Folgen
-
Posloucháte #tyden. Čtvrteční podcast, takže se nenechte mýlit tím, že je pátek. Mimořádné vydání, poslouchatelné na Substacku i na obvyklých podcastových platformách. Nic nestojí, ale nedělní velký #tyden má hutnou placenou podobu. Potěšíte, pokud se stanete předplatiteli. Ale teď už pojďme na mluvené slovo.
Je tu pokračování předchozího experimentu. Tento podcast nenamlouvám já, ale mé digitální hlasové dvojče. A aby toho nebylo málo, následující text jsem nechal vytvořit ChatGPT. Ale bez toho, aniž bych ji naučil můj styl, takže ji omluvte, nejsem to prostě až tak já. Ale špatné to není. A je to ještě jeden příspěvek k tématu, jak AI zamíchá s podcasty, nejenom s podcasty.
Zasáhl jsem do toho jenom málo, například napravil to, kdy ICQ mělo 100 milionů uživatelů. Původně to ChatGPT napsala správně, ale v průběhu přepisu to z roku 2001 přesunula o pár let dopředu.
POZNÁMKA: Místy zjistíte, že to zajímavě mění rychlost “mluvení”. A občas to tam má i jiné zajímavé menší nedostatky. A oproti tomu co vytvořila ChatGPT jsme z toho musel dát pryč mezititulky (v textu níže zůstaly, ať vidíte vytvořený text od AI), v této podobě jsou nesmírně rušivé.
Pojďme na to.
Příběh ICQ: Vzestup a pád průkopníka internetové komunikace
Vítám vás u dnešního podcastu, kde si povíme fascinující příběh ICQ, jedné z prvních aplikací pro okamžitou komunikaci na internetu, která navždy změnila způsob, jakým komunikujeme online. ICQ, což znamená "I Seek You", bylo uvedeno na trh v roce 1996 izraelskou společností Mirabilis a rychle se stalo ikonou mezi internetovými uživateli.
Začátky a vrchol ICQ
V roce 1998, pouhé dva roky po svém vzniku, byla společnost Mirabilis a její ICQ zakoupena americkým mediálním gigantem AOL za přibližně 407 milionů dolarů. ICQ se na vrcholu, v roce 2001, pyšnilo více než 100 miliony registrovaných uživatelů, což z něj činilo jednoho z největších hráčů na poli instant messagingu.
Klíčové milníky a změny vlastníků
ICQ pokračovalo ve svém růstu, ale konkurence nenechala na sebe dlouho čekat. V roce 2010 AOL prodala ICQ ruské společnosti Digital Sky Technologies (DST), později známé jako Mail.ru Group, za 187,5 milionu dolarů. Tato změna měla významný vliv na směřování a strategii ICQ.
Příchod chytrých telefonů
Mezitím, v roce 2007, Apple představil první iPhone, což přineslo revoluci na trhu chytrých telefonů. O rok později, v roce 2008, Google uvedl na trh první telefon s operačním systémem Android. Tyto technologické inovace zásadně změnily způsob, jakým lidé komunikují, a ICQ začalo čelit vážným výzvám.
Důvody neúspěchu ICQ
ICQ postupně ztrácelo svůj lesk a popularitu, což bylo způsobeno několika klíčovými faktory:
* Konkurenční tlak: Nové komunikační aplikace jako WhatsApp, Facebook Messenger a další rychle převzaly trh.
* Komplexní uživatelské rozhraní: Ve srovnání s konkurencí bylo uživatelské rozhraní ICQ složité a méně intuitivní.
* Problémy s bezpečností a soukromím: ICQ bylo kritizováno za nedostatečné zabezpečení a ochranu osobních údajů uživatelů.
* Pomalá reakce na mobilní trend: ICQ nedokázalo včas přejít na mobilní platformy a nabídnout kvalitní mobilní aplikaci.
* Nedostatek inovací: ICQ zaostávalo v přidávání nových funkcí a technologických vylepšení.
Konec ICQ
A nyní se dostáváme k současnosti. V květnu 2024 bylo oznámeno, že ICQ definitivně ukončí svou činnost k 26. červnu téhož roku. Uživatelé jsou vyzváni, aby přešli na VK Messenger pro běžnou komunikaci a na VK WorkSpace pro profesionální účely. Tento krok znamená definitivní konec jedné éry v historii internetové komunikace.
ICQ bylo jedním z prvních nástrojů, které umožnily lidem komunikovat v reálném čase na internetu, a jeho ikonický zvuk notifikace "uh-oh" zůstane nezapomenutelný pro mnoho uživatelů po celém světě.
Děkuji, že jste si poslechli dnešní podcast, a doufám, že vám tento pohled do historie ICQ přinesl zajímavé informace. Sledujte mě pro další fascinující příběhy ze světa technologií. Na slyšenou!
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
Posloucháte #tyden. Čtvrteční podcast, takže se nenechte mýlit tím, že je pátek. Mimořádné vydání, poslouchatelné na Substacku i na obvyklých podcastových platformách. Nic nestojí, ale nedělní velký #tyden má hutnou placenou podobu. Potěšíte, pokud se stanete předplatiteli. Ale teď už pojďme na mluvené slovo.
Kolikátý TYDEN to je, už ani nevím. Po delší přestávce už vůbec ne, ale zato vím, že tohle je jeden velký experiment. Může za něj umělá inteligence, protože se mimo obrázků a textů naučila i hodně zajímavé triky s klonováním hlasů.
Posloucháte nový díl podcastu, který jsem nenamluvil já osobně. Napsal jsem ho, poté vložil do ElevenLabs. Kde jsem ale vlastně ještě předtím nahrál 300 sekund záznamu mého hlasu z jednoho z dřívějších podcastů. AI vytvořil během sekund klon mého hlasu, takže tohle co posloucháte, nejsem já. Je to můj digitální dabér.
Jaká je budoucnost podcastů?
Trochu mě to nutí k přemýšlení na tím, jaká je vlastně budoucnost podcastů. Ale také dabingu a řady dalších věcí. Dokážu si představit, že kompletní názvy stanic metra, tramvají a autobusů prostě namluví AI na základě vzorku hlasu skutečného člověka. A nejenom že je namluví, ale v brzké době bude přímo generovat podle potřeby, nikoliv jako nahrávky do databáze.
Dovedu si ale také představit, že skutečný člověk ani nebude potřeba. ElevenLabs, mimochodem placená služba a tohle je výsledek toho nejlevnějšího tieru, má k dispozici desítky syntetických hlasů a je evidentní, že je možné je vytvářet. Časem prostě tak, že si řeknete jak by ten hlas měl znít, mladý, starší. Veselý, smutný. Šílený, optimistický. A dostanete přesně to co chcete.
Prozatím to jenom zkoumám. Možná by se tím dal čtvrteční odcastový týden vytvářet podstatně snáze a rychleji, než namlouváním, hlídáním si nahrávek a poté naopak pořizování přepisu. Stejně tak by se ale vlastně i řada dalších textů, třeba na mém osobním blogu, Old School Střípcích, dali během (doslova) sekund poskytnout v poslouchatelné podobě.
Dá se dělat i to, že podcast člověk namluví aniž by se musel nějak snažit o zásadní kvalitu a čistotu (věřte mi, bez studia je to opravdu složité), poté si ho nechá přepsat do textu, třeba přes Whisper, následně může použít AI,. třeba v ChatGPT, k vylepšení. Může to být rychlejší a efektivnější, než to celé psát. Což se stalo v tomto prvním pokusu.
Vymřou skuteční podcasteři?
