Folgen
-
Vojta Náprstek byl jednou z nejvýraznějších postav českého 19. století. Revolucionář, emigrant, mecenáš, sběratel a zakladatel řady kulturních i vzdělávacích institucí.
V tomto díle sledujeme jeho cestu z Prahy do Ameriky a zpět – přes revoluce, konflikt s matkou, ztrátu partnerky i návrat do společnosti, která na jeho myšlení nebyla připravena.
Mluvíme o vzniku Průmyslového muzea, podpoře ženského vzdělávání, jeho působení v komunální politice i o tom, jak proměnil veřejný život v Praze.
Náprstek byl vizionář, který přinesl do českých zemí nové myšlenky a technologie. Přesto dnes zůstává ve stínu vlastní vitríny v muzeu.
Zde můžete podpořit naši tvorbu
-
Podpořit nás můžete zde
Španělsko kdysi vládlo oceánům, ale do 19. století vstupuje jako slábnoucí monarchie s mocnou církví, rozhádanou šlechtou a králem, kterému manželku přebral premiér. Do toho Napoleon, kontinentální blokáda, francouzská invaze, partyzáni, guerilla, svobodné volby, ústava z roku 1812... a pak zase popravy, čistky a francouzská „záchrana“.
Vydejte se s námi na Pyrenejský poloostrov v době, kdy se ještě nevědělo, jestli bude Španělsko patřit budoucnosti – nebo minulosti.
-
Fehlende Folgen?
-
Ve druhé části příběhu Františka Ferdinanda d’Este se podíváme na jeho politické plány, snahu reformovat monarchii a nenávist k Maďarům, která ho hnala k federalizaci říše. Proč chtěl být korunován českým králem, ale nakonec dal přednost Chorvatům? Jak potají podporoval české politiky – a jak to skončilo skandálem? A co všechno se muselo pokazit, aby v Sarajevu skutečně padly výstřely, které změnily svět?
Plánoval, počítal, připravoval se 25 let. Ale šanci vládnout nikdy nedostal.
Zde můžete podpořit naši tvorbu
-
Zde nás můžete podpořit
Francie roku 1871. Zajatý císař, Paříž v plamenech, levicová komuna proti vládní armádě a pruské vojsko u bran. Bonusová epizoda Dlouhého devatenáctého o krvavém zrodu Třetí republiky – od drtivé porážky u Sedanu až po boj ulici od ulice v obklíčené Paříži. A taky o tom, jak skončil Napoleon IV. s britskou puškou v Africe a oštěpem v hlavě. Celý díl najdete na našem HeroHero.
-
Franz Ferdinand d’Este. Jméno, které známe hlavně kvůli atentátu v Sarajevu. Ale kým byl muž, jehož smrt odstartovala první světovou válku? V této epizodě se díváme na jeho život jako na příběh tvrdohlavého, věřícího a často neoblíbeného arcivévody, který miloval lov, nenáviděl Maďary, a zamiloval se do ženy, kterou mu císař zakazoval. Přeneseme se na Konopiště, do Vídně i na plavbu kolem světa — a nahlédneme pod povrch monarchie, která se nedokázala změnit včas.
Pokud se vám líbí, co děláme, podpořte nás na herohero.co/dlouhedevatenacte a získejte přístup k bonusovým epizodám, komunitě a zákulisí naší tvorby.
-
Kdo jiný z Čechů může říct, že porazil Napoleona?
Josef Václav Radecký z Radče byl generál, který se do armády dostal až napotřetí – a přesto se stal polním maršálem, vymyslel plán na porážku Napoleona a ve dvaosmdesáti letech ještě vedl armádu v poli. Sloužil pod pěti panovníky - žil pod šesti, zažil několik velkých válek, nekonečné vojenské reformy, hromadu dluhů a pořádný kus slávy. Byl tvrdý, důsledný a věřil, že armáda musí pořád cvičit. A když zrovna nepsal memoranda, pořádal opulentní hostiny, miloval ženy a údajně přinesl do Vídně recept na řízek.
Proč ho dějiny vytěsnily? Proč zmizela jeho socha z Malostranského náměstí? A jak by se o něm mluvilo, kdyby se narodil o dvě stě let později?
Díl o muži, kterého si dnes spojujeme se zvukem pochodu – a přitom by si zasloužil vlastní náměstí.
Podpořit naši tvorbu můžete na: https://herohero.co/dlouhedevatenacte
-
Zde můžete podpořit naši tvorbu
Německé císařství je na světě, ale euforie z Versailles netrvá dlouho. Nový stát se musí vyrovnat s vnitřními napětími, národnostními menšinami, katolickou církví i rostoucím socialismem. Sledujeme, jak Bismarck – často pragmaticky a někdy brutálně – staví instituci za institucí, bojuje s liberály i je využívá, zavádí pojištění i cla a přitom si dává pozor na Francii i papeže. Jak dlouho se dá balancovat mezi tolik rozdílnými silami? A kdo nakonec rozhodne o konci muže, který stvořil říši?
-
Nová éra Dlouhého devatenáctého je tady! Nový profil, videoformát, sociální sítě. Přidej se k výpravě do 19. století v úplně novém stylu.