Folgen
-
Kuidas oleks, kui paneks lapse mõneks ajaks koduõppele ja läheks Aafrikasse? Just seda Tarieli ja Olivia Lipartia tegidki.
Tarieli ja Olivia on „Järgmise peatuse” podcastis teist korda – pisut üle kahe aasta tagasi jutustasid nad, kuidas müüsid oma Eesti kodu maha ja alustasid alalist reisimist. Nüüd on elu neid pisut paiksemaks sundinud, sest tütar Mika käib esimeses klassis. Siiski, tunnistavad nad, sai kool valitud selle järgi, et ajutine kaugõpe oleks lubatud.
Niisiis lendas pere tänavu talvel kaheks kuuks Keeniasse. Saates on juttu elust ühe maailma suurima aguli läheduses, mida õpib laps reisides (aga koolis mitte), mis oli koduõppe juures kõige keerulisem ja kuidas see üldse toimis, mis lapsele ei meeldinud, mis tunne on vaadata tänavalapsi (kui enda tütar on nii hoitud) ja palju muud.Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Sõjablogija Artur Rehi on kaheksa Ukraina missiooni jooksul viinud sealsetele üksustele 800 000 euro väärtuses ülivajalikku abi. Saates kõneleb Artur esimesest korrast, kui ta sattus raketirünnaku alla ja kui valesti ta reageeris, miks ööbiti Kiievis enamasti kõrghoones, kõige ohtlikumatest sihtkohtadest, miks kiievlased enam pommivarjenditesse ei torma, kui palju nüüdisajal turism toimib ja kes Ukrainassereisivad, miks Ukrainas alati nii palju alkoholi tarbiti ja paljumuud. Lisaks on juttu koostööst Ukraina salajasimate üksustega ning kaitseministeeriumi luure peadirektoraadiga.
Vestlust juhib Liina Kohlmann.
Arturil ilmus hiljuti raamat „8 missiooni Ukrainas”.
-
Fehlende Folgen?
-
Euroopa jõgede kruiisilaeval töötanud Risto Veskioja viib meid oma juttudega sealsesse põnevasse maailma.
Risto asus tööle kruiisilaeva a la carte restorani, omamata mingitki kogemust restoranitööst. Saates räägib ta jõekruiiside ootamatult (?) kallitest hindadest, kui keeruline on kaks kuud järjest laeval töötada, mil määral tekib kolleegidega konflikte, kuidas kruiisilaevale tööle pääseda ja palju muud.
„Selleks, et laeval töötada, pead olema hull või kogu aeg purjus,” meenutab Risto ühe pikka aega laeval töötanud tuttava sõnu.
Vestlust juhib Liina Kohlmann
-
Kümmekond aastat Kanaari saartelelanud Evelyn Karlsson pesitseb hetkel küll Tenerifel, kuid seos on tal iga Kanaari saarega. Oma lemmikuks peab ta aga hoopis Lanzarotet.Nüüdisajal on eestlaste poolt kõige külastatum Kanaari saar just Tenerife ning sellest kõneleme saates ka pikemalt. Näiteks on jutuks see, et Tenerifel ringi sõites on võimalik ühe päeva jooksul neli aastaaega ära näha, miks rentida pisikest autot, kui palju raha tuleb saare turistipiirkonnas elamiseks välja käia, kuidas kohalikud seal kõigest voodikohti rendivad ja mil moel mägiteedel ohutult ringi liigelda.Evelyn toob ka välja, millisel saarel on lastel kõige enam tegemist, kus on kõige ilusamad rannad, avastamata pärlid, ilusam loodus ja palju muud.Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Täiskohaga reisijad Kelli ja Kaarel Kuslap jutustavad, kuidas loobusid pärast magistriõpingute lõpetamist palgatööst ja hakkasid ringi rändama. Mitu kuud aastast elavad nad näiteks Alpides matkabussis ning muuhulgas tegutsevad alpinismigiidina.
