Folgen
-
Sijoittaminen on matka, joka voi näyttää erilaiselta eri elämänvaiheissa. Muun muassa ikä ja elämäntilanne voivat vaikuttaa valittuun sijoitustyyliin ja riskinottohalukkuuteen. Jokaisen sijoitustarina on erilainen – joku voi hypätä sijoittamisen maailmaan nuorena, ja joku taas löytää sen vasta eläkeiässä. Inderesin finanssiflikat Isa, Marianne, Pia ja Sara pohtivat, millaista sijoittaminen voi olla eri elämänvaiheissa omien kokemustensa kautta.
Aiheet:
00:00 Aloitus
01:16 Nuoruus
19:15 Ruuhkavuodet
30:01 55–64 v
-
Mariannen kanssa rahapuheesta,asuntosijoittamisesta ja varallisuuden kasvattamisesta keskustelee Ronja Roms –asuntosijoittaja, podcast-juontaja, tapahtumatuottaja, nuorisotyöntekijä,yrittäjä ja talousneuvoja, joka tunnetaan myös Ylen Asuntoflippaajat-sarjasta.
Aiheet:
00:00 Aloitus
00:40 Ronja Roms
01:50 Ensiasunto
05:46 Asuntosijoittajaksi opettelu
10:54 Rahapuhe
30:49 Varallisuuden kasvattaminen
-
Fehlende Folgen?
-
Finanssiflikkojen vieraana tässä jaksossa Jenni Kynnös, nuori miljonäärinainen, joka inhoaa somea ja vuokraa toimistomummoja. Jenni on tuttu mm. Leijonaluoja-ohjelmasta ja pyörittää useampaa yritystä. Jaksossa kuullaan mm. millainen sijoittaja Jenni on, miksi hän ei osta mitään velaksi ja miten tehdä päätöksiä nopeasti. Saamme myös kuulla Jennin vinkit, miten ryhtyä enkelisijoittajaksi.Aiheet:00:00 Aloitus00:34 Jenni Kynnös01:49 Yrittäjäuran aloittaminen04:39 Ei mitään velaksi05:52 Some08:48 Sijoittajana12:26 Hauskuus16:26 Päätöksenteko18:21 Enkelisijoittaminen22:53 Mitä varallisuus on mahdollistanut?24:30 VinkkejäMusiikki: Nalle Ahlstedt, D8 Music
-
Me naiset olemme sijoittajina miehiä harvalukuisempia, mutta tutkimusten mukaan teemme jopa parempia tuottoja. Miksi näin on ja mitä voimme asialle tehdä? No, pyydetään ääneen finanssiflikat, jotka kertovat lähestulkoon kaiken sijoittamisesta teille kaikille, sukupuoleen katsomatta. Tässä jaksossa Inderesin omat Finanssiflikat murtavat sijoittamiseen liittyviä myyttejä.Aiheet:00:00 Aloitus00:48 Esittelyt03:14 Sijoittaminen on vaikeaa?10:49 Pitääkö olla varakas aloittaakseen?14:38 Naiset sijoittavat vähemmän kuin miehet18:50 Miksi naisten raha-asioissa puhutaan aina säästämisestä?24:14 Parhaat vinkit sijoittamisen aloittamiseen27:09 Sijoitustyylit37:16 Isan esittely38:44 Lopetus