Folgen
-
Je odhadováno, že každý den děláme v průměru na 35 000 rozhodnutí denně. Přestože by bylo rozhodně vtipné testovat, jak na tohle číslo výzkumníci došli a jak moc je pravdivé, v tomhle rozhovoru nám šlo o něco jiného. A to, jak strach ovlivňuje rozhodování a jak s ním pracuje profesionální sportovec, který má pády přímo v popisu práce.
Dušan Kříž je můj dobrý kamarád, mentální coach a profesionální freestyle snowboardista. Soutěžil v nejvyšších soutěží světového poháru, mistrovství světa a je členem Novozélandské filmové produkce Rusty toothbrush. Stal se teprve druhým Čechem v historii, který se dostal na světovou metu ve Freestyle snowboardingu.
A protože se spolu často bavíme nad tématem překonávání strachu a jak ho zvládá on, rozhodli jsme to natočit.
Výsledek? Hashtag #stopporn
-
Čím jsem starší, tím více vnímám potřebu porozumět sám sobě. Zakusil jsem různé pocity štěstí a pláče, hledání i nalezení. Tím spíše pátrám o prapůvodním významu člověka jako lidského druhu na této planetě a ve vesmíru.
Možná to zní veskrze metafyzicky, ale já vnímám toto zamyšlení jako odpověď na současnou ekonomickou, společenskou a lidskou krizi, která se nás bytostně více či méně dotýká. Ať už vědomě či nevědomě.
Usedli jsme proto s Klárou Křížovou, dvojnásobnou olympioničkou, instruktorkou jógy a zdravého těla (www.klarakrizova.cz, @kkrizova), Alicí Merhautovou, světoobčankou, designérkou ručně vyráběných šperků (@isis_jewellery), Dušanem Křížem, mentálním koučem a předním českým profi snowboardistou (@mentalnitrener), Michaelou Fibichrovou, zrozenou Bohyni, autorku projektu Tantraela (www.tantraela.com. @tantraela), Estrellkou a mnou a natočili jsme rozhovor o vlastní duchovní víře. Jak to vnímá každý z nás, co ji/ho k tomu vedlo a v co věří.
Rád bych řekl, že smyslem tohoto polylogu nebylo a není hlásat pravdy. Říkat, jak by měl člověk na svět nahlížet. Pouze se jednalo o potřebu činu převzít roli otevřenosti a možné kritické zpětné vazby, kdy naplno řekneme, jak to vnímám já a osoby mě blízké, když se bavíme o životním přesahuNěco takového, ať už tématicky a nebo početně, jsme nahrávali poprvé. Proto prosím těšte se jisté ne-dokonalosti, kterou jsme v rámci zachování autentičnosti nechtěli kazit přílišnou editací.
Náš rozhovor je na pokračování a další díly budou následovat.
Závěrem už jen jediné: V co věříte vy?
-
Fehlende Folgen?
-
Co byste dělali, kdyby vaše IQ bylo 206 bodů? ... PaedDr. Karel Kostka, MBA, Ph.D. se rozhodl zasvětit svůj život výchově a vzdělávání. Působí jako ředitel střední školy Kostka a děkan Fakulty společenských studií Vysoké školy Humanitas ve Vsetíně. Kromě toho se zajímá o umění, píše knihy a maluje.
Když jsem se poprvé o Karlovi Kostkovi dozvěděl, nemohl jsem uvěřit vlastním uším. Nadhled, pokora a přitom široká a hluboká odborná znalost věcí, které umí předávat srozumitelně dál. Prostě ví.
A protože přijal naše pozvání do Brainee, v tomto speciálním díle se bavíme o jeho pohledu na skutečnost. Jak se vyvíjí naše mezilidské vztahy, o pokřivení vztahu k věcem, o pozornosti, sebe-vzdělávání a o vědomí.
-
Blíží se vánoční čas. Dny s rodinou, přáteli a blízkými. Pohádky, cukroví, obžerství. Ale taky doba úklidu, horečnatých příprav a často vyhrocených situací nejen pro kapra. Prostě taková nenápadná zkouška pro rodinné vztahy.
