Folgen
-
Slovenská šperkařka Dick Wolf (svým jménem Veronika Ďuricová) opět posouvá hranice toho, co šperk může znamenat. Její značka se stává synonymem odvahy a inovace – a to nejen díky neotřelému použití barvených kovů či jejich splétání, které vůbec poprvé představila na Designbloku v nové kolekci 34. Veronika totiž neusíná na vavřínech. Neustále rozšiřuje své know-how a nebojí se experimentovat. Rok to byl pro ni ale náročný, a nejen proto uvažuje o chvilkové pauze. „Účast na Designbloku byla fyzicky a psychicky vyčerpávající,“ přiznává v podcastu Design do uší.
-
Hosty čtvrtého dílu podcastu Město do uší byli Jan Vondrák a Filip Cerha, architekti ze studia Mjölk. S moderátorem Davidem Karáskem se bavili o jejich pohledu na tvorbu věřejného prostoru a poznatcích, které nasbírali během mezinárodního festivalu Concéntrico, Logroño International Festival of Architecture and Design. V závěru podcastu došla řeč i na Liberec, kde studio aktivně působí. Architekti shodnotili nejen stav jeho věřejného prostoru.
-
Hostem třetího dílu podcastové série Město do uší byl Hynek Medřický, který se specializuje na osvětlení nejen ve veřejném prostoru. S moderátorem Davidem Karáskem probrali například jak na správné osvětlení parku, silnice nebo architektury a památek. Medřický uvedl i příklad dobré praxe, které je podle něj v Česku stále pramálo. Závěrem podcastu detailně provedl tématem cirkadiálního rytmu a jeho benefitů pro každodenní život.
-
Jeden je architekt působící ve studiu OK Plan, druhý se živí jako podnikatel, který začal v 90. letech sbírat umění. Láska ke kultuře ho přivedla až k založení galerie, věhlasné 8smičky, kterou spravuje spolu se svou ženou. Bratry Luďka a Zdeňka Rýznerovy nespojuje jen rodinné pouto, oba se snaží různými aktivitami kultivovat nejen veřejný prostor města Humpolce. Jak se jim daří komunikovat se zastupitelstvem města a proč se rozhodli vytvořit na svůj popud architektonický manuál, prozradili ve druhém díle podcastové série Město do uší, kterou moderuje designér David Karásek.
-
Umělecké vedení značky Lejaan přebírají designérky Aneta Honzová & Natálie Costantino. Mladé kreativní duo bude mít na starosti správu produktového portfolia, tvorbu kreativních strategií i vývoj nových produktů. „Holky jsou tak trochu Jin a Jang. Nebojí si jít po krku, což byl pro nás signál toho, že dokáží vycizelovat z nápadu jen to nejlepší,“ popisuje CEO firmy Lejaan Petr Novák, který byl společně s novými kreativními ředitelkami hosty našeho podcastu. Dílem provází moderátorka Simona Hertlová.
-
Město do uší je nová osmidílná podcastová série o veřejném prostoru, kterou vás provede průmyslový designér a šéf firmy mmcité David Karásek. V prvním díle vyzpovídal Ondřeje Kobzu, známého svými unikátními městskými projekty, kterými proměňuje aktuální atmosféru daného místa. Společně se zaměřili na to, jaké hranice takové akce mají, jak ovlivňují život ve městě, co pro něj osobně veřejný prostor znamená, a jak vznikla myšlenka rozmísťování nejen pian v ulicích.
-
„Materiál si s námi trošku hrál,“ popisuje Filip Krampla genezi návrhu unikátního modulárního nábytku, který vytvořil ve spolupráci se Sazkou z výherních a nedoprodaných stíracích losů. Před podobnou výzvou stál i Filip Nguyen, spoluzakladatel značky NAUT. Vzniklo 200 párů tenisek, které – stejně jako los – můžete setřít. Jaký je další život obou produktů a jsou losy, kterých se Sazce v roce 2023 vrátilo 113 tun, příležitostí pro inovace?
-
„Fascinuje nás archetypální figura českého domu, ale zároveň vycházíme z praktických důvodů. Cake House je nejsnáze povolitelný z legislativního hlediska. Často se nám stává, že stavíme v oblastech, kde je nějaké nařízení krajinného rázu, které je potřeba dodržovat,“ popisuje typologii konfigurovatelných domů přizpůsobených české krajině Šimon Marek, architekt a jeden z autorů projektu Cake Houses, který na letošním Designbloku získal cenu za mimořádný počin.
-
„Zkombinovat práci v zahraničí s prací designérky bylo něco, co jsem si nepředstavovala ani v těch nejdivočejších snech. Byla jsem za tu nabídku nesmírně ráda. Když jsem se vracela zpátky do Prahy, dost mě to mrzelo,“ popisuje své zkušenosti s londýnským působením u české firmy Lastvit produktová designérka Linda Procházka, jež na letošním Designbloku zaujala svou kolekcí svítidel Moonlight.
