Folgen
-
Od pierwszego dźwięku dżingla, Tomasz Kowalczyk (PZPN Innovation Hub, Rebels Valley) daje popis swojej sprawności w poruszaniu się po świecie polskiego sporttechu. Z nienaganną techniką zmierza od tematu do tematu, by całą akcję uwieńczyć celną puentą o roli technologii i startupów w krajowym sporcie.
Nasz rozmówca jest niczym startupowy scout, który musi stale przeglądać krajowe spółki w poszukiwaniu tych rozwiązań, które w polskim sporcie są najbardziej potrzebne. Od 2024 roku współtworzy i prowadzi program PZPN Innovation Hub, biorąc na siebie ciężar odpowiedzialności za cyfryzację piłki nożnej. To właśnie z uwagi na swoje rozliczne obowiązki i zakres prowadzonych działań, Tomasz Kowalczyk jest jednym z najlepszych adresów, pod jakie można trafić, jeśli chcemy poszerzyć swoją wiedzę o sportech, innowacje w sporcie oraz otwartość działaczy czy klubów na wdrażanie nowatorskich rozwiązań.
Tomasz Kowalczyk od prawie 15 lat zaangażowany w ekosystem innowacji i technologii w Polsce. W tym czasie tworzył programy łączący młode firmy technologiczne z największymi graczami rynkowymi z takich obszarów, jak bankowość, energetyka, oil&gas, przemysł chemiczny i spożywczy. Od 2022 r. intensywnie buduje rozpoznawalność i role technologii sportowych w Polsce, od 2024 r. działając jako lider PZPN Innovation Hub. Partner w butiku doradczym Rebels Valley.
-
W poszukiwaniu sposobów na rozwój swojego startupu, nasza rozmówczyni wybrała się w nieoczywistą podróż. I okazuje się, że przebyta przez nią droga może być inspirująca dla pozostałych founderek i founderów.
Opowieść Hanny Harkawy pełna jest nieoczywistych zwrotów akcji – nawet najsprawniejszy scenarzysta musiałby się sporo nagłówkować, aby w sposób wiarygodny dla odbiorcy wytłumaczyć, jak designerka rozpoczęła doktorat wdrożeniowy w dziedzinie inżynierii biomedycznej i opracowała system do domowej terapii blizn po cesarskim cięciu. Co więcej, Hania zdecydowała się na ruch tak rzadki jak rzadki jest szachowy ruch znany pod nazwą „mat Légala”. Po założeniu własnej spółki Ouli, Hania nie szukała inwestorów – wybrała się za to na uczelnię, by w ramach akademickich struktur i w tamtejszych laboratoriach rozwijać własny biznes.
Ta nieoczywistość historii rozmówczyni naszego podcastu sprawia, że słucha się jej z uwagą. A że Hanna szczerze i otwarcie dzieli się swoimi przemyśleniami czy doświadczeniami, tym bardziej jej opowieść jest wciągająca.
-
Fehlende Folgen?
-
Gościem najnowszego odcinka MamStartup Podcast jest Mira Budenchuk – osobista stylistka i producentka sesji wizerunkowych dla przedsiębiorców. Niejednemu founderowi pomogła odnaleźć swój styl czy dopracować wizerunek – jak sama twierdzi, na koncie ma współpracę z ponad setką przedsiębiorców.
Tematem naszej rozmowy musi być więc moda, styl, wizerunek – słowem, wszystko to, co sprawia, że ludzie patrzą na nas z zainteresowaniem i szacunkiem. To, co sprawia, że zapadamy im w pamięć i stajemy się rozpoznawalni.
Dzięki Mirze dowiadujemy się, jak kompletować swoją biznesową szafę, jak urozmaicić swój wizerunek i czy ulegać trendom. Co drugie zdanie tej rozmowy jest praktyczną poradą, która pomaga nam zrozumieć, jak działa moda i jak się w niej odnaleźć.
W rozmowie paść musi też fundamentalne pytanie: „podkoszulek wpuszczony w spodnie – hot or not?”
-
Nasza rozmowa zaczyna się od kwestii globalnych, geopolitycznych i obywatelskich - by skończyć się bardzo intymnym, osobistym akcentem i refleksją, która zostaje z nami na długo po tym, jak wybrzmi już końcowy jingiel MamStartup Podcast. Przez godzinę prof. Tomasz Trzciński ze znawstwem, swadą i otwartością opowiada o zachłanności AI na energię i dane. O tym, czy AI może wreszcie zacząć uczyć się na swoich błędach i bez naszej ingerencji poszerzać własną wiedzą. Pada także fundamentalne pytanie: "być albo nie być", czyli czy William Szekspir w dramaturgicznym pojedynku pokonałby krzemowy mózg.
