Folgen
-
Sedemdeset let Pomurskega muzeja Murska Sobota; v njem so odprli novo stalno razstavo Ljudje ob Muri.
Prejemnik zlate plakete Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti je letos Tomaž Faganel.
V Bežigrajski galeriji 2 je na ogled razstava Zasloni letošnje prejemnice Prešernove nagrade Dragice Čadež, v Galeriji mesta Ptuj pa razstava Mirka Rajnarja.
V Cankarjevem domu v Ljubljani so ob 30-letnici genocida v Srebrenici odprli razstavo Vesti, ki niso zbudile vesti.
V slovenskem prevodu Miklavža Komelja so izšli Pizanski Cantos.
Glasbena oprema Tina Ogrin,
ton in montaža Vjekoslav Mikez,
redakcija Staša Grahek. -
Dušan Jovanović – kulturni terorist je razstava, posvečena temu velikemu gledališkemu vizionarju, praktiku in mislecu umetnosti in družbe. Gledališki svet pa je dosegla tudi novica o tekmovalnem in spremljevalnem programu 55. Tedna slovenske drame. V Tehniškem muzeju Bistra so predstavili načrt kompleksen prenove, o arhitekturi bomo govorili tudi s tandemom, ki bo zastopal Slovenijo na letošnjem arhitekturnem bienalu v Benetkah. Več tudi o razstavah slikarskega opusa Mirsada Begića v Galeriji Murska Sobota ter o delu dr. Viktorja Murnika, Slovenec sem – in kdo je več?!, ki zaznamuje 150. obletnico rojstva slovenskega telovadca, pravnika, publicista in raziskovalca, ki je močno prispeval k razvoju slovenske telesne kulture in je tudi prvi znanstvenik na tem področju. Vabimo vas k poslušanju!
-
Fehlende Folgen?
-
Beseda in kretnja leta 2024, zbornik o življenju in pisanju Borisa Pahorja z naslovom "Jaz pa nikoli nisem sanjal", ki sta ga izdala Založništvo tržaškega tiska in Slovenska matica, nova knjigarna Šiškla in še kaj v pogovoru z Anjo Zag Golob. Ob tem tudi o mariborskem slikarju nemškega rodu s konca 19. stoletja Eduardu Lindu; pokrajinski muzej v Mariboru ga namreč javnosti predstavlja z monografijo in razstavo. V Ljubljani pa je v Društvu umetnikov DUM na ogled razstava latvijske umetnice Agate Lielpētere.
Avtorji prispevkov Aleksander Čobec, Goran Tenze, Vlado Motnikar, Brigita Mohorič in Urška Savič.
Urednica oddaje Staša Grahek,
bere Eva Longyka Marušič,
ton in montaža Vladimir Jovanović. -
V ospredju sta evropski prestolnici kulture Nova Gorica z Gorico in Chemnitz. Opozorili bomo tudi na razstavo 12 let tandema Ulay–Marina Abramović in na osemdesetletnico Društva slovenskih skladateljev.
-
Branje in pisanje literature je v nasprotju z vsemi dejanji, ki uničujejo življenje, je ob prejemu letošnje Nobelove nagrade za literaturo dejala južnokorejska pisateljica Han Kang. Da je za ustvarjanje potrebno veselje do dela in služenje besedi, pa sta sporočili baletnega plesalca Henrika Neubauerja in pesnice Erike Vouk, dobitnika in dobitnice Prešernove nagrade. Kaj so nam v letu 2024 še sporočili osrednji nagrajenci in nagrajenke, filmi, razstave, predstave in knjige leta ter kje je bilo največ narejenega na področju kulturne politike, v pregledni oddaji s področja kulture in umetnosti v letu 2024.
-
Tokrat na prvem mestu izpostavljamo letošnje nagrade sklada Staneta Severja, pomembna priznanja za igralske stvaritve, nadaljujemo pa s tekočimi rezultati arheoloških izkopavanj na prostoru bodoče nacionalne knjižnice številka 2 oziroma NUK II na križišču Zoisove in Slovenske ceste v Ljubljani. Obiskali smo galerijo Miklova hiša v Ribnici, kjer je že nekaj dni odprta razstava del iz likovne zbirke Riko z naslovom Stanje stvari – state of affairs, v ljubljanski galeriji Equrna pa smo si ogledali razstavo z naslovom Interierji z razstavljenimi deli devetih umetnic in umetnikov iz Slovenije. V Škofji Loki smo podrobneje raziskali nadaljevanje obsežne lanskoletne razstave o dolgem 19. stoletju, ki je še poglobila poskus prikaza lokalne Umetnosti v 19. stoletju.
