Folgen
-
Lezárult a rektorválasztás a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME). Sulyok Tamás köztársasági elnök július elsejétől Charaf Hassant nevezte ki öt évre az egyetem élére. A Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja korábbi megnyilatkozásaiban, de pályázatában sem titkolta: a BME jövőjét nem közvetlen állami fenntartásban látja. A podcast-adásban a Bitport főszerkesztője, Dervenkár István az egyetem jelenlegi problémáin túl az új rektor reformterveiről is kérdezte az új rektort.
Akinek nincs háromnegyed órája, hogy az alábbi vágatlan beszélgetést meghallgassa, olvassa el az interjú erősen szerkesztett és tömörített változatát a Bitporton (link: https://tinyurl.com/yc66td5u)
-
Egyrészt mert őket is érinti az Európai Unó új kiberbiztonsági direktívája, másrészt mert igyekeznek segíteni a felkészülésben ügyfeleiknek. A teendőkről, a megoldásszállítók felelősségéről is beszélgettünk Pataki Tündével, az Invitech Stratégiai Területek üzletágának vezetőjével, és Herk Imrével, a vállalat kiberbiztonsági tanácsadóinak vezetőjével.
A téma iránt mélyebben érdeklődőket várjuk a CIO Klub NIS2-vel foglalkozó szakmai napjára április 9-én a La Vida Rendezvényközpontban, ahol a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága és az Invitech szakértői adnak fontos támpontokat a felkészüléshez. A szakmai napra az érintett cégek üzleti és informatikai vezetői, kiberbiztonsági szakemberei a Bitport CIO Klub oldalán regisztrálhatnak: https://cioklub.hu/szakmainap/.
A podcastadás az Invitech támogatásával készült.
-
Fehlende Folgen?
-
Corvinus Vezetéstudományi Intézet
-
Egy téma nélkül elképzelhetetlen ma egy informatikai konferencia: a mesterséges intelligenciáról beszélni kell. A ChatGPT keltette felfokozott érdeklődés óriási lendületet adott az MI-fejlesztéseknek. De ahelyett, hogy válaszokat kaptunk volna, jobbára csak a kérdések sokasodtak. Bevonul-e az MI a mainstream technológiák közé, és ha igen (mert kétségünk nem lehet: bevonul), mikor? Milyen hatással lesz a régebbi adattechnológiákra, az üzleti analitikára vagy a big datára? Egyáltalán: hogyan befolyásolja majd a vállalatok adattámogatott működését, átalakítja-e a folyamatokat? Hívtunk három szakértőt, akik három iparágat, ezáltal három nézőpontot is képviseltek. Ekler Péter egyetemi oktató (BME VIK), Horváth Gyula meteorológus, elnöki főtanácsadó (OMSZ). Tamás László senior data manager (WizzAir) beszélgetése.
A hangfelvétel 2023. május 12-én készült Egerben, a CIO Hungaryn.
-
Amikor lassul a gazdaság, a vállalatok alaposabban megnézik, mire mennyit költenek. Ilyenkor hirtelen előkerülnek a szolgáltatásként igénybe vett, ún. felhős megoldások is. És sokszor kiderül, hogy a cloud épp egyik legfontosabb ígéretét, a költséghatékonyságot nem váltja be. De hol a hiba? A felhőben? Vagy adott vállalat nem találta meg azt a felhőköltség-menedzsment eszközt, ami számára ideális lenne? Vagy a módszertannal hibádzik valami? Hogyan mozog ma a vállalati informatika az on-premise – felhő – hibrid hármas kijelölte térben? Erről beszélgetett A CIO Hungaryn Pocsai Zsolt, az OTP Bank Digitális Infrastruktúra Szolgáltatások Igazgatóságának ügyvezető igazgatója, Farkas Tamás, a Lufthansa Systems szenior FinOps-elemzője, a FinOps.hu munkatársa, valamint Tilk Máté, a MOL Group Digital Factory IT-vezetője. A moderátor Gazdag Ferenc, a VISZ alelnöke, az MVM Csoport digitális technológiai tanácsadója.
