Folgen
-
Zverejňujú mimovládne organizácie svoje finančné zdroje? Odkiaľ majú peniaze? Čo znamená, že sú neziskové? A zarábajú ľudia v mimovládkach nejaké peniaze? Dozviete sa v špeciálnom podcaste Dobré správy z východu s Laurou Dittel.
-
Za posledných 150 rokov odišla zo Slovenska veľká časť národa, a následky toho cítime dodnes. Prečo toľko ľudí emigrovalo, čo zažili prví emigranti v Severnej Amerike a prečo sa na Slovensku začali stavať amerikánske domy? Zistite to v podcaste Dobré správy z východu s historikom a vysokoškolským pedagógom Martinom Javorom.
-
Fehlende Folgen?
-
Festival OBJAVTE prepája návštevníkov s neobyčajnými miestnymi ľuďmi na tých najautentickejších miestach. Je to skvelá možnosť, ako spoznať nádherné pôvodné lokality Slovenska, nazrieť do kuchýň ich obyvateľov, do pôvodných krčiem, pozrieť si nočnú oblohu bez vizuálneho smogu a vyskúšať tamojšie remeslá. Počúvajte Dobré správy z východu s hostkou Evou Kocanovou a dozviete sa viac nielen o samotnom festivale, ale aj o prínose zážitkového turizmu.
-
Senianske rybníky sú vzácnou prírodnou rezerváciou, ktorej sa hovorí vtáčí raj. Každý rok tu môžu návštevníci sledovať státisíce migrujúcich vtákov. Prečo sa toľko druhov vracia práve tu? Prečo potrebujeme revitalizovať mokrade a čo ponúkne festival na Senianskych rybníkoch? Počúvajte v podcaste Dobré správy z východu s ornitológom a riaditeľom Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko Matejom Repelom.
-
Spisovateľ Slavomír Szabó pátra po starých povestiach a príbehoch,aby pútavou formou prerozprával našu minulosť. Ako sa k týmto príbehom dostane? Ako príbehy pomáhajú deťom pochopiť učivo a ako môžu do kraja prilákať turistov? Počúvajte v 25. časti podcastu Dobré správy z východu.
-
Psychologička a riaditeľka Centra včasnej intervencie v Košiciach Simona Šimková hovorí o rizikovom vývine detí, o tom, prečo je dôležité včas ho podchytiť, či majú túto možnosť všetky rodiny a či sa im dostáva adekvátnej podpory a pomoci.
-
Genealóg a učiteľ Michal Rázus pátra po histórii a predkoch rodín a odkrýva pritom pekné, veselé, ale aj veľmi smutné príbehy. Ako také pátranie vyzerá, ako pomohol rodokmeň pri zatknutí sériového vraha v Amerike, a akú úlohu v tom zohráva umelá inteligencia?
-
Ako sa Rómovia lúčia so svojimi zosnulými? Prečo mnohí už nevedia rozprávať po rómsky a ako vyzerá dospievanie jediného Róma v sídliskovej partii? Aj to sa dozviete v najnovšej časti podcastu Dobré správy z východu s učiteľom rómskeho jazyka a úspešným Rómom Romanom Eštočákom.
-
Len z aktívnej a zodpovednej spoločnosti dokážu vzísť morálni politici. Občiansky aktivista a zakladateľ hnutia Za slušné Slovensko Ján Gálik vysvetľuje, prečo je dôležité ísť voliť a čo môžeme robiť, ak voľby vyhrajú extrémisti.
-
Andrej Šteiner, odborník na mestský rozvoj a zakladateľ Inštitútu pre klímu a rozvoj hovorí o tom, prečo môže byť v meste aj o 12 stupňov vyššia teplota či ako zmena klímy ovplyvňuje aktivitu detí v školách. Zistite viac o tom, ako si môžeme upraviť bývanie, aby sa nám žilo lepšie.
-
Silovo-kondičný tréner, vášnivý turista a zakladateľ športovo-edukačného centra Davaj Makaj Radovan Gergeľ rozpráva o tom, ako môžeme byť aktívnejší a zdravší. Ako nám v tom pomôže lesná terapia a možno aj Karpatská vandrovka – jedinečná turistická výzva po hrebeňoch Volovských vrchov – www. karpatskavandrovka.sk/registracia
-
Ako funguje kočovný pivovar? Kto je domovarič? A dá sa variť pivo v bytovke? Aj o tom rozpráva v najnovšom diele podcastu Dobré správy z východu Viktor Štefančík – pivovarič, barista, turista a dobrovoľník, ktorý organizuje pivný festival Ki ci fras. Na Kalvárii v Prešove mení kávu za potraviny a cestuje do nebezpečných oblastí, aby pomáhal ľuďom v núdzi.
