgalmatlan erőforrásai vannak, a 2026-os választás pedig még őrült messze van. Kulcskérdés, milyen jelölteket állít Magyar Péter a 106 egyéni választókerületben.
-
Sokadjára is átírja a Fidesz a választási törvényt, záporoznak a Magyar Pétert lejárató kémfelvételek, csúcsra jár az atom- és világháborús pszichózis. Azaz teljes fordulatszámra kapcsolt a kormányzati propaganda, pedig hol van még a 2026-os választás?
Horváth Gábor és Varga Dóra főszerkesztő-helyettesek, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető a Hol élünk? podcast e heti adásában azt próbálták megfejteni, miért pörgette fel a Fidesz minden eddiginél is nagyobb fordulatszámra a politikai háborút. Szóba került az is: elköveti-e Orbán Viktor Gyurcsány Ferenc hibáját, háborúpárti-e Donald Trump, továbbá, hogy Keleten a helyzet valójában inkább változatlan - azaz a békére még sajnos várni kell.
-
A Tisza párt népszerűségének rakétaszerű növekedésétől megrettent Fidesz egy bosszúszomjas exbarátnő kémfelvételeiből épített karaktergyilkos bulvárkampánnyal próbálja megtörni Magyar Péter pártelnök sikerszériáját. Kérdés: elég lesz-e ez ahhoz, hogy a Fidesz visszanyerje első helyét, vagy a kormánypárt magának árt többet vele, hiszen így sikeresen elterelte a figyelmet a múlt heti budapesti diplomáciai csúcsüzemről, és Donald Trump győzelméről. Ami biztos: az abszurditásig bulvárosodó magyar közéletet egyre nehezebb komolyan venni - a Népszava Hol Élünk? podcastje eheti kupaktanácsának sem mindig sikerült. Azért Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Bálint Orsolya, a Visszhang melléklet szerkesztője, Papp Zsolt gazdasági szakújságíró és Batka Zoltán műsorvezető végigvették, milyen valós és egyre sokasodó problémákkal néz szembe a láthatóan már a választásokra készülő Fidesz.
-
Nem látszik, hogy potenciálisan mit profitálhatna az ország Orbán Viktor nagy Trump-barátságból. Kifelé persze újra szívélyes lesz a viszony az Egyesült Államokkal, azonban a színfalak mögött Trump-adminisztráció jóval keményebben reagálhat a magyar kormány keleti, főleg kínai kilengéseire Joe Bidenénél.A két vezető közötti kapcsolat aligha lesz elég ahhoz, hogy az Egyesült Államok gazdasági kérdésekben kivételezzen Magyarországgal. – Együtt sírunk és együtt nevetünk az EU-val, de ha Donald Trump bevezeti az EU elleni védővámokat, akkor leginkább sírni fogunk – hangzik el a Hol Élünk eheti műsorában, ahol Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes és Papp Zsolt gazdasági újságíró, illetve Batka Zoltán műsorvezető az amerikai választás magyarországi hatásairól beszélgetett.
-
Minden idők legkiélezettebb választása zajlik az Egyesült Államokban, ahol a polgárháború óta nem volt ilyen megosztottság, a szavazók egyik fele egy bizonyítottan nárcisztikus félnótás kezébe adná ismét az atomtáskát. Azonban a kampányjelszavak mögötti valóság jóval bonyolultabb, így Horváth Gábor, Mosolygó Miklós külpolitikai újságírók és Batka Zoltán műsorvezető kivesézik, hogy ügyészként a toleráns, békét hirdető mosolygós Kamala volt eddig a legkeményebb az illegális bevándorlókkal, akikből a minden sarkon migránsozó Trump alatt érkezett a legtöbb, miért lehetnek a gazdagokat favorizáló republikánusok a „kisemberekpártja”, miért szavaznak a spanyolajkú bevándorlókelőszeretettel az ellenük uszító Trumpra és amerikaiak milliói miért érzi úgy, hogy lecsúsznak, miközben miközben brutálisan erős az amerikai gazdaság és soha nem volt ilyen jólét az országban?
-
Kifelé mind Magyar Péter, mind pedig Orbán Viktor a magyar különállást próbálja sugallani, de Orbán Viktorra már végérvényesen ráégett az orosz bélyeg, ő pedig most erőnek erejével azt próbálja sulykolni, hogy Magyar Péter a Nyugat és az Európai Unió jelöltje. Ahogyan azonban a Tisza Párt elnöke elleni sikertelen karaktergyilkosságoknál, a nagy kérdés most is az, hogy ez végül vád lesz vagy éppen dicséret.
Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Angyal Gábor lapszerkesztő, Zoltai Ákos belpolitikai rovatszerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető több, az október 23. után aktuálissá vált fő kérdést is körbe járt. Például azt, hogy hová tűntek a női szereplők a politikából, hozhat-e előrehozott választást a Fidesz gyengülése, és lehetséges-e a NER kétharmados parlamenti többség nélkül.
-
Egyre furább cikkcakkokra kényszerül a magyar külpolitika: miközben a fideszkormány propagandistái az Orbán Balázs-féle önfeladáson fellelkesülve már háború nélkül is letennék a fegyvert az oroszok előtt, a keleti fenyegetésre válaszul a magyar haderő gőzerővel fejleszt, a NATO pedig a kecskeméti légitámaszpontról célozná meg atomfegyverekkel az oroszokat. A magyar külpolitika kétarcúságáról és egyre elhatalmasodó nárcisztikusságáról beszélgetett Gál Mária, Horváth Gábor külpolitkai újságírók és Batka Zoltán műsorvezető.
-
Nagyon úgy fest, hogy az uniós elit felvette Orbán Viktor utcai harcos stílusát, és közben a sorok között azt is megüzente a magyar népnek, hogy itt a vége: ha 2026-ban Orbán marad, akkor elválik az EU és Magyarország útja. Először a schengeni övezetből, majd az EU-ból is repülhetünk – hangzott el a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? legújabb adásában.Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Papp Zsolt gazdasági újságíró, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető a strasbourgi parlament történelmi fordulatot jelentő üléséről beszélgetett. Szó esett az újra lejtőre került forint sorsáról is: amennyiben orbáni gazdaságpolitika marad, pár év, és kezdhetünk barátkozni az ötszázas euróval is.
-
Orbán Viktor külpolitikájában mára egyetlen biztos pont maradt: hűség a Kremlhez, amelyet az sem tudott megingatni, hogy immáron látható: a Nyugat elsöprő technikai fölénye miatt hosszútávon Oroszország vereségre áll Ukrajnában. Podcast.
A Kreml-ideológiát tükröző „békeharcos” és „gazdasági semlegességet” hangoztató orbáni külpolitika nem sokáig kísérletezhet, a stratégiai szövetséges Izrael a jelek szerint a demokráciaexportra készül, próbálja megdönteni az iráni ajatollahok teokratikus rezsimjét, ami nyílt kihívás lehet az Iránnal egymásra utaltságban élő Oroszországnak, nem mellesleg pedig lépéskényszerbe hozza az Egyesült Államokat is.
A Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? e heti adásában Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes, Mosolygó Miklós külpolitikai újságíró és Batka Zoltán műsorvezető a magyar külön-és potyautasság várható végéről beszélgetett.
-
Magyarországon immáron több száz csecsemő rostokol akár egy évig is anya, nevelők nélkül kórházakban, a belügy alá került gyermekvédelemnek meg még adatai sincsenek arról, hogy miért és milyen kisbabákat hagynak magukra az anyák, pláne, hogy mit lehetne tenni azért, hogy a babák mielőbb gondozószülőkhöz kerüljenek - hangzott el a Népszava közéleti podcastsorozata, a Hol Élünk? eheti adásában, amelyben a lapunk által feltárt helyzetről beszélgetett a cikkíró Muhari Judit, Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Papp Zsolt gazdasági újságíró és Batka Zoltán műsorvezető.
Eközben a kommunikációs kormányzásra berendezkedett kabinetet csak az érdekli, hogy látványos, ám totál eredménytelen pedofilvadászattal vegzáljon gyermekgondozókat, míg a Dúró Dóra fémjelezte szélsőjobb átragasztott ARC-plakáttal üzent az anyáknak: örüljenek az anyaságnak, és ne merjenek beszélni a problémáikról.
-
A 2013-as nagy árvízből annak idején politikai tőkét kovácsoló Orbán Viktor most láthatóan lemaradt egy ütemmel Magyar Péterhez képest – hangzott el a Népszava Hol Élünk? közéleti podcastjának e hetiadásában. Varga Dóra főszerkesztő-helyettes, Papp Zsolt gazdasági újságíró, Zoltai Ákos belpolitikai szerkesztő és Batka Zoltán műsorvezető arról beszélgettek: jó irány-e, ha egy politikus a Parlamentet maga mögött hagyva hőmérővel éslapáttal politizálva irányítja rá a figyelmet arra, hogy a kritikus területeken az állam csak látvány szintjén működik, egyre gyakrabban a civilek végzik el feladatait. A látványpolitizálás szinte mindenütt jelen van: a kormány látszólag ádáz jogi harcot vív Brüsszellel, miközben a jegybank már rég elkönyvelte a 200 millió eurós menekültügyi bírságot; minden sarkon szuverenitásról értekezik, miközben idegen titkosszolgálati fedőcég üzemelt Budapesten.
- Mehr anzeigen