Az alábbi hangfelvétel 2023. május 12-én készült Egerben, a CIO Hungaryn.
-
Kivételes lehetőség egy CIO életében, ha levezényelhet egy teljes digitális transzformációt – majd lehetőséget kap ugyanott az ismétlésre. A Vodafone-nál a Liberty Global felvásárlása után indult el a két szervezet informatikai és üzleti összeolvasztását célzó Bridge projekt, amely a core rendszer cseréjével járt. Majd kezdődhetett az ismétlés a a DIGI felvásárlása nyomán.
Kelmen Bálintnak a Vodafone informatikai vezérigazgató-helyetteseként tartott előadását (azóta a szakember a banki szférába igazolt) nem csak az átfogó digitális transzformációra készülő szervezetek informatikai vezetőinek a figyelmébe ajánljuk. Általános tanulsággal is szolgál a különböző informatikai projektekkel kapcsolatban.
A hangfelvétel 2023. május 12-én készült Egerben, a CIO Hungaryn. A követhetőséget segítendő itt letöltheti PDF-ben az előadás prezentációját is: https://bitport.hu/cio-podcast-56-egy-nagyvallalati-digitalis-transzformacio-hetkoznapjai
-
Tavaly, a CIO Hungary 2022-en került először elő hangsúlyosan a felhős költségek kezelésének, optimalizálásának témája. A téma az idei konferencián is hangsúlyos szerepet kapott, most a FinOps módszertan kapcsán. Bár a fogalom tartalmával már többé-kevésbé kezdünk tisztában lenni, érdemes meghallgatni Farkas Tamás előadását, aki eligazít abban is, hogy milyen tévhitek kapcsolódnak a fogalomhoz.
A FinOps-szakértő több mint öt éve dolgozik a Lufthansa Systems FinOps-vezetőjeként. A cloud környezet kialakításával párhuzamosan Magyarországon az elsők között épített fel komplex FinOps keretrendszert nagyvállalati környezetben. Mivel a FinOps Foundation aktív tagjaként van rálátása a felhős költségmenedzsment nemzetközi gyakorlataira, megkértük, foglalja össze azokat az elképzeléseket, melyek mentén a szervezetek a komplex infrastruktúrájuk üzemeltetési költségeit optimalizálják.
Az előadáshoz érdemes letölteni a prezentációt is, amely segít megérteni az előadó mondanivalóját. Az előadás letöltéséhez lapozzon ide: https://bitport.hu/cio-podcast-55-cloud-kantarszaron-avagy-mirol-is-szol-valojaban-a-finopshttps://bitport.hu/cio-podcast-55-cloud-kantarszaron-avagy-mirol-is-szol-valojaban-a-finops.
-
Idén is készültünk egy exkluzív kutatással a CIO Hungaryra. A Corvinus Egyetem és a Bitport kutatása, melynek kezdeményezője az IPR-Insights volt, a vállalatok felhőhöz való viszonyát vizsgálta. Az anonim online kérdőív kitöltésével közel száz magyarországi vállalat C szintű vezetője segítette, hogy pontosabb képet kapjunk a magyarországi vállalati felhőhasználatról. Az eredményekről pedig Fehér Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi kapcsolatékért felelős alelnöke, a kutatás vezetője számolt be.Az előadásból és a Bitport oldalálról letölthető prezentációból sok mindenre fény derül. Hogyan és milyen területeken épült be a vállalatok IT-rendszereibe a cloud computing? Merre haladnak a vállalatok: a további "felhősítés" vagy az on-premise rendszerek felé viszik az IT-t? Melyek a legnépszerűbb felhős szolgáltatások, illetve a globális hyperscale szolgáltatók vagy a regionális-helyi szolgáltatók szolgálják ki jobban a vállalati igényeket?
A hangfelvétel 2023. május 12-én készült Egerben, a CIO Hungaryn.