V případě ještě pokročilejším, si to vlastně celé může člověk “nechat napsat” a pak jenom převést na hlas.
Možná je čas začít přemýšlet nad tím, jak tohle všechno zamíchá s podcasty. A nejenom s nimi.
Poslouchali jste TYDEN. Po dlouhé přestávce. A neposlouchali jste mě, ačkoliv to zní jako já.
PS: Jsem velmi zvědavý co v tom co jste poslouchali AI neokázala říct správně.
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
Fehlende Folgen?
-
Tohle téma tu už dlouho čeká v “todo” pro čtvrteční #tyden k poslouchání. A on je čtvrtek, lámu si hlavu s tím o čem mluvit. A taky jestli vůbec mluvit, chtěl bych se přepnout do “letního režimu”. Ale nakonec proč ne, tohle téma je zajímavé a mohu si ho škrtnout. Proč nechci aby volali a proč nevěřím, že mi volá Raiffeisen bank. Opět v podobě kterou si můžete poslechnout, nebo komplet přečíst.
To se takhle jednoho dne ve sluchátku ozvalo: Dobrý den, Raiffeisen Bank, hovořím s Danielem Dočekalem?
Dostali jsme se do stavu, kdy internet a telefony jsou plné podvodníků vydávající se za banky, nabízejících investice, kryptoměny, tvářící se jako že je váš účet v ohrožení. A lidé jim na to ochotně skočí a přicházejí o stovky tisíc až miliony. Není to ani poprvé co o podobných věcech mluvím, viz například Zapamatujte si: Když něco (na Internetu) prodáváte, kupující platí vám. Ne vy jemu! a Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku
Banky by měly dnes moc dobře chápat, že klientům nelze jen tak telefonovat a klienty by měli pro změnu prostě vzít na vědomí, že když jim volá “jejich banka”, tak je nejlepší rovnou zavěsit. Mohou za to ale nejenom výše uvedené záplavy zlodějů a podvodníků ale i (nejen) banky samotné.
Nekonečné obtěžování přes telefon z minulosti vybudovalo zásadní nedůvěru a také neochotu. Ač jste navoláváčům opakovaně říkali “nepřeji si abyste mi již volali”, nic se nestalo. Příště vám volali znovu.
Není to ale jenom o bankách. Mobilní operátoři jsou další “ohrožená skupina”. Včera opět telefonát “Dobrý den, tady Vodafone, mluvím s Danielem Dočekalem?”. V zábavném rozhovoru jsem se od toho člověka navíc dozvěděl, že nesmím nechtít aby mi volal, protože moje číslo je veřejně dostupné a on mi tedy může volat.
Ne, Vodafone to určitě nebyl. Bývají to ti co se snaží přeprodávat tarify a za konkrétního operátora se pouze vydávají. A je skutečně běžné, že jsou drzí a agresivní.
Ostatně v květnu totéž:
Včera někdo vola. A že "Dobrý den, tady Vodafone. , mluvili jsme spolu před měsíci".
Říkám, ne, nemluvili.
A on, že "jsem vám připravoval nabídku, říkal jste že se mám ozvat později".
Já na to, "ne, nepřipravoval"
A on "Ale ano, připravoval, mám to tady poznamenané"
Tak mu říkám, "ne, nemáte, nikdy jsme spolu nemluvili a nechci s vámi mluvit"
A on "No dobře, tak na shledanou"
Já na to, "ne, sbohem"
Šmejdi co dřív prodávali hrnce ...
Ale zpět k bankám. Pokud si chcete telefonovat s vlastní bankou, něčím jako vlastním “bankéřem", tak byste to měli být vy, kdo ten hovor uskutečňuje. A banky? Ty by měly umožnit ověření toho, že případný hovor je skutečný, opravdu s bankou. Někde jsem to dokonce už zahlédl, využívá se k tomu mobilní aplikace - v té je možné zjistit, že si voláte právě s někým od nich. A ne s dalším šmejdem
Celé je to vlastně dost smutné a nešťastné. Telemarketing postupně proměnil trh k tomu, že lidé nesnáší volající, co něco po telefonu nabízí. Telemarketéři si za to ale nakonec vlastně mohou sami. Agresivní volání, automatické vytáčení, bezohledné časování, ignorování žádosti o “nevolejte mi”, nevychování nevolávači.
A záplava šmejdů telemarketing dorazila.
Co mimochodem jako člověk můžete dělat, pokud se objeví nějaký ten nevyžádaný telemarketingový telefonát?
Můžete je nezvedat. Jsou i fajn aplikace, které předem upozorňují na profláknutá čísla. Řeč je o tom v tipu Co je to robocall, proč je to (v USA) tak zásadní problém a jak se bránit otravnému telemarketingu
Můžete je zvedat a pak je buďto proklít a poslat někam. Nebo, což je lepší, si s nimi povídat. O čemkoliv, o ničem. Můžete jim pustit muziku. Jako takovou nějakou formu boje proti tomu, chcete-li. Budete je totiž zdržovat, oni nebudou moci volat, nebudou plnit plán, no prostě atd.
No, každopádně, neřvěte na ně, jsou to jen lidé, kteří si vybrali špatnou práci. Zkuste jim říci, ať si najdou jinou a prostě se rozlučte a zavěste.
A volá-li vám “vaše banka”? Já jim zpravidla řeknu něco o tom, že jim nevěřím, že jsou “moje banka” a že kdyby to byla opravdu moje banka, tedy Raiffka, tak ta přece není tak hloupá, aby mi volala.
Konec. Dnešního povídání. #tyden k poslouchání vychází zpravidla ve čtvrtek a je to partyzánština, raw. Nemám na to studio, ale baví mě to. Tak vás snad taky.
Poslouchat ho můžete zdarma, ale připomenu, že #TYDEN za 5 USD měsíčně/50 USD ročně nabízí nedělních 20 tisíc znaků e-mailem česky a dokonce i anglicky. A taky nějaký ten extra obsah pro platící.
Prima léto
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
Přestal jsem počítat kolikátý podcast to je, takže důležité je jen to, že je 22. června a posloucháte podcast natočený o den dříve. Poslouchat ho můžete zdarma, ale řeč bude o placení za obsah, takže připomenu, že #TYDEN za 5 USD měsíčně/50 USD ročně nabízí neděleních 20 tisíc znaků e-mailem česky a dokonce i anglicky. A také extra obsah pro platící.
Před pár týdny mi někdo na (tuším) Mastodonu vyčítavě napsal, že sdílím obsah co je za paywallem. Tedy obsah, za který je potřeba platit, abyste si ho mohli přečíst. Evergreen. Každý měsíc se někdo ozve, když zdejší #tyden, ale i jiné mé projekty, sdílejí něco za co se platí.
Dnešní podcast tak bude trochu netradiční. Nebude nabízet kupu odkazů kamsi, ale spíš trochu uvažování nad tím, jak to s tím placením za obsah na Internetu je. Ale pár odkazů v doprovodném článku na rychlofky.substack.com tak jako tak najdete.
Především, platit za obsah je normální. Obvyklá námitka za to je, že přece nebudou platit za něco co je jinde zadarmo. Nebo že tam je přece reklama (kterou většinou blokují, ale to je vedlejší) a tudíž se za to platí jinak.
Reklamou? Nefunguje to
Reklamu jsem na 365tipech zrušil před pár lety. Nedalo se na to dívat, byla to záplava podvodů a spamu. A vydělávalo to pár desítek korun měsíčně. Před lety to vydělávalo asi tak o dva řády více, ale pak zvítězila hamižnost a od Google nic moc nedostanete. Byla by šance si opatřovat vlastní reklamu, ale to už jste u desítek hodin práce měsíčně, kde se to jen obtížně vrátí.