Kelli ja Kaarel meenutavad, kuidas neil käis ära klõps ja nad mõistsid, et elus on olulised just erilised hetked. Saates räägivad nad, mida kujutabtöö alpinismigiidina, miks juhtuvad matkajatega õnnetused eelkõige mäest alla tulles (mitte üles ronides), mis varustust on vaja, kuidas vältida silmakahjustust ning mis hetkel pidi ühele matkalisele kopter järgi tulema.
Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Tänase saate külaline SandersSkorik on Dubais tegutsev maakler, kellega räägime AraabiaÜhendemiraatide kinnisvara teemal. Sanders tunnistab, et eestlastehuvi Dubaisse kinnisvara osta on viimastel aastatel plahvatuslikultkasvanud. Pole ka ime, sest näiteks olmekulud ja kütus onhoopistükkis odavamad kui Eestis. Kui Dubais on juba oma korterolemas, siis pole sealmail talvitumine kulukam kui külmas Eestis.
Dubai kinnisvara hinnad onenam-vähem nagu Tallinnas, aga üür palju kõrgem. Uusarendustehinnad algavad näiteks juba 150 000 eurost.
Sanders annab saates nõu, kuhuAraabia Ühendemiraatides korter osta, kas ja kuidas tasub laenutaotleda, mis nüansse meeles pidada ja palju muud.Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Tänase saate külaline Janika Tamm on kirglik matkaja, kes on tallanud matkateid nii kodumaal kui ka laias maailmas. Janika liitub meiega veebi vahendusel otse Malaisiast.
Saate peamiseks teemaks on kuus kuud väldanud 4265 kilomeetri pikkune matk Mehhikost mööda Ameerika Ühendriikide läänerannikut kuni Kanadani välja. Janika jutustab, kuidas neljandaks kuuks hakkab matkates päris igav (sest kõik mõtted on mõeldud), mitu paari jalatseid ära tallus, kuidas matka lõpus polnud päevas 50 kilomeetrit kõndida mingi probleem, suurimast madalpunktist, miks paaridel on raskem kui sooloreisijatel ja palju muud.
Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Tänase saate külaline Kreete Uustalu on tantsinud pea terve elu ning tema suureks unistuseks on tantsijana läbi lüüa just Ameerika Ühendriikides.
Viimastel aastatel on Kreete korduvalt USA-s käinud, osaledes erinevatel tantsukursustel ning püüdes luua kontakte oluliste inimestega. Ta tunnistab, et sealne konkurents ei ole nõrkadele. Viimati Los Angeleses olles võttis Kreete tunde Beyoncé viimase tuuri koreograafilt Tia Riveralt. Muide, see privaatkursus maksis 4000 eurot.
Saates jutustab Kreete, kui palju kogu Los Angeleses käik maksma läks, mida tuleb teha artistiviisa saamiseks, kuidas käib kontaktide loomine (ja miks on see vajalik), mis põhjusel ta ühelgi audition’il osaleda ei saanud ja palju enamatki.
Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Tänase saate külaline Merilyn Meristo jutustab Sri Lankast, kus ta on viimased 18 aastat regulaarselt käinud.
Üks huvitav teema, mille Merilyn välja toob, on see, et Sri Lankat ja Eestit saab paljuski võrrelda. Tõsi küll, erinevusi on märksa rohkem. Saates tuleb juttu eelarvamustest, vaesusest (või selle vähesusest?), kohalike meeletust ebausust, üleliia suurest viisakusest ning loomulikult annab Merilyn nõuandeid, mida tasub turistidel külastada.
Merilynil ilmus hiljuti ka raamat „Minu Sri Lanka“.
Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Tänase saate külaline on reisiajakirjanik ja fotograaf Silvia Pärmann, kes on käinud umbes sajas riigis üle terve maailma. Viimasel ajal on aga tekkinud hoopis suuremhuvi naaberriigi Läti vastu. Tegelikult pakub Läti avastamist küllaga. Saates tuleb juttu näiteks Daugavpilsist ja sealsest muljetavaldavast Mark Rothko muuseumist, Põhjamaade Veneetsiaks nimetatud Kuldigast (ja kas see on ikka nime väärt), milliseid randu lisaks Jurmalale eelistada, kättesaadavast luksusest Lätimaalja palju muud.Liigelda soovitab Silvia Lätis ühistranspordiga, mis toimib väga hästi. Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Tänase saate külaline Thea Karinviib meid jõululainele – tajutustab Brno, Bratislava, Budapesti ja Viini jõuluturgudest. Mida põnevat turgudel pakutakse?Milliseid toite tasub proovida? Kuidas on hinnad? Mis avaldab muljetja mis jätab külmaks?
