Folgen
-
W Emocjonalnym Ładzie goszczę zakoleżankowaną podcasterkę Małgosię Machniewicz, która w swoich nagraniach od 3 lat na najróżniejsze sposoby zgłębia temat Zmiany. Ona jest tematem naszej rozmowy. Mam wrażenie, że im bardziej dostrzegamy narastające tempo zmian wokół nas i tych, w które jesteśmy włączeni tym bardziej próbujemy zrozumieć, czym zmiana jest, jak przebiega, co ją charakteryzuje. To tylko oznacza, jak bardzo jesteśmy zalęknieni powszechnością i tempem otaczających zmian. Chęć zrozumienia zmiany to chęć oswojenia lęku. Tak myślę.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Ta rozmowa jest o rozmawianiu. Moje zaproszenie przyjął Dariusz Bugalski, który jest mistrzem rozmawiania. Jego wieloletnia praca w radiowej Trójce, K3 - podcast o dobrym życiu, który tworzy od kilku lat są szeroko znane. Słuchacze nie kryją swego przywiązania do stylu w jakim rozmowy prowadzi, jak jest do nich przygotowany, ale też jak potrafi z rozmówców i sytuacji wydobyć to „coś”, co czyni rozmowy magicznymi. Jak to robi? Posłuchajcie w naszej rozmowie, bo chętnie się tym podzielił.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Fehlende Folgen?
-
Joanna Chmura wielu osobom dała i daje inspirację, narzędzia i troskę aby podjęły ważne kroki na drodze osobistego rozwoju. Patrzę z czułością jak dziewczyna, u której byłam w 2015 na ważnym dla mnie warsztacie rozwinęła skrzydła i obecnie jest szeroko znaną psycholożką, z której wiedzą i wskazówkami liczy się opinia publiczna. Tym bardziej cieszę się, że przyszła do wrześniowego Emocjonalnego Ładu i mówi o swojej pracy. My kobiety mamy sporo do zrobienia ze sprawami typu poczucie własnej wartości, zarabianie pieniędzy, uwierzenie we własne kompetencje. O tym posłuchacie w naszej rozmowie.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Zawsze mnie interesuje kim są w bezpośrednim kontakcie ludzie, którzy na co dzień pełnią ważne, liderskie role. Mój dzisiejszy gość Michała Zaborek jest prezesem Konsorcjum Doradczo-Szkoleniowego, w skład którego wchodzi House of Skills, ale też moim kolegą. Pamiętam gdy przyszedł do firmy na stanowisko junior konsultanta. W tym roku obchodzimy 30-lecie firmy i z tej okazji zaprosiłam Michała do rozmowy, w której możecie dowiedzieć się więcej o nim samym. Firma to ludzie a historia firmy to splecione historie ludzi. Ten chłopak, który zaczął z nami pracę przed laty, jest mężem i tatą, prowadzi organizację już 8 lat. Nie wpadliśmy tu, jak widać, na chwilę. Najwyraźniej sporo nas tu trzyma.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Z dala od wielkich miast, na Warmii działa Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia”, którego prezessę Annę Puszcz goszczę w lipcowym Emocjonalnym Ładzie. Posłuchajcie jak ciekawie i prężnie działa ta organizacja. Potrzeby wspólnoty, więzi, miłości do lokalnych tradycji i historii, spełniania marzeń, które przynosi radość – to istota działalności grupy kobiet od 16 lat. Znają swój region, bo turystycznie po nim wędrują, edukują młodych i starszych dzięki niebanalnym akcjom, pomagają niepełnosprawnym dorosłym. A przede wszystkim są RAZEM, znają się, lubią, wspólnie bawią się. To jak działają nie jest formułą zamkniętą dla ich środowiska. To co wymyślą udostępniają, poprzez wydarzenia, współmieszkańcom Lidzbarka Warmińskiego, przyjezdnym odwiedzającym miasto, a nawet szerszej publiczności. Posłuchajcie rozmowy i zainspirujcie się, jak marzyć i marzenia wcielać w życie.