Na Internetu existuje přehršel placeného obsahu, za který má smysl platit. A bez placení by existovat spíš nemohl. Financial Times, Wall Street Journal jako ty nejmarkantnější příklady. V Česku skvělé věcí od Miloše Čermáka, kvalitní novinařina na iHned.cz (ano, ale také zoufalosti na iDnes.cz).
Na Subtacku (ale třeba i na Pickey v česku) najdete množství dalších (a často skvělých) příkladů placeného obsahu. Ostatně i #tyden má placenou podobu (a taky desítky platících odběratelů, velké díky za to), která sice asi nepokryje zcela práci, ale dost to pomáhá. A 365tipů umožňuje dobrovolné placení, které mimochodem moc nefunguje.
Topíme se v předplatných?
Před 4 roky jsem psal o online předplatných v Noviny a online předplatné? Skvělá myšlenka, která stejně nemá budoucnost. Moc se od té doby samozřejmě nezměnilo, pořád je to “mnoho psů zajícova smrt”. Prostě nemůžete si platit za všechno co potkáte. Vlastně jedno se změnilo, máme záplavu streamovacích služeb, takže lidé tam řeší skoro stejný problém. O čem je ostatně řeč v podcastu z května, Budoucnost s deseti a více streamingy filmů a seriálů?
Ano, rád bych si z toho koláče “placeného” obsahu kousek získal. Ano, rád bych měl za vlastní obsah vlastní příjmy. Stejně jako všichni ostatní. Živit se tím by bylo hezké, ale asi nereálné. Takže, jak už jsme naznačil výše. Díky za každého kdo pomůže.
Ale teď už, blížím se asi ke konci, zpět k těm co si stěžují, že sdílím obsah za paywally. Jasně že sdílím, proč bych nesdílel? Je to dobrý obsah, zajímavý, takže ho sdílím bez ohledu na to jestli je zamčený nebo není. Nehledě na to, že řada médií má různé podoby přístupu na zkoušku, nebo třeba k pár prvním článkům měsíčně zdarma.
A taky tu je onen zábavný trik, že můžete zkusit na ten článek jít přes Google a třeba bude odemčený.
Takže, placený obsah je normální, platit za něj také, sdílet rovněž. A díky všem co jste poslouchali a ještě větší díky všem co platíte. Za obsah, nejen ta ten můj.
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
Máme 15. června, první #tyden k poslouchání natočený do zásoby. Třeba se mi tak podaří vyřešit nedostatek času co se tak rád ukazuje právě v době, kdy bych ve středu potřeboval natočit čtvrteční díl. Nezapomeňte si přihlásit odběr, tradičně musím připomenout že můžete zadara i placeně, 5 USD měsíčně, 50 USD ročně.
Vydal jsem se zkoušet modrou fajfku na Twitteru a po více než měsíci a praktických zkušenostech na několika účtech, tedy vlastním a pár klientských, bych tu měl nějaké to shrnutí. Proč to platit. Proč to neplatit.
Tak trochu volné pokračování Twitter Blue? Jak je to s placeným účtem na Twitteru? A mám si to pořídit? ze začátku května. Tedy z doby kdy praktické zkušenosti ještě nebyly.
Stručný obsah podcastu
* Velká výhoda? Dlouhé tweety, oprava tweetu (teď už do hodiny), byť s výhradami. Čekání než tweet opravdu odejde (5 až 60 sekund)
* Malé výhody? Tučné/šikmé písmo
* Nezajímavé? Delší videa, 1080p, Záložky, Top Articles
* Neexistující? Pozitivní vliv na dosah, ověřeno st účtu, méně reklamy
* Osobní je levný, ty firemní jsou vražda
* Závěr? Twitter s každým měsícem jde víc a víc do kytek. Takže. Neplatit
* Přestanu platit? Přestanou platit mí klienti?
Užitečné věci k prostudování
* Mark Cuban říká, že denně ztrácí téměř 1000 sledujících na Twitteru - a nepomohlo ani zaplacení 8 dolarů za modré ověření (CNBC)
* Twitter Blue? Jak je to s placeným účtem na Twitteru? A mám si to pořídit? (365tipů)
* Co si počít se stoupající toxicitou Twitteru? Jak se lze bránit trollům a útokům? (365tipů)
* Jak funguje algoritmus Twitteru? Stručně řečeno, příšerně a zneužitelně. Ale s hodnocením opatrně (365tipů)
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
Je 8. června, 34. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je doma na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení. A nutno dodat, že k tomuto podcastu je tam toho dalšího čtení opravdu hodně.
A tradiční omluva, nějak se nedaří dodržet týdenní vydávání. Kupa práce a najít doma prostor pro natočení je občas komplikované. Holt když nemáte studio, tak je to těžší. A na studio nejsou finance.
Ale pojďme na to. Vlastně ne. Ještě musím připomenout. Přihlaste si odběr. A i ty finance můžete pomoci. 5 USD měsíčně, 50 USD na rok.
Stručný obsah podcastu
* Kde se dá AI (generativní hlavně) využít v médiích?
* Text, Grafika, Video, brain-storming,
* Úspora času: přepisy, překlady, sumarizace ….
* Má to nějaké zádrhele?
* Odpovědnost a zaujatost (bias).
* Kam se to může vydat špatným směrem
* Je to etické? Neetické?
* Mělo by to mít nějaká pravidla?
* Jakým způsobem to aktuálně řeším já?
* Příklady na Justit.cz, Umělá inteligence na Pooh.cz
* Jednoznačně označovat. Tak jako to aktuálně chce EU
* A jen dodatek, psaní o AI? Hype vs. realita
Užitečné věci k prostudování
* Obsah generovaný umělou inteligencí by měl být označován, říká eurokomisařka Jourová. Rozhodně souhlas. (Reuters)
* CNET slibuje, že že žádné články nebude zcela vytvářet s pomocí AI a praktické recenze a testování produktů budou provádět lidé. Také nebudou "prozatím" zveřejňovat obrázky a videa vytvořená pomocí umělé inteligence. (CNET)
* CNET našel chyby ve více než polovině svých článků napsaných umělou inteligencí. (The Verge)
* 30+ veřejně dostupných nástrojů, využívajících různé podoby AI. 🔏
* Nepostradatelný přehled užitečných odkazů pro tvorbu obrázků s pomocí AI (nejen Stable Diffusion) 🔏
* Velký přehled praktických #AI pomůcek (text, video, zvuk, obrázky, programování, vyhledávání, překlady, sociální sítě) 🔐
* Umělá inteligence ve zprávách: Téměř polovina redakcí využívá umělou inteligenci (Daily Sabah)
* 50 % redakcí používá umělou inteligenci, ale jen 20 % má pravidla (Moonshot)
* Umělá inteligence představuje pro redakce nové hrozby, a ty proto přijímají opatření (CNBC)
* Etika používání generativní umělé inteligence k tvorbě žurnalistiky: Co zatím víme (Press Gazette)
* Umělá inteligence vstupuje do redakce (NiemanLab)
* Jak zabránit umělé inteligenci, aby zahubila žurnalistiku (In These Times)
Díky za poslouchání. A nezapomeňte, #TYDEN má i placenou podobu (byť čtvrteční podcast je zdarma) a můžete ji mít za 5 USD měsíčně nebo 50 USD ročně. Pomůžete tím s vydáváním.
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
Je 25. května, 33. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení.