Pikemalt on teemaks Tšehhisuuruselt teise linna Brno jõuluturg, sest just Brno on tänavunimetatud Euroopa jõulupealinnaks.
Loomulikult tekib ka küsimus, kasja kui eriline on Tallinna jõuluturg võrdluses kõigi teistega.Thea vastab sellele.
Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Tänase saate külalised EliisaAllabert ja Luise Suislep jutustavadoma pooltasuta Euroopa tripist.
Ei, noored ei hääletanud, naguvõiks ehk arvata. Nad taotlesid hoopis DiscoverEU reisisipassi, mistähendab, et suur osa nende Euroopa reisi rongipileteid saidprogrammi poolt kaetud. Selleks, et reisipassile kandideerida, peabolema 18aastane ja elama mõnes Erasmus+ programmiriigis. Saates tuleb juttu külastatudriikidest, kas kolmekesi reisida oli hea või halb, mis oli eelarve,kuidas raha koguti ja palju muud.Vestlust juhib Liina Kohlmann.
-
Tänase saate külaline Kätlin Oinus veetis kolm aastat Uus-Meremaal, kuhu läks Working Holiday viisaga. See on ka kõige sagedasem viis, kuidas sinnamaile tööle suundutakse.
Kätlin jutustab saates töö leidmisest ning selle nippidest ja nüanssidest, auto rentimisest, majades elamisest ja üürihindadest ning palju muud.
Samuti annab Kätlin nõu, kuidas taotleda viisat nii, et see kindlasti ka esimesel korral õnnestuks.
Vestlust juhib Liina Metsküla. -
Tänase saate külaline on pikaajaline Kreeka giid Ester Laansalu.
Ester sattus esimest korda Kreekasse juba pea 30 aastat tagasi. Ilmselgelt on riik selle ajaga metsikult muutunud ning Ester toob välja, mis on peamised erinevused.
Saates räägime veel headest hindadest (näiteks kreeka tarvernas on arve kindlasti väiksem kui Eestis väljas süües), milliseid 700 Kreeka saarest tasub külastada ning hiljuti ajakirjandusse jõudnud Kreeka kuuepäevasest töönädalast. Estri sõnul ei tulnud paljude jaoks selle seadusega üldse muutusi – kreeklane on metsik tööloom ning turismihooajal töötatakse alati nii palju kui vaja.
Vestlust juhib Liina Metsküla.
Ester on kirjutanud ka raamatu „Minu Kreeka”. -
Tänase saate külaline Kaspar Uljas viib oma lugudega Argentinasse.
Kaspar jutustab saates näiteks sellest, et argentiinlastel on sarnane huumor eestlastega, mate joomisest, tangovampiiridest ning tangoga seotud stereotüüpidest. Samuti soovitab Kaspar väga külastada imekaunist Andide mäestikku – see on midagi täiesti teistsugust, kui eestlase silm on harjunud nägema.
Vestlust juhib Liina Metsküla. -
Tänase saate külalised Kristjan Roosileht ja Berit Heinmets jutustavad vabatahtlikust tööst ja sellega seonduvast Tansaanias.
Kui Berit otsustas juba teist korda minna Tansaaniasse vabatahtlikuks, siis Kristjan seevastu tegi sealmail oma tavapärast tööd ning väisas rohkelt koostöötamise keskusi. Kuigi Tansaania on digirändurite jaoks hea paik, kus töötada (ajavöönd on sama), siis kipub internet aeg-ajalt alt vedama.
Berit aga oli lähedalt seotud Tansaania naiste hakkamasaamise ning laste hariduse temaatikaga. Ta tunnistab, et naiste olukord on seal päris keeruline ning ta nägi seal sellist vaesust, millest enne ei teadnud.
