Folgen
-
Kiteljesedettség, boldogság, érzelmi stabilitás, feltétel nélküli szeretet. Csak néhány olyan elvárás, ami sokunkban él, ha az anyaságra gondolunk. Majd amikor gyermeket vállalunk, jönnek az ismeretlen és nehéz érzések: türelmetlenség, tehetetlenség, düh, szégyen és bűntudat. Hogyan lehet ebben az önismereti utazásban önazonosnak lenni? Miért olyan nehéz megfogalmazni erősségeinket és vágyainkat? Az önfeláldozást nem összetévesztenünk a gondoskodással? Elfogadni, hogy a család boldogsága nem csupán az anyák felelőssége. Megszólalók: Bendíner Brigitta anyacoach, Fischer Zsófia transzformatív mentor és életvezetési tanácsadó, Kenessey Enikő, a Timóteus Társaság Alapítvány munkatársa és a Szárnyalj csoport egyik vezetője, Trip Gabriella, a Szárnyalj csoport egyik vezetője.
Szerkesztő: Belényi Barbara -
Térképész, programozó, építőmérnök – valóban csak fiúknak való szakmák volnának? A Lányok Napjának célja, hogy biztassa a műszaki pályák iránt érdeklődő lányokat, bátran foglalkozzanak azzal, amivel szeretnének. A Nők a Tudományban Egyesület szervezésében a diáklányok vállalatokhoz, kutatóintézetekhez, egyetemekre látogathatnak el, ahol gyakorló szakemberek mindennapjait, izgalmas kihívásait ismerhetik meg a természettudományok, a mérnöktudományok, vagy a matematika területein. A tavaszi Lányok Napján az ELTE Informatikai Karán jártunk. Vendégünk volt Tóth Melinda, a Programozási Nyelvek és Fordítóprogramok Tanszékének egyetemi docense, Tóth Tekla számítógépes látáskutató az Algoritmusok és Alkalmazásaik Tanszékről, valamint Hajdú Edina térképész, a Térképtudományi és Geoinformatikai Intézet doktorandusza.
Szerkesztő: Diós Judit -
Fehlende Folgen?
-
Mit gondolnak a fiatalok az ökológiai problémákról, mit tudnak tenni, és mitől szoronganak? Tavaly novemberben tartották az ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciáját, ahol Berényi Gergő, az UNICEF fiatal nagykövete is részt vett. Az ifjú klímavédő számára ez kiváló lehetőség volt arra, hogy élőben is megtapasztalhassa a nemzetközi döntéshozatal folyamatát, és képviselje a jövő generációit. Berényi Gergővel és a téma iránt érdeklődő fiatalokkal beszélgettünk.
Szerkesztő: Mohácsi Edit -
Kis élet-gombócnak képzelem – mondta egy édesapa a magzatjukról a terápián. Ez lett a címe Andrek Andrea perinatális pszichológus most megjelent könyvének is, amelyben a várandós anyák és apák kötődését mutatja be a növekvő kisbabájukhoz a tudomány legfrissebb megállapításai és a terápiás tapasztalatok szempontjából. Mert a kötődés már a pocakban elkezdődik, és a magzat jelzéseinek értelmezése valójában az újszülöttről való gondoskodás „gyakorlóterepeként” kínálkozik.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
A család nemzetközi napjához kapcsolódva apákkal beszélgetünk a családunkról - és a gyerekeink által alakítandó új családokról. Az élet rendje, hogy a gyermekeink is párt keresnek, és jó esetben találnak is. De mi a teendő akkor, ha a hozott pár nekünk nem szimpatikus? És mit kezdjünk a folyamatosan megváltozó szokásokkal; itt alszik, ott alszik, és hiába nagykorú, mégiscsak féltjük őket a korai szexualitástól. Felnőttkorban derül ki igazán, vajon mi lett azokkal az értékekkel, amelyeket kiskortól fogva igyekeztünk átadni. Vajon sikerült-e? És vajon meddig érezzük magunkat felelősnek egy felnőtt ember döntéseiért? A gyerekeink párkapcsolatáról szóló beszélgetéssorozat záró darabja. Beszélgetőtársak Arató Domonkos pszichológus és Makovsky Miklós édesapa.
Szerkesztő: Süveges Gergő -
Gondolattérkép, jegyzetkészítés, színes kiemelő tollak, tanulás csoportban, párban, kérdezz-felelek formában – mindenki másképp tanul a szóbeli vizsgákra. Lezajlottak az írásbeli érettségi vizsgák, de már kezdhetik is a diákok a felkészülést a szóbelikre. Kinek milyen módszer válik be, hogyan kezeljük a stresszt és hogyan segíthetnek a szülők? Borbáth Katalin pedagógiai szakpszichológussal, diákokkal és szüleikkel beszélgetünk.