-
Dobrá škôlka kopíruje ľudí, ktorí okolo nej žijú, je otvorená aj pre rodičov a prepojená s inými inštitúciami či odborníkmi. Dáva deťom priestor, aby sa stretávali s inakosťou a vyrastali z nich nielen rešpektujúce, ale aj silné osobnosti. O tom, ako vyzerajú dobré škôlky a kde ich môžeme nájsť sa v 16. časti podcastu Dobré správy z východu rozprávala Laura Dittel s riaditeľom nadácie SOCIA Vladislavom Matejom.
-
Rasťa Šelepského naštartovala nelegálna skládka pri hlavnej ceste. Trvalo dva roky, kým ju kompetentní na jeho podnety odstránili. Vtedy pochopil, že nemá zmysel vyvolávať na úrady a dožadovať sa nápravy. Ak nechceme žiť na smetisku, musíme ho sami upratať. Ako a kde na to vziať ľudí, ale aj peniaze? Vypočujte si v 15. časti video podcastu Dobré správy z východu, v ktorom sa Laura Dittel rozpráva s dobrovoľníkom, aktivistom a zakladateľom združenia Priatelia trstenej prírody.
-
Slovenský jazyk a matematiku naučila deti cez hru na gitare a zemepis po ceste do prezidentského paláca. Na každý predmet mala nejakú kreatívnu a inšpiratívnu metódu, a tak nebolo prekvapením, keď sa dostala do finále ankety Učiteľ Slovenska. Zo školy ju napriek tomu prepustili. Janka potom založila OZ Gaštanový koník a pomáha cez neho deťom, aby sa učili to, čo v živote naozaj potrebujú.
Vypočujte si 14. časť nášho podcastu Dobré správy z východu s Laurou Dittel a hostkou Jankou Karľovou.
-
Potulkár, moderátor, spisovateľ a zabávač Milan Kolcun hovorí o humornom teste košičkosti, večnom diári, potulkách na Luníku IX či v domove pre bezdomovcov. Okrem toho sa dozviete aj to, prečo svoj bicykel nikdy nezamyká a prečo sa rozpráva s ľuďmi bez domova. Pozrite si 13. diel podcastu Dobré správy z východu s Laurou Dittel a Milanom Kolcunom.
-
Byť dobrovoľne gejom alebo lesbou nechce byť na Slovensku asi nikto. Tvrdí knihovník a občiansky aktivista Ján Šimko, ktorý verejne rozpráva o svojej sexuálnej orientácii. Je to však len jedna časť celej jeho identity. Okrem toho je skvelý syn, brat, kamarát, zakladateľ OZ Posledná ovečka, plnohodnotný člen komunity, regiónu a Slovenska. Ako oznámil svoju „inakosť“ rodine, ako sa mu žije na Slovensku a čo je úlohou knihovníka v súčasnom svete? Aj to si môžete vypočuť v 12. časti podcastu Dobré správy z Východu.
-
Kino Úsmev je jediné kamenné kino v Košiciach. Má kaviareň, bar, atmosférickú záhradu v centre mesta, detskú filmovú školu a veľký inkluzívny nápad. Snaží sa, aby si filmy užili všetci - malé deti, seniori, ľudia s autizmom i so zrakovým či sluchovým znevýhodnením. A aby sme sa pri tých filmoch všetci stretli a lepšie si porozumeli.
-
Veronika Miškech Fričová pracovala pre veľké organizácie v Anglicku a neskôr aj pre prelomový indický projekt Women With Wheels, ktorý začal výrazne meniť postavenie žien v indickej spoločnosti. Po 12 rokoch sa vrátila na Slovensko a pracuje na lepšom postavení chudobných žien. Ako jej v kariérnom raste pomohlo dobrovoľníčenie a prečo vyučuje jogu? Viac sa dozviete v 10. časti nášho podcastu Dobré správy z Východu.
- Mehr anzeigen