-
A CIO Hungary 2023 IT-biztonsági panelbeszélgetésének résztvevői megbeszélték: hogyan alakítható olyan IT-biztonsági környezet, amely nem akadálya, hanem támogatója a core tevékenységnek? Ki lehet-e alakítani olyan IT-biztonsági kereteket a vállalatoknál, melyek egyfelől megadják a szükségesen magas szintű biztonságot a vállalati rendszereknek, de nem akadályozzák az üzleti folyamatokat? Mi a szerepe ebben a CIO-nak, a CISO-nak vagy épp az üzemeltetési vezetőnek? Hogyan lehet bevonni a felhasználókat?
A beszélgetés részvevői: Györke Zsolt, az FGSZ IT-biztonsági és megfelelőségi szakértője, Kincses Károly, az IdomSoft IT-biztonsági vezetője, valamint Marik Csaba, a Phoenix Hungaria Holding CIO-ja.
A beszélgetés moderátora: Tichy-Rács Bálint, a Netlock IT-vezetője, a Vezető Informatikusok Szövetsége IT-biztonsági munkacsoportjának vezetője.
Felvétel 2023. május 11-én készült Egerben, a CIO Hungary 2023 konferencián.
-
A CIO Hungary 2023 első napjának keynote előadója, Drótos György, a Corvinus Egyetem docense volt. Egy magyarországi kutatás kapcsán arra kértük, hogy beszéljen a szervezetek válság- és jövőállóságról, valamint arról, hogy annak kiépítésében milyen szerepe lehet az IT-nak. Az előadás amellett, hogy helyretette a fogalmat, részletesen ismertette annak a kutatásnak a releváns eredményeit, amely a magyar(országi) vállalatok szervezeti fejlettségét vizsgálta.
Az előadást érdekes sztorik is színesítik, megtudható belőle például, hogy egyes japán családi vállaltok miért képesek ezer évnél is régebb óta működni azonos formában.
Az előadáshoz a Bitport oldalálról letölthető (https://bitport.hu/cio-podcast-52-leteznek-e-valsagallo-szervezetek-es-valsagallo-it) Drótos György informatív prezentációja PDF formátumban.
-
Három éve indult a Bitport podcastcsatornája. Ötven adás után most a lap vezetői, Csontos Péter, a Bitport kiadójának ügyvezetője, Dervenkár István főszerkesztő és Tököli Gábor szerkesztő ültek mikrofon elé, hogy válaszoljanak személyes és szakmai kérdésekre.
A beszélgetésből portál készítői arról is vallanak, hogy mit gondolnak az IT-bulvárról, illetve a generatív mesterséges intelligencia gyors fejlődése tükrében az újságírói szakma jövőjéről.
-
Az e-commerce virágkorában akár lerágott csontnak is tűnhet a téma: az értékesítés digitális támogatása. A kereskedelem a szemünk előtt alakul át, digitalizálódik, ma már teljesen természetes, hogy vásárlás előtt az interneten szerünk információkat, ahogy az is, hogy egyre több pénzt költünk el online értékesítési csatornákon. Arról azonban kevesebbet tudunk, hogyan néz ki a folyamat belülről, így meghívtuk a CIO Klub hangos kiadásának műsorába a téma két fekete öves szakemberét. Szigetvári József, a Szallas Group vezérigazgatója, egy kis vidéki szállásközvetítő cégből építette fel a régió egyik legerősebb szállásfoglalási oldalát. A vállalatot tavaly ősszel vásárolt fel a lengyel tőzsdén jegyzett Wirtualna Polska Holding részben azért a know-how-ért, amit Szigetváriék a régiós terjeszkedésük során felhalmoztak. Tilk Máté a MOL Digital Factory informatikai vezetője, így ő felel a MOL-csoport Fogyasztói Szolgáltatások üzletágának digitális átalakulásáért. Csapatával olyan területek digitalizálását végzi, mint az ügyfél-interakciók személyre szabása vagy a belső működés adatalapúságának fejlesztése.
A felvétel 2023. április 18-án a MOL Campuson készült.