Tak jsme si řekli, že uděláme speciální (čarodějnický) díl a pozvali jsme si Michaelu Fibichrovou, zakladatelku projektu Tantraela, průmyslovou inženýrku a zrozenou Bohyni. S ní jsme rozebrali havajskou techniku Ho’oponopono, která pomáhá dosáhnout nulového stavu a zlepšuje naše vztahy. Nejen o Vánocích.
Z Brainee přejeme společně Vědomé Vánoce a spokojený nový rok 2020.
-
Je tu další díl Brainee, tentokrát dvojnásobnou olympioničkou a čtyřnásobnou účastnicí na mistrovství světa v alpském lyžování Klárou křížovou. Probereme, jak se chovat ke svému tělu, aby nám dobře sloužilo, aniž bychom museli jíst růžové pilulky. Jaký vliv má vrcholový sport na zdraví? Co to přesně znamená být mobilní a proč na mobilitu často zapomínáme? A proč je důležité protahovat naši páteř? To vše a mnohem víc se dozvíš v tomto díle.
-
Když se bavíme v Lifehackignu o disciplíně, rozhodně to není nejvřeleji přijaté téma. Na oblíbenou otázku: „Kdo tady má výbornou disciplínu?" se ze 30 lidí většinou přihlásí 2, maximálně 3. To už bývá hodně silný ročník. Každopádně většinou odkryjeme, že s disciplínou to bývá jako s internetem. Všichni ho většinou máme, ale málokdo ví, jak přesně funguje. A tak jsme se na ni zaměřili.
Na pomoc jsme si vzali Libora Mattuše. Libor je neuro-jazykový kouč, mentor, autor, trenér a biohacker, který již více než 10 let předává své zkušenosti ze silově-kondičního tréninku, čínských bojových systémů, a z otužování nejen dle Wim Hofovy metody. A právě jak využít biologické, fyziologické a psychické procesy ke zlepšení disciplíny se dozvíš v tomhle díle.
-
Možná to znáš. Pocení, vysoký krevní tlak, sucho v puse, srdce buše jako o závod. Ano, řeč je o glossophobii neboli strachu z mluvení před lidmi. Kdybychom se prý rozpočítali v místnosti, 2/3 z nás jí trpí. Ve světě, kdy máme stále nějaké prezentace, veřejná vystoupení či „jen" prodáváme sami sebe každý den, by se mohlo zdát, že by bylo dobré vědět, jak na to. A nebo alespoň vědět, jak lépe mluvit, abychom zněli jako ostřílený moderátor rádia. A tak jsme se na to podívali.
Je tady druhý díl podcastu Brainee a Olda Burda jako zpovídaný host Jirkou Doležalem. Olda je moderátor, DJ, vášnivý rybář a hlavně lektor Školy řečnění. Když máte více než 25 let zkušeností mluvit do mikrofonu, vaši schopnost mluvit to poznamená. A právě návod na mluvení je obsahem tohoto rozhovoru. Mimo jiné se i dozvíme, proč tři tisíce třista třicet tři stříbrných stříkaček není pouhá hra pro děti, ale dokonalá výbava každého, kdo má potřebu mluvit před lidmi.
-
Všichni máme vizi. Zní to nadneseně, zní to jako klasické klišé. Ale myslíme tím v podstatě to, že většina z nás si přeje mít šťastný život. No jo, ale jak si tu svou vizi naplnit? Jak si za ní jít? A když člověk sebere odvahu a jde si za ní, jak překonávat pády, jak překonávat dny, kdy se nám nedaří?
V našem historicky prvním díle podcastu Brainee se s Jirkou Doležalem bavíme právě o tom. Jirka je spoluzakladatel motivačního diáře DOLLER, doktorand oboru Finance na Univerzitě Tomáše Bati a zakladatel vzdělávací platformy UNIVERSY. Povíme si, jak překonávat černé noci duše (dny fakt na 💩), proč jsou důležité mentální modely a jak si je aktualizovat. A jak na výkon, mentální wellnes a techniku Eat that frog Briana Tracyho, kterou si Jirka upravil pro každodenní vítězství.