-
Tomáš Zadák a jeho tým studia Ler stojí za brandingem řady značek a institucí. Pracují například pro pivovar Clock, čokoládovnu Carla, Univerzitu Hradec Králové nebo Opočenskou zmrzlinu. V podcastu Design do uší otevřeně promluvil o nedávné „kauze“ nelicencovaného písma, které použili v identitě Vlastivědného muzea Olomouc (VMO). „Bylo to velké nedorozumnění. Situaci jsme začali okamžitě řešit,“ řekl s omluvou zakladatel královéhradeckého studia.
-
„Nikdy jsem neměla ambice se do soutěží přihlašovat,“ říká Josefína Váchová, která je aktuální vítězkou soutěže Master of Crystal, již každý rok pořádá společnost Preciosa. Studentka magistra v oboru design skla na Technické univerzitě v Liberci zaujala porotu svým návrhem objektu z ručně vyráběného japonského papíru značky Papyrea, který zkombinovala s recyklovanými skleněnými perličkami Preciosy Ornely.
-
„Je škoda, že jsou zahraniční architekti tak protěžovaní, protože ti naši jsou skvělí. Myslím si, že by se na českých zakázkách měli podílet čeští architekti. Situace je ale taková, že libereckého architekta přeskočí často ten pražský a pražského zase ten zahraniční,“ říká architekt Petr Stolín, kterého jsme si společně s jeho bratrem Janem pozvali do našeho podcastu Design do uší.
-
„Jsme spíše moderátoři než autoritativní pedagogové,“ popisuje Petr Knobloch přístup ke studentům ze strany vyučujících na Prague City University. V čem se obecně liší anglosaský vzdělávací systém od toho českého, na co kladou na této univerzitě fungující v Praze již od roku 2004 profesoři největší důraz a proč se vyplatí sledovat sérii přednášek pro širokou veřejnost s názvem Visiting Artist Lecture Series?
-
Nejisté začátky trvaly jen chvilku, úspěch, který se svou značkou Tititi v poslední době zažívá, však i ji samotnou překvapil. Tereza Talichová v podcastu Design do uší bilancuje posledních pět let působení se svým novým projektem a ohlíží se za studiem na UMPRUM a prací v korporátu.
-
„Snažím se s každým mluvit na rovinu, nevyhýbám se střetům, když je to potřeba. Důležité pro mě je mít vyčištěný vzduch. Jednám takto ve svém studiu, v Moseru i mezi svými přáteli,“ říká Jan Plecháč, přední český designér, který od minulého roku působí jako kreativní ředitel české sklárny Moser.
-
„V uměleckém prostředí jsou lidé, více než kde jinde, křehčí,“ říká v rozhovoru nová ombudsmanka UMPRUM Tereza Nešetřil Vejřík, se kterou jsme rozebrali odchod Jiřího Černického a jeho otevřený dopis, v němž přibližuje svůj pohled na současný stav mladé generace. Jaké stanovisko vůči prohlášení zastává ona a je momentálně na půdě školy dusné prostředí?
-
„Myslela jsem si, že sama postavím web s e-shopem, a byla jsem přesvědčena i o tom, že když přeci prodávám kvalitní produkt, žádný marketing nepotřebuji,“ popisuje své začátky Terezie Täubelová, zakladatelka české značky mimořádně kvalitních peřin Marieli. Naivitu však brzo vyměnila za profesionalitu a osobní přístup ke svým zákazníkům. „Jejich pozitivní reakce mě neuvěřitelně nabíjejí,“ říká. Nejen o jejich příbězích, ale i původu svých produktů se rozhovořila v podcastu Design do uší.
-
Místo kreativní ředitelky značky Rückl obsadila ve složité době, kdy sklárny čelí extrémnímu navyšování energií, jež bylo pro mnohé likvidační. Nejen o tomto tématu, které je v Rücklu stále aktuální, jsme si povídali s Kateřinou Handlovou, absolventkou UMPRUM a jednou z hlavních designérek české sklárny Bomma, jež dříve pracovala i pro značky Lasvit nebo Swarovski.
-
„Vrcholový sport mě naučil pracovat pod stresem a s důrazem na výkon, což si troufám říct, je v mém případě hlavním motorem pro úspěšné podnikání,“ říká Marcel Gecov, který mimo jiné založil značku kvalitního povlečení Lejaan. Předhazují mu kolegové jeho fotbalovou minulost a umí si Češi za kvalitu připlatit? Zeptali jsme se v podcastu Czechdesign.
-
Do dalšího dílu našeho podcastu přijal tentokrát pozvání designér a student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, který má za sebou řadu velkých úspěchů v Česku i zahraničí. Naposledy zaujal svým designem ikonické Alfy Romeo 155, s nímž vyhrál mezinárodní studentskou soutěž DTM Evoluzione v Janově.
- Mehr anzeigen