Ważne, że w rozmowie wątki uniwersalne - np. etyka czy filozofia - przeplatają się ze sprawami teraźniejszymi, dotyczącymi zakusów polityków na nadzorowanie naszego życia i ryzyko wykorzystania AI do doraźnych celów.
-
Skoro naszym rozmówcą jest Szymon Negacz - trener biznesu, konsultant, właściciel WiseGroup - to tematem przewodnim tego odcinka musi być sprzedaż. Nim usiedliśmy do wywiadu z Szymonem, zrobiliśmy gruntowny research jego autorskiego kanału na YouTube, by nie pytać go o rzeczy, o których zdążył już opowiedzieć. Przygotowaliśmy szereg pytań dotyczących sprzedażowych strategii, pracy ze sprzedawcami, przyczyn odmów klientom.
Szczegółowo omówiliśmy także niedawny raport "Jak kupuje B2B w Polsce", opublikowany przez Szymona i jego Instytut Rozwoju Sprzedaży i Marketingu. Z opracowania wynikają interesujące wnioski, odnoszące się m.in. do satysfakcji z procesu zakupowego czy nowych obowiązków, które muszą na siebie sprzedawcy, by skuteczniej wywiązywać się ze swoich obowiązków.
Rozmawialiśmy także o niedawnej inwestycji Szymona w SilverTV, co stało się przyczynkiem do dyskusji o różnicach pokoleniowych w pracy.
-
Mateusz Sobieraj przetestował na sobie niejeden kryzys zdrowotny, osobiście doświadczył szeregu trudnych, wyczerpujących sytuacji w pracy i… teraz dzieli się swoimi sposobami na to, jak uniknąć podobnych kłopotów w pracy.
W tym odcinku naszego podcastu aż roi się od life hacków. Warto więc przed włączeniem rozmowy z Mateuszem Sobierajem zaopatrzyć się w coś do pisania, aby notować jego porady, które szczególnie Was zainteresują. W ponadgodzinnym wywiadzie Mateusz opowiada, jak planować swój dzień w pracy, jak dawkować sobie obowiązki i jak oddzielać życie zawodowe od życia prywatnego. Nie brakuje fragmentu o suplementach, które mają pomóc w zwiększaniu wydajności.
Dla wielu z Was największym zaskoczeniem tej rozmowy może być jednak rekomendacja Mateusza, aby w pracy dawać z siebie nie 100%, a właśnie te tytułowe 80%. Skąd taki limit?
Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się z naszego podcastu.
Mateusz Sobieraj - przedsiębiorca, który najpierw sam przypłacił zdrowiem prowadzenie jednej firmy, żeby nauczyć się pracować inaczej, zdrowiej i wydajniej. Następnie rozwinął swoją firmę, zbudował trzy kolejne i wyszedł z pracy operacyjnej, już nigdy po drodze nie pracując tak dużo i niezdrowo. Dziś dzieli się tą wiedzą z innymi liderami w ramach indywidualnych konsultacji i warsztatów oraz szerzej - prowadząc podcast Sztuka Zdrowej Wydajności.
-
Inwestor w technologiczne startupy. Komentator gospodarczych wydarzeń. Podcaster. Seryjny przedsiębiorca. Felietonista ekonomiczny i obyczajowy. Fan nowych technologii. Linkedinowy influencer.
Dawidzie, kim tak naprawdę jesteś?
Tego właśnie próbujemy dowiedzieć się podczas długiej, blisko 90-minutowej rozmowy z barwną postacią polskiego ekosystemu.
Uwaga: rzetelność dziennikarska zobowiązuje nas do informacji, że wskutek dżentelmeńskich ustaleń między Dawidem a naszą redakcją, z rozmowy wycięliśmy kilkuminutowy fragment. Dlatego między 63. a 64. minutą podcastu słychać nienaturalne przejście.
-
O zdradzieckim głosie. O głosie odmłodzonym. O zastrzeganiu głosu. O głosie znanym. O głosowych prankach – bez dwóch zdań, to głos jest tematem głównym kolejnego odcinka MamStartup Podcast. O te wszystkie zagadnienia pytamy ekspertów od biometrii głosu, Andrzeja Tymeckiego oraz Pawła Michockiego z BiometrIQ.
BiometrIQ to spółka technologiczna specjalizująca się w zaawansowanych technologiach biometrycznych. Prowadzi liczne projekty badawcze, których celem jest opracowanie nowych metod do zwalczania kradzieży głosu w systemach biometrycznych. Działalność BiometrIQ obejmuje cały szereg aktywności począwszy od testów i analiz po wdrażanie gotowych systemów.
Paweł Michocki, CEO BiometrIQ - ekspert w dziedzinie uprawnionego przechwytu i analizy danych. Ponad 20 letnie doświadczenie zdobył pracując w instytucjach naukowych (Politechnika Lubelska, Katedra Metrologii Elektronicznej) oraz biznesie na stanowiskach zarządczych Spółki SIM, m.in. w roli Dyrektora Działu Konstrukcji. Ekspert zarządzania projektami (PRINCE 2, PMI) i ochrony własności przemysłowej. Współtwórca architektury systemów rejestracji korespondencji Comprec. Współautor wielu wniosków patentowych oraz grantów. Tytuł magistra uzyskał na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej oraz MBA w University of Illinois at Urbana-Champaign, College of Business (USA). Interesuje się nowymi technologiami, siatkówką i turystyką górską.
Andrzej Tymecki, Dyrektor Zarządzający w BiometrIQ - pianista, alpinista, kolarz szosowy. Ekspert z obszaru nowych technologii od przeszło 20 lat związany z branżą ICT. Pracę magisterską realizował w instytucie INESC w Porto. Doświadczenie zdobył w trakcie pracy na stanowiskach eksperckich i zarządczych m.in. w NETIA, ORANGE, EXATEL oraz organach nadzorczych spółek kapitałowych. Kierownik licznych projektów badawczo-rozwojowych w ramach struktur korporacyjnych, finansowanych ze środków EU (FP7, HORIZON2020) oraz w organizacjach międzynarodowych (CENELEC, IEC). Autor publikacji międzynarodowych z zakresu telekomunikacji. Od 1998 r. przewodniczy delegacji Polski w międzynarodowych komitetach normalizacyjnych IEC oraz CENELEC. Sponsor jednego z pierwszych projektów SOC w branży telekomunikacyjnej w Polsce. Działa aktywnie jako przedsiębiorca i inwestor wspierając rozwój innowacyjnych spółek i nowatorskich koncepcji. Pasjonat logiki i filozofii, koneser piękna.
-
Nasz rozmówca jest szefem Space Agency, która startupom i technologicznym spółkom oferuje rozwiązania komunikacyjne w zakresie public i media relations, social media oraz science & business relations.
Maciej ma na swoim koncie takie przedsięwzięcia jak utworzenie pierwszy portal o tematyce kosmicznej w Polsce i obsługuje szereg podmiotów sektora kosmicznego. pracuje przy komunikacji jednego z programów Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Trudno się dziwić, że mając takiego eksperta z obszaru komunikacji, marketingu i PR dla spacetechu, nasza ponadgodzinna rozmowa dotyczy właśnie tych zagadnień.
Dla słuchaczek i słuchaczy cenne jest to, że dyskusja oparta jest na konkretnych przykładach i rzeczywistych wyzwaniach, z którymi mierzą się wszyscy ci, mający za zadanie promować szeroko rozumiany spacetech w Polsce.
Więcej przeczytasz na https://mamstartup.pl
-
W najnowszym odcinku MamStartup Podcast odkrywamy świat kolei. To za sprawą duetu założycieli, Piotra Sikorskiego i Michała Pawłowskiego, którzy w blisko godzinnej rozmowie opowiadają o działalności swojego startupu. Fundamentem SP Tech Solutions jest tworzenie systemów informatycznych, udoskonalających procesy logistyczne firm z branży kolejowej.
na swoją działalność firma pozyskała już łącznie 19 mln zł finansowania. W startup zainwestowały takie fundusze jak Vinci HiTech, SpeedUp Bridge Alfa, Pomerangels oraz aniołowie biznesu.
Oczywiście, wątków o finansowaniu nie braknie. Ale jeszcze więcej w naszej rozmowie zajmują tematy stricte kolejowe. Dzięki wiedzy oraz doświadczeniu Piotra i Michała możemy zajrzeć w miejsca niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. Dowiecie się o Uberze dla maszynistów, roli arkusza kalkulacyjnego czy różnicach między polską a niemiecką koleją. No i jak w każdej porządnym wywiadzie z pasjonatami pociągów, nie braknie wzmianki o kolejkach elektrycznych i makietach.
