Folgen
-
Június elején indul az új otthon felújítási program. Ennek célja az 1990 előtt épült családi házak energetikai megújítása, amelynek révén legalább 30 százalékkal kell csökkennie az ingatlan energiaigényének. A kormányzat mintegy 108 milliárd forintot szán a programra, amely részben hitelt, részben vissza nem térítendő támogatást tartalmaz, de nem nélkülözheti a tulajdonosi önerőt sem. Minderről dr. Glavatity Dénest a KCG Partners ügyvédjelöltjét, okleveles építőmérnököt, és Glavatity Gábort a Wing Zrt. lakóépület-üzletág projektvezetőjét M. Szűcs Péter kérdezte.
-
A Covid ismertette meg a tömegekkel az úgynevezett home office munkarendet, amelytől sok munkáltató tartott, de később kiderült, indokolatlanul. Ez olyannyira így van, hogy nem egy olyan vállalat van, ahol részben meg is tartották, így heti egy vagy két napot otthonról dolgozik a munkavállaló. A külföldi cégek sok esetben ilyen munkarend mellett foglalkoztatnak magyar szakembereket. Milyen szabályok mentén lehetséges itthonról külföldre dolgozni? Ezt járja körbe a Joghurt epizódja, amelyben dr. Maglai Borbálával és dr. Ila-Horváth Eszterrel, a KCG Partners ügyvédeivel M. Szűcs Péter beszélgetett.
-
Fehlende Folgen?
-
A mostani epizódban mindent megtudunk a bizalmivagyonkezelés és a vagyonkezelő alapítványok működéséről, valamint azok előnyeiről. Ezek a jogintézmények viszonylag újak, ám különösen a cégvezetői generációváltás problémájára kitűnő megoldásokat nyújtanak. Dr. Csengery Levente ügyvéd, a KCG Partners Ügyvédi Társulás alapító partnere és Dr. Királyvölgyi Krisztián ügyvéd mondják el a részleteket. M. Szűcs Péter kérdezte őket.
-
Egyre népszerűbb az úgynevezett Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP). Bónuszok és egyéb teljesítmény alapú kifizetések esetében szemmel látható mértékű adómegtakarítást lehet vele elérni. Minden gazdasági ágazatban alkalmazható, sőt a tőzsdére igyekvő startupok számára is jó lehetőség. Dr. Rusvai-Darázs Rózsa és dr. Királyvölgyi Krisztián ügyvédeket M. Szűcs Péter kérdezte a részletekről.
-
Az élet már csak olyan, hogy előfordulnak tartozások. De mit lehet tenni a jogos követelések megszerzésére? Szépen kérjük vagy határozottabb jogi lépésekkel indítsunk? Hasznos és hatékony tanácsok a KCG Partners ügyvédi iroda munkatársaitól, dr. Éberhardt Bálint és Rusvai-Darázs Rózsa ügyvédektől. A moderátor M. Szűcs Péter.
-
A nagyvállalatoknak már idén, a többieknek csak a jövő évtől lesz kötelező az ESG jelentés. Ennek lényege: az érintett cégeknek hiteles információkat kell nyilvánosságra hozniuk a náluk felmerülő fenntarthatósági kockázatokról és tervet kell készíteniük tervezett lépéseikről, ezekről pedig időről-időre be is kell számolniuk. További részletek dr. Zsíros Tamás ügyvédjelölttől, dr. Királyvölgyi Krisztián ügyvédtől. Őket M. Szűcs Péter faggatja.
-
Az országgyűlés tavaly decemberben fogadta el az unión kívüliországok állampolgárainak beutazására és munkavállalására vonatkozó legújabb jogszabályt. Sok vállalkozást és nagyobb céget is érint a törvény. Mi abban segítünk, hogy mire kell figyelnie annak, aki külföldi munkaerőt foglalkoztatna. Dr. Ila-Horváth Eszter ügyvédet és dr. Glavatity Dénes ügyvédjelöltet M. Szűcs Péter kérdezte.
-
Az építőipar nemcsak azért fontos ágazat, mert rengeteg vállalkozásnak és szakembernek ad munkát, hanem mert releváns indikátora egy adott ország gazdasági teljesítményének közép és hosszú távon. A Joghurt adásában arról beszélgetett dr. Glavatity Dénes ügyvédjelölt, okleveles építőmérnök és Glavatity Gábor, a Wing Zrt. Living lakóépület üzletág projektvezetője, hogy milyen hatások érték 2023-ban az ágazatot és milyenek a 2024-es kilátások. M. Szűcs Péter kérdezte őket.
-
Aki nem szereti a reklámokat miközben közösségi oldalakon tevékenykedik vagy streaming szolgáltatásokat vesz igénybe, nyúljon a zsebébe - egy mondatban így foglalható össze az új rendszer, amit a Meta, a Facebook és az Insta tulajdonosa bevezetett. Mások is élnek ilyennel - lásd youtube, ám a Joghurt epizódjából kiderül, számtalan kérdés és szempont merül fel ennek gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban. dr. Fülöp Réka ügyvédjelölt és dr. Maglai Borbála ügyvéd válaszolt M. Szűcs Péter kérdéseire.
-
A kötelező visszaváltás rendszere úgy indult el január elsején Magyarországon, mint a jól ismert Mátyás király mesében, amikor az eszes lány vitt is, meg nem is ajándékot. Az erről szóló jogszabály ugyan hatályba lépett, a gyártók azonban kaptak félévnyi haladékot arra, hogy megjelöljék azokat termékeket, amelyeket majd automatákba dobhatunk, jó pénzért. Ennek hátteréről beszélgetnek a Joghurt mostani epizódjában dr. Zsoldos Bálint és dr. Királyvölgyi Krisztián ügyvédek. A moderátor M. Szűcs Péter.
-
Napjainkban egyre többet találkozunk a digitális világ új termékeivel a kriptoeszközökkel és a kriptovalutákkal. Milyen általános szabályozási környezet jellemző a kriptoeszközökre és milyen adójogi megközelítést alakalmaz az EU és az egyes tagállamok velük kapcsolatban? Az epizódban a KCG Partners Ügyvédi Társulás három jogu szakértője, Zsoldos Bálint, Királyvölgyi Krisztián és Éberhardt Bálint beszélgetenek a kérdés aktulitásairól és jövőbeli kilátásairól.
-
Napjainkban egyre többet találkozunk a digitális világ új termékeivel a kriptoeszközökkel és a kriptovalutákkal. De mit jelent a kriptovaluta és mitől olyan különleges a Bitcoin? Mire használhatóak a kriptoeszközök és hogy kapcsolódik hozzájuk a blokklánc? Mit jelent az, hogy valaki kriptót bányász? A kriptoeszközök tényleg elhozhatnak egy új pénzügyi világot, vagy azért vannak a rendszernek hátulütői is? Ezekre kérdésekre (is) próbálunk választ találni adásunkban a KCG Partners szakértőivel Királyvölgyi Krisztiánnal, Zsoldos Bálinttal és Éberhardt Bálinttal.
-
2023 május közepén jelent meg a Gazdaságfejlesztési Minisztérium új versenyképességi törvényjavaslat csomagja, melynek egyik legfontosabb eleme, hogy újra bevezetné a polgári jogba az építményi jog intézményét. Ez a lehetőség némileg felpezsdítette az ingatlanpiacot, tekintettel arra, hogy ennek alapján egy jogi személy legfeljebb 50 évre építési jogot szerezhet olyan ingatlanon, amelynek nem a tulajdonosa és nincs a birtokában.Honnan ered ez a jogintézmény, mióta létezik és mit jelent? Milyen hatással lehet a magyar piacra és hogyan jön létre az építményi jog?Három szakértőnk, Királyvölgyi Krisztián, Zsoldos Bálint és Glavatity Dénes beszélget a fenti témákról és az építményi joghoz kapcsolódó egyéb kérdésekről.
-
Jelen adásunkra a 2022-es NAV évkönyv tanulságai című epizódunkban hivatkoztunk. Az epizódrészben három jogi szakértőnk, Zsoldos Bálint, Királyvölgyi Krisztián és Glavatity Dénes beszélgetnek arról, hogy mik a NAV ellenőrzési tervének céljai, milyen területek számíthatnak ellenőrzésre és melyek a kockázatos ágazatok? Illetve nagyon fontos kérdésként az is megvitatásra került, hogy Bálintnak van-e NAV-os esőkabátja?
-
2022-ben a NAV 59 témában 34 922 adózót választott ki vizsgálatra. Az évben 8 961 egyedi kockázatelemzés készült, amelyek alapján 6 844 vizsgálatot rendeltek el. Mik voltak a vizsgált területek és milyen tapasztalatok és tanulságok vonhatók le az évkönyvben foglaltakkal kapcsolatban? A témáról három jogi szakértőnk, Zsoldos Bálint, Királyvölgyi Krisztián és Zsiros Tamás beszélgetnek.Az epizódban említett retrospektív epizód szintén elérhető a csatornán, NAV ellenőrzési terv 2022 címen.
-
A kormány módosította az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló kormányrendeletet, és új rendelet írja elő a tanúsítás részleteit is. A sajtóban több olyan cikk is megjelent, amelyek szerint ingatlan eladása vagy bérbeadása esetén az energetikai tanúsítvány készítése nem lesz kötelező 2023. november 1-től a vonatkozó jogszabályok változása miatt. Igaz ez? Milyen fontos változások fognak életbe lépni és milyen újdonságokra lehet számítani? A témáról három jogi szakértőnk, Zsoldos Bálint, Zsiros Tamás és Glavatity Dénes beszélgetnek.
-
Június 6-án a Kormány számos adónemet érintő adótörvény-változást tartalmazó javaslatcsomagot tett közzé, amely szerint többek között 2023. július 1-től szociális hozzájárulási adó terheli a lakossági befektetések és megtakarítások jelentős részét és így a korábban alkalmazott 15% mértékű személyi jövedelemadó mellett 13%-os szociális hozzájárulási adó is fogja terhelni a nevesített jövedelmeket. Emellett a javaslat új adójogi alapokra helyezné a vagyonkezelési struktúrák kialakítását, célzottan a rendeltetésellenes joggyakorlás kiszűrésére. Adásunkban a bizalmi vagyonkezelést és a szociális hozzájárulási adó változásairól beszélget a KCG Partners 3 jogi szakértője, Zsoldos Bálint, Királyvölgyi Krisztián és Glavatity Dénes.
-
Az EU tanácsa április végén új szabályokat fogadott el a bérek átláthatóságáról. Az irányelv az EU-n belüli bérdiszkrimináció elleni küzdelemre és a nemek közötti bérkülönbség megszüntetésének elősegítésére irányul, melyek értelmében az uniós vállalatoknak kötelezően meg kell majd osztaniuk a bérekre vonatkozó információkat, és intézkedéseket kell tenniük, amennyiben a vállalaton belüli nemek közötti bérkülönbség mértéke meghalad egy bizonyos küszöbértéket. Az irányelv rendelkezik továbbá a bérdiszkrimináció elszenvedőinek járó kártérítésről, valamint a szabályokat megsértő munkáltatókkal szembeni szankciókról, többek között bírságokról is. Milyen kötelezettségeket jelentenek s fenti rendelkezések a munkáltatóknak és milyen jogosultságaik lesznek a munkavállalóknak a magyar munkapiacon? A fenti kérdésekről három jogi szakértőnk, Királyvölgyi Krisztián, Zsíros Tamás és Glavatity Dénes beszélgetnek.
-
Mi történt az építőiparban a 2023-as év első negyedévében?
Mire számítanak a piaci szereplők, milyen rozsdaövezeti fejlemények történtek és mire számíthatnak a beruházók és a lakosság? Az építőipar számos pontját érintve három jogi szakértőnk, Zsoldos Bálint, Glavatity Dénes és Zsiros Tamás a magyar építőipart és ingatlanpiacot veszik górcső alá.
-
Ki fizeti az adót az OnlyFans tartalmak után? Hogyan adóznak az „alkotók”?
Az Európai Bíróság 2023. február 28-i ítéletében az OnlyFans online platform előfizetői által a tartalomkészítőknek fizetett összegek utáni hozzáadottérték-adó (áfa) kérdésében határozott. Hogyan döntött a bíróság, és általában milyen adójogi szabályok vonatkoznak az OnlyFans és a hasonló tartalommegosztó platformok adózására Magyarországon? A témáról podcast epizódunkban a KCG Partners három jogi szakértője, Zsoldos Bálint, Királyvölgyi Krisztián és Glavatity Dénes beszélgetnek.
- Mehr anzeigen