Folgen
-
Aby w okresie PRL ubrać się w markowe ubrania, trzeba było kombinować. Można było odwiedzić Pewex lub przejść się na bazar. Jednym z takich miejsc były rembertowskie "ciuchy".
-
Pamiętacie materiał o najstarszych (najdłużej kursujących) liniach autobusowych w Warszawie? Teraz czas na podobny, tyle o liniach tramwajowych. Przed Wami niemal 40-minutowy materiał, w którym mowa o historii kilkunastu takich linii.
-
Fehlende Folgen?
-
15. odcinek cyklu "Dziwne warszawskie nazwy".
-
W 12. rocznicę rozpoczęcia mistrzostw Europy w piłce nożnej (Euro 2012), które rozgrywane były w Polsce i Ukrainie postanowiłem pochylić się nad inwestycjami, które zostały zrealizowane właśnie z myślą o tej imprezie, a które służą nam do dzisiaj.
-
Witajcie w drugim odcinku nowej serii "Mniej dziwne warszawskie nazwy", w której wyjaśniam etymologię tych nazw z naszego miasta, które uważam za bardziej zwyczajne i mniej nietypowe. W tym odcinku znajdzie się 12 nazw, takich jak: Braci Wagów, Grzybowska, Józefa Mehoffera czy Towarowa, oczywiście wszystkie zaproponowane przez Was
-
14 maja 2024 roku tramwaje po 51 latach powróciły na ulicę Jurija Gagarina. Z tej okazji postanowiłem przybliżyć historię tramwajów w tym miejscu, a także opowiedzieć o nowej linii.
-
To już 14. odcinek serii "Dziwne warszawskie nazwy". Znajdziecie w nim 12 nazw, a wśród nich takie, jak: Chińskiej Róży, Kaśki Kariatydy czy Promenada.
-
Stara Miłosna to dziś największe osiedle Wesołej. W latach 90, gdy jego budowa (powoli) zmierzała do końca, panował tu dość duży nieład, którego przykładem było to, że większość ulic... nie miała swoich nazw.
-
W Warszawie mamy wiele dziwnych nazw (o czym już wszyscy dobrze wiemy). Są jednak te mniej dziwne nazwy, których etymologia również jest nieraz bardzo ciekawa... I właśnie dlatego przed Wami "Mniej dziwne warszawskie nazwy", w których wyjaśniam pochodzenie mniej dziwnych (przynajmniej według mnie) warszawskich nazw.
-
Ulica Smętna, która powstała na początku XX wieku, przez wiele lat nie różniła się zbytnio od innych stołecznych ulic. Dziś jednak nie ma jej już na mapie.
-
13. odcinek "Dziwnych warszawskich nazw".
-
Na przestrzeni wielu lat po Warszawie poruszało się wiele najróżniejszych pojazdów w ramach komunikacji miejskiej. Obecnie są to: autobusy, tramwaje, metro czy SKM, a w przeszłości były też chociażby trolejbusy. A co, gdybym Wam powiedział, że było coś jeszcze? Najprawdopodobniej najbardziej zapomniany, nietypowy i dziwny środek transportu, który był swego rodzaju hybrydą?
-
12. odcinek cyklu "Dziwne warszawskie nazwy", w którym pojawią się te najbardziej znane w Warszawie, nietypowe nazwy.
-
W 10. odcinku serii "na szybko o Stolicy" mówię o jeszcze jednej wiacie "Ł", której udało się przetrwać aż do 2024 roku czy o nieistniejącej ulicy, po której pozostało coś... również nieistniejącego.
-
Gdy w 2002 roku Wesoła stała się częścią Warszawy, to podjęto decyzję o tym, aby nie zmieniać dotychczasowych nazw ulic, co do dziś niesie za sobą pewne konsekwencje. Okazuje się jednak, że nazwy w Warszawie dublują się także między innymi częściami Warszawy, a w pewnym przypadku ta sama nazwa występuje nawet trzykrotnie.
-
Czy kiedykolwiek zaciekawiło Was, która linia autobusowa kursuje po Warszawie najdłużej? W tym materiale postanowiłem przygotować zestawienie takich linii, które towarzyszą nam, naszym rodzicom i towarzyszyły jeszcze starszym pokoleniom od wielu, wielu lat.
-
Otwarta niemal 75 lat temu Trasa W-Z powstała w rekordowym tempie zaledwie 22 miesięcy. Choć jej budowa mocno była wykorzystana przez propagandę jako pokaz możliwości władzy komunistycznej, z pewnością była bardzo potrzebną inwestycją. Trasa na przestrzeni lat stała się jednym z najbardziej znanych miejsc w mieście, a może i jednym z jej symboli.
-
11. odcinek cyklu Dziwne warszawskie nazwy.
-
W pierwszym materiale w roku 2024 przedstawiam etymologię nazwy "Warszawa", a także wszelkie, związane z tą nazwą legendy.
- Mehr anzeigen