-
Hol van az utakról az a több millió sofőr nélküli autó, amit a 2010-es évek közepén az iparág meghatározó vállalatai ígértek? Egyáltalán: leváltják-e valaha is a robotpilóták a kormánynál az embereket? Hol tart most az önvezetési technológia, mennyivel vagyunk okosabbak ebben a kérdésben, mint tíz éve? Dr. Szalay Zsolt egyetemi docens a BME Gépjárműtechnológiai Tanszékének és az ott működő Automated Drive labornak a vezetője, és Váradi András, az egyik legsikeresebb magyar startup, a 2012-ben alapított Commsignia kutatási igazgatója, segített eligazodni az önvezetés szövevényes világában.
A felvétel 2023. február 23-án készült a Commsignia budapesti székhelyén.
-
Különböző ágazatokat képviselő informatikai vezetők vitatják meg, hogy milyen IT-stratégia a leghatékonyabb jelen gazdasági helyzetben, fel kell-e készülni az IT-büdzsék csökkentésére, ha igen, hogyan. Esetleg épp hogy az IT erősítése segíthet? Vannak-e bevált receptek, elő lehet-e venni azokat a forgatókönyveket, melyeket a 2008-as válság utáni már egyszer végigjátszottak a vállalatok. Vagy esetleg a jelen helyzet valami egészen új reakciót kíván a vállalatok IT-részlegeitől?
-
Alapjuttatás? Employer branding? Gazdasági kényszer? Miért érdemes vagy kell a dolgozókat képezni? Egy felnőttképzési szakember és egy fejlesztő csapott össze a CIO Klub hangos kiadásában. Belső vállalati képzésekkel foglalkozó összeállításunk lezárásaként meghívtuk a CIO Klub hangos kiadásába a téma két ellenoldali érintettjét. Egyfajta szembesítés következett, ám annyit elszpojlerezhetünk, hogy nem lett konfliktus belőle. Fachs Anitával, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével, és Pfeiffer Szilárddal, a Balasys korábban hosszú évekig fejlesztőként és fejlesztési vezetőként is dolgozó kiberbiztonsági evangelistájával beszélgettünk.
A felvétel 2022. szeptember 24-én a Green Fox Academy központjában készült.
-
Az utóbbi években sorra jelennek meg olyan digitális technológiai megoldások, melyek új lehetőségeket nyitnak a turisztikai attrakciók bemutatásában. A szállodák is átalakulóban vannak, az átalakulás sebessége és lehetséges irányai is kérdésesek. Merre tart a digitalizáció vezérelte világban a fizikai élményre épülő iparág? Gyors vagy lassú átalakulásra számítanak a szakértők és az iparági szereplői? A Futourism 2022 záró panelbeszélgetésében a Dunakavicsok podcast két szerkesztője, Kovács Balázs (GD Consulting) és Nagy-Szász István (CPI Hotels Hungary) beszélgetett Varga Csabával, a Danubius Hotels központi üzemeltetési és HR-igazgatójával, valamint dr. Kilbertus Viktorral, TP-Link Hungary SMB-üzletágának vezetőjével.
A felvételt 2022. május 5-én Budapesten, a Futourism 2022-n rögzítettük.
-
Azt többé-kevésbé elfogadta a szakma, hogy a hatékony marketinghez vagy az értékesítéshez nélkülözhetetlenek a digitális csatornák. A Futurism konferencián elhangzott panelbeszélgetésből kiderül az is, hogy szinte nincs is olyan terület a turizmusban és a szállodaiparban, amiben ne játszhatna kulcsszerepet a digitalizáció, azon belül is az adat.
Az újturizmus témájával foglalkozó Dunakavicsok podcastcsatorna társszerkeztője, Nagy-Szász István irányításával Belán Miklós (Everguest, ügyvezető igazgató), Kende Gábor (Kende Gastro, társalapító-elnök) és Szekula István (Macmillan Equipment Group, cégtulajdonos, ügyvezető igazgató) próbált összehozni gondolatilag egy olyan szálláshelyet, amelyben szinte minden, még a vendégszám is pontosan tervezhető, így mindig optimális szinten tartható a bevételek és költségek aránya, a személyzet plusz terhelése nélkül tarthat nyitva az éjszakai bár, és még egy párnahuzat sem tűnik el soha.