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella -
Egyszeri ajándékozásként indult, majd szenvedély vált belőle. A kisiskolás Attila a régi műszaki berendezések gyűjtésébe kezdett, s ezekkel játszik társaival is szabadidejében. Édesapja és nagypapája is támogatják ebben, így közös családi elfoglaltság is a műszaki cikkek gyűjtése, beszerzése, javítása. A kisfiú az egész osztálya hozzáállását is befolyásolja hobbijával, melyet egy iskolai kiállításon mutatott be a fenntarthatósági hét keretében.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
Az UNICEF Magyarország megbízásából készült egy felmérés az óvoda- és az iskolapszichológusok helyzetéről. Milyen problémával érkeznek hozzájuk a szülők, a pedagógusok, a gyerekek, hogyan tudják kezelni, mikor tehetetlenek? Milyen segítségre volna szükségük ahhoz, hogy a munkájuk eredményesebb legyen? A tanulmányt Borbáth Katalin, a Veszprémi Egyetem egyetemi adjunktusa készítette, és megszólalnak óvoda-, és iskolapszichológusok, valamint gyerekek is.
-
Mire jók a könyvtárak az internet korában? Hogyan igazodnak el a könyvtári adatbázisokban a diákok? Hogyan döntik el, hogy hol nézzenek utána egy-egy témának? Milyen források megbízhatók? Hogyan keresnek információkat a könyvtárban az első magyar orvosnőről? Hogyan állítanak össze egy kvízjátékot a könyvtár segítségével? A Könyvtárostanárok Egyesülete által szervezett Bod Péter Könyvtárhasználati Verseny országos döntőjén jártunk.
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella -
Csak egészség legyen, szoktuk mondani és különösen aggódunk, ha a gyermekünk fájdalomra panaszkodik. Védőnő, gyermekorvos, szakorvos, kórházi kivizsgálás következhet, de van, hogy nincs ok, csak gyötrelem. A Bethesda Gyermekkórházban több mint tíz éve működik a gyermek Fájdalomkezelő Centrum, ahol a szakemberek pont ezekben az esetekben segítenek. A III. Bethesda Fájdalomkezelő Napon jártunk, ahol idén a mozgás volt a fő téma. Beszélgetőtársunk Major János, a Bethesda Gyermekkórház orvosigazgatója, a gyermek Fájdalomkezelő Centrum vezetője, Györke Eszter gyermekonkológus, a szombathelyi Markusovszky Kórház gyermek Fájdalomkezelő Ambulanciájának vezetője, és Jórász Zsolt gyermeksebész, ortopéd-traumatológus, a Bethesda Gyermekkórház Gyermeksebészetének osztályvezető főorvosa.
Szerkesztő: Diós Judit -
Bajban vannak a fizikatanárok, mert évek óta nem népszerű tantárgy a fizika. De bajban vannak a gyerekek is, mert emiatt alig jelentkezik valaki fizikatanárnak. Sok tanulmány született a jelenségről, de egyelőre nem találják az okát. Az ELTE Anyagfizika tanszékén jártunk, ahol alap- és mesterképzésen részt vevő hallgatókkal, Jenei Péterrel, az Anyagfizika tanszék docensével és Hömöstei Mihály mesteroktatóval beszélgettünk.
Szerkesztő: Mohácsi Edit -
Mi köze egymáshoz egy patkányfaroknak, egy veres tehénnek és egy tengerlépő cipőnek? És miért lehet fontos ez nekünk a hétköznapi rohanásban? Vaskor Gréta meseterapeuta legújabb könyvében megtaláljuk erre a választ. Mert a mese ott él és történik bennünk, meséli az örök történetet, az „egyszer volt, hol nem volt”-ot most és itt, a jelenben. A Táltosmesék birodalmába lépünk.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
A bevásárlás, főzés, mosás, de a gyerekekkel való tanulás, a számlák befizetése vagy a nyaralás szervezése is mind-mind munka, amely sok energiát és időt követel a családban. Méghozzá láthatatlan munka: csak akkor tűnik fel, ha nem végezte el senki, nem jár érte fizetség, elismerés is csak elvétve. Általában az édesanyákra hárul, ők pedig ritkán kérnek hozzá segítséget. Milyen mintákat követünk, milyen példát mutatunk a gyerekeinknek és hogyan lehetne jobban elosztani az otthoni feladatokat?