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Wyraźne tendencje do przenoszenia się ludzi do miast mają i będą miały skutki m in w tym jak się w nich żyje. Czy dla Was miasto jest źródłem emocji? Dla mnie bardzo silnych! Gdy trąbią na mnie gnający z obłędem w oku rowerzyści, kiedy widzę prywatne auto przez wiele godzin zaparkowane np. w bramie wjazdowej do publicznego budynku lub na miejscu dla auta kogoś z niepełnosprawnością (a nie jest uprawnione), jeśli słyszę brednie o 5G, czy tzw. mieście piętnastominutowym. O źródłach i przejawach szczególnie kilku współczesnych teorii spiskowych w książce „Miejskie strachy. Miasto 15-to minutowe, 5G i inne potwory” napisał Łukasz Drozda. Może te wydumane zagrożenia byłyby tylko śmieszne gdyby nie fakt, że paraliżują rozwój miast. Dla kogo i po co została napisana ta książka dowiesz się z naszej rozmowy.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Nasza historia, która pozabierała rzesze mężczyzn z domów do powstań, na wojny, kobiece modele wychowania chłopców, współczesne rozbudowane i sprzeczne damskie oczekiwania wobec mężczyzn, patriarchat, który zagnał mężczyzn w „kozi róg” absurdalnymi wymaganiami. To wszystko sprawia, że mężczyznom jest znacznie trudniej znajdować wzorce dla własnej płci, które pomagałyby im budować poczucie własnej wartości, satysfakcjonujące relacje, tworzyć i utrzymywać związki. Sposobem, okazją, metodą, by się tego uczyć są między innymi męskie kręgi. W poruszający sposób opowiada o nich w Emocjonalnym Ładzie Grzegorz Maszkowski.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
My, Europejczycy, bardzo jesteśmy dumni z naszych umysłów, przywiązujemy wielką wagę do werbalizacji, bo słowa rzeczywiście mają wielką moc. A co z ciałem? Ano… jakoś musi dać radę. Eksploatujemy je, przeciążamy, strasznie dużo od niego wymagając i za mało szanując. Zaczynamy je naprawdę dostrzegać dopiero gdy w konsekwentny, nieustępliwy sposób daje znać: przegięłaś_ąłeś. I wtedy latamy do speców różnej maści, aby nam ulżyli, pomogli, uratowali. No i zaczyna się. Okazuje się, że nie wystarczy jednorazowa interwencja w kryzysie bólu. Ze zdumieniem dowiadujemy się, że nasze ciało mówi, wręcz krzyczy o czymś i celowo zwraca na siebie uwagę. Że źle siedzimy, źle oddychamy albo, że np. pozwalamy otoczeniu „wchodzić nam na głowę” lub udajemy zachwyconych tym, że inni wciąż nas potrzebują nie odwzajemniając tego. Książka Izabeli Raczkowskiej „Ciało chore z emocji” w dobitny, przekonujący i jednocześnie troskliwy sposób radzi jak nie zapędzić się w takie błędne koło. Moja gościni w tym odcinku podcastu ma rozległą wiedzę, czerpaną z wielu źródeł i hojnie się nią dzieli.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
To, że ludzie dokonują zmian ścieżek zawodowych – wiadomo. Że dotyka ich wypalenie – też wiemy. Że wychodzenie z tego stanu jest złożonym procesem – o tym wiemy mniej. A jeszcze rzadziej można posłuchać jak ktoś ten proces detalicznie przeżywa, z czym w jego toku się zmaga. I wreszcie – to najtrudniejsze – że zmiana nie jest z czarnego na białe, z cierpienia na ogólne szczęście, z mroku na światłość. Katarzyna Błachiewicz-Koryga w dzisiejszym odcinku prowadzi nas przez swój proces przemiany, którą trudno zawęzić do zawodowej, choć tej na początku dotyczyła. Ten jak dotąd najdłuższy odcinek podcastu niechaj będzie lustrem dla wszystkich, którzy nie wiedzą jak to zrobić, aby nie płacić ogromnej ceny za bycie najlepszą_ym, za szukanie poklasku, za własną wrażliwość.#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana
-