-
Teme:
- Prešernova nagrajenca in nagrade Prešernovega sklada
- nagrade Ivane Kobilca
- razstava Victor Vasarelyj v odmevu
- razstava Pozabljeni kozmopolit: razstava slovenskega karikaturista Ladislava Kondorja
- razstava TA-LUMETNOST, Mestna galerija Ptuj
- 5. izdaja festivala erotične ilustracije in skupinske razstave Velvet: Užitek – sanjska pokrajina
- pregledna razstava del kiparja Franca Bernekerja v Koroški galeriji likovnih umetnosti
Avtorji prispevkov: Staša Grahek, Žiga Bratoš, Sanja Rejc, Maja Derčar, Brigita Mohorič, Matija Mastnak, Metka Pirc;
bralec prevodov: Igor Velše;
glasbena opremljevalka: Tina Ogrin;
tonski mojster: Vjekoslav Mikez;
redaktorstvo in vodenje: Tina Kozin. -
40. Slovenski knjižni sejem se ta vikend sklepa, nanj bomo pogledali skozi prizmo nagrad, ki jih vsako leto podeljujejo avtorjem in založnikom. Podelili so tudi Nagrade Igorja Zabela za kulturo in teorijo, ki jo bienalno podeljujejo kustosom, umetnostnim zgodovinarjem, teoretikom, piscem in kritikom za izjemne dosežke na področju vizualne umetnosti in kulture srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope. Ob visokem življenjskem jubileju akademika Andreja Jemca so v Slovenski matici pripravili slavnostni simpozij z naslovom Transformacije in konstante. Slikarski opus Andreja Jemca v dispozitivu časa. Z bogatim programom te dni obeležujejo 50-letnico profesionalizacije Lutkovnega gledališča Maribor. Bela krajina v odsevu sedmih tisočletij je prenovljena razstava, ki so jo ta teden odprli v Metliki, v Loškem muzeju pa so na ogled postavili novo stalno zbirko starih knjig. Vabimo vas k poslušanju!
-
v ospredju kulturnega dogajanja v tem tednu niso bili dogodki, ampak napovedi – namreč programa Evropske prestolnice kulture in Slovenskega knjižnega sejma. V nadaljevanju pa se bomo posvetili predvsem umetnosti za oči – razstavam in predstavam:
Odmaknjeni pogled - Nova stvarnost in realizmi v Srednji Evropi,
Cofestival,
RogDizajnDnevi - razstava RogExpo,
28. BIO v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje,
nagrada PONT Stefanu Hertmansu.
Prispevke so pripravili Aleksander Čobec, Tadeja Krečič, Suzana Vahtarić, Petra Tanko, Sanja Rejc, Ana Rozman in Lea Širok, glasbo je izbrala Tina Ogrin, oddajo je posnel Robert Markoč, uredil jo je Vlado Motnikar. -
Govorimo o odprtju novih prostorov Arhiva Republike Slovenije, o razstavi Plastenja: kolaž in asemblaž v sodobni slovenski umetnosti v Cukrarni, kako je potekal strokovni kolokvij z naslovom V goščavi kapitalizma – Sveta Ivana Klavniška danes, o Platformi malih umetnosti 2024 in o Čufarjevih dnevih na Jesenicah.
-
Predstavljamo 25. mednarodni festival Pixxelpoint, ki poteka v Novi Gorici in Gorici,
govorimo o razstavi Primoža Puglja Začetek novembra v Galeriji S na Ljubljanskem gradu
in o projektu Dramatika manjših evropskih jezikov, ki poteka v okviru mednarodnega sodelovanja na Tednu slovenske drame.
Pozornost namenjamo razstavi Zgodba o Gazi ostaja v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljani,
poročamo o obisku ministrice za kulturo Aste Vrečko na avstrijskem Koroškem.
Nekaj minut namenjamo nemškim medijem in programu 3Sat
in opozarjamo na dogodke ob 300-letnici Kantovega rojstva.
Glasbena oprema Tina Ogrin,
ton in montaža Gašper Loborec,
redakcija Staša Grahek. -
Kaj se je dogajalo na prvi seji Nacionalnega sveta za kulturo? Kdo sta novi nagrajenki Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico in kdo najnovejši Jermanov nagrajenec? Pogledali bomo na razstavo Maksima Gasparija Ustvarjene podobe naroda v Slovenskem etnografskem muzeju. Katere so novosti in vrhunci evropske prestolnice kulture GO! 2025? Simpozij ob 750. obletnici omembe minoritskega samostana v Mariboru.
-
... govorili bomo tudi o simpoziju o Srečku Kosovelu in Edvardu Kocbeku, jezikovnem portalu Fran, festivalu računalniške umetnosti in razstavah In:štance in Pravljična tehnika ter opozorili na odprtje kulturnega centra v Škocjanu.