A felvételt 2022. május 5-én Budapesten, a Futourism 2022 konferencián rögzítettük.
-
Mikor érkeznek meg a digitális élményeket kereső vendégek? Lehet, hogy már itt is vannak, csak még nem látjuk őket? A május 5-én megrendezett Futourism konferencia panelbeszélgetésén. Bárány Róbert geográfus, urbanista, főállású világutazó, tévés riporter a problémakör három, részben egymást átfedő területét ismerő szakemberrel beszélgetett. Gondos Kitti, az Everguest reputation managere a digitális vendégélmény kamatoztatásának lehetőségeit, Kiss Attila, a mndwrk Kft. ügyvezetője a fejlesztési szempontokat, míg Kelemen Gábor, a Danubius Hotels IT-igazgató feketöves szállodaipari IT-szakemberként a csak terepen megtapasztalható rögvalót (infrastruktúra, üzemeltetés stb.) képviselte.
A beszélgetésből kiderül, hogy hogyan érdemes belefogni a vendégélményt javító fejlesztési projektekbe, hogyan lehet mérni a sikerességét, mit jelent mindez az értékesítésben, és a fejlesztések lépést tudnak-e tartani a vendégek elvárásainak változásával.
A felvételt 2022. május 5-én Budapesten, a Futourism 2022-n rögzítettük.
-
Nehezített pálya-e nőként az IT-vezetői pozíció? Három szakemberrel beszélgettünk arról, hogy zajlik-e a nemek harca a nagyvállalatok IT-részlegein. Milyen karrierút vár a vállalati IT-ban, ha valaki nőként kerül ebbe az alapvetően férfiak uralta világba. Össze lehet-e egyeztetni a magánéletet és a karriert? Van-e különbség a női és a férfi vezetők módszerei között? Erről beszélgettünk három szakemberrel, akik nehezített pályán, tudniillik nem informatikai végzettséggel indultak, majd lettek hazai nagyvállalatok IT-vezetői. A CIO Klub hangos kiadásának vendége volt Majtényi Márta, a Norsk Hydro kiberbiztonságért felelős globális vezetője, Nagyné Agárdi Györgyi, az Allianz Hungária CIO-ja, és Popovicsné Koncsos Brigitta, E.ON Digital Technology Hungary Kft. ügyvezetője.
-
A turizmus a fizikai jelenlétről szól. Mégis egyre többen beszélnek a szektor digitalizációjáról. A május 5-én megrendezett Futourism első panelbeszélgetésében ezt az ellentmondást próbálta feloldani Kovács Balázs, az ún. újturizmussal Duna-régiós szinten foglalkozó Dunakavicsok podcast szerkesztője, a bécsi székhelyű GD Consulting ügyvezetője, Holczerné Szentirmai Ágnes, a Turizmusfejlesztők és Tanácsadók Szövetsége elnöke, valamint Nagy-Szász István, a CPI Hotels Hungary ügyvezető igazgatója, a Dunakavicsok podcastcsatorna társszerkesztője.
A terítékre kerülő kérdések: Hogyan kapcsolható össze egy a fizikai jelenlétre épülő ágazat a digitális megoldásokkal? Hol a helye, hogyan illeszkedik az iparág hagyományos kereteihez? Hogyan áll a digitalizáció terén a magyar turisztikai iparág? Mi köze a turizmus digitalizációjának a smart city projektekhez? Mi az az adatvezérelt turizmus, milyen digitalizációs eszközökhöz nyúlhatnak a turisztikai helyszínek, szállodák-szálláshelyek? Emellett szóba kerül az is, hogy a magyar turisztikai szektor milyen fejlettségi szintre jutott ezen a téren.
A felvételt 2022. május 5-én Budapesten, a Futourism 2022-n rögzítettük.
- Mehr anzeigen