“Surgeon general” byl zajímavý oříšek, když jsem dával informací do nedělního e-mailingu. Generální lékař Spojených států, čistě teoreticky, nebo jak se opisně používá: šéf amerického federálního úřadu pro veřejné zdraví. Podstatná autorita v USA. A právě tato autorita upozorňuje, že sociální sítě, média, jsou významným rizikem pro dospívající. Nic nového, věnoval jsem tomu roky života, napsal o tom vyšší desítky tipů, včetně knížky. Školil děti, rodiče, učitele několik let. Tak proč tomu nevěnovat ještě tento podcast.
Neuspořádané živé/raw povídání jako vždy.
Stručný obsah podcastu
* 95 % dětí používá sociální sítě
* Dítě v síti. Kniha, konference a záplavy tipů
* Roky se o tomto problému mluví, povede to někam?
Sociální média šíří mezi dospívajícími "extrémní, nevhodný a škodlivý" obsah, říká generální lékař.
* Není to jen o dětech. Jsou ale nejzranitelnější. Ale i to ve zprávě je.
* Toxicity, šikana, závislost, zkreslené vnímání světa
* Fake news, dezinformace, okrádačky, …
* Jde to regulovat na úrovní zemí?
* Neměly by se o to starat rodiče?
* Proč s tím nic nedělají samotné sociální sítě?
* Facebook → Instagram → Tiktok
* Patří sem ale i počítačové hry
* Je všechno špatně nebo je tam taky něco dobrého?
Sedm z deseti dospívajících barevných dívek uvádí, že se na platformách sociálních médií setkávají s pozitivním nebo identitu potvrzujícím obsahem týkajícím se rasy. Většina dospívajících uvádí, že sociální média jim pomáhají cítit se lépe přijímané (58 %), že mají lidi, kteří je mohou podpořit v těžkých chvílích (67 %), že mají prostor ukázat svou kreativní stránku (71 %) a že jsou více propojeny s tím, co se děje v životě jejich přátel (80 %).
* Kupa tipů na 365tipech, najdete v doprovodném textu na rychlofky.substack.com
Užitečné věci k prostudování
* Social Media and Youth Mental Health (PDF)
* Kolik času s obrazovkou je pro děti přijatelné?
* Kyberšikana, kybergrooming, kyberstalking, co tohle znamená, obnáší a co s tím.
* Co je to netolismus a co dělat, když se s ním setkáte?
* Co je to FOMO? A co je to FOLO?
* Jak bezpečně na YouTube pro děti?
Díky za poslouchání. A nezapomeňte, #TYDEN má i placenou podobu (byť čtvrteční podcast je zdarma) a můžete ji mít za 5 USD měsíčně nebo 50 USD ročně. Pomůžete tím s vydáváním.
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
Je 11. května, 32. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení.
Dnes to pojmeme trochu jinak. Žádná osnova, ale kratší čtení a k tomu volné povídání na mikrofon. Pořád totiž nestíhám, minulý týden se podcast nekonal, žena byly nemocná. A tento natáčím až ve čtvrtek odpoledne.
Platíme za streamingy měsíc co měsíc. Disney+, SkyShowtime, Apple TV+, Amazon Prime Video, Netflix, Discovery+, HBO dají dohromady něco pod tisícovku (podle toho jaký Netflix například máte). Možná i nějaké to O2 TV či jiné, další nižší až vyšší stovky. Ročně tak možná jste někde na 18 000 korunách, ale vlastně si to vůbec neuvědomujete. A to by vaše peníze chtěli ještě zvláštnosti jako Voyo a podobně.
Pokaždé když se chcete na něco dívat, tak nemůžete najít na které službě to vlastně je. Teritoriální rozdělení světa kombinované s komplikovaným autorským právem přinášejí zmatek. A také nejistotu, že to co v květnu někde bylo nebude v červnu někde jinde. Nebude nebude nikdy.
Nehledě na to, že někdy to co chcete vidět prost není dostupné, protože jsme se narodili (či žijeme) ve špatné zemi. Absurdní.
Cesta z toho ven není, byť by bylo krásné, kdyby vznikl jedno místo, kde prostě budete sledovat co chcete a to místo se postará o vypořádání platby “vlastníkům” filmů či seriálů. Ne tedy že by tu nějaké pokusy nebyly - Oneflix (co už ale asi umřel), JustWatch,Reelgood, Watchworthy, Qewd, FreeCast, PlayPilot (neumí Česko). Jen tedy některé jsou spíše “tv program” a málokdy umožní to co by bylo potřeba, zaplatit na jednom místě a dívat se na vše.
Co s tím? Platit jenom jednu službu? Neplatit nic a vrátit se k pirátství? Platit si službu v okamžiku, kdy na ní něco konečně je? A po zkouknutí přestat platit?
Asi dost dobré řešení, protože stav většiny streamovacích služeb je ten, že jsou plné letitých odpadků, které navíc běžně přidávají jako “novinky”. A jen jednou za čas přidají něco, co za to stojí.
Nebo taky nic. Ušetřit všechny ty peníze. A vrátit se zpět ke stahování. Proč? Protože je to tak snadné.
Řešení to nemá. Ale vím, že v červnu mi končí Disney+. Pořídil jsem před rokem, za zvýhodněnou cenu. Teď to bude 1990 Kč za rok a už se tam dávno není na co dívat. Na tu občasnou jednu novou věc bude lepší si zaplatit vždy jeden měsíc. Ostatně, vypadá to, že miliony lidí už na to přišli. Druhé čtvrtletí v řadě přichází Disney+ o miliony předplatitelů.
Takže jestli to bude ještě chvíli pokračovat, čeká streamingový trh (ten s filmy a seriály) dost zásadní problém. A následná konsolidace, skupování, slučování a návrat k podstatně menšímu množství služeb. Otázka je … kdy to udělají.
To by bylo. 32 díl #TYDEN k poslouchání. Je zdarma, ale #TYDEN má i obsah pro předplatitele. To proto, že věcí k měsíčnímu či ročnímu placení není nikdy dost. Ehm.
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
Je 27. dubna, 31. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování, byť tentokrát je to spíše dávka vysvětlujícího čtení. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení.
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
Stručný obsah podcastu
* Strategie Door-in-the-Face, dveře do obličeje. dvou kroková metoda
* Facebook, Netflix (a nejen ti) to používá neustále
* “Únik" o plánu na změny DPH
* Rušení poboček České pošty
* Dá se poznat strategie od neschopnosti?
* Použití pro dobré i špatné věci
* “Nejprve se stáhnout, pak se vrátit”, odebrání a návrat
* “Foot-in-the-door”, chtít něco malého, pak další a další
Co na Door-in-the-Face říká AI?
Door-in-the-Face" strategie (dveře do obličeje zahrnuje požádání o velké a nepraktické požadavky, které pravděpodobně budou zamítnuty, a následně následování menších a realističtějších požadavků.
V kontextu komunikace s veřejností, tato strategie může být použita jako taktika k získání pozornosti a zvýšení povědomí o závažných otázkách, které organizace řeší. První krok této strategie zahrnuje oznámení velkého a dramatického opatření, jako je například zvýšení cen nebo snížení výhod pro zákazníky. Tato zpráva může být prezentována tak, aby vzbudila pozornost a přilákala mediální pokrytí.
Následně organizace může oznámit, že sleví ze svých požadavků, čímž zlepší postoj veřejnosti k ní a získá podporu pro své další kroky. Tento druhý krok může být prezentován jako výsledek dialogu a jako reakce na zpětnou vazbu a názory zákazníků a dalších zainteresovaných stran.