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella -
Az anyaság alapvető változásokat indít a nők életében. Megváltozik a fontossági sorrend, az értékrend, az időbeosztás. Sokszor vezethet mindez pályamódosításhoz, hiszen a gyermek, a család és az édesanya igényei már mást tesznek lehetővé. Hogyan találták meg új szerepükben az új hivatásukat egyes nők? Erről gyűjtöttünk életképeket.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
Mitől jó egy iskola? Ha jók az eredményei? Ha jól felszerelt és tágas? Ha olyan pedagógiai programja van, amelyben a kiemelkedő tehetségeknek és a tanulásban akadályozottaknak is helyük van? Vagy elegendő az, hogy szeressen iskolába járni a gyermek, mert befogadó, barátságos a közeg és nyitottak a diákok és pedagógusok? Milyen a beilleszkedés Magyarországról Csehországba, egy nemzetközi iskolába érkezve? És milyen a hazaköltözés egy németországi állami, egy németországi Montessori, illetve egy osztrák állami iskola után? Szülők, pedagógus és legfőképp tanulók mesélnek élményeikről, benyomásaikról.
Szerkesztő: Belényi Barbara -
Eszik eleget az én babám? Hogyan nyugtathatnám meg? Még nem fordul a hasára, csináljak valamit? Az első időszak kérdései a kisbabás korból, amikkel szerencsére azonnal van kihez fordulnunk. Ők a védőnők, akik végigkísérik gyermekeink útját pocaklakótól az érettségiig. Megyénként egy-egy kiemelkedő védőnő munkáját ismerik el évente a Steller Mária díjjal. A Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége pedig olyan bemutató kisfilmeket tett közzé az oldalán, amelyen a babák, kisgyermekek fejlődését követhetik nyomon a szülők, hogy mégse kelljen minden aggodalmunkkal a védőnőhöz szaladnunk.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
Lenyűgöző kreativitás, egyedi szemléletmód és tudományos érdeklődés mutatkozott meg idén is a Te és a Természettudományok, vagy már ismert néven a TETT mese pályázat alkotásaiban. Negyedik alkalommal hirdették meg a versenyt három korcsoportban, és 663 mesét küldtek a gyerekek, fiatalok. A díjátadóra már az idei TETT mesekönyv is elkészült, amelyben olvashatunk a vízcseppek barátságáról, a Szeresd magad! molekuláról, vagy akár a billentyűzárról is.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
Meleg a tojás, amikor tojta a tyúk? És az újhagymát ki lehet húzni a földből? Ilyeneket is megtapasztalhatnak a gyerekek, akik az Almáskertbe látogatnak. Az iskolai közösségekben nemcsak konfliktusok megoldásához, de már a megelőzésben is használható a mediáció. S mire vágynak a toldi lányok? Ha pedig mindez nem elég, építhetünk magunknak Atomkirályságot. A felsorolt témák nem önkényesen kerültek egymás mellé: ezek az idei Richter Anna díj győzteseinek pályaművei.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
Harminc éve még új fogalom volt a diszlexia, a diszgráfia vagy a diszkalkulia. Az olvasás, az írás, vagy a számolás zavara idegrendszeri eredetű, nincs összefüggésben az intelligenciaszinttel és sajnos nem múlik el középiskolás korra. A statisztikák alapján szinte minden osztályban van néhány érintett diák. A budapesti Öveges József Technikum és Szakképző Iskolában három évtizede felvállalták a diszes gyerekek támogatását, hogy a tanulási zavar ellenére is szerezhessenek érettségit vagy szakmát és a jó képességű diákok emiatt ne hagyják abba idő előtt a tanulást. Nemrég konferencián elevenítették fel az eltelt három évtized mérföldköveit. Beszélgetőtársunk volt Hadfi Örs igazgató, Turcsik Katalin iskolapszichológus, Paveszka Dóra gyógypedagógus, Borbély Anikó egykori fejlesztőpedagógus valamint egykori és jelenlegi diákok.
Szerkesztő: Diós Judit -
Negyedik alkalommal rendezte meg az UNICEF Magyarország a Klímahősök konferenciát az Akvárium Klubban. Az egész napos rendezvényen a klímaváltozással kapcsolatos tudás megszerzésén túl a fiataloknak lehetősége nyílt a szabad párbeszédre a döntéshozókkal és vállalati szereplőkkel. Elmondhatták őszinte véleményüket, feltehették kérdéseiket a témával kapcsolatban.
Stumpf-Bíró Balázs összeomlás-kutatóval, gyerekekkel, és tanárokkal beszélgettünk.
Szerkesztő: Mohácsi Edit - Mehr anzeigen