Lejtmotywem podcastu jest jednak tytułowa optymalizacja. To właśnie chęć do osiągnięcia perfekcji jest tym, co napędza founderów SP Tech Solutions każdego dnia. -
Jeśli z Waszych doświadczeń wynika, że Dział IT to hamulec ręczny, który blokuje innowacje w korporacjach, to… ten odcinek Huge Talks by Huge Thing może was zaskoczyć! Monika Synoradzka i Maryla Wojcieszek goszczą Małgorzatę Kołodziejczyk i Marcina Janikowskiego z firmy Rossmann, którzy opowiedzą o skutecznym redefiniowaniu podejścia do innowacji.
-
Aleksandra Klonowska-Szałek i Marcin Szałek, founderzy Slowhop, opowiadają w rozmowie z nami o tym, jak założyć startup po swoich 40. urodzinach, jak budować marketplace według własnych zasad i dlaczego w copywritingu warto czasem być dosadnym do bólu.
-
Eliza Kruczkowska, dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju, w naszym podcaście opowiada o wielu inicjatywach PFR dla polskich startupów. Szczególną uwagę zwraca na Healthcare Investment Hub, czyli najnowszy pomysł na wsparcie healthtechów, medtechów i biotechów. Kto może skorzystać z Healthcare Investment Hub? Jakie formy działania obejmuje? Jakie efekty ma przynieść? O tym wszystkiego dowiesz się z naszego nagrania.
-
W jaki sposób otwartość na zmiany wpływa na wyniki biznesowe organizacji…i co z tym wszystkim mają wspólnego koty? Zapraszamy do kolejnego odcinka Huge Talks by Huge Thing, tworzonego we współpracy z Mam Startup i przy wsparciu Google for Startups. Tym razem, gościem Maryli Wojcieszek i Moniki Synoradzkiej jest Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC.
-
O zaletach wykorzystania symulacji komputerowej w nowoczesnym startupie opowiada pasjonat kreatywnej inżynierii dr inż. Maciej Ginalski z firmy Symkom.
Z naszego podcastu dowiecie się, czym jest symulacja komputerowa i dlaczego jest to narzędzie tak istotne nie tylko dla rozwoju produktu, ale również startupowego budżetu. Rozmówca – ekspert zajmujący się komputerową symulacją od 2002 roku – dzieli się swoim zawodowym doświadczeniem z pracy dla branży kosmicznej, Formuły 1 czy projektowaniu szpitalnych inkubatorów dla polskich noworodków. Jeśli szukacie informacji, jak usprawnić proces testowania i prototypowania rozwiązań w swoich startupach, to ten odcinek MamStartup Podcast jest dla Was obowiązkowy.
-
Nawet jeśli znasz kilka wcześniejszych wywiadów z Michałem Sadowskim, to z naszej rozmowy i tak dowiesz się sporo nowych rzeczy. Michał szczerze opowiada nie tylko o blaskach i cieniach zarządzania Brand24. Nie stroni również od osobistych zwierzeń i historii, które ukształtowały go jako człowieka, przedsiębiorcę, wizjonera.
-
W najnowszym odcinku MamStartup Podcast rozmawiamy z Ewą Chronowską, partnerką generalną Next Road Ventures oraz CEO w Vestbee. Dowiedz się, jak wygląda zarządzanie funduszem VC i jakie wyzwania z tym się wiążą.
-
W najnowszym odcinku podcastu MamStartup rozmawiamy z Dominikiem Swadźbą, CEO i co-founderem uPacjenta.pl. Dominik dzieli się swoim doświadczeniem związanym z prowadzeniem i rozwijaniem startupu w branży medycznej.
-
Oto drugi odcinek trzeciego sezonu „Huge Talks by Huge Thing” tworzonego we współpracy z Mam Startup i przy wsparciu Google for Startups. Prowadzące - Maryla Wojcieszek i Monika Synoradzka z Huge Thing - porozmawiają z Anną Dzięcielak i Karoliną Tądel z firmy Novartis Poland.
-
W najnowszym odcinku podcastu MamStartup gościmy Martę Borkowską, CEO i Założycielkę Mangrove. Z Martą rozmawiamy o zdrowiu psychicznym polskich założycieli firm, ich najczęstszych wyzwaniach oraz o tym, gdzie szukać pomocy, gdy jest ona potrzebna.
- Mehr anzeigen