V poslední fázi této strategie může organizace nakonec dosáhnout svých původních cílů s menšími opatřeními než původně navrhovanými. Celkově lze říci, že tato strategie může být účinná při řešení otázek, které jsou vnímány jako kontroverzní nebo nepopulární.
Co na strategii odebrání a návratu říká AI?
V kontextu public relations (PR) může být strategie odebrání a návratu použita jako krizová strategie pro řízení negativních dopadů na pověst a důvěryhodnost organizace.
V tomto případě může být strategie použita k minimalizaci škod způsobených nepříznivými událostmi nebo situacemi, jako jsou například kauzy korupce, špatná kvalita produktů, špatné zacházení se zaměstnanci atd. Organizace může začít tuto strategii tím, že omezí svou aktivitu a komunikaci s veřejností. To může zahrnovat omezení marketingových kampaní, zrušení akcí nebo snížení aktivity na sociálních sítích.
Následně by organizace měla pracovat na posílení svého vztahu s veřejností a získání zpět důvěry a respektu. To může zahrnovat opatrný návrat k aktivitám, které organizace předtím prováděla, ale s důrazem na transparentnost, otevřenost a odpovědnost.
Důležitou součástí této strategie je posílení interní komunikace a pracovního prostředí, aby se minimalizovaly rizika, která mohou vést k negativním situacím. Organizace by měla také pravidelně monitorovat veřejné mínění a přijímat opatření k prevenci budoucích krizí.
Celkově lze říci, že strategie odebrání a návratu v PR se snaží minimalizovat negativní dopad na pověst organizace a posílit důvěru a vztah s veřejností prostřednictvím transparentních a odpovědných opatření.
Co na Foot-in-the-door říká AI? (FITD)
Strategie Foot-in-the-door (FITD) je marketingová a psychologická strategie, která se snaží získat souhlas od zákazníků s menšími požadavky a následně postupně zvyšovat nároky a požadavky, aby se zákazníci cítili pohodlnější s těmi většími.
Princip této strategie je založen na tom, že když někdo souhlasí s malým požadavkem, má větší tendenci souhlasit s následujícími a většími požadavky. Tuto strategii lze využít například při propagaci produktu, když organizace začne nabízet zákazníkům menší a snadno akceptovatelné produkty nebo služby, aby získala jejich důvěru a postupně je přesvědčovala o výhodách dražších nebo náročnějších produktů.
Příkladem může být marketingová kampaň pro charitativní organizaci, která začíná žádostí o malý příspěvek a poté žádá o další, stále větší příspěvky. Pokud se organizace povede získat souhlas se žádostí o menší příspěvek, může mít větší šanci na získání větších příspěvků v budoucnu.
Strategie Foot-in-the-door může být efektivní, protože lidé mají tendenci být více nakloněni ke splnění požadavků, pokud se s nimi již jednou setkali a dokázali je splnit. Pokud tedy organizace dokáže získat souhlas se svými požadavky v první fázi, může to pozitivně ovlivnit vztahy s jejími zákazníky a zvýšit pravděpodobnost, že budou nakupovat více produktů nebo poskytovat větší příspěvky.
Užitečné věci k prostudování
* Door-in-the-face technique (Wikipedia)
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
Je 6. dubna, 30. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení.
Vývoj Twitteru pod Muskem je takový, jak to vypadalo už na konci loňského roku. Lépe řečeno, je to horší a horší. Elon v záchvatu vzteku sebral New York Times modré ověření a jejich Twitter označil za průjem. To jen proto, že odmítají přistoupit na novinku. Platit 1000 dolarů měsíčně za novou fajfku a navrch ještě 50 dolarů měsíčně za každý další účet, tedy například ty novinářské či tematické. 1000 dolarů, to je přes 20 tisíc korun, přes 250 tisíc korun ročně.
Na co vlastně média čekají? A proč se od listopadu, kdy jsem mluvil o nutnosti vydat se (například a zejména) na vlastní instance Mastodonu, nic nestalo? Nejsem jediný kdo to poněkud nechápu, ve středu Casey Newton posílal Why journalists can't quit Twitter
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
PS: Podruhé v Audacity, tak uvidíme. Stále je co se učit,
Stručný obsah podcastu
* Budoucnost Twitteru a budoucnost médií na sociálních sítích
* Serióznost upozaděna. Přednost mají Líbí a odkazy jsou nežádoucí
* API zrušeno, přístup k datům zrušen, vidět budou jen ti co platí
* Twitter stále spaluje peníze, příjmy stále klesají, co asi bude?
* Média potřebují nové místo pro život, ale do Mastodonu se nehrnou
* Musk a novináři? e-mail tiskového odpovídá na e-maily hovínkem
* Stejně tak se nehrnou do výchovy čtenářů k přímému čtení (o RSS nemluvě)
* Trvalo to roky si vybudovat Twittery, bude trvat roky budovat nové kanály
* Je to na vás. Na médiích, jejich vedení. Na jednotlivých novinářích
* “Social presence” je věc každého jednotlivého novináře, ale i médií jako celku
Užitečné věci k prostudování
* Proč by média měla mít vlastní instance Mastodonu (fediverse)? 🎤 (#TYDEN)
* Kam kráčí sociální sítě a proč vyměnit Facebook za TikTok? 🎤 (#TYDEN)
* Je čas se vrátit k RSS čtečkám. Čtěte jen to co chcete a po svém (365tipů)
* Všechny tipy a triky pro Mastodon najdete na 365tipech
* Začít ale můžete v Jak založit (vytvořit) účet na Mastodonu? Postup krok po kroku
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
ChatGPT může mít dopad na 19 % pracovních míst v USA, je na seznamu i to vaše? Takto zní titulek článku na PC Magu. BBC pro změnu píše, že AI by mohla nahradit ekvivalent 300 milionů pracovních míst. To první vychází z analýzy přímo od Open.AI, to druhé ze zprávy od Goldman Sachs. Propadat panice? Neřekl bych, ale je čas začít přehodnocovat co a jak děláte.
Je 30. března, 29. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení. A než budu pokračovat dál, tak omluva. Moribundus se postaral o vynechání rovnou dvou týdnů tohoto podcastu. A ještě stále bude asi znáte na hlase. Jo a stávkuje Firefox, takže to nahrávám v Audacity, tak to snad dobře dopadne.
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
Stručný obsah podcastu
* OpenAI: 80 % z US zaměstnanců pocítí alespoň 10 % dopad
* Lidé s vyšší mzdou budou ovlivnění více
* Věda a kritické myšlení AI nezvládá, tam se bát nemusíte
* Programátoři a pisálci by ale měli začít zkoumat co bude
* Překladatelé, básníci, textaři a kreativní spisovatelé, PR, spisovatelé a autoři vůbec, matematici, daňoví poradci, blockchainoví inženýři, účetní a auditoři, novináři …
* Brát s rezervou mimochodem, měli malý vzorek a je to "v “jejich” zájmu
* Generativní AI je klíč. Generujete něco?
* Goldman Sachs straší ještě více. AI má nahradit 300 milionů lidí, 1/4 zaměstnanců v USA a Evropě
* Ale… samozřejmě vytvoří nové pozice a role
* Ale i tady. Brát s rezervou a začít přemýšlet co vy a AI
* Protože věci jako ChatGPT či Stable Diffusion/Midjourney už nezmizí
* K čemu je mi AI? Překlady, Ilustrační obrázky, témata/nápady, texty
Užitečné věci k prostudování
* GPT jsou GPT: První pohled na potenciál dopadu velkých jazykových modelů na trh práce (Open.ai)
* AI by mohla nahradit ekvivalent 300 milionů pracovních míst - zpráva (BBC)
* OpenAI: ChatGPT by mohl narušit 19 % pracovních míst v USA, je i to vaše na seznamu? (PC Mag)
* Pracovní místa nejvíce vystavená ChatGPT (WSJ)
* 30+ veřejně dostupných nástrojů, využívajících různé podoby AI. 🔏
* Všichni mluví o #chatGPT. Tak já bude taky 🎤
* Tipy a triky pro ChatGPT najdete na 365tipech
* Malý experiment na justit.cz. Čistě AI generované články
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
9. března, 28. díl podcastu #TDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení.
Po vydavatelích, kteří chtějí peníze od vyhledávačů a dalších podobných (co využívají úryvky obsahu) se objevila nová snaha jak velké technologické společnosti poskytující služby na Internetu “obrat” o peníze. Ale nejde už jenom o Google, ale hlavně (teď) o Netflix. Následně ale další a další a je otázka kde se to zastaví. Evropští operátoři chtějí platit za to, že přenášejí něčí data (obsah).
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
Stručný obsah podcastu
* O co šlo u “výpalného” pro vydavatele a proč to skončilo v Česku katastrofou
* A co jde u nového “výpalného” ?
* Enormní přenosy dat, jistě. Stačí si představit Netflix
* Video tvoří 65 % obsahuje na Internetu.
* ISP už ale za své služby dostávají zaplaceno od svých uživatelů
* Argumentace nutnost zlepšování sítí jen “protože” Netflix a “exponenciální” růst provozu
* Ve výsledku to nakonec buď opět zaplatí uživatel, Netflixu a dalších
* Nebo na to doplatí uživatel, “free” se sníženou kvalitou, například
* Netflix sám investuje velké peníze do technologií negujících nedostatky sítí
* ISP to zkoušejí už dlouho, ale až teď to začala zkoumat EU
* Začne to Netflixem a už to nikdo nezastaví. Po velkých půjde i po menších
* Pokračovat to bude k televizím, Netflix = 10 % času televizí v USA
* Takže Česká Televize, Nova, Prima, DVTV, Televize Seznam … a rádia .. a ..
* Operátoři získají “kill switch” a vrací se i otázka síťové neutrality
* Netflix > YouTube > TikTok > Disney+ > Hulu
* Souboj lobbingu s nejasným výsledkem kde bohatí jdou po bohatých aby byli ještě bohatší a EU se ráda ukazuje jako ochránce slabších
Užitečné věci k prostudování
* Placení vydavatelům za umístění ve vyhledávání a na socnetech? Cesta do pekel (#TYDEN podcast)
* Co je to síťová neutralita a proč je to důležité (365tipů)
* Netflix bojuje proti snaze donutit streamovací firmy platit za modernizaci sítě ISP (Ars Technica)
* Hlavní projev spoluředitele Grega Peterse na Světovém mobilním kongresu 2023 (Netflix)
* Konzultace o nákladech na telekomunikační sítě v EU rozčílila velké technologické firmy (Reuters)
* Budoucnost odvětví elektronických komunikací a jeho infrastruktury (EU)
* Předběžné stanovisko BEUC k možnému zavedení poplatků za síťovou infrastrukturu (BEUC, PDF)
* "Neexistují žádné důkazy o 'free-ridingu'" a že náklady na připojení "jsou obvykle hrazeny a placeny zákazníky poskytovatelů internetových služeb" (BEREC, PDF)
* Video tvoří 65 % objemu internetu (Sandvine)
* Ondřej Malý: Mobilní kongres je zpět. A tradiční nářky operátorů také (E15)
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
2. března, 27. díl podcastu #TDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení.
Google Analytics končí a Google vám natvrdo založí Google Analytics 4 abyste měli čas se to naučit a přejít. Je to od něj hezké, pokud tedy do té doby GA4 dodělá a nebude to zmatek a nedodělek. Ale budiž, návštěvnost to měří. Jenže, ono to jde taky jinak. Bez Google, bez cookies, bez sušenkové vyskakovací pohromy, šetrně k soukromí. A to je to o čem chci dnes tak trochu mluvit.
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
Stručný obsah podcastu
* Jak se měří návštěvnost. Návštěvy, zhlédnutí, uživatelé, unikátnost
* Proč se vlastně měří návštěvnost a proč si ujasnit jak hodně ji potřebujete měřit
* Co se to děje s Google Analytics a proč nikdo nemá GA rád
* Proč se do toho mícha GDPR, EU a proč jsou potřeba cookies
* Čím nahradit Google Analytics? Profi třeba Matomo, ale jsou snazší (a free) věci
* Kdy u Google Analytics zůstat a proč zajít k Honzovi Tichému na školení
* A proč nespěchat s plným upgrade
Užitečné věci k prostudování
* WordPress pluginy pro přímé sledování návštěvnosti. Bez Google Analytics
* Co si pořídit na Cookie bannery místo Complianz?
* Jak se měří návštěvnost? Návštěvy, uživatelé, zhlédnutí, reální uživatelé
* Jak zjistit návštěvnost nějakého (cizího) webu
* Proč dosah není zobrazení a čím se vlastně tyto dvě metriky liší?
* Jak se falšuje návštěvnost?
* An In-Depth Guide to Google Analytics 4
* Get to Know Google Analytics 4: A Complete Guide
* Pokud chcete školení, tak: Google Analytics 4 Masterclass od Honzy Tichého
* Prozatím neupgradujte na Google Analytics 4, založte si raději paralelní měření
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
23. února, šest a dvacátý podcast. #Týden k poslouchání už chvíli vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu.
Dnešní díl se vrátí k ověřeným účtům, těm s “modrou fajfkou”. To proto, že teď je móda za to chtít peníze, takže myslím, že vám právě ty peníze ušetřím. Abyste je případně mohli dát za zdejší předplatné. Vyjde to podstatně levněji, než nechat si ověřit účet. A aspoň něco dostanete.
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
Stručný obsah podcastu
* Začal s tím Elon Musk a skončilo to katastrofou, jak jinak
* Z recese se přidal Tumblr. A lidi to baví, tak mu platí
* Čerstvě s tím přišel Facebook, vidina příjmů zaslepuje
* Co to je “ověřený” účet? Můžete tomu skutečně věřit
* Je bezpečně někam poslat doklad totožnosti?
* Proč si účet neověřit, dostanete za to něco?
* Proč “lepší viditelnost” je cesta do pekel
* A proč si naopak účet ověřit, ale to jsme jinde. U firemních účtů
* Jak to vlastně bude s firemními účty?
* Odbočka k Mastodonu. Jde to i jinak.
* PS: Radši si pořiďte ChatGPT
Užitečné věci k prostudování
* Parodie na placené ověřování od Tumblru platformě od listopadu 125% nárůst příjmů z nákupů v iOS (TechCrunch)
* Meta spouští ověřené účty pro Instagram a Facebook za peníze, budou vás stát 11.99 USD měsíčně (14.99 USD při placení přes Apple) (Reuters. The Verge, Mark Zuckerberg)
* Jak mít na Mastodonu “ověřený” účet? Jak to udělat na WordPressu? (365tipů)
* Ověřují sociální sítě identitu uživatelských profilů? Jak je možné, že na Linkedin je tolik fake profilů (365tipů)
* Jak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu? (365tipů)
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
16. února, dva tisíce dvacet tři, už jsem si i zvykl. Podcast ale dva-cet-pět, raw jako obvykle. Stříhat zatím neumím, studio taky nemám, peníze na něj už vůbec a celé to prostě vzniká jen podle osnovy a na jeden pokus. #Týden k poslouchání už chvíli vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu.