Ten odcinek nie jest wesoły ani optymistyczny, niestety. Z Dagmarą Woźniakowską rozmawiam o bullyingu. W trakcie spotkania z panią profesor czułam jak oplata mnie przerażenie, a oczy mam coraz szerzej otwarte, bo problem przemocy rówieśniczej zaczęłam postrzegać jako element w całym ciągu zjawisk. Jest ona rezultatem zaniedbań rodzicielskich, wychowawczych, przyczyną późniejszej przemocy emocjonalnej, która może się dalej rozwijać, bo szkoła jest bezradna a nierzadko wręcz ją wspiera (!) no i system pomocy psychologicznej oraz zdrowotnej szwankuje w stopniu strasznym. Wszystko się wiąże ze wszystkim i zagmatwanie problemu jest naprawdę potężne. Ale tym bardziej trzeba o tym mówić.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Kultura terapeutyczna przeżywa w Polsce rozkwit. Wspaniale! Patrząc na naszą historię i żyjąc w naszej trudnej, opresyjnej kulturze narodowej naprawdę mamy co leczyć, przepracowywać, co uzdrawiać i zmiękczać. Ale jednocześnie chcemy, żeby to następowało łatwo, szybko i bez wysiłku. Dlatego nierzadko idziemy - jak za tytułowym czarodziejskim fletem – za chwytliwie brzmiącymi obietnicami uleczenia, które są domeną pseudopomagaczy. Marta Niedźwiecka, moja dzisiejsza gościni w Emocjonalnym Ładzie, mówi o tym zagrożeniu dla kultury terapeutycznej ze swadą i barwnie, ale jednocześnie dobitnie nazywa ryzyka i przed nimi przestrzega.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Dziś o kobiecych kręgach mówi w Emocjonalnym Ładzie Agnieszka Kramm, która od lat prowadzi warsztaty terapeutyczne w formule kręgów kobiecych. Często słyszę pytania, co to takiego jest ten krąg kobiet, co się tam robi? Posłuchajcie Agnieszki jak odpowiada na te pytania. Usiąść w kółku to żadna sztuka, ale prowadzenie kręgu nią jest. Nie zawierzajcie osobom, które tego nigdy nie robiły, nie mają fachowej wiedzy a jedyne co potrafią dokładnie to nadużywać chwytliwych słów (np. zaufanie, wdzięczność!) i ułożyć cennik swoich „duchowych usług”. Kobiece kręgi nie epatują pseudoduchowością. Za to są okazją do głębokich, uzdrawiających spotkań przynoszących ulgę, poczucie przynależności i rozpuszczających wstyd.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Zapytałam Natalię de Barbaro w Emocjonalnym Ładzie o to jak rozumie pojęcie pomocy psychologicznej i czy to, co ona robi zawodowo pełni taką funkcję. Pełno dziś różnej maści doradczyń, pomagaczy, którzy mówią innym jak żyć, często bezkrytycznie podchodząc do swej twórczości. W czasach dużego popytu na wszelkie ułatwianie życia w nieznośnie złożonej rzeczywistości można wpaść w pułapkę uproszczonego poradnictwa. Natalia podpowiada jak być na to wrażliwą/wrażliwym.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Ane Piżl pracuje przede wszystkim , jak mówi, w języku inkluzywnym. Ale jest znana zwłaszcza w mediach społecznościowych jako ane_ratownica. Dużo szkoli i zna się na kwestiach równości, tzw mniejszości oraz inkluzywności jak mało kto. A propos mniejszości Ane uświadamia jak umowne jest to określenie. Czy tego chcemy, czy nie w każdej chwili możemy się w jakiejś mniejszości znaleźć: młodzi, starzy, grubi, chudzi, matki, ojcowie, nie-rodzice itd. Ze względów kulturowych i/lub obyczajowych mogą nas dotyczyć lub nie różne dyskryminujące słowa, które tego faktu dotyczą. Uczmy się języka włączającego, rozmawiajmy nim z dziećmi, edukacja od małego upraszcza życie.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Książka Justyny Dąbrowskiej "Przeprowadzę Cię na drugi brzeg" zatrzęsła opinią publiczną, ponieważ dotyka znanego od lat, ale mało ujawnianego faktu jak położne traktują często kobiety rodzące. Akcja Rodzić po Ludzku a potem powstała z niej fundacja o tej samej nazwie zapoczątkowały szereg przemian w polskiej opiece okołoporodowej. Jednak nie okazały się one trwałe i wystarczające. Jest szereg pytań - często dramatycznych - które nosi w sobie wiele kobiet, które rodziły. Na przykład, dlaczego kobieta kobiecie (położna rodzącej) jest w stanie mówić tak ocenne, paskudne rzeczy w momencie, gdy rodząca jest najbardziej bezbronna i zależna? Jak doświadczenie porodowe wpływa na kobietę w ogóle? i mnóstwo innych. W naszej rozmowie Justyna mówi, że chciała w książce zawrzeć słowa kojące, aby każda kobieta, którą w porodzie spotkało coś złego mogła to nazwać i swoją opowieść z przeszłości postawić na półce. Posłuchaj naszej rozmowy.