Saates tuleb jutuks ka Kilimanjaro tippu ronimine ning safaritel ringi vuramine.
Beriti ja Kristjani tegemistest valmis reisisari „Vabatahtlikult Aafrikasse”.
Vestlust juhib Liina Metsküla. -
Tänase saate külaline Caroline Vabrit on koos perega Islandil elanud pisut üle aasta.
Caroline kohtus oma eestlasest abikaasaga esimest korda just Islandil ning mõni aeg tagasi otsustati koos perega (kus kasvab kaks last) sinna naasta. Caroline hinnangul oli Reykjaviki kolides abikaasa varasem töö sealmaal kasulik, kuid polnud vajalik. Küll aga toonitab ta, et Reykjavikki niisama heast peast kolida on päris kallis – näiteks tuleb 2-3 kuu eest korteriüür ette maksta ja see pole odavate killast.
Saates tuleb juttu veel Caroline fotograafitööst (ja mis põneva niši ta endale leidnud on), miks ei saa Islandil hakkama ilma autota, miks tervislikult süüa on kallis, lasteaedadest ning loomulikult üldiselt rahateemast.
Vestlust juhib Liina Metsküla. -
Tänase saate külalised Liilia Namsing ja Tauno Tagel räägivad elust ja töötamisest Kanadas.
Kuna Liilia oli varasemalt töötanud USA firmas, pakuti talle Kanada kontorisse tarkvaraarendajana tööd. Tauno läks üheskoos kaasaga ning asus kohapeal tööd otsima. Kuna eesmärgiks oli midagi pigem erialast leida, oli see üsna aeganõudev protsess. Ta saatis sadu CV-sid, käis mööda kontoreid, kirjutas ning viimaks leidis töö umbes pool aastat hiljem. Seega võtab ta asja kokku nii: viisa tegemine on lihtne, aga töö leidmine keeruline.
Veel on juttu, millist tööviisat tasub teha, kuidas taotleda, elukallidusest, uskumatult viisakatest kanadalastest, kohapeal ringi reisimisest ja palju muud.
Vestlust juhib Liina Metsküla. -
Tänase saate külaline Cristo Pajust läks Keeniasse neljaks kuuks, aga kohapeal hakkas nii meeldima, et otsustas pikemaks jääda. Möödunud on ligi kolm aastat.
Cristo sõnul on Keenia Aafrika mõistes jackpot-sihtkoht. Tõsi, valge mees on siiski keenialaste jaoks kõndiv rahakott. Nii on Cristo pidanud ka oma kohalikele sõpradele palju selgitama, et ta pole Aafrikasse pangana tulnud.
Rahast rääkides, väga huvitav nüanss on see, et Cristo pole ligi kolme aasta jooksul praktiliselt üldse sularaha kasutanud. Keenias sellist asja nagu pangakaart eriti ei kasutata, vaid kõik käib mobiilimaksetega.
Samuti jutustab Cristo villade rendiärist ning uuesti ärinõustamise agentuurist, mida nad kohalike eestlastega alustasid. Lõpetuseks räägime ka Keenia safaritest ning Cristo jagab ühe nippi, kuidas potentsiaalset petuskeemi ära tunda.
Vestlust juhib Liina Metsküla. -
Tänase saate külalised Hanna Selvet ja Rainer Orro reisivad oma ratastel suvila ehk matkaautoga ringi nii Eestis kui ka välismaal.
Autos on vajalik kõik eluks vajalik, mistõttu ei ole iga kord mööda Eestit (või mujale) reisima minnes vaja asju pakkida. Nende ratastel suvilana teenib 1986. aasta matkaauto, mis on küll juba päris eakas, kuid tubli. Teele pole nad igal juhul kuskil jäänud.
Juttu on veel sellest, mida lapsed (noorim 3 ja vanim 11) asjast arvavad, supermarketi parklates ööbimisest, miks tekib autos elades konflikte vähem ja palju muud.
Vestlust juhib Liina Metsküla. - Mehr anzeigen