Folgen
-
Один з ведучих цієї програми — 1989 року народження. Батьки купили його в магазині, бо, як розповідала героїня телемосту Ленінград-Бостон, «сексу у нас немає і ми категорично проти цього». А інший народився 1992 року, за часів незалежної України, тому — у звичайний, природний спосіб.
Насправді ж відому фразу, яка стала мемом, вирвано з контексту. У відповіді учасниці телемосту йшлося про зловживання жіночою сексуальністю в рекламі. І секс, звісно ж, у Радянському Союзі був. Але яким він був? Чи багато про нього знали? Звідки радянські підлітки отримували інформацію про це? Чи займався хтось секс-освітою? Обговорюємо з сімейним психотерапевтом Олександром Котенком і лікарем-гінекологом Сергієм Бакшеєвим.
-
Fehlende Folgen?
-
Згадуємо репресії радянської влади проти греків — “грецьку операцію” НКВС 1937-1938 років і депортації греків у 40-ві роки. Гості студії — голова Еллінського товариства «Енотіта» Ніна Плечак-Паскал та докторка історичних наук Лариса Якубова.
-
Розмова про радянські вибори. Чому літні люди досі голосують першими та як виглядали виборчі дільниці в СРСР, розповідають історики Юрій Шаповал і Мирослав Борисенко.
-
Побіжний аналіз історії ромів за радянських часів показує багато спільного з історією українців того періоду, починаючи від 1920-х і до розпаду СРСР. Колективізація, коренізація, індустріалізація, ліквідація неписьменності, Голодомор, чистки — обидва етноси разом пройшли через усе це. Гості студії — науковий співробітник Українського центру вивчення історії Голокосту Михайло Тяглий і співголова Асоціації «Романіпен» Валерій Сухомлинів.
-
"Конституція" Пилипа Орлика не була Конституцією в сучасному значенні слова, а Степан Бандера - надто суперечлива фігура, щоб називати на його честь вулицю. У програмі "Антикульт" говоримо з істориком Георгієм Касьяновим. З розмови дізнаєтеся, що таке історичний міф, як він перешкоджає або сприяє науковому дослідженню, які історичні міфи можна виділити в українській пострадянській історії
-
Цієї весни в Празі сталися дві події, які розлютили російську владу. У районі Прага-6 знесли пам'ятник маршалу Конєву, а в іншому районі встановили пам'ятний знак на честь Російської визвольної армії. Обидва епізоди і реакція на них стала для ведучих програми "Антикульт" приводом поговорити про декомунізацію у Чехії. У студії — директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам'яті Ігор Кулик, на skype-зв'язку - історики Віталій Бака (Україна) і Штепан Черноушек (Чехія).
-
У новому випуску подкасту "Антикульт" продовжуємо аналізувати образи Леніна і Сталіна в радянському кінематографі. Гості ефіру, кінознавці В'ячеслав Шмиров і Євген Женін, розбирають фільми "Падіння Берліну", "Клятва", за допомогою яких формувалися міфи, а також стрічки "Комедія суворого режиму", "І чорт з нами", які дали старт пародіюванню образів.
-
Палкий прихильник репресій чи мирний інтелектуал? До 150-річчя від дня народження Володимира Леніна говоримо про образ провідника Жовтневого перевороту у кіномистецтві. Як образ Леніна змінювався відповідно до потреб ідеології? Чому Ілліча можна порівнювати з Іваном-дурнем? Як кінематографічні Ленін і Горький сперечалися про доцільність терору? Розповідає кінознавець В'ячеслав Шмиров.
-
Судье заодно с прокурором
Плевать на детальный разбор
Им лишь бы прикрыть разговором
Готовый уже приговор
Так описав процеси проти дисидентів радянський і російський бард Юлій Кім у пісні "Адвокатський вальс". Але в умовах, коли влада розраховувала на обвинувальний вердикт, деякі адвокати в СРСР виборювали для клієнтів менші терміни чи навіть звільнення в залі суду. Діна Камінська, Софія Калістратова, Борис Золотухін, Семен Арія та інші брали участь у процесах в усьому Радянському Союзі. Захищали, зокрема, і кримських татар. Як працювали такі адвокати і що отримали за своє сумлінне ставлення до професії, розповідає правозахисних, директор "Харківської правозахисної групи" Євген Захаров.
Фото зі сторінки "Харківської правозахисної групи" .
-
Кого ми уявляємо собі при фразі “радянський адвокат”? З одного боку, це Віктор Медведчук, завдяки якому Василь Стус отримав свій останній тюремний термін. А з іншого - Софія Калістратова, яка захищала дисидентів, у тому числі й кримських татар. У яких умовах працювали адвокати в різні періоди існування СРСР, чим відрізнялася практика у політичних і загальнокримінальних процесах, розповідає російський та український адвокат Ілля Новіков.
-
У 1970 році в радянській Україні влада закрила на карантин два міста - Одесу і Керч. На півдні спалахнула епідемія холери. Курортників випускали з Одеси тільки після обсервації, а спецслужби перевіряли версію, чи не занесла інфекцію іноземна розвідка. Як доповідав КДБ керівництву СРСР про епідситуацію та яких порушників знаходив, розповідає дослідник архівів радянських спецслужб Едуард Андрющенко. А власними спогадами про обсервацію на одеському стадіоні ділиться бізнесмен Роман Топілов. Бонус - фрагмент монологу Михайла Жванецького "Мій двір в Одесі", присвячений життю міста в розпал епідемії.
-
Повстання у нацистському таборі смерті "Собібор" стало єдиним успішним за період другої світової війни. Очільник збройного виступу — радянський військовополонений Олександр Печерський, який народився в єврейській родині в українському Кременчуці. Ще за життя Печерського вийшов британсько-югославський фільм "Втеча з Собібору" про подвиг повстанців. Але в СРСР очільник бунту не мав широкого визнання і не став Героєм Радянського союзу. Чому - пояснюють кандидат історичних наук, викладач Магістерської програми з юдаїки Києво-Могилянської академії Сергій Гірік та кандидатка філософських наук, керівниця міжнародного проєкту з увічнення пам’яті героїв Собібору в Україні Лариса Москаленко
-
Говоримо про радянський підхід до державної служби. Чим він відрізнявся від західних стандартів і до цього це призводило, розповідають голова Нацагентства з питань державної служби Олександр Стародубцев; політолог на журналіст Денис Юдін та науковий співробітник Академічного центру Бориса Нємцова з празького Карлова університету Олександр Морозов.