Vrátím se k umělé inteligenci. Chatovací, tedy k ChatGPT a tomu, zda může “něco takového” nahradit vyhledávání. Ono je to totiž dost důležité téma a dost hodně se řeší jak to promění vyhledávání. Obzblášť poté co předvedli Microsoft a Google. A nejen předvedli, zkazili co mohli. Spěchat se nevyplácí.
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
Stručný obsah podcastu
* Jen tak shrnutí, co je to ChatGPT a proč je důležité to “chat”
* Co umí ChatGPT dobře a co třeba moc neumí, nebo vůbec
* Nevyřešené otázky? Klasicky autorské právo, ale je toho víc
* Proč se o ChatGPT říká, že halucinuje?
* Na co vám ChatGPT neodpoví? A kdo to určil?
* A proč je tak děsně uctivá a ukecaná
* Proč jsme nespokojení s vyhledáváním?
* Co by se muselo stát, aby to šlo pro vyhledávání
* Malá odbočka, ChatGPT změní (a už mění) SEO
* A kdy to uvidíme?
Užitečné věci k prostudování
* Microsoft představil Bing s vyhledáváním doplněným o ChatGPT technologii.(CNET, Microsoft, TechCrunch)
Umělé inteligenci Bing nelze věřit. Microsoft vědomě vydal nefunkční produkt pro krátkodobý humbuk (DKB Blog)
* Google také představil vlastní představu o spojení AI a vyhledávání. Neměl toho moc co ukázat (Gizmodo)
* Všichni mluví o #chatGPT. Tak já bude taky 🎤
* 30+ veřejně dostupných nástrojů, využívajících různé podoby AI. 🔏
* “Google ztrácí kontrolu” píše Tech Crunch ohledně schopností Google v AI. Má to ale háček, podle jiných je Google v AI mnohem dál než Open AI.
* Konverzační AI od Microsoftu se tak trochu zbláznila. Útočí na uživatele, uráží je a dokonce se, dá-li se to tak říci, emočně zhroutila (Independent, /r/bing)
* Google varuje před "halucinačními" chatboty, uvádí zpráva (Reuters)
* Noam Chomsky o ChatGPT: Je to "v podstatě high-tech plagiátorství" a "způsob, jak se vyhnout učení" (Open Culture)
* Bard zničí online vyhledávání (Business Insider)
* Zkouší to například Neeva, pouští se do toho Baidu
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
9. února, dvacet čtyři, kdo by to byl řekl, že to ještě pořád dělám. Tedy tento podcast, co zpravidla vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu.
Když už minule bylo téma digitální detox tak na to navážu. Před pár týdny, na Linkedin (je připojený i níže), jsem ukazoval kolik hodin týdně opravdu pracuju. Je to totiž důležité téma. Pracovní doba 8.5 hodiny totiž není to co odpracujete :) A bylo by škoda to nechat umřít v hlubinách Linkedin.
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě pro platící. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
Stručný obsah podcastu
* Změřte jak hodně opravdu pracujete, třeba s Toggl Track
* Nikdo nepracuje opravdu osm (a půl) hodiny denně
* 7:00 budíček, mezi 12/13 oběd, končím běžně tak mezi 17:00-19:00
* Čisté práce je ale v ty lepší dny tak 3-4 hodiny. Měsíčně 60-70 hodin
* A to prosím pěkně i práce o víkendech
* Oběd, záchod, úklid, chvíli koukat do blba
* Schůzky, cestování, jít na kolo
* Být v práci tak i tlachání s kolegy, kávičky, kuřácké pauzy
* Věci účtované (na klienta) vs. osobní věci a koníčky
* I tyhle věcí si jednou za čas zkuste měřit
* Třeba i ty co vás někde platí “od kusu” (psaní článků)
* Po minutách? 1/4 hodinách? Zaokrouhlovat?
* V mimoprostoru? Čtení, hledání témat, brouzdání
* Vedlejší efekt? Vím průběžně jak bude vypadat měsíční fakturace
Užitečné věci k prostudování
* Digitální detox není nic složitého. Jak na to? Předchozí díl podcastu
* Jak jsem na tom já coby freelancer v příspěvku na mém Linkedin
* Toogl Track - toggl.com - ale podobných nástrojů je více:
* V čem sledovat kolik času vynakládáte na projekty a různorodé činnosti?
Něco navíc. Původní text z Linkedin
Zdenka Linka o kousek vedle píše něco o tom, že je normální, když kopík nepracuje osm hodin denně. Tak já se přidám a povím vám jak to mám tady. Já #freelancerVstávám v sedm, každý den, sedm dní v týdnu. V pracovní dny pak pracuju většinou až tak do sedmi do večera, ale jsou v tom různé přestávky.Oběd, záchod, úklid doma, chvíli chci vysadit. Některé dny to ruší i schůzky mimo domova, kam se musí cestovat. Tam a zpátky, což není práce. Od jara do podzimu se můžu prostě sebrat a jít na hodinu či dvě na kolo.Klientům účtuju "po minutách", opravdu jen odvedenou práci. A výsledek můžete vidět na grafu níže.Jenže, spousta věcí se nikomu neúčtuje. 365tipů, rychlofky/#TYDEN, Kolotipy, feedit.cz (ten je běžně pár hodin denně) - tedy mé vlastní věci/projekty. Občas tam jsou i "klienti" "neklienti" kde se nic neúčtuje, ale čas to zabralo, to do Toogle taky nemíří. A pak je tam i nějaké to psaní článků, jako je PCTuning, to si do Toogglu nedávám, platí se tam "od článku".Někdy na jaře jsem si do Toggle asi dva měsíce dával i mé projekty, chtěl jsem vědět kolik vlastně zaberou. Pak jsem to už nedělal, ale prozradím že je to běžně ještě jednou tolik hodin jako to co vidíte na grafu., takže někde okolo 130 čistých hodin čisté práce měsíčně.Co se v "billingu" taky neobjevuje je čtení. Stovky zdrojů, hledání témat, věcí pro předání na klienty. Odehrává se to často na záchodě nebo ve vaně, hodně často když někam jedu #mhd nebo někde zbytečně čekám.Celé to "komplikuje" i to, že klienti mají různé hodinové sazby a to rozmezí je tam dost velké, řekněme od 500 do 2000 Kč za hodinu.Soboty a neděle? To jsem vlastně nezmínil. Většinou tam píšu, články, 365tipů tipy, musí se dokonči #tyden a zveřejnit/odeslat, občas články jinam, nebo články pro klienty. Z doby kdy jsem to trackoval vím, že je asi tak polovina času co ve všední den. Ale to vím i z subjektivního pocitu.
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
2. únor, suchý únor, #TYDEN číslo dvacet tři, pokud jsem se někde neztratil v číslování. Podcast, co zpravidla vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu.
Dáme si “starší” téma, protože chystám na březen školení. A taky proto, že se na to v poslední době často objevují dotazy. Digitální detox. Jak se nenechat ovládnout mobily, upozorněními, e-maily.
#TYDEN k poslouchání nic nestojí, ale nedělní týden můžete mí ve velké (20 tisíc znaků a více) podobě. Plný informací, souvislostí, novinek, trendů. 5 doláčů měsíčně, 50 na rok, nebo i více, pokud uznáte za vhodné. Pomůžete i tomuto podcastu, ale také 365tipům. Zadarmo to dělám už kupu let, ale každá koruna se hodí.