Avtorji prispevkov: Gregor Podlogar, Tadeja Krečič, Aleksander Čobec, Brigita Mohorič, Aleksandra Saška Gruden, Goran Tenze in Jože Žura. -
- Prejemnica Nobelove nagrade za književnost je Han Kang
- Pričel se bo Frankfurtski knjižni sejem
- Častno gostovanje Italije v Frankfurtu bo potekalo brez v Italiji živečih slovenskih avtorjev
- Vrnitev slike Vittora Carpaccia v Koper
- Festival stripa Tinta
- BIG Design 2024 Ljubljana
- 50 let Društva slovenskih pisateljev v Avstriji
Avtorji prispevkov: Vlado Motnikar, Gregor Podlogar, Špela Lenardič, Urša Mravlje, Ana Lorger, Goran Tenze in Mateja Železnikar;
glasbena oprema: Tina Ogrin;
tonska izvedba: Vjekoslav Mikez;
redaktorstvo in vodenje: Tina Kozin. -
Muzeji v državah, kjer govorijo pretežno slovanske jezike, so bili še pred leti precej slabo zastopani med evropskimi nagradami za muzeje. Nagrada Živa Foruma slovanskih kultur s sedežem v Ljubljani je tako postala njihova vstopna točka in neke vrste motivacija. O tem, pa o dokumentarni fotografiji, ki je v zamrznjene podobe ujela več kot 170 dogodkov po Sloveniji v času pandemije. Kakšne narave so bili, pove naslov razstave v ljubljanski Galeriji Jakopič: Naša last, slovenska protestna fotografija 2020–2022. Mednarodni festival sodobnih umetnosti – Mesto žensk, ki opozarja na spolno diskriminacijo v umetnosti in kulturi, je letos za osrednjo temo vzel sestrstvo. Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije pa je letošnji Dan arhitektov posvetila zavezništvu med strokami. In še naša prva tema: festival Indigo, ki je v ljubljanski Cukrarni spet povezoval sodobno kulturo, umetnost, oblikovanje in filozofijo, tokrat pod skupno temo Paralelni svetovi – paralelni čas.
-
Pogovarjali se bomo z dobitniki nagrade lastovka, Sovretove nagrade in nagrade kritiško pero, si ogledali umetniško razstavo v Kostanjevici, poudarili pomen kulturne dediščine in preverili vizije kulturne politike.
-
Rožančevo nagrado za esejistiko prejme Helena Koder za zbirko esejev z naslovom Krošnja z neznanimi sadeži in to je naša prva tema. Pogovarjali se bomo z Leo Ypi, albansko filozofinjo in profesorico politične teorije, katere roman Svobodna : odraščanje na koncu zgodovine je pred nedavnim izšel v prevodu pri Mladinski knjigi. Sledi nekaj o mednarodni konferenci Močnikovi koncepti, s katero so obeležili 80-letnico sociologa, profesorja in urednika dr. Rastka Močnika. Odpravili se bomo v Narodno galerijo na razstavo Starih mojstrov iz zbirk zagrebškega Muzeja za umetnost in obrt, pa na 16. festival sodobne tehnologije, umetnosti in virtualne resničnosti Speculum Artium v Trbovlje. In tu je še 17. mednarodni bienalni festival sodobne lutkovne umetnosti Lutke 2024.
-
Pogovarjali smo se z dobitnico letošnje nagrade večernica, mladinsko pisateljico Marjano Moškrič, pokukali v najnovejšo dragoceno in drago slikovno monografijo slovenske knjižne ilustracije "Veličastnih 30", preverili, kaj se je dogajalo sredi tedna na konferenci Vojna in gledališče - pogled v preteklost v ljubljanskem Kinu Šiška. Sredi tedna se je v Mariboru začel že 17. Festival, ogledali pa smo si tudi dve razstavi, že odprto z naslovom "Slovenske krave" akademske slikarke Lare Ješe v Sokolskem domu v Škofji Loki in te dni odprto pregledno razstavo "Odprti globus/Going Global" v ljubljanskem Cankarjevem domu.
FOTO: Marjana Moškrič na eni od predstavitev njenih knjig za mlade
VIR: FB Mestna knjižnica Ljubljana MKL -
Teme tokratne Kulturne panorame:
- Vilenica 2024 (Vlado Motnikar)
- Slavnostne igre v Salzburgu (Dejan Juravić)
- Nova sezona mednarodnega bralnega projekta Naša mala knjižnica in bralna pismenost (Aleksander Čobec)
- Equrna predstavlja štiri generacije: to so Zmago Lenardič, Ksenija Čerče, Staš Kleindienst, Gašper Capuder - Galerija Murska Sobota (Lidija Kosi)
- Razstava Stupica – od dedka do vnukinje, Galerija Velenje (Metka Pirc)
Glasbena oprema Tina Ogrin, bralec Bernard Stramič, ton in montaža Klara Otorepec, redakcija Staša Grahek. - Mehr anzeigen