Folgen
-
Ktoś kiedyś powiedział, że Powstanie Wielkopolskie jest... nudne. Nie ma w nim krwawych bitew, nie ma też super-bohaterów. Są za to dziesięciolecia żmudnych przygotowań, pracy, planowania i... kombinowania. Co zrobić, aby zrywem Wielkopolan zainteresowała się cała Polska? O powstaniu rozmawiamy z Katarzyną Węgrzyn - Gdzie w Polsce na weekend?
-
Po jednym z koncertów na wschodnim wybrzeżu USA Ignacy Jan Paderewski wrócił do garderoby w podartym fraku, wyrwanymi włosami i bez jednego buta. Wszystko dlatego, że fanki wdarły się na scenę. Pianista dużo koncertował, między innymi dlatego, że miał skłonność do trwonienia pieniędzy, ale w dość nieoczywisty sposób.
-
Fehlende Folgen?
-
11 listopada 1918 roku niemieckie rządy w Wielkopolsce miały się całkiem nieźle. Nie oznacza to jednak, że poznaniacy i Wielkopolanie grzecznie czekali na wolność.
-
[Wielkopolanie walczą]
W nocy z 15 na 16 września 1943 roku siły alianckie dokonały zrzutu broni dla wielkopolskiej Armii Krajowej. Jak wyglądały przygotowania do przejęcia zrzutu i jakie były konsekwencje akcji dla konspiratorów. Posłuchajcie.
-
Bogumiła Adamskiego ps. Tygrys poznałem w 2010 roku w Poznaniu. Na początku 2011 roku spotkaliśmy się w jego mieszkaniu w Chodzieży. Oto opowieść Tygrysa o AK oraz o majorze Hieronimie Dekutowskim.
-
Historia bez retuszu - opowiadają Mikołaj Klorek i Adam Sołtysiak.
-
Historia bez retuszu - opowiadają Mikołaj Klorek i Adam Sołtysiak.
-
Jakub Gerber to poznaniak - pilot rajdowy - w świecie motorsportu znany jako "Gaduła". 6 lutego 2011 roku podczas rajdu Ronde di Andora Gerber siedział na fotelu pilota obok Roberta Kubicy. Ich samochód wypadł z drogi i uderzył w barierę. 10 lat po tym fatalnym wypadku rozmawiałem z Jakubem Gerberem między innymi o rajdach i startach z Robertem Kubicą.
-
Po wielu latach przygotowań nadszedł ten właściwy moment. "Nie należy dłużej czekać" - to hasło powtarzane było z ust do ust w nocy z 27-28 grudnia 1918 roku chyba w każdej wielkopolskiej miejscowości. Historycy: Mikołaj Klorek i Michał Krzyżaniak opowiadają o gorącym czasie w Poznaniu i Wielkopolsce na przełomie 1918/1919 roku.
-
Maciej Karalus od wielu lat pisze i publikuje książki o tematyce historycznej - między innymi o walkach o Poznań w 1945 roku. Michał Krzyżaniak jest historykiem - dyrektorem Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Goście audycji opowiadają o tym jak wyglądała bitwa o Poznań w 1945 roku. W audycji usłyszeć można też archiwalne relacje uczestników walk.
-
9 września 1939 roku rozpoczęła się największa bitwa kampanii wrześniowej. Starcie okazało się dla Polaków ostatecznie przegrane, ale była to jedyna bitwa we wrześniu, gdzie polskie wojsko było stroną zaczepną. O starciu Armii Poznań i Armii Pomorze opowiadają: Paweł Rozdżestwieński oraz Mikołaj Klorek z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą.