Folgen
-
„Semminek sincs értelme. Ezért semmit sem érdemes csinálni.”
Ezzel a gondolattal kezdődött Janne Teller dán író 2010-es regénye, amelynek alapfelvetése 14 év elteltével is ugyanolyan érvényes. A klímaválság, az élhetetlenné váló bolygó, a háborúk és az egyre terjedő konfliktusok a világban, a mesterséges intelligencia térnyerése, mind olyan jelenségek, melyek láttán sok gyerek mondja joggal: „Minek tanuljak? Mi lehet így az élet értelme?” Mit mondjon minderre a felnőtt, a szülő, a tanár? Hogyan óvjuk meg gyerekeinket az apátiától és a depressziótól? Mekkora baj, illetve mikor kezdjünk el aggódni, ha gyerekünket nem érdekli igazán semmi? Tudunk-e abban segíteni, hogy motivációt találjon? Van-e értelme ebben az állandóan változó világban a pályaválasztásnak? Hogyan támogathatjuk abban, hogy a számára megfelelő úton induljon el?
Az elmúlt 5 epizódban számtalan megoldási javaslatot kaptunk a tekintetben, hogy miként tudjuk megóvni gyerekünket a világ veszélyeitől, már csak beszélnünk kell vele. De hogyan, amikor az ajtaja többnyire zárva, és a beszélgetéseink egy-egy 10 perces autóútra vagy vacsorára korlátozódnak, és ezek sem feltétlenül a teljes egyetértés jegyében zajlanak? Mit jelentenek és hogyan küzdjük le a generációs akadályokat a gyerekkel való kommunikációban?Hogyan és mikor (mely napszakban, milyen élethelyzetben) beszéljünk a kamaszokkal? Mi az az erőszakmentes kommunikáció? Mik az eszközei? Hogyan kössünk megállapodást a kamasz gyerekünkkel?
Hallgasd meg a beszélgetést, amelyben Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója, D. Tóth Kriszta, az UNICEF Magyarország Jószolgálati Nagykövete, Vázsonyi Benedek, az UNICEF Magyarország fiatal nagykövete és dr. Tárnok Zsanett, klinikai szakpszichológus beszélget a témáról.
-
A technika fejlődésével gyakran a gyerekek jobban tartják a lépést, mint a szülők. Ez az epizód arról szól, hol szerezhetünk naprakész információkat arról, hogy miként óvjuk a gyerekeinket a kibertérben. Ódivatú, vagy valós félelemmel küzd az a szülő, aki szeretné lebeszélni kiskamasz lányát, hogy bikinis profilképet állítson be magáról a közösségi médiában? Milyen alkalmazások, beállítások segíthetnek ebben bennünket? Milyen veszélyeket rejt az interneten magunk után hagyott nyom? Ki más férhet hozzá ezekhez a tartalmakhoz? Hogyan tudja ezt a szülő kontrollálni? Az aggodalmunk felülírhatja-e a gyerek magánszférához való jogát, és belenézhetünk-e a telefonjába, az üzeneteibe? Hogyan akadályozható meg, hogy játék vagy közösségi média használata közben ne hálózzák be idegenek? Egyáltalán hogyan beszéljünk ezen veszélyekről a gyerekeinkkel anélkül, hogy úgy tűnne, az ördögöt festjük a falra? Hallgasd meg a Kapcsold be sorozat 5. epizódját, amelyben választ kaphatsz a fenti kérdésekre. A beszélgetés résztvevői Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója, dr. Csalár Dorina, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Internet Hotline Osztályának vezetője és Fribék Judit r. százados, Nemzeti Nyomozó Iroda, Kiberbűnözés Elleni Főosztály, Gyermekvédelmi Egységtől.
-
Fehlende Folgen?
-
Mikortól beszélhetünk szerfüggőségről?
Hogyan beszéljünk erről a gyerekeinkkel úgy, hogy ne a tiltást vagy a túlzó aggodalmat hallják ki a szavainkból, hanem az veszélyre felhívó segítő információkat?
Elf Bar, snüssz… A nikotin függőséget okoz. Valóban nem ártalmasak az e-cigik?
Mi a helyzet az alkohollal?
Mennyire veszélyes a füvezés? Valóban a drog előszobája? Mennyire népszerűek és elérhetőek a designer drogok?
Árthat-e a testépítés, illetve az azzal járó fehérje-, proteinbevitel mennyiség mikortól káros?
Köthetek-e kompromisszumot a gyerekemmel, vagy az a helyes, ha a szülő minden esetben zéró toleranciát képvisel az egészségre ártalmas és függőséghez vezethető szerek használata tekintetében?
Hallgasd meg a beszélgetést, amelyben Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, dr. Nagy-Balás Borbálával, az UNICEF Magyarország gyermekjogi munkatársával és Dr. Zacher Gábor, toxikológussal arról beszélget, hogy mennyire elterjedt a szerhasználat a fiatalok körében, mik lehetnek a lehetséges okai és milyen megoldások léteznek.
-
Hallgasd meg a beszélgetést, amelyben Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója, Balatoni József, alias Jocó bácsi és Galambos Anna, az UNICEF Magyarország fiatal nagykövete a kortárs bántalmazás okairól és megoldásairól beszélget.
A világ, ami körülvesz erőszakos, a közélet, a közösségi média maga a bullying melegágya. De akár az az iskola is, amelyik fokozott teljesítménykényszerrel és erőltetett versenyszellemmel nyomasztja tanulóit – gyakran tekintet nélkül az adott gyerek képességeire, érdeklődésére és vágyaira.Mennyit számít a közéleti, az iskolai, vagy akár a családi minta a tekintetben, hogy a gyerekeink bántalmazóvá vagy bántalmazottá válnak?Kinek a kezében van a megoldás? Mit tehetünk, ha a gyerekünket kiközösítik, sehová sem hívják? Megoldás-e kivenni a bántalmazottat a közösségből, és ha igen, meddig várjunk vele? Fordulhatunk-e a bántalmazó szüleihez? A Kapcsold be! sorozat 3. epizódjában ezekre a kérdésekre keresik a választ a résztvevők.
-
Hallgasd meg a beszélgetést, amelyben Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója és Tari Annamária klinikai szakpszichológus az online függőségről beszélget.
Persze, a barátaival van, csak épp a virtuális térben, és egy újabb videójáték szippantotta be. Órákon át képes játszani, de tény, közben többen is bent vannak a Messenger-hívásban, és beszélgetnek, nevetgélnek. Ez lenne a közösség, társas kapcsolódások új formája? Mikortól kezdjen el aggódni a szülő? Mennyi idő számít soknak a videójátékozásban? Hogyan hat mindez a személyes kapcsolódásokra? Mik ezek az új pármásodperces videók? TikTok? Reels? Hogyan hat ez a gyerekem figyelmére? Hogyan fog így valaha egy könyvet elolvasni? Letiltsam róluk? Korlátozhatom-e a gyerekem online térben töltött idejét, s ha igen, hogyan, ha attól félek, az újabb tiltás csak olaj lenne a tűzre az amúgy is sérülékeny viszonyomon a kamasz gyerekemmel? A beszélgetés résztvevői ezeket a témákat járják körül ebben az epizódban.
-
Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója és Orvos-Tóth Noémi, klinikai szakpszichológus a gyerekek általános mentális állapotát járják körbe a beszélgetésben.
Ebben az epizódban a résztvevők egy általános képet rajzolnak a gyerekek mentális állapotáról és arról, hogy milyen változások történtek a mai gyerekek életében az idősebb generációk gyerekkorához képest. Hogyan hat ez a jóllétükre? Mik változtak az életmódjukban felfogásukban, kapcsolatrendszerükben? Hogyan változik generációról generációraa gyermekkor fogalma és minősége?
#kotődés #szülőség #mentális egészség #kütyüzés #depresszió #család #bullying #online #stressz #kamasz