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Potrzeba rozwijania się to jeden z głównych motorów ludzkiej motywacji. My, ludzie edukujący dorosłych widzimy to na co dzień. Cieszę się, że Małgorzata Olszanowska moja koleżanka i bardzo doświadczona trenerka lideruje projektowi Szkoły Trenerów Biznesu House of Skills. W dzisiejszej rozmowie opowiada nie tylko o samej szkole jej założeniach, programie i organizacji, ale też o randze i znaczeniu zawodu trenera/ki biznesu. Może wśród słuchaczek i słuchaczy są ci, którzy marzą, by szkolić i czują radość na myśl o takiej pracy? Zapraszamy, słuchajcie podcastu i zgłaszajcie się do Szkoły Trenerów Biznesu House of Skills.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Darek Niedzieski zrobił ogromną pracę dla rozwoju coachingu w Polsce. Jest nauczycielem akademickim, wydał szereg bardzo ważnych książek o coachingu, nagrał ciekawe kursy oraz podcasty z ważnymi polskimi coachami z dużym doświadczeniem. Sam praktykował rolę coacha. Jest bardzo zasłużoną osobistością na polskim runku coachingowym. Blisko mi do przemyśleń i opinii pana Darka o tym, co dla pomyślnego rozwoju coachingu i coachów jest ważne, dlaczego coaching jest słowem w Polsce obśmianym. Posłuchajcie naszej rozmowy.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana -
Wydawało mi się, od kiedy poznałam Izę Mysiurę, że to jest kobieta, która kocha ryzyko. Tymczasem okazuje się, że nie! Iza mówi, że "ryzyko jest tam, gdzie robi się coś o czym pojęcia się nie ma albo ulega się emocjom" a Iza do wszystkiego się przygotowuje. Tyle, że jest osobą, dla której najważniejszą wartością jest zmienność. Zatem osoba na miarę czasów! Ponoć nic bardziej stałego niż zmiana, więc jeśli ktoś sam - tak jak ona - napędza ją swoimi planami to wpisuje się idealnie w rzeczywistość buzującą przemianami. #drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana
-
Wielu z nas przydarzyło się w dzieciństwie chodzić na różne zajęcia, które okazały się formującymi dla naszych niesfornych lub całkiem zwyczajnych charakterów. Niektórych kształtowało harcerstwo, innych zajęcia artystyczne a jeszcze innych sport. Dla Przemka Gawrońskiego punktem zwrotnym okazało się Aikido. Jego pryncypia od lat wprowadza do edukowania liderów. Świadomość doświadczanych stanów uczuciowych to podstawa działań i ich skuteczności, z teorii wiele o tym wiemy. Ale doświadczenie, które wskazuje jak własna energia może nam sprzyjać (lub nie) to coś znacznie bardziej ubogacającego. #drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana
-
Znacie ewolucję stwierdzenia od „łupię kamienie” po „buduję katedrę”? Chodzi o świadomość celu, po co się coś robi. Bardzo mi ono zabrzmiało w pamięci podczas rozmowy z Maćkiem Sikorskim kolegą, z którym pracowaliśmy kiedyś u nas w firmie. Maciek obecnie rozwija ludzi na dużo szerszą skalę w pewnej organizacji w Szwajcarii. Właśnie o tym opowiada. Ale przy okazji, przedstawiając się używa określenia: „Jestem Maciek, daję zespołom lepszych menedżerów a pracownikom umiejętności do osiągnięcia sukcesów”. To bardzo inne od zdarzających się czasem sarkastycznych wypowiedzi różnych trenerów: „wiesz, tłukę szkolenia…”. Posłuchajcie Maćka, który ujmuje mnie między innymi tym jak mówi, że coś go we współpracownikach zachwyca.
#drozda , #houseofskills , #emocjonalnyład , #rozwój , #zmiana - Mehr anzeigen