Stručný obsah podcastu
* Detox jako detoxifikace? To neberte tak vážně, nebo taky ano
* Digitální závislosti. Počítače, mobily, hry, socnety, chaty, videa, porno
* Digitální detox je … že omezíte digitál … že budete komunikovat a žít “klasicky”
* Detox vám … přinese čas .. klid … pohodu
* Kde začít? Odpojte se, vypněte, dávkujte, dělejte jen povinné/nutné
* Co pomáhá? Vypnout všechny upozornění. Ano, všechna. Žádné vyskakování
* Řiďte si sami, kdy se jdete podívat “co je nového”
* Naplánovat si offline hodiny. Dny, týdny. Vypadnout do přírody. Běhejte, kolo, posilovna…
* Čtěte knížky, pořiďte si kočku či psa, koníčka (a klidně i koně)
* Odhlaste si zbytečné e-maily
* Vypnout mobil, hlavně v noci. Dát displejem dolů. Letový či Silent režim
* Nechte si jen jednu sociální síť. Nebo žádnou. Odhlašujte se. Odinstalujte appky
* Nevyřizujte došlé věci (e-mail, atd) hned, jděte do toho až když “máte čas”
* JOMO vs FOMO
* ScreenTime a FamilyLink či něco podobného
* Jak to dělám já?
Užitečné věci k prostudování
* To nejpodstatnější v Co je to digitální detox a jak na něj
* Co je to JOMO
* Co je to FOMO a FOLO
* Co je to netolismus a co dělat, když se s ním setkáte?
* Screen Time vám spočítá čas trávený aplikacích a s displejem. A také umožní omezit. Nové od iOS 12
* Jak zacházet s mobilním telefonem na schůzce či poradě. Nic složitého, ale …
* Vypínat zbytečná upozornění se vyplatí. V mobilu, tabletu, počítači, Facebooku ….
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
26. leden, dvacátý druhý #TYDEN k poslouchání, podcast, co zpravidla vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu.
Stručný obsah podcastu
* Monopoly, dominantní postavení, zneužívání, kupování konkurence, nevýhodné smlouvy, atd
* Google si o to dlouho říkal a dostal v minulosti množství pokut (2017, EC 2.73 miliardy USD, 2018 EU a 4.3 miliard dolarů, 2019 další EU a 1.49 miliardy)
* Jenže … co je to pro společnost s příjmy 54.5 miliardy USD za čtvrtletí (končící zářím) z vyhledávání, YouTube, Google Network a dalších reklamních aktivit
* Týkalo se to protlačování vlastních služeb, Androidu, AdSense i dalších
* Až v roce 2020 se objevila žaloba 10 státu v USA na ilegální monopol v online reklamě a zároveň obvinění od DOJ z téhož ohledně vyhledávání, které by, mimochodem, mělo jít k soudu v září
* Nově tedy žaluje Google Ministerstvo spravedlnosti a 8 států a chtějí oddělení inzertního byznysu
* Naposledy se něco takového stalo v osmdesátkách s telco
* Ale taky tu byl pokus o totéž s Microsoftem. Tehdy ale unikl rozdělení a dá se tak trochu říci, že to pomohlo i vzniku Google
* A vlastně také s Facebookem v roce 2021. Neúspěšně
* Google to každopádně odmítá a tvrdí, že konkurence existuje; a má tak trochu pravdu, má “jen” zhruba třetinu trhu a podíl mu klesá
* Jak to dopadne? Těžko říct. Jisté je, že to bude trvat roky. Dlouhé roky
Užitečné věci k prostudování
* 8 States vs. Google: A Closer Look At The DOJ’s Antitrust Lawsuit (Search Engine Journal)
* Why Google is facing its most serious antitrust challenge to date (The Verge)
* Google's most serious antitrust challenge to date (Casey Newton)
* DOJ files second antitrust suit against Google, seeks to break up its ad business (CNBC)
* Justice Department Sues Google for Monopolizing Digital Advertising Technologies (DOJ)
* United States v. Microsoft Corp. (Wikipedia)
* Microsoft Antitrust Case (CFI)
* Breakup of the Bell System (Wikipedia)
* Regulators want to break up Facebook. That’s a technical nightmare, insiders say. (Washington Post)
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
19. leden, dvacátý první #TYDEN k poslouchání, podcast, co zpravidla vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu.
Stručný obsah podcastu
* Co to vlastně Twitter provedl minulý čtvrtek
* Proč jsou aplikace pro Twitter takové téma
* Čím jsou přínosné pro uživatele
* A naopak, čím jsou problémem pro Twitter
* Jak je to jinde? Facebook, Twitter a další
* Jak vlastně může Twitter něco takového technicky provést
* Jak tohle dopadne a jak se připravit na konec, aplikací i Twitteru
Užitečné věci k prostudování
* Pokud jste potřebovali další potvrzení, interní zprávy ze Slacku na Twitteru ukazují, že odříznutí klientů třetích stran bylo "záměrné" (Daring Fireball)
* Další promyšlený krok Elona Muska? (Mashable)
* The S**t Show. Nějaký hajzl vytáhl zástrčku. (Craig Hockenberry)
* Twitter nově tvrdí, že některé aplikace třetích stran blokuje záměrně. Prý začal vyžadovat dlouho platná pravidla. Jaká? To neříká.
* O jakých že to aplikacích je řeč? Tweetbot, Twidere X, Echofon, Twitterrifix, Plume, Tweetcaster, Birdie, Talon, TweetlogiX a řada dalších
* Nezapomeňme, Twitter má vlastní - TweetDeck
* Přestěhovat se z Twitteru na Mastodon? Jak na Mastodon
Vývoj po vydáno podcastu
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe -
12. leden, dvacátý #TYDEN k poslouchání, podcast, co zpravidla vychází ve čtvrtek a k nalezení je na Spotify, Apple, Google a hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu.
Stručný obsah podcastu
* Algoritmické timeline všude, nově ji vnucuje (už opět) Twitter
* Stále klesající dosahy, snaha vynutit placení za to, abyste byli vidět
* Ani na osobních profilech to nefunguje
* A vaši sledující či fanoušci prostě nejsou vaši
* Proč se vrátit ke kořenům a proč právě k e-mailu?
* Protože cena, dosah, výkon, konverze a vlastnictví
* A monetizace
* #TYDEN, 365tipů, Kolotipy
* A hlavně Old School střípky, řeší několik věcí
* Kudy na to? Substack je fajn. Chcete-li česky, tak Pickey. ale je toho víc, včetně čistě e-mailingových (Mailchimp, to určitě znáte) či čistě podcastových platforem
* Budoucnost?
Užitečné věci k prostudování
* #tyden (Rychlofky) e-mailem znáte, jste na nich
* 365tipů má také vlastní e-mailing, Kompendium
* Aby toho nebylo málo, tak ještě Páteční koktejl Kolotipů
* Nejnovější přírůstek jsou Old School Střípky
* Substack pro posílání newsletteru? Co vás čeká a na co si dát pozor
* Na co si dávat pozor při tvorbě e-mailových newsletterů
* Jak se z Revue přestěhovat na Substack (ale i jinam). A proč k tomu došlo?
* Podcast v Substacku? Je to nesmírně snadné. Ale až příliš jednoduché
* Why marketers should get back on board with email newsletters
* The Ultimate List of Email Marketing Stats for 2022
* Kde mít newsletter? Substack, Patreon, Ghost, Medium, HeroHero, Pickey, Gazetisto, Linkedin
Příklady českých tvůrců na Substacku
